Hafızam zayıflıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AVP

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim çok büyük bile sorunum var. 16 yaşımdayım ve hafızamın git-gide zayıfladığını hissediyorum. Eskiden ne duysam hemen hafızama kazınırdı ve çok zor unuturdum, ama şimdilerde neredeyse her şeyi unutur oldum. Üniversite öğrencisiyim(Azerbaycanlıyım eğitim sistemi farklı burada). Eskiden 1 kere okuyunca dersi hemen aklımda tutardım ama şimdilerde geç unutmam için 2-3 kez okumam gerekiyor.

Not : Günlük hayatımda pek içki, sigara ya da zararlı bir şeyler kullanmam.

VASSAGO

Banlı Kullanıcı
İş
Yazılım Mühendisi
Merhaba.. Konuya şöyle deyincem önce zihnini bence dinlendirip boşalt ve dinlendir anladığım kadarıyla çok yoğun bir yaşantın var meditasyon yap ve rahatlatcak bitki çayı ve bazı dualar var bunun için tavsiye ederim aynı sorun bendede vardı Ayetel Kürsüyü 1 ayda zor ezberlemiştim düşün..

karatay

Kayıtlı Üye
Bu probleminizin bir çok nedeni olabilir. İlki sigara veya alkol aklıma geldi ama kullanmıyormuşsunuz. Bir yazıyı iki üç defa okumak anlamak için bir problem olduğunu göstermez. Belki geçmişte tek sefer okumanız yeterli olabiliyordu geçmiş dediğiniz ne kadar öncesi orasıda önemli. Ayrıca sorununuzu dikkatsizlik ve odaklananamama olarak sezdim. ''Odaklanma sorununun pek çok nedeni olabilir. Beyindeki bazı alanlarda hormonal kaynaklı düzensizlikler, doğrum öncesi ve sonrası oluşan görme veya duyma ile ilgili patolojik eksiklikler, psikolojik etkenler, yoğun stres yaşanması odaklanma sorununun başlıca nedenleri arasında yer alır.''

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Dikkatinizi çekecek derecede bir sorununuz olduysa hangi konuda olursa olsun doktora gitmek şart.Belki geçici,önemsiz bişeydir.Çünkü insan bazen gerçekten normalin üstünde unutkanlık ve dalgınlık yaşayabiliyor.Yinede içiniz ferahlamış olur doktor kontroluyle.Ailenizde varmı unutkanlık problemi yaşamış olan?Birde insanın bişeyi üç beş defada anlaması başka bişey,hafızasının zayıflaması bambaşka bişey.Burda önemli bi fark var her ne kadar benzer gibi görülsede..

codzombi

Kayıtlı Üye
et yiyor musun , yeterli kaliteli karbonhidrat alıyor musun ? kaliteli karbonhidrattan kastım , yulaf, bulgur gibi .makarna pirinç değil onlar kalitesiz karbonhidrat .
yine de devam ediyorsa benexol veya apikobal al . eczanelerde reçetesiz satılıyor , hafıza için birebir . yine devam ediyorsa doktora git , elektrik şoku veriyorlar o tip bir tedavi vardı .

hopefull06

Kayıtlı Üye
Beyninizi gereksiz bilgilerle, konularla, insanlarla çok doldurmak bunun en önemli sebebidir, bir süre sonra insan error verir :) birde B vitamini eksikliği veya bir takım hormonal sebeplerde olabiliyor. Önce bir kan tahlili yaptırın ilgili hekime baş vurarak, mesela nöroloğa gidebilirsiniz, yada dahiliyeye gidip durumunuzu izah edip kan tahlili talebinde bulunabilirsiniz.

Ori

Kayıtlı Üye
Bu genelde sinir ve stresten beyinin zarar görmesinden kaynaklanıyor. Kötü alışkanlıklarınızın olmamasını göz önüne alarak konuşuyorum. Tavsiyem bol bol takviye alın ceviz gibi ve beyin egzersizleri yapın.

ikk

Kayıtlı Üye
Öncelikle geçmiş olsun. Yaşınız itibari ile geçici duygu durum bozuklukları olabilir. Buna bağlı olarak gelişen geçici bir durum olduğunu sanıyorum. Aynı yaşlarda bir çok kişide bunlar yaşanıyor. Tavsiyem: kısa şeyler ezberlerseniz, içerisinde E vitamini bulunan yiyecekler (örneğin zeytin gibi) tüketirseniz ve 1 çay kaşığı öğütülmüş keten tohumu (aktarlarda bulabilirsiniz)' nu yine 1 çay kaşığı bal ile karıştırıp yerseniz ve bir müddet kullanırsanız keten tohumunda bulunan omega yağları ile hafızanızı kuvvetlendirirsiniz. Bu durumun çok da üzerine düşmeyin. Allah acil şifalar versin.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Tamamen psikolojik. Normal bir insanın öğrenme mekanizmasını araştır. Benim başıma da gelmişti. Beyin hiç bir şeyi unutmaz, bunu bilerek çalış. :)

campanella

Kayıtlı Üye
Geçmiş olsun,
Pek çok sebebi olabilir bu durumun,
Üniversite öğrencisisiniz, şehir dışında okuyorsunuz, işlenmemiş gıdalarla beslenmeme ve uyku düzeni ( gece geç saatlere kadar uyanık kalmak, az uyumak), egzersiz eksikliği, iyi havalandırılmamış ortamda devamlı bulunmak; d vitamini, demir, çinko, b vitamini eksiklikleri, son zamanlarda yaşanılan büyük üzüentü ve sürekli stres...vb pek çok faktör kısa ve orta vadede beyin çalışmasını ve hafızayı oldukça etkiler. Bunları gözden geçirmeniz yararınıza olabilir.

Bir nokta daha, çalışmadan önceve ya yorulduğunuz anda elma ( özellikle yeşil) yemek enerjinizi ve dikktatınızi arttırır. Tabii ceviz de... Masa başında çalışken omurganızın dik olması verimi arttırır.
Çalışırken, en az 3-7 arası aynı konuyu belli periyodlarla tekrar edin ( ilk 3 gün, haftada 1, 2 haftada 1, ayda 1 gibi), önce konuya göz gezdirin kendi kendinize soru sorun sonra okuyun, elle yazın ( pc de değil), özet çıkartın, sesli olarak anlatın ( kendinize yada bir başkasına). Bunları aşama aşama yapmayı başarabilirseniz o bilgi geçici hafızada değil kalıcıda depo edilir. Biraz meşakatli ama sonucuna değer.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Buna sebep olan bazı etkenler var.Başlıca etken uyku bozukluğu uyku bu konuda çok önemli uykuda kaliteli olması lazım.
Beslenme ve psikolojik sebeplerede bakmak gerekir bunun için bir uzmana görünmeniz faydalı olur
eğer biyolojik birşey çıkmaz ise sorunun psikolojik olduğu anlaşılır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...