Ses ve hissetme imajinasyonu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Merhaba
Şimdi aslında imajinasyon kelimesinin köküne baktığımızda bir sesi veya hissiyatı imajine etmek biraz anlamsız kaçıyor lakin ben sesleri ve bazı hissiyatları imajine edebiliyorum (eğer doğru tabirse).Eminim çoğu kişide bunu kendinde farketmiştir.(yazar burada farklı ve tek olmak isteyen egosunu engellemeye çalışıyor)
Yani şöyle söyleyeyim, farklı insanların ağzından kendi adımı sessiz bir ortamda duyabiliyorum veya başka cümleleri.Hissiyat imajinasyonunda ise mesela yatakta yatarken bir salıncaktaymışım gibi hissedebiliyorum istemli olarak veya sürekli takla atıyormuşum gibi veya bir yerden yuvarlanıyormuşum gibi.
İşin soru kısmı şu; Ruhsal çalışmaların çoğunda görsel imajinasyon kullanılıyor.(mavi bir ışığın alnınızdan çıktığını imajine edin gibi).Ses veya hissiyat imajinasyonunun kullanıldığı çalışmalar olabilir mi ?
Veya kişi kendine özel böyle bir çalışma yapabilir mi ?
Psişik yetenekleri incelediğimizde en çok şu üçü göze çarpıyor; Duru görü,duru işiti ve duru sezi.
Acaba arada bir bağlantı kurmak mümkün müdür ?

Ü

Üye silindi 38107

Aynı şeye girer mi bilemiyorum ancak bende geceleri veya dalgın olduğum, daha doğrusu zihnimin bir şeylerle meşgul olmadığı zamanlarda insanların bana seslendiğini duyuyorum. Hatta bir keresinde arkadaşımın bana seslendiğini duymuştum ve sorduğumda beni düşündüğünü söylemişti.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba
Şimdi aslında imajinasyon kelimesinin köküne baktığımızda bir sesi veya hissiyatı imajine etmek biraz anlamsız kaçıyor lakin ben sesleri ve bazı hissiyatları imajine edebiliyorum (eğer doğru tabirse).Eminim çoğu kişide bunu kendinde farketmiştir.(yazar burada farklı ve tek olmak isteyen egosunu engellemeye çalışıyor)
Yani şöyle söyleyeyim, farklı insanların ağzından kendi adımı sessiz bir ortamda duyabiliyorum veya başka cümleleri.Hissiyat imajinasyonunda ise mesela yatakta yatarken bir salıncaktaymışım gibi hissedebiliyorum istemli olarak veya sürekli takla atıyormuşum gibi veya bir yerden yuvarlanıyormuşum gibi.
İşin soru kısmı şu; Ruhsal çalışmaların çoğunda görsel imajinasyon kullanılıyor.(mavi bir ışığın alnınızdan çıktığını imajine edin gibi).Ses veya hissiyat imajinasyonunun kullanıldığı çalışmalar olabilir mi ?
Psişik yetenekleri incelediğimizde en çok şu üçü göze çarpıyor; Duru görü,duru işiti ve duru sezi.
İmajinasyon dediğimizde zaten aslında bunları da katarız. Mesele zaten 5 duyuyu katmakta. Bu yüzden insanları çalıştırdığımızda bunu bir kerede değil, kademeli olarak veririz. Her birini ayrı ayrı özümseyip en sonunda 5'ini birden katabilmek önemlidir. Bazısı der ne var ki bunda, bazısı da daha bir görüntüyü canlandıramaz zihninde. Kişiden kişiye fark gösterir en etkili biçimde hepsini kullanmak. Bu işin başlangıcı ve gereğidir, böyle olmalıdır. Bir çok çalışmanın sonucunu etkiler bu konuda ne kadar ileri hale gelindiği. Ancak işte burada delilikle bir birinden ince bir çizgide ayrılır. Bu yüzden sindire sindire, kademe kademe, pratikle ve farklı yetenekleri de dahil ederek ilerleyen kişi en azından delirmez, kendinden korkmaz veya anormal bir durum varsa anlar.

