Müzik mi bizi kullanıyor yoksa biz mi müziği kullanıyoruz?

Ori

Kayıtlı Üye
Yıl 2015 ve ben bu soruyu sormuşum. 2022 cevaplarını alalım. :)

Alakan

Kayıtlı Üye
Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Ben müziğin beni yönlendirdiğine inanıyorum. Ruh halimi fazlasıyla etkiliyor. Bu sebeple özellikle melodisi veya sözleri dramatik olan müzikleri nadiren dinliyorum artık. Keyiflenmek istediğim zamanlarda daha hareketli ve beni pozitif yönde etkileyecek müzikler dinlemeyi tercih ediyorum. Ruh halimi korumak istediğim zamanlarda müzik yerine doğa sesleri dinlemeyi tercih ediyorum.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Filosofik konuları okumayı seviyorum, fakat yazmayı pek beceremiyorum. Bence türk halkın kaderini şu "arabesk sevdası" çok kötü etkiliyor. Dövüne dövüne " "batsın bu dünya" şarkıcı ile birlikte mantra gibi söylerken kaderini yazıyorlar insanlar.

Eski Sovyet birliğinde bu tür şarkılar yasaktı. Şarkıları melankolik diye, bir şarkıcı yasaklanmıştı. Demokratik değil tabiki. Ama ne bileyim hakliydilar bir yerde.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Müziğin insanı, insanın müziği etkilediği kadar etkilediğine inanıyorum. Burada bir işteşlik var. Evet müzik insanın beyin frekanslarını etkiliyor ve daha kolay uyumasına yardımcı oluyor mesela ama bunu illa müziğin yapmasına gerek yok bir asmr videosu da bir doğa sesi de insanda aynı etkiyi yaratıyor. Müzik duygularımızı çok kolay etkiliyor evet ama müzik gücünü de kendisini dinleyen insanlardan aliyor. Tehlikeli olduğunu düşünmüyorum. Bir üst aklın ürünü de değiller sadece başka insanların duygu ve inançlarını daha evrensel hale getirdiği bir şekil müzik ve biz de bu duygulara ortak oluyoruz.
family guy'dan da konuya uygun şöyle bir kesit bırakmış olayım.

Sakaleyn

Kayıtlı Üye
Yıl 2015 ve ben bu soruyu sormuşum. 2022 cevaplarını alalım. :)
Müzik insanı çok etkiler.
Gözden giren görüntüler, burundan giren kokular, kulaktan giren sesler, beyinde farklı bir frekansa dönüşür.
Algılar, düşünceler, hisler bunların etkisiyle harmanlanıp ruha yansır, benliği yönlendirir.

Müzik bazen ilham verir. Bazen acı, bazen huzur verirken bazen karamsarlık verir.
Sesin tonu, ritmi, notaların sıralanışı, sesin uzaklık yakınlık ilişkisi, sizin sesle olan manevi bağınız ve seslere olan duyarlılığınız birer etkendir. Anne rahminden şimdiki âna denk kulağınızın işittiği her şey birer faktördür.
Kısacası müzik insanı her yönden etkiler. Müziğinde tadı vardır. Acısı, ekşisi, tatlısı hatta tatsızı...

Sorunuza yanıt vereyim. Müzik sizi kullanamaz ama etkisinde bırakır. Hem de derin izler..

hesperos

Kayıtlı Üye
Herşey Frekans ile alakalı xxtentacion bu sebeble öldürüldü

karatay

Kayıtlı Üye
Ses dalgaları beyne zarar vermeden onunla etkileşime girebilecek nadir etkilerden biridir. Hal böyle olunca müziğin yaşamımızdaki etkiler sınırsızdır bence. Evrenin esasında bir titreşimden ibaret olduğunu düşünürsek, ses dalgalarının belkide birçok şey için bir anahtar görevi gördüğünü söyleyebiliriz.

kelendria

Kayıtlı Üye
Müzikleri acılı, ağdalı, hüzünlü olan yerlerde felaketler eksik olmaz. Doğal afetler artar, etkisi şiddetli olur, kötülükler karşılığını bulmaz ya da çok geç bulur. Halk fakirlik içinde sürünür, haksız zenginler çoğalır ve ceza bulmazlar.
Müzikleri neşeli, daha iç açıcı, rahat olan yerlerde zenginlik ve refah artar. Adalet mekanizması daha kolay işler. Daha neşeli ve hafif olaylar olur. Liyakatle zengin olmak ve başarıya ulaşmak kolaylaşır.

TravisBickle

Kayıtlı Üye
Müzik her sanat dalında olduğu gibi üretenin maruz kaldıklarını, şahit olduklarını anlatma biçimidir. Etkileyicidir de. Çok basit bir insan tarafından da yapılıp basit bir şeyi de anlatabilir, çok derin ve komplike bir şeyi de anlatabilir. Kimin neyi ne kadar ve nasıl anlayacağı da yine subjektiftir. Tolkien Silmarillion' da yaratılışı müzikle anlatır. Kötü karakter ahengi bozarak kendine özgü farklı bir müzik yapmaktadır. Tüm hikaye orada yapılan müzikle başta özetlenmiştir. Müzik insanı bilmediği yerlere de götürebilir, hatırlamadığımız bir geçmişi de hatırlatabilir. Nereden okuduğumu nereden dinlediğimi hatırlamasam da şamanların ayininde kullandıkları müziğin farklı etkileri olduğunu öğrenmiştim. Kalbindeki yük ve karanlık olanların bu ayinlerde korkup rahatsız olduğu ama temiz olanların rahatlayıp huzurlu hissettiği gibi bir durum varmış efsaneye göre. Yani etkileyici bir anlatım biçimidir ve hisleri uyandırabilir ama insan olacağına varır. Bana göre üzerinde insani bir akılın hükmünü hisseden yeterince yukarıda değildir. Ama onu anlayıp saygı duymak başka bir şey.