Dini bir soru

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

manfas

Kayıtlı Üye
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim buraya açtım çünkü islam dini bölümünde konu açma kapatılmış sanırım neyse.

Aklıma takılan iki soru var:
1- sırat köprüsünden geçerken bazı insanların aşağı cehenneme düşeceği söyleniyor. Aynı zamanda amel terazisi kurulduğunda ise günahları ağır gelenin cehenneme atılacağı söyleniyor. Bir insan iki kez nasıl cehenneme atılabilir?

2 ölen kişinin cesedi güler yüzlü ise bu onun diğer tarafta mutlu olduğunu kanıtlar mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
1-Bu sorunun cevabı ancak Kuran-ı Kerim'den okunarak en doğru yanıt alınabilir.Haklısınız,herkes kendine göre bişeyler söyler oldu bu konularda.Kimin ne dediğini anlamak,hangisi doğru bilmek mümkün değil.İnsanlar dini konuları kendi düşüncelerine göre şekillendirir oldular.Çok kafama takılan sorulara kendi kitabımızı açarak yanıt buluyorum bende.
2-Doğrudur böyle söylenir ama bilemiyorum.Umarım öyledir.Halk arasında geçen bu tarz şeyler var.Ancak yinede Allah bilir amelinin âkibetini.Ha kanıtsa mevzu, öbür dünyada meftanın ruhunun nasıl olduğunun kanıtı olmazki..Rüyamızda malûm olabilir,yada böyle dediğiniz gibi güler yüz vs...ama bunlarda kanıt değil.:(

manfas

Kayıtlı Üye
Evet çok güzel bir konuya değindiniz. İnsanlar kitabımıza göre değil kendi kafalarına göre Konuşmaya başladılar. Bende bu bilgi karmaşasından ötürü böyle bir soru sorma ihtiyacı duydum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim buraya açtım çünkü islam dini bölümünde konu açma kapatılmış sanırım neyse.

Aklıma takılan iki soru var:
1- sırat köprüsünden geçerken bazı insanların aşağı cehenneme düşeceği söyleniyor. Aynı zamanda amel terazisi kurulduğunda ise günahları ağır gelenin cehenneme atılacağı söyleniyor. Bir insan iki kez nasıl cehenneme atılabilir?

2 ölen kişinin cesedi güler yüzlü ise bu onun diğer tarafta mutlu olduğunu kanıtlar mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler...

2- Ölen kisinin yüzünün sekli onun nereye gidecegii belirlemez.
1- Sirat köprüsü bir metafordur. Bir yolculuk düsünün bu yolculuktan her insan cehennemden gecer, bu cehennemin icinden gecer anlamini tasimaz. Almanyadan turkiyeye uctugunuzda siz okyanusdan geciyorsunuz bu sizi islatmaz ama siz okyanusun getirdigi hissiyatlari algilarsiniz, nem iklim farki vs. Cehennem metaforu sikinti güclük imtihanlarin siddeti demektir, her insan bu yoldan gecer, yani cennete giden yol cehennem üzeridir denilir. Cehennem batagina (sikinti sorun imtihanin cetinligi) ne saplanan her insan oradan cikamiyorki, buda cehennem demek zaten.Sirat köprüsü bir yolu temsil eder, siratta batmak düsmek kalmak kendine gelmek var, sonuc ise Cennet cehennem oldugu icin bu bir sonuctur ebedidir, cehennemden cikis yokki sizin bahsettiginiz üzere insan iki defa girmis olsun. Sirat cehennem den cennete olan gecis dir... aslinda kuranda buna böyle baktiginizda cevab bulamazsiniz, cünki sirat köprüsü bir metafrdur ve kuranda gecmez, mahiyeti gecer mahiyetinide kuranca bilmeyen zor anlar ..Kurandan kaynak arayanlar icin sratil müstakim ifadesini tavsiye ederim.

manfas

Kayıtlı Üye
La Edri çok güzel bir açıklama yaptınız gerekli cevapları aldığımı düşünüyorum teşekkürler...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...