Aynı şeye girer mi bilemiyorum ancak bende geceleri veya dalgın olduğum, daha doğrusu zihnimin bir şeylerle meşgul olmadığı zamanlarda insanların bana seslendiğini duyuyorum. Hatta bir keresinde arkadaşımın bana seslendiğini duymuştum ve sorduğumda beni düşündüğünü söylemişti.
Aynı şey değil. Hazar'ın bahsettiği şey isteyerek yapılan ve tamamen kişinin kendi oluşturduğu haldir. Sizinki daha başka bir konudur. Detaylı incelenip söylemek gerekse de sizinki duru işiti kavramına daha yakın gibi durmakta.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Hmm anlıyorum.Yani beş yönden tamamlanması gereken bir yapboz gibi.Bana saçma gelen nokta neden çoğu makale veya kitapta direk 'imajine edin' diyerek kestirip atıyorlar..Madem imajinasyon dediğimiz şeyi etkili kullanmak için bir çok çalışma yapmak gerekiyorsa neden ?

AJA

Elit Üye
Hissetmekle görmek arasındaki fark.Örneğin ben istemdışı görüntüler alıyorum,istedğimde olduğu çok az.Hissedip görmeye çalışmak daha başka.Chilloutun dediği gibi bir kaçını aynı anda alabilmek kolay bir durum değil :)
Bunların bir kaçını aynı anda yapabilenlerde zaten üstün yetenekli olanlar.Yada bir iken çalışıp 3 yapanlar. Hissiyat demişsin,sallandığını hissediyorsun ama göremiyorsun sanırım bunu yani kendini ? Kendini sallanırken hissetmeyemi çalışıyorsun ,görmeye mi duymaya mı ? Önce bu soruyu cevaplayalım.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Evet demek istediğinizi anladım.Sallandığımı göremiyor veya duyamıyorum sadece hissediyorum.

AJA

Elit Üye
Peki duyduğun sesler gerçekte birinin kulağına birşey söylemesi gibimi ? Yoksa rüyada duyduğumuz seslerin algısına mı yakın ?
Hissetmeye çalışırken sallandığını göremeyi de denedinmi hiç ?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bazı meditasyonlarda görsel imajine yanısıra "şu an önünüzde bir dere var,bu dereden akan suyun sesini duyuyormusunuz? gibi "meyve ağaçlarının kokusu etrafa yayılıyor kokuyu içinize çekin "gibi cumleleri duyduğum,dinledigim olmuştur.Lakin görsel imajinede zorlandığımdan ,bunlarında hakkını vererek hissedemedim.Bana göre sanki hep görselliği tam anlamıyla imajine edersem,kokuları,hisleri,sesleride daha rahat imajine edermişim gibi bir anlayışım var.Biri olmadan diğeri olmaz gibi,bende cok birbirine bağlı hatta bağımlı görüyorum görseli,işitiyi,hissedişi..
Chillout'un dedigi gibide,kimine cok kolay kimine zordur böyle şeyler.Ben cok zorlanmışımdır görselde de ,hayalini kurarım ama imajine cok başka bişey,burda tıkanıyorum.
Bunları ilerletmek için sadece işitme ve hissetmeyi ön plana aldığımdaysa meditasyon cd leriyle çalısmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hmm anlıyorum.Yani beş yönden tamamlanması gereken bir yapboz gibi.Bana saçma gelen nokta neden çoğu makale veya kitapta direk 'imajine edin' diyerek kestirip atıyorlar..Madem imajinasyon dediğimiz şeyi etkili kullanmak için bir çok çalışma yapmak gerekiyorsa neden ?
Çünkü onların hiçbiri ileri tekniklere girmez. Bu zaten kitapla da anlatılacak bir şey değil. Kişiseldir, kişiye göre ilerlenir. Eski zamanlarda neden eğitim merkezlerine herkes alınmazdı ve alınanların sayısı da çok azdı düşündünüz mü? Bireysel olarak eğitilmenin önemini biliyorlardı. Bu öyle şansa bırakılacak bir şey değildi zira Dünya üstünde bulunacak ve hizmet edecek görevliler yetiştirirlerdi. Asla amaçsız ve öylesine yapılmazdı. Bire bir ilgilenmeden de olmuyordu. Anlayacağınız hayli zahmetli bir silsile. Bu daha sonra hafifledi biraz. Mesela bizim kültürümüzde yeri olan yakın tarihli medreselerde de benzer ilerlenilirdi. Burada çok derin sırlara nadiren girilirdi o da yine kişisel bir durum oluştuğunda. Yani her öğrenci değil, özellikle gereken öğrenciye. Bu hafifletme biraz da İslami koşulların getirdiği yenilik ve kolaylık sayesinde oldu. Yani İslamiyetle gelen bir çok düzenleme ve kolaylık haliyle eğitimlere de yansıdı. Tabii ki hala varlığını sürdüren gizli ve sayıca çok az olan durumlar var ve olacak da. Bir takım tarikat vb. den bahsetmiyorum ki bu tür merkez veya kişiler zaten asla bilinmez. Bilindiği an siz de bilin ki bahsedilen konuyla alakası kalmamıştır. Taklit edenler veya bahsedilen konuyla ilgili olduklarını düşünenler de var ancak onlar zaten bizim konumuz değil, bırakalım kendi kendilerine oynasınlar oyalansınlar, tabii ki başkalarına ve kendilerine zarar vermemeleri kaydıyla.

