Kurtlar Vadisi Pusu'da Ezanın Tersten Okunması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

eletan

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, Kurtlar Vadisi Pusu'nun 13.Sezonunun fragmanında da aynı fon müziği çalıyor. Müzikte anlaşılmayan sözler ve sözleri tersine çevirince ezan sesine dönüşüyor. Bana kalırsa ezanı bilinçaltına yerleştirmek için yapılmış olabilir, majikal yönünü bilmiyorum. İnternetteki bazı kişiler bunun bir tür büyü,satanizm işi olduğunu söylüyor. Bir de size sormak istedim. Bu arada buyrun, düz hali ve tersine çevirilmiş halinin koyulduğu video, 3:48'e kadar düz hali var, ardından terse çeviriyorlar ve ezan sesine dönüşüyor:

[video=youtube;QA0QpBvbzN8]https://www.youtube.com/watch?v=QA0QpBvbzN8[/video]

Arkadaşlar sanırım linkle ilgili bir sorun var. Youtube'ye girip bakabilirsiniz. Ayrıca fon müziğinin ismi de "Naze", ezanın tersi.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Bir sesi tersten okunacak şekilde yerleştirmek sübliminal mesaj değildir. Sübliminal olabilmesi için sesin alfa dalgalarında ve normal şekilde duyamayacağı frekanslarda gönderilmesi gerekir. Ancak, bazı kişi ya da kişiler amaçlarını ulu orta değil de gizemli bir şekilde göstermek amacıyla bu şekilde bir yöntem kullanabiliyorlar. Fazlasıyla ünlü sanatçıların şarkılarını ters çevirdiğinizde daha neler neler çıkıyor. Belki de bu yerleşim iyi anlamdadır bunu bilemeyiz. Videoyu hazırlayan şahıs önyargılı yaklaşmış, yanlış yapmış.

Matisse

Banlı Kullanıcı
Ezanin tersten okunmasi nasil bir iyi niyet tasiyabilir ki..
Sahsi fikrim Nasil kurani kerim'in tersten okunmasi gunahsa ezan da ayni sekilde.

PaRaNoiA

Kayıtlı Üye
Dizinin reytingleri arttırmak amacıyla yapılmış bir uygulama olabilir. Bu dizide açık açık çok yere gönderme var zaten.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Dinlemedim Pana film kaldırtmış..
Gerçekten bu yapılmışsa, günah sevap olayını irdelemiyorum şuan zira ilk başta etik değil.

gogolisk

Kayıtlı Üye
İş
Web Desing
Katılıyorum bende dinleyemedim ama bu ahlak dışı şeyi yaptıklarına inanamıyorum da diyemeyecem bu saatten sonra (7. yıldan sonra bozdular filmi)...
ve Chillout 'a katılıyorum. Hem etik değil hemde zina. Hem günah hemde her açıdan yanlış. Bunu hiç bir din üyesi de yapmaz... Büyük bir oyun döndüğü belli, bir şeyler planlıyorlar sanırım bu olay da şimdiki Türkiye ile alakalı olabilir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bence oyle tersten okunma fln yok, dizinin reklamini yapmak icin asparagas haber, isimiz gucumuz yok boyle sacma haberlerle ugrasiyoruz ya, ezanin tersten okunup ulusal kanalda dizi flagmani olarakta olsa yayinlanmasina hic inanasim yok, cunku bu ulkede ne zeki ve isin piri insanlar var. Haber gercek olsaydi onlar bulur ifsa ederdi. Boyle ergenlerin hazirladigi sonrada zaten kaldirilan youtube videolarina itimatim yok. Onlara sira gelesiye kadar ne onemli yazarlar ve onemli beyinler var gercek olsaydi uzerinde onlar konusurdu bende o zaman konuyu bir ciddiye alir uzerinde dusunurdum. Ama boyle desteksiz atmalar, kanitsiz iddaalar, ergenlerin hazirladigi youtube videolari, bosa zaman ziyani...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Youtube'da şu an mevcut, açılıyor. Bu linkte bir sorun var. Oradan izleyebilirsiniz.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Yahu kurtlar vadisinin ost si oldugu ne malum? Degistirilmis yamanmis olabilir, birini haksiz cikarmak icin biraz dalavere ve herseye inanan insanlar yeterlidir.
Akil mantik bu yonde ama eminim su anda buna inanan binlerce insan vardir ve isi gucu birakip bunu konusuyolardir. Bir deli kuyuya tas atmis kirk akilli cikaramamis...
Son olarak sunu soyleyeyim, cahil halk ezani sadece melodisinden tanir, arapca bilipte anlayan yok, ezanin ters oldugunu nasil anladiniz flagmani izlerken tersten okunmus arapca kelimeleri secebildiniz mi?
Birde pek tabi internete ezani tersten koymus olabilirler ama bunun flagmandaliyle aynisi oldugu ne belli? Kafasina gorede bir video duzenlenmis olabilir. Oyle olsada banane zaten...

