Açık Sözlü Olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmak etik olarak doğru bulunur, bize açık sözlü olmak erdem olarak gösterilir. Ancak açık sözlü olmak bazen tüm iyi anılar boşa yaşanmışcasına, ilişkilerin sona ermesine neden oluyor. Açık sözlü olmanın bir sınırı olmalı da, bu sınır neye göre belirlenmeli? Açık sözlü olmakla alakalı durumlar, çoğu zaman karşımızdakini kırmamak için ortaya çıkıyor. Sırf karşımızdakini kırmamak için açık sözlü olmamak da ilişkiye ihanet niteliğinde bence. Açık sözlü olayım, eğer bundan gocunuyorsa da yapacak bir şey yok, mantığı da çoğu zaman çok işlevsel değil. Bu sınırı çizmek haliyle kolay değil.
Sizce açık sözlülüğün bir sınırı olmalı mı, olmalıysa sınır neye göre belirlenmeli?

madasin

Kayıtlı Üye
Güzel bir konu açmışsınız, teşekkür ederiz. Fakat, mabette tartışılmalı mı onu bilemiyorum. Benim de ara sıra düşündüğüm bir konudur. Bence her zaman açık sözlü olmak mümkün olamaz. Düz makine gibi açık sözlülük, bazen yarardan çok zarar verir. İyi forumlar.

damned

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmakla patavatsız olmak arasında ince bir çizgi var. Önemli olan bu çizgiyi koruyabilmek. İnsanlar bu ikisini birbirine karıştırmadığı sürece açık sözlü olmak iyidir.

Ori

Kayıtlı Üye
Daimi bir açıksözlülük olduğu sürece kaybettiklerinizde daimi olacaktır. İnsanlar tuhaf canlılardır, ne doğruyu severler ne de yanlışı. Bu yüzden yeri gelince açık sözlü olmak ise sizi orta safhalarda tutacağından bu seviyede olmak en mantıklısıdır. Sınırdan bahsetmek gerekirse bu sınırı karşı tarafın kişiliğine ve kaldırabilirliğine göre belirlemek daha doğru olur.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmanın sınırı olmalı.Yani açık sözlü olacağım diyede ağıza ne geliyosa söylenmez.Doğru söz söylenmeli ama doğru kelimeler seçilerek.Ve birde böyle konularda mekânında ortamında önemi çok büyük.Toplum veya kalabalık içinde çok derin konuşmalar,açık sözlü diyeceğimiz mevzulara girilmemeli.Muhtemelen ciddi konulardır,karşıdaki insan açık ve dürüst konuşma karşışinda,onun iyiliği adınada olsa zor durumda kalabilir.Açık sözlü olurken bu ölçüyede dikkat edilmeli.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Size tavsiyem dili kullanma becerinizi geliştirin.Açık sözlü olun, kimsenin istediği gibi konuşmak zorunda değilsiniz ama cümleleriniz uzun, edebi ve süslü olsun.Anlamayacaklardır.Bana arkadaşlarım bazen senin söylediğin şeyleri 1 hafta düşündükten sonra anlıyoruz derlerdi...

kıvep

Banlı Kullanıcı
Söylesemde söylemesemde düsunce ve hislerim degismiyor. Birinin kotu oldugunu düsundugum halde sussam bir sey degisecek mi? Icten ice boyle dusunurken susmak yalan atmak olmaz mi? Kalbim böyle hissediyor, gözlerim böyle goruyor, kulaklarim duyuyorsa o zaman neden dilim söylemiyor? Neden acik sozluce icimizden geceni soylemeyip kandiriyoruz insanlari?
Disimdan susmak, icimi degistirmiyecek ki. Cesurca, saydam olmali insan gözunun gordugunu hemen oracikta söylemeli. Bir kac damla gercek kirmaz kimseyi, icte biriktirilip biriktirilip kursun gibi atilan sozler kirar. Insanlar acikca iclerinden geceni söyleseler hersey daha durust daha samimi ve gercek olurdu...

bloodlust

Kayıtlı Üye
Bu dertten öylesine muzdaribim ki..Her doğru her yerde söylenmez diye bir olay var, bazı durumlarda açık sözlü olmak yerine susmayı yada geçiştirmeyi tercih etmem gerekebiliyor.Sırf doğruyu söylediğim için kaybettiğim insanlara kayıp gözüyle bakmamaya çalışıyorum.Sanırım insanlar yalan duymayı seviyorlar, bazen öyle aptalca yalanlara inanmak, doğru olana inanmaktan daha kolay geliyor insanlara.Dış dünyayla yaşadığım en büyük çatışma bu sanırım, herşeyde biraz riyakarlık var dosdoğru olan da sevilmiyor.Ben doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğim, çünkü ben böyleyim ve ancak bu şekilde huzuru buluyorum.Ah ah gece gece içimi döktüm buraya da, konuyu açan arkadaşa da teşekkürler :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Birsey eklemeden gecemiycem, acik sozlu olmakla kabalik farkli seydir.
Kaba insan hep kabadir dogruda söylese yalanda söylese kabadir yani
Kibar insan icinde durum boyle zorlama doldurma sozlerle yapilan bir nezaket degil icten gelen sicak bir nezakettir. Kisaca aciksozluluk birini kaba susmaksa kibar yapmaz. Bunlar icten gelen kisilik meseleleridir