Günümüzde zaten her yere saçılan bilgi ve sırlar var, ben buna biraz katılıyorum biraz da karşı duruyorum. İnsanlara kaldırabileceklerinden daha fazla bilgi ve yöntem verildiğinde bazen kaldıramıyorlar. Yani bazen insanları kendilerinden de korumak lazım. Bir de herkes aynı değil, niyetler türlü türlü.
Her zaman söylüyorum kitap ve makaleleri sadece genel kültür düzeyinde ele alın, evet okuyun araştırın ve bilgi toplayın ama bu kadar. Kimse evrenin işleyişini, insan-sistem ilişkisini bir seri kitap iki makaleye indirgeyemez. Olmuyor yani. Çünkü yazılan tek boyutlu, insan-sistem ilişkisi çok boyutludur.
Kişi istediği kadar kitap okusun makale okusun uçak kullanabilir mi? Hayır. Bir uçakla uçmadan pratik yapmadan istediği kadar okuyabilir sadece bilgilenmişliğiyle kalır ama tecrübe olmadıktan sonra ha kitapta yazılmış, ha kitaptan okunup beyne yazılmış farkı olmaz.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
O zaman bende yazınızı şu alıntıyla taçlandırayım.

Sufiler, kelimelerin bir iletişim biçimi olarak çok da önemli olmadığını, büyük değer taşımadıklarını, bunun için çok kısıtlı olduklarını düşünürler ve bunu da sık sık vurgulama eğilimindedirler. Ölümünden 750 yıl sonra, 30.000 adet şiiri Amerika'nın En Çok Satanlar listelerinde başı çeken, üretken şair Mevlana bile, sözcüklerin söz konusu "gerçekliği" ifade etme yeterliliğine dudak bükerdi. Öyleyse Sufi kitapları, bir paradoksun parçalarıdır. Kelimelerle nakledilemeyen bir şeyin kelimelerle derlenmesidir. Phillip Govvins, bu içgörülü hikâyede durumu birçok kez onaylıyor. Neden okuyalım o halde? Rumi de buna benzer bir soru sormuştu ve "Kelimeler seni arayışa yönlendirir. Onlar arayışının nesneleri değillerdir... Sözcükler, uzakta bir görünüp bir kaybolan devinimler gibidir. Daha iyi görmek için o doğrultuya yönelirsin." diye yanıtladı
'Ruhani Yoldaki Bilgelerin Uygulama Teknikleri' adlı kitabın ön sözünden alıntıdır.Sanırım az çok demek istediğiniz şeyi destekliyor.

prensess

Kayıtlı Üye
Selamun aleyküm
Benimde bir sorum olucakti bu imajine ile ilgili.
bir yerde Sezgilerinin kuvetli olmasi icin imajine yapilmasi , ve hayal etiginiz seyi hissetmeye calisin diyordu.

Sorum sudurki bunu yapabilen veya yapmayi başaran bir kişi, bu aşamadan sonra neyi öğrenmeli? Yani sonraki aşama nedir?

Birde bunu yapabilen kisinin sezgileri daha kuvetli olucak diye okudum.peki ya bu kisi imajineyi gayet rahat yapabiliyorsa ama sezgilerde deyisiklik yoksa ?????

Birinci sorum daha önemli cevaplayan Arkadaslara şimdiden tsk ederim.......

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Selamun aleyküm
Benimde bir sorum olucakti bu imajine ile ilgili.
bir yerde Sezgilerinin kuvetli olmasi icin imajine yapilmasi , ve hayal etiginiz seyi hissetmeye calisin diyordu.

Sorum sudurki bunu yapabilen veya yapmayi başaran bir kişi, bu aşamadan sonra neyi öğrenmeli? Yani sonraki aşama nedir?

Birde bunu yapabilen kisinin sezgileri daha kuvetli olucak diye okudum.peki ya bu kisi imajineyi gayet rahat yapabiliyorsa ama sezgilerde deyisiklik yoksa ?????

