evlilige ikna etmem icin dua ariyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tubix

Kayıtlı Üye
esselamun aleykum arkadaslar. bundan 3 yil once bu forumda baya aktiftim ve buradaki dualarin cogunu uygulamistim 6.5 yildir birlikteligim var allaha skur. artik ciddiyete binmesini istiyoruz nisan takilmasini istiyoruz. oglan tarafida cok istiyo. yalniz benim babam kesinlikle istemiyor.bugun annemle tanismaya gelicekti kayinvalidem babam biton laf etti korkudan kadina gelme dedim . sevmesi icin ya vedud cekiyorum her namaz sonu kenzul ars duasini okuyorum. birkactane daha esmaul husna okuyorum. bana daha keskin babamin gonlunu yumusatmam icin ve ikna olmasi icin ne gibi dualar yada havaslarla ugrasmaliyim yardimci olursaniz allah sizden razi olsun.

Semar

Kayıtlı Üye
babanızın istememe nedeni nedir ki bu kadar katı? yaşınız mı küçük ?

Dusunvekonus

Kayıtlı Üye
Yani sen allahım babam nolur ikna olsun diyemi dua etmek istiyorsun ? Böyle bi dua etmene gerek yok seviyosanız evlenin sonradan baban işin ciddiyetinin anlayınca yumuşıyacaktır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Babanız 6 yıldır birlikte olduğunuzu biliyormu?Bu kadar uzun zaman birlikte olduğunuzu biliyorsa evliliğinizede izin vermesi gerekir.Çünkü aradaki tek fark bir imza.
Bilmiyorsa durum başka tabi..

fransula

Kayıtlı Üye
Yani sen allahım babam nolur ikna olsun diyemi dua etmek istiyorsun ? Böyle bi dua etmene gerek yok seviyosanız evlenin sonradan baban işin ciddiyetinin anlayınca yumuşıyacaktır.

Eskiler yer gök dua ile der. Tabi ki istediğimiz şeyler için Allah' a sığınıyoruz, yardım istiyoruz, dualar ediyoruz. Bundan daha doğal ne olabilir ki. Ne güzel babasının gönlünü rızasını alarak evlenmek istiyor. Kimse babasını atasını ezip geçmek istemez..

MehmeD

Kayıtlı Üye
Gidin evlenin sonra mecburen kabul eder, başka ne yapacak diyeceğim fakat, bir önceki mesajı okuyunca Baba rızası diyeceğim, usülüyle konuşun araya hatırlı birini koyup diyeceğim ama bunu yapmışsınızdır. Canı gönülden dua her şeyi halleder, içinizden geldiği gibi "Allah'tan isteyin ve farklı yollara başvurmayın.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Babam 5 yıl oyaladı her sene söz seneye evleneceksiniz dedi. Sonunda nikah günü alıp babam hariç herkese haber verdik. Babam birgece önce öğrendi çok sinirlendi. Evlendik babam hariç tüm aile ordaydı. Yılbaşı gecesi aradı kızım özür dilerim gelemedim sen benim bir tane bebeğimsin dedi. Babama okuduğum dualar onu ikna etmeye yaramamıştı bazen emrivakiler daha iyi oluyor. Sizi affedeceğine inanıyorsanız böyle yapabilirsiniz.

"Tanrı'ya her gün bana 500 bin dolar vermesi için dua ettim, vermedi. Ben de 500 bin dolar çaldım ve beni affetmesi için her gün dua ediyorum. Tanrı'nın iş yapma şekli böyledir." Gibi bir replik vardı, o geldi aklıma.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Tövbe tövbe hırsızlıkla alakalı bir örnek hoş olmadı. Belli bir süre babasının gönlü olsun diye beklemiş konuyu açan üye. Fakat belli bir yerden sonra bu kızıda olsa oğluda olsa onun zamanından hayatından vakit kaybettirmektir. Böyle durumlarda aslında babalarda belki çocuğum vazgeçer ümidi oluyor süreyi uzatma sebepleride genelde bundan kaynaklı. Ben tek çocuk olduğum için babamın bana olan sevgisinide bildiğimden affedeceğini biliyordum. Kimisi var ömrü billah affetmez. Affetmicekse bir baba el oğlu için aileyi kırmaya değmez. Bunun için dua bende çok aradım burda susturmak değil fikrini kökten değiştirip razı etmek için bir dua lazım. İşte öyle bir dua bile olsa ah şu babalara işlemiyor ki :)

Örneği bire bir almayın canım :D Mantıkları benzer diye söyledim. Bazen harekete geçip affedilmeyi ummak daha işlevsel oluyor, replik de bu doğrultuda.