fransula

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmak bir çok anlama gelebilir kişiler tarafından. Mesela dobra olmak, patavatsız olmak, gerçekçi olmak vs.. Şimdi herkes kendi açısından ele aldığında kimine göre açık sözlülük dobralık kimine göre de patavatsızlık. Bu noktada "Söylemek var, söylemek var. " sözünü hatırlatmak isterim. Mesela karşımızdakine yaptığı davranışın yanlış olduğunu evelemeden lap diye söylemek açık sözlülüktür. Yine karşımızdakine yaptığı davranışın ona ve atrafına ne gibi zararlar vereceğini belirterek uygun bir dille incitmeden söylemek de açık sözlülüktür. İyi ya da kötü etkilerinin olması, ger dönüşlerinin söyleyene ya da söylenene uzun vadede zarar vermemesi açık sözlü olanın dilinin kemiğine bağlıdır :) Ben hiç açık sözlü değilimdir çünkü insanları incitmekten çok korkarım. Onun yerine bir şekilde anlamasını sağlarım örneklerle kırmadan. Bilmiyorum benim yaptığım daha mı kötü ama kimse üzülsün istemiyorum :(

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmak bir çok anlama gelebilir kişiler tarafından. Mesela dobra olmak, patavatsız olmak, gerçekçi olmak vs.. Şimdi herkes kendi açısından ele aldığında kimine göre açık sözlülük dobralık kimine göre de patavatsızlık. Bu noktada "Söylemek var, söylemek var. " sözünü hatırlatmak isterim. Mesela karşımızdakine yaptığı davranışın yanlış olduğunu evelemeden lap diye söylemek açık sözlülüktür. Yine karşımızdakine yaptığı davranışın ona ve atrafına ne gibi zararlar vereceğini belirterek uygun bir dille incitmeden söylemek de açık sözlülüktür. İyi ya da kötü etkilerinin olması, ger dönüşlerinin söyleyene ya da söylenene uzun vadede zarar vermemesi açık sözlü olanın dilinin kemiğine bağlıdır :) Ben hiç açık sözlü değilimdir çünkü insanları incitmekten çok korkarım. Onun yerine bir şekilde anlamasını sağlarım örneklerle kırmadan. Bilmiyorum benim yaptığım daha mı kötü ama kimse üzülsün istemiyorum :(
Bence işin bu tarafı dogru,ben buna katılıyorum.O kadar da uzun boylu değil.Biraz dikkat edilmeli kullanılan kelimelere.Pat diye ulu orta ağıza geleni söylemek, biraz kendini bilmezlik gurubunada giriyor.
Bize kalkıp biri açık sözlü diye bodoslama dalıp her lafı söylese istermiyiz,kacımız ister?( Böyle şeyler başkasını düşününce kolaydır hep.)Herkes aynı ...Bu durumlarda ben çuvaldızı hep kendime batırırım,tepkiyi anlamak için.Ben istemem şahsen.Her seyin yolu yordamı var.Ölçülüde açık sözlü,doğru,dürüst gercekler söylenebilir..Bide şöyle tipler var;açık sözlü,dobrayım hesabına bütün sırrını,gizlenmesi gereken herseyi ortaya atıp açıklama yaparlar.Ben bunlara açık sözlü diyemem ancak boşboğaz diyebilirim.:)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bende öyle diyorum iste söylemek var söylemek var, ister kaba söyler ister kibar söyler. Kabasi insani kirar türkcede bile oldugunu bilmedigim laba kelimeleri vardir ama nezaket kirmaz.
Ben aciksozden kirilmam cunku dusuncesi o yöndeyseyse dilinin söylemesimi kabahat? yanimda acik sozlu olmayan insanida tutmam cunku gözlerine bakarim ayan beyan haykirir ama dili susar maske gibi. Ya söyle, yada söyleyemeyecegin lafi beyninde düsunme, telepatik yasayan insaninimdir aciksözlulukte kacinilmaz oluyor yani :)
Herkes yalin olsa aciksozlu olsa kabul insanlik olarak bir ust kademeye gecicegimize inaniyorum

fransula

Kayıtlı Üye
Bence işin bu tarafı dogru,ben buna katılıyorum.O kadar da uzun boylu değil.Biraz dikkat edilmeli kullanılan kelimelere.Pat diye ulu orta ağıza geleni söylemek, biraz kendini bilmezlik gurubunada giriyor.
Bize kalkıp biri açık sözlü diye bodoslama dalıp her lafı söylese istermiyiz,kacımız ister?( Böyle şeyler başkasını düşününce kolaydır hep.)Herkes aynı ...Bu durumlarda ben çuvaldızı hep kendime batırırım,tepkiyi anlamak için.Ben istemem şahsen.Her seyin yolu yordamı var.Ölçülüde açık sözlü,doğru,dürüst gercekler söylenebilir..Bide şöyle tipler var;açık sözlü,dobrayım hesabına bütün sırrını,gizlenmesi gereken herseyi ortaya atıp açıklama yaparlar.Ben bunlara açık sözlü diyemem ancak boşboğaz diyebilirim.:)