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Yahu kurtlar vadisinin ost si oldugu ne malum? Degistirilmis yamanmis olabilir, birini haksiz cikarmak icin biraz dalavere ve herseye inanan insanlar yeterlidir.
Akil mantik bu yonde ama eminim su anda buna inanan binlerce insan vardir ve isi gucu birakip bunu konusuyolardir. Bir deli kuyuya tas atmis kirk akilli cikaramamis...
Son olarak sunu soyleyeyim, cahil halk ezani sadece melodisinden tanir, arapca bilipte anlayan yok, ezanin ters oldugunu nasil anladiniz flagmani izlerken tersten okunmus arapca kelimeleri secebildiniz mi?
Birde pek tabi internete ezani tersten koymus olabilirler ama bunun flagmandaliyle aynisi oldugu ne belli? Kafasina gorede bir video duzenlenmis olabilir. Oyle olsada banane zaten...

Şüpheleriniz son derece yerinde. Ancak az önce bir araştırma yapıyordum, bu müzik çok daha önceki bölümlerde de çalmış. 2005 ya da 2006'da. O kısmı da çevirdim, sonuç aynı. O taş kuyuya epey geç atılmış yani.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ama iste nerden anladin ezanin kelimeleri fln yerinde mi?
Diziden kesit oldugu belli mi?
Suphelerim bunlar

kıvep

Banlı Kullanıcı
Turkeyi biri tersten konussa onu hemen anlariz, ama aeapcanin duzunu bilmeden tersini nasil anliyorlar onu diyorum :D

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Turkeyi biri tersten konussa onu hemen anlariz, ama aeapcanin duzunu bilmeden tersini nasil anliyorlar onu diyorum :D

İlk anlayan nasıl anlamış bilmiyorum, belki her şarkının tersini dinleyip anlam arayan çılgınlardan biridir. Ama tersten çevirince ''Allah-u ekber'' dediğinde anlıyorsun :D

eletan

Kayıtlı Üye
Sayın kıvep, ben de bizzat dizinin bölümlerinde müziği bulup geriye çevirdim ve ezan sesine dönüştü. Dizinin fon müziğinin ismi de "Naze(Ezan)". Ergen işinden çok, uzman işi olduğu belli. Youtube'de ilgili bölümleri bulup videoyu geriye çevirin, ezan sesini açık bir şekilde duyacaksınız.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Tovbe ya :D ezan sesi ile ezanin farkini nasil anlatabilirim ki :D her nameyi ezan sanmayin yahu
Bence orda naze diyerek metafor yapmislar kurtlar vadisinin konusu dolayisiyla. Sanatsal bisi bence :)

eletan

Kayıtlı Üye
Ezan sesi değil zaten, bizzat ezan sözleri :) Allah-u Ekber, hayye ale's Salah, Hayye ale'l Felah, Eşhedü enne Muhammeder-Resulullah sözleri çok açık bir şekilde duyuluyor.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ters olarak mi?
Bak ben flagmani kelime kelime inceledim ezan degil usenmedim yazdim baktim melodi ayni ama arapca telaffuz ve kelimeler farkli :)
Bunu uzman hocalarda bir duyusta anlamistir eminim

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Sanıyorum ki diller üzerinde incelenmeli.Türkçeyi tersten yazdığımızda veya okuduğumuzda anlamsızlaşıyor.Kenrö.
Asıl soru arapça'da durum nasıl.
أمثال-Emsal(örnek.) Tersten okuyunca hiç bir anlamı olmuyor(sanırım).Sorun chillout'un da dediği gibi etik olmaması.Ezan müslümanlar için anlamı büyük 'açık' bir davettir.Deforme ediliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...