Oluşturmak mı, yoksa olanı geliştirmek mi?

Ori

Kayıtlı Üye
Oluşturmak mı, yoksa olanı geliştirmek mi?
Arkadaşlar günümüz sisteminde daha karlı olan sizce hangisi? Çok kararsız kalınabilen bir soru olduğunu düşünüyorum.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Düşünceniz fazlasıyla doğru. İkisi de olabilir bu üzerinde durduğunuz konuya bağlıdır. İleriye yönük bir geliştirme yaparsanız teknoloji şirketleri zaten peşinizde koşacaktır. Öte yandan yapılmamış bir şeyi de yaparsanız yine peşinizde koşacaktır. Durum tamamen ortaya çıkan sonucun işe yararlılığına bağlı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
neyi oluşturmak ve geliştirmek ? Konusuna göre değişkenlik gösterir.

hopefull06

Kayıtlı Üye
Eğer olay ticari ise olanı geliştirmek. Ama herhangi amaca mesela insanlığa hizmetse oluşturmak. . Diye düşündüm. Tabi sorunun asıl amacına cevap uygunmu bilemedim.

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar soru yeni bir konu hakkında yapılan ilerlemeler teknoloji olur, bilim olur v.b.

PaRaNoiA

Kayıtlı Üye
Ben bunun tamamen kişiye bağlı olduğunu düşünüyorum nice sistemler yürümez denilirken şu an dünya devi olmuş durumdalar aynı şekilde belki de insanlık için çok önemli bir proje olabilecekken yanlış kişilerin eline geçtiği için harap olmuşlardır. Buna bir girişimcinin gözünden bakarsak bu soruya cevap verebileceğimi zannetmiyorum zira iki yöntemde kendi durumlarına göre karlı veya zararlı olabilir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Olanı geliştirmek daha mantıklı,daha az zaman alan alır.Olanı gelistirmeye çalışmak ,olan sey her ne ise bunun elde olan haliyle bile faydalı olduğunu gösterir.Kimse gelecek vadetmeyen bişeyi geliştirmeye zaman harcamaz çünkü..Olanı yok sayıp bi kenarı bırakıp,yeni baştan kolları sıvamak istisna durumlar hariç kâr yerine zarar meyillidir.

Umut06

Banlı Kullanıcı
çok farklı bişey oluşturacaksan oluşturmak daha mantıklıdır.
Yoksa varolan birşeyi tekrardan oluşturmaya çalışmak ahmaklıktır. Varolan şeyi tekrardan oluşturmaktansa varolan üzerinde oynarayarak varolmayan özellikleri ona eklemek daha akıllıcadır bence

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bir pantolona ikiden fazla bacak dikilir mi yahut bacak dikmeyi bilmeyenin eline pantolon verilir mi ?

Ori

Kayıtlı Üye
Bir pantolona ikiden fazla bacak dikilir mi yahut bacak dikmeyi bilmeyenin eline pantolon verilir mi ?

Bir varmış, bir yokmuş.. Uzak diyarlardan birinde ok ve yayı olmayan bir adam varmış. Çünkü daha bulunmamış. İlginç değil mi?

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
İnsan "hayal kurabiliyorsa" sizin tabirinizle "oluşturabileceği" şeyler de vardır demektir. Burda önemli olan "oluşturmak" için o şeye olan *ihtiyacı* görebilmek. Nitekim tarihte de bilim adamlarının pek çoğu ömürleri elverdiği sürece hayal güçleri ve merakları sayesinde keşiflerde bulunmuşlar, bu sayede topluma faydalı olmuşlardır. Kişi, ihtiyacın ne olduğunu doğru tespit ediyor, hayal ediyor ve öngörebiliyorsa o ihtiyacı karşılayacak, giderecek olan şeyi keşfetme yolunda çalışabilir ve başarabilir. Olmayan bir şeyi "oluşturmak"

Kimi bilim adamları kendinden öncekinin "oluşturmaya" çalıştığı, kısmen başardığı veya başaramadığı şeyi alıp bir adım daha ileri taşıyarak geliştirmiştir. Nitekim sizin sorunuza gelirsek, her ikisi de bir yoldur. Bir tercihtir. Her iki yolun da kendine göre avantaj ve dezavantajları da olacaktır. Var olan bir şeyi geliştirmek kimine göre taklitçilik, kolaycılık olarak görülse de bence öyle değildir. Öyle olsaydı bugün günümüzde "ürün geliştiriciliği", "endüstri mühendisliği" gibi meslek dalları da olmazdı heralde ki fikrimce çok önemli meslekler...