Kesinlikle ben de bana pat diye söylenmesini istemem çünkü kırılgan ve hassas bir yapıya sahibim. Bana yapılmasını istemediğim için başkalarına da yapmam.. Çok samimiysem alır karşıma güzelce konuşurum ama dediğim gibi kırmadan :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kesinlikle ben de bana pat diye söylenmesini istemem çünkü kırılgan ve hassas bir yapıya sahibim. Bana yapılmasını istemediğim için başkalarına da yapmam.. Çok samimiysem alır karşıma güzelce konuşurum ama dediğim gibi kırmadan :)
Tabi canım ,açıksözlülük ve düşuncesizce soylenen laf arasinda fark var.Zor bişey aslinda hem haddini aşmadan hem karşındakini kırmadan gerceği söylemek.Kişi illaki kırilır ama en azından çok uç boyutta olmaz.Bende patavatsızlik boyutunda bir gerçeğin kendime söylenmesini istemem .
Ama ölçülü olduğu sürece her gerçeğe açığım.Şu yönüde var açıksözlülüğn;,karsimda söz söyleyen insanin samimiyetine inanmam gerek,eğer samimi oldugunu biliyorsam saygı duyarım sözlerine.Özellikle incitmek içinde olabilir.Açik sözlülük epey detayli,çok taraflı bi konuymuş meğer.:)

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Ben de tam tersi açıksözlü olamamaktan muzdarip biri olarak açık olamamak hayatın dizginlerini diğerlerinin eline vermektir diyorum. Çünkü ilişki içinde olduklarını eleştiremediğinde, karşımdaki kırılmasın diye üstün bir uğraş verdiğinde gerçek bir samimiyet kuramıyorsun. Hayatına aldıklarını hayatından geri çıkarma olasılığın düşük oluyor, çünkü zarar ziyanını anlatamıyorsun. En azından ben böyleyim. Saf dışı edildiğim arkadaşlıklar olmuştur, ama atmayı denediğimde çoğunlukla başarısızdım. Çünkü her şeyi daima güllük gülistanlık gösterme hataları kapatma eğilimindeyim.

fransula

Kayıtlı Üye
Tam da bu konunun üstüne bugün bir konuyla ilgili açık sözlülükle rahatsızlığımı dile getirdim yakınımın annesiyle ilgili kötü ve fesat ben oldum. Zaten normalde de kırmayım diye susarım bu sefer söyleyim bakalım ne olacak dedim sonuç ortada. Açık sözlü olmak iyi bir şey değil sanırım tecrübeyle sabittir.:banghead:

kıvep

Banlı Kullanıcı
Tam da bu konunun üstüne bugün bir konuyla ilgili açık sözlülükle rahatsızlığımı dile getirdim yakınımın annesiyle ilgili kötü ve fesat ben oldum. Zaten normalde de kırmayım diye susarım bu sefer söyleyim bakalım ne olacak dedim sonuç ortada. Açık sözlü olmak iyi bir şey değil sanırım tecrübeyle sabittir.:banghead:
Sen biriktirip biriktirip toplu bir elestri yapmissin bu acik sozluluk mu?
Yeri var zamani var, o sozu o zaman soylucektin sonradan demenin manasi yok gecti artik :) ayrica onu annesine direk soylemen lazimdi hem soyledigin kisi hem zamani yanlis olmus...

hopefull06

Kayıtlı Üye
Açık sözlü olmak kişiye ve duruma göre değişir. Meselâ birine açık sözlü davrandigimizi düşünürken onun kafasında oluşturduğu şeyi yok edebiliriz. Açık sözlü olacağımız kişiler genelde çok iyi bildiğimiz, kirilmayacagina emin olduğumuz kişiler olmalı. Meselâ mabette de mümkün olduğunca herkes açık sözlü. Her nekadar çoğumuz sosyal hayatta tanışmasakta bu sefer birbirini tanımana nın rahatlığı var. Özetle çok iyi tanıyanlar ve hiç tanımayanlarla sorun çıkmıyor :) alinganliklar anlık oluyor. Is hayatında daha çok cekememezlik algılanması muhtemel. .

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben soyleyeyim mabette alindigim kirildigim kimse yok, genelde kiran tarafim sanki :D bana aciksozlu olabilirsiniz :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İşte böyle bir riskte var.Herkese herşey söylenmiyor.:(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...