Hz. Ali Hakkında Güzel Bir Hikaye

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Bir gün köyde yaşayan ve Hz. Ali'den hoşlanmayan bir adam arkadaşıyla konuşuyormuş;
- Hz. Ali saf biri, insanlar onu neden sevip sayıyor anlamıyorum. Bugün ona bir oyun oynayacağım ve benim gibi birininde onun yolunda yanında olup saydığıma inandıracağım. Diyerek Hz. Ali'nin yanına gitmiş.
- Ya Ali senin yoluna baş koydum Allah yolunda biriz hepimiz. Demiş, Hz. Ali yüzüne bakmış ve,
- Bunca insan bana neden güvenir bilir misin? diye sormuş.
- Tabii ki kudretinizden diyerek dalga geçer bir ses tonuyla cevap vermiş.
Hz. Ali yanındakine eğilerek şunu ve oğlunu çağır buraya demiş. Az ilerde yanmakta olan bir fırın varmış ve Hz. Ali adama ve oğluna fırının içine girmelerini söylemiş, tek kelime etmeden alevlerin içinde kaybolmuşlar. Adam paniğe kapılmış bir Hz. Ali'ye bir alev alev yanan fırına bakıp adamla çocuğu görmeye çalışmış. Hz. Ali adama gel benimle diyerek fırına ilerlemişler içeri girdiklerinde adam şaşkınlıkla donup kalmış, küçük çocuk ve babası karlar içinde yere oturmuş ve Kur'an okuyorlarmış. Kekeleyerek bunun nasıl olduğunu sormaya çalışmış ve Hz. Ali demişki,
- Onlar bana sorgusuz sualsiz güvenirler, bende onlara.. :Angel_anim:

juin

Kayıtlı Üye
İş
Bilmiyorum
Gerçekten ibret alınacak bir hikaye :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Senin yoluna baş koydum derken? Ben bu tür anlatımların yanlı ve kötü niyetle yapıldığını düşünüyorum. Bu benim görüşüm elbette. Zamanda geriye gitsek kendisine ''yoluna baş koydum'' desek sanırım düzeltirdi, ''Allah'ın yolu demek istediniz belki de'' diye.. Peygamberimizin döneminde yaşayıp İslamiyeti seçmiş ve iyi niyetli dürüst kimselerin bir şeyleri kendine mal etmesi bana inandırıcı gelmez. Peygamberimiz bile bundan sıkı sıkıya kaçınmışken bir başkasının buna girişmesi doğru olamaz, olmamalı bu sebeple böyle bir düşünceye sahibim. Hikayenin başka tarafları da var beni rahatsız eden de ben ana konuyu dile getireyim dedim.

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Kişinin Hz. Ali ile amacının dalga geçmek olduğunu yazmıştım.. Bu yüzden öyle yani.