Hermetik Ruhsal Simya Tecrübesi ve Hacı Bektaş-ı Velinin Makalatı

codzombi

Kayıtlı Üye
"Bu çalışmada doğu düşüncesinin öznel olan doğası tanımlanarak; hermetik düşünce ile ruhsal simya bu düşüncenin tecrübî formu olarak ele alınmıştır. Gerek öznel gerçeklik algısına dayalı bu iki formu yansıtması ve gerekse de doğu düşüncesi ile İslam dininin sentezinin önemli bir örneğini oluşturması nedenleri ile Alevi/Bektaşi gelenek, Hacı Bektâş-ı Velî’nin Makâlât adlı eseri üzerinden incelenmektedir. Batı düşüncesinin gerçekliği genel geçer ve nesnel olarak algılamasına karşın doğu düşüncesi, gerçekliği öznel forma sahip istisnai ve tecrübî bir durum olarak tanımlamıştır. Tasavvuf ekolleri içerisinde özellikle Alevi-Bektaşi Sûfîlik, doğu düşüncesini karmaşık kavramsallıkla değil de oldukça sıradan ve net olarak yansıtan karakteristik özelliklere sahiptir. Makâlât adlı eser hermetik ruhsal simya geleneği çizgisinde, Alevî Velayet anlayışına bağlı olarak İslâmî terminolojiyi yorumlamaktadır."

Mustafa Said KURŞUNOĞLU

Dosyayı indirmek için tıklayınız : Ekli dosyayı görüntüle 7252

Oracle of Delhi

Banlı Kullanıcı
simya aynı zamanda bir iç disiplindir."taşları arıtırken ruhumuzu da arıtırız." o yüzden bu tarz paylaşımları ilgiyle okuyorum.

sin valor

Kayıtlı Üye
"Hermesçiliğin temel öğretisine göre madde karanlık ile özdeştir. Işık
ise ruhtur ve aydınlık ruhtadır. Yeryüzü hayatı ruhun maddeyle mücadelesinden oluşan
bir imtihan sürecidir. Hakikate erebilmek bu imtihanda başarılı olup olmamaya bağlıdır.
Eğer ruh maddeye yenilip imtihanı kaybedecek olursa karanlığa tutsak olacak ve varlığını
kaybedecektir. İmtihanı kazanan ruh ise ölümsüzlük ruhuna doğru yükselecektir”
Müslüman simyacı İbn-i Umayl’e göre, “bu ilimi başlangıçta yazanlar
insanlığı yöneten filozoflardı. Onlar çok yüce rütbelerde oldukları için bu ilmi bir
takım semboller aracılığı ile halka anlattılar. Böylece halkın ilgisini çekmek istediler. Ancak
sonraları bu semboller doğrudan gerçeklik olarak algılandılar"
A.G.E ALINTI

"Eğer ruh maddeye yenilip imtihanı kaybedecek olursa karanlığa tutsak olacak ve varlığını
kaybedecektir" denmiş böyle bir seçenek varsa seçerdim şahsen. Bütün bu müsamereyi reddetmek! sanmıyorum böyle bir olanağa sahip olacağımızı, dünyaya zaten emr-i vaki ile gelmedik mi. "Ol der olur öl der ölür" Emr-i vakilerin ruhlarıyız insan oğluna acıyorum yeminle. Bi de aydınlığa çıkmak için bi kaç ayrıcalıklının elinde olan ilmi öğrenmeye çalış işin yoksa. KİBİR galiba olanla bitenle işimiz