Açık Sözlü Olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fransula

Kayıtlı Üye
Aslında biriktirmedim hep hatalı beni zannederken aslında olanı anlattım ama yine ikna edemedim o şahsı :) Annesi neticede adam annem haksız der mi? Açık sözlülükten çok benim ki açık yüreklilikle ispatlama olayı daha çok fark ondan kaynaklandı sanırım :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Aslında biriktirmedim hep hatalı beni zannederken aslında olanı anlattım ama yine ikna edemedim o şahsı :) Annesi neticede adam annem haksız der mi? Açık sözlülükten çok benim ki açık yüreklilikle ispatlama olayı daha çok fark ondan kaynaklandı sanırım :)

Anladim sanirim olayi ama yaptiginiz sey aciksozluluk degil yani baska birsey :D

campanella

Kayıtlı Üye
Kimse kusura bakmasın ama bende, kendini açıksözlü olarak adleden yada öyle olduklarını zanneden! çoğu kişinin ciddi ego eksikliği, kendini kanıtlama ihtiyacı olduğunu düşünüyorum!

Açıksözlülük günümüzde suistimale çok açık bir davranış biçimi, aslında güzel bir özellikken, çoğu insan bunun arkasına saklanıp kendini en başta kendine sonrada etrafına ispat çabasına girmekte.

Biraz sert olmuş olabilir düşüncelerim fakat, en azından kendi hayatımda ve etrafımdaki diğer insanların hayatlarında gözlemlediğim olaylar çoğunlukla bu yönde.

1. Bir insan, bu özelliğini karşısında daha yumuşak başlı, ani ve sert tepki vermeyecek biri olarak gördüğü yada kendi zihninde kendini, karşısındaki kişiden belirli meziyetleri bakımından üstün gördüğü zaman o kişiye karşı açıksözlü davranıp! aksi yönde kişilik özelliklerine sahip bireylere karşı bu davranış biçimini baskılamaya çalıştığında. O kişinin gerçekten açık sözlü olduğundan nasıl söz edebiliriz!( diyeceksiniz ki bu kişi zaten açık sözlü değil! evet öyle ama bunu sadece başkalarının görmesi yetmiyor, kişinin de bunun farkına varabilmesi yada en azından kendine karşı dürüst olup kendine itiraf edebilmesi gerekir), En çok iş ortamında, iş arkadaşları arasında gözlemlediğim hareketlerden. Sonra bu kişiye açık sözlü diye nasıl güven duyulur ki?!!

2. Günümüzde çoğu birey bu özelliği, karşısındaki kişiyi kendi doğrularına yönlendirmek için kullanıyor, üsten üste çoğu yerde ( iş, ev, arkadaş ortamı fark etmez) bu kılıfa uydurulmuş yönlendirme çalışması birde karşısındaki kişiye etki etmeyince, o kişide kendini değersiz hissetme ve olası sinir bozukluklarının ayak sesleri görülmekte ki bundan sonrası tam evlere şenlik J

3. Birinin açıksözlü olduğuna güvenerek bir süre sonra, siz o kişiye benzer samimiyeti gösterdiğinizde ( gösterebildiğinizde) bu kişinin size karşı alıngan tutumlar sergilemesi (ortama ve yaşına hiç yakışmayacak hal ve tavırlar ) (benim en fazla başıma gelen ve rahatsız olduğum kısım bu)... En azından madem, aslında güzel bir özelliğe sahipken neden kişi benzer bir samimi bir davranışı kaldıramaz!
Bu yazdığım karakter özelliği tabi ki açık sözlülük değil! Ama “ben çok açık sözlüyüm” diyen çok kişide genellikle bu davranış biçimlerini gözlemledim.
Kısaca, açıksözlülük kime göre, neye göre…?

Neden bu kişilerin çoğunluğu her daim en mükemmel oduğunu bilme ve tasdik edilme ihtiyacı hissederler ki…
Bu durumda, açıksözlü olmak mı, yoksa böyle bir insanın etrafınızda olması mı meziyet ? Bence biraz tartışılır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bazen insanlar hakikati hak etmezlerki, ben kendimi pek kasmam konustugumdan cok sustugum vardir.

asterix

Kayıtlı Üye
Her doğru her yerde her zaman söylwnmez.Konuşmamak yani konuşabilecekken kendini tutup konuşmamak güçtür,değerlide olsa her şey uluorta saçılmaz..daha ne deyim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Aciksozlu olmanin ne demek oldugu konusunda ciddi kafa karisikliklari var...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Her doğru her yerde her zaman söylwnmez.Konuşmamak yani konuşabilecekken kendini tutup konuşmamak güçtür,değerlide olsa her şey uluorta saçılmaz..daha ne deyim.
Bu konuda hemfikiriz.Açıksözlülük boşboğazlılık değildir.Aynen öyle açık sözlüyüm ayağına kimsenin başkasının özel ve saklı tarafinı ortaya dökmeye hakkı yok.Böyle açık sözlü insan bi zahmet sussun.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Sunu anladim ki bu hayatta hic aciksozlu insanla karsilasmamissiniz, kabalik bosbogazlik patavatsizlik ve biriktirip icini dökme ile karismis.
Aciksozluluk iyi seylerde soyletir insana. Herkesin bu konuda kotu anilari var k kotuye yormus durumu bana gore aciksozluluk telepatinin kelimelerle yapilan halidir en saglikli iletisimdir, aksini dusunenlere karismam ama :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...