origanum

Yönetici
Bir babanın hür iradesinin değiştirilmesi isteniyor. Konu bu değil mi?
Peki hür iradeyi değiştiren dua olabileceğini düşünmek nedir?
Hür iradeyi değiştirebilecek nitelikte her uygulamaya ne denir?
Bunu bu sitedeki herkesin bildiğini sanıyorum.
Eğer hala yapmak isteniyorsa da ne yapılacağını bilip ona göre gidip yaptırın uygun birine.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
esselamun aleykum arkadaslar. bundan 3 yil once bu forumda baya aktiftim ve buradaki dualarin cogunu uygulamistim 6.5 yildir birlikteligim var allaha skur. artik ciddiyete binmesini istiyoruz nisan takilmasini istiyoruz. oglan tarafida cok istiyo. yalniz benim babam kesinlikle istemiyor.bugun annemle tanismaya gelicekti kayinvalidem babam biton laf etti korkudan kadina gelme dedim . sevmesi icin ya vedud cekiyorum her namaz sonu kenzul ars duasini okuyorum. birkactane daha esmaul husna okuyorum. bana daha keskin babamin gonlunu yumusatmam icin ve ikna olmasi icin ne gibi dualar yada havaslarla ugrasmaliyim yardimci olursaniz allah sizden razi olsun.

Baba neden karşı çıkıyor, sıkıntı tam olarak nedir ona göre tavsiye verelim.

tubix

Kayıtlı Üye
evet 6.5 yildir birlikte oldugumuzu bliyo. yuzuk takiyoruz aramizda onuda goruyo. dsari ckinca erkek arkadasmla cktgmifa soluyorum. ailesinden bahsediorum kenfisinden bahsediorum. arkadaslarm evlendi benm ne zaman siram diorum . yasim 23 uni 3. sinifa gdiorum seneye bticek insallah. babam nisanlaninca okulu brakcami sanio sanrm . ama biz evlenene kdar beklemeyi nisanli kalmayi dsnuyoruz. erkrk arkadasiminda hali iyi karsi helmesinin tek sebebi dha erken dio ve okulu bahane edior.

Semar

Kayıtlı Üye
Sevdiginiz kisi kac yaşında? Babanız sizi düşünüyor ne güzel. .siz mutlu olun pisman olmayın istiyor. Belki içgüdüsel beklemenizi dusunuyordur. Nisanlaninca ne değişecek ki ? Hic bir sey hatta is ciddiyete binince ipler genelde gerilir her iki tarafın da.babaniz olmaz demiyorki okulun bitsin diyor .bir kadin okumali ve meslek sahibi olmali ki sırtını dayamadan ayaklarinin üstünde durabilsin. Bence sukredin halinize babaniza dua edin sizi okuttugu ve yaninizda oldugu icin zaten 6yildir berabersiniz okulunuz bittiginde yapin kendi aranizda yuzugunuz de varmış. Hakkinizda hayirlisi olsun inşallah

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Yani 16 yaşından beri birliktesiniz.Babanız bu kadar yıl süren ve bu küçük yaşta başlayan birlikteliğe sessiz kalmışta bunamı izin vermiyor?:)
Bide şu var,karşı çıkmamışki erken demiş .Ha bu da doğru.Bence burda sabırsız olan sizsiniz.Zamanı gelince bu insanla evlenebileceğiniz konusunda, babanız yazdıklarınıza göre engel değil.Bırakın arkadaşlarınîz evlenirse evlensin,siz kendi yolunuza bakın.Babanız bahane bulmuyor ,geçerli bir sebebi var.Size düşen sabır.Olayda hiç anormal bi durum yok,çok küçük yaşta başlayan ciddi birliktelik dışında..