Birinci sorum daha önemli cevaplayan Arkadaslara şimdiden tsk ederim.......

Var olan bir enerjinin harekete geçirilmesi için imajinasyon çalışmaları yapılır. Bu enerji her insanda var. Bazısında az bazısında çok. Bazısında kaynaktan daha rahat akar bazısında sadece bir sızıntı şeklinde damlar. İmajinasyonun bu akışa çok fazla etki etmez o başka bir şeydir. Hali hazırda akan neyse ne kadarsa onu kullanmak için önem arz eder.

prensess

Kayıtlı Üye
Merhaba

peki ben bilemedim şimdi neyapmam gerek.
Bana ne önerirsiniz? ????

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba

peki ben bilemedim şimdi neyapmam gerek.
Bana ne önerirsiniz? ????
İmajinasyonda sıkıntı yok ama sezgileriniz kapalı ve sezgilerinizi mi arttırmak istiyorsunuz? Bu sezgileri biraz daha açar mısınız? Yani sezgi derken tam neyi kastettiğinizi anlamak lazım.

prensess

Kayıtlı Üye
Sezgi derken 6hiss.
Siz kapali olduğunu soylediniz bu kaanate nasil vardiniz??
ilkdefa bunu diyen biri ile karşılaşıyorum. ...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sezgi derken 6hiss.
Siz kapali olduğunu soylediniz bu kaanate nasil vardiniz??
ilkdefa bunu diyen biri ile karşılaşıyorum. ...
Ben kapalı olduğunu söylemedim sordum ''İmajinasyonda sıkıntı yok ama sezgileriniz kapalı ve sezgilerinizi mi arttırmak istiyorsunuz? '' Bundan önce de kapalı olduğunu siz ima ettiniz. '' peki ya bu kisi imajineyi gayet rahat yapabiliyorsa ama sezgilerde deyisiklik yoksa ????? ''

prensess

Kayıtlı Üye
Ben yanlış anladim vede kendimi yanlış ima ettim.
ikisindede sorunum yok sayin chillout.
Daha evvel de dediğim gibi biyerde denk gelib okumuştum
Imajinasyon nun sezgilere etki ettigini. Ve devamli imajinasyon yapanlarin sezilerinin kuvetlendigini duydum.Ve bunun uzerine de bunu yapmaya baslamistim aslinda daha evvel farkinda olmadan yapiyordum sonra bilincli yaptim.ve kendimde sunu fark ettim Sezgilerde deyisiklik yok ,ve anladimki Imajinasyon duru goru için iyi.
daha uzun görebiliyorunuz.(kendi fikrim yaniliyorda olabilirim)
sonrada hazar hanim bu konuyu açınca sizlerde yorumlarınızı yazinca acaba benim dusuncem mi yanlış ben mi yanlışım bilmek hatam varsa düzeltmek istedim.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhaba

imajinasyon da his olmak zorunda zaten ses de kendiliğinden çoğu zaman gelir. Bir çok çalışma kendimizin çıkardığı ses ile yapılır.
her çalışma zaten kendien özel, pek çok teknik var ve işe yarıyor, yeni bulunan yeni tekniklerde zaten eskilerin tekrarı ya da birleştirilmesi ile oluyor çünkü yapılacaklar belli zaten. Nefes kontrol, odaklanma, kendini akışa bırakma ve farkındalığa ulaşma. Çok fazla psişik yeti var, sınırlamak doğru olmaz. son soruyu anlamadım.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
imajinasyon da his olmak zorunda zaten ses de kendiliğinden çoğu zaman gelir. Bir çok çalışma kendimizin çıkardığı ses ile yapılır.
her çalışma zaten kendien özel, pek çok teknik var ve işe yarıyor, yeni bulunan yeni tekniklerde zaten eskilerin tekrarı ya da birleştirilmesi ile oluyor çünkü yapılacaklar belli zaten. Nefes kontrol, odaklanma, kendini akışa bırakma ve farkındalığa ulaşma. Çok fazla psişik yeti var, sınırlamak doğru olmaz. son soruyu anlamadım.

İmajinasyonun duyuların bütünüyle yapıldığını bilmeden önce şöyle düşünüyordum; duru görü için bir şeyleri sadece görerek imajine ediyorsak duru işiti içinde sadece duyarak imajinasyon çalışabilir miyiz ? diye.
Sonradan öğrendim ki mesele beş duyuyu birden katmakmış.Yani bir elma imajine ediyorsak tadını rengini kokusunu da hissetmek durumundaymışız.
Yanıtınız için teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...