fransula

Kayıtlı Üye
Başkasının iradesine müdahale edilmesi gereken bir durum yok aslında. Babanız karşı görünmüyor, sizin okumanızı istiyor bitirip mesleğinize başlayıp daha sonra evlilik kısmına geçmenizi istiyor. Ne güzel her baba böyle olsa keşke. Kimi babalar kızlarını okutmadan erkenden zorla evlendiriyor. Sizin babanız modern ve ileri görüşlü biri bana kalırsa. Size tavsiyem bunları düşünmeyip önce okulunuzu bitirin ve çalışmaya başlayın gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ayrıca sevgiliniz de sizi seviyorsa zaten anlayış gösterip bekleyecektir..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
evet 6.5 yildir birlikte oldugumuzu bliyo. yuzuk takiyoruz aramizda onuda goruyo. dsari ckinca erkek arkadasmla cktgmifa soluyorum. ailesinden bahsediorum kenfisinden bahsediorum. arkadaslarm evlendi benm ne zaman siram diorum . yasim 23 uni 3. sinifa gdiorum seneye bticek insallah. babam nisanlaninca okulu brakcami sanio sanrm . ama biz evlenene kdar beklemeyi nisanli kalmayi dsnuyoruz. erkrk arkadasiminda hali iyi karsi helmesinin tek sebebi dha erken dio ve okulu bahane edior.
Okulunuz bitip mesleğinizi elinize aldıktan sonra karşı çıkarsa yazarsınız. Zira anlattığınız kadarıyla bir karşı çıkma durumu yok, bir aile büyüğünden beklenen mantıklı ve aklı başında bir erteleme kararı.
Bununla birlikte gelenekler der ki, iki insanın evleneceği kesinse bir nişan söz yapılır, bunun dışında henüz evlilik şartlarına haiz olmayan iki gencin, yarın öbür gün ne olacağı bilinmeden bir işe kalkışılmaz. İki tarafın da evlenebileceği bazı şartlar olur, o zaman denir bu insanlar evlenebilir o halde bir nişan yapalım diye.
İşe girip maaş almadan, bankaya gidip, ben yakında işe gireceğim bana ön kredi onayı verin ben işe başladığımda gelip çekerim krediyi demeye benziyor.
Babanız temkinli ve iyiliğinizi düşünüyor.

tubix

Kayıtlı Üye
yok zaten muhendislik okuyorum insallah bitiricem. asla okulu.birakip evlenmeyi dusunmedim. o kadar yil okuttular okulu birakip koca eline bakma gibi bi dusuncem yok. oglan trafi sevglmi cok skiolar. ne zaman gdicez ne zaman yzuk takicaz diip duruolar cocukta arada kalio brkleyin diip duruoz ikmzde. onlarin gorusude su. bole sevgili olmak hos degil en azindan soz takaljm okul bitene kadar bu sekilde devam etsin okul bitip is bulunduktan sonra evlenirler diyolar.

Semar

Kayıtlı Üye
Anlatilanlarda eksiklik var cocugun yasi meslegi okuyup okumadigi babasi belkide bir seyleri farketsin diye bekliyor. Ne guzel muhendislik okuyormussunuz . Karsi tarafin bukadar istekli olmasida ilginc gidin ailesinin elini opun annesiyle oturun gelinlik yapin gururu oksansin. 1 yil oyalayin bu sekilde. Siz zamani ileri alacak bir dua büyü istemissiniz ya keske bir büyü yapma yetenegim olsaydi da bende zamani geri sarip bazi seyleri tekrar yasasaydim :D

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Gerekli cevaplar verilmiş ama bende birşeyler söylemek isterim.

Evlenmek konusunda aceleci olmayın evlilik biryere kaçmıyor.
Ayrıca babanız okumanızı istiyorsa onun bu isteğini dikkate alın,ben herzaman şunu derim bu devirde bir kadının ekonomik gücü mutlaka olmalı, beraber hayat kuracağınız insana olan güveni bir yana bırakın olaya mantıksal açıdan bakın hiçkimse canım cicim aylarında ki gibi kalmıyor gün gelir seni ezer hakkını yer ve eğer o gün sizin elinizde gücünüz yoksa ezilmeye mecbur kalırsınız,Allah uzun ömür versin ama aileniz de hakkın rahmetine kavuşmuşsa ozaman sizi koruyacak kimse olmaz mecburen katlanırsınız sonra o ezilmelerin yanında gelsin psikolojik hastalıklar uğraş dur.
Gelecek hayatınızı hiçbir zaman şu anki duygularınıza kapılarak dizayn etmeye çalışmayın "o yapmaz ben ona güveniyorum" demeyin
Çok sevdiğim bir söz var " En güvendiğim insanlar için okadarınıda yapmaz dediklerim tam olarak okadarını yaptı"
Kısacası insanoğlu çiğ süt emmiştir en dürüst geçinenindende ummadığımız kazıklar yiyebiliriz her an insanların geneli menfaat odaklıdırlar.
O yüzden evlilikten önce mutlaka ekonomik güç almalısın eline seni seven insan zaten bu konudada desteklemesi lazım seni.
Mehmet akif ersoyun şu mısraları size örnek olsun.

Aldanma insanların samimiyetine
Menfaatleri gelir herşeyden önce
Vaadetmeseydi Allah cenneti
Ona bile etmezlerdi secde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...