CIA'nın Şifreli Heykeli Kryptos'un Sakladığı İnanılmaz Gizem

Ori

Kayıtlı Üye
Dört levhadan oluşan kitabenin ilk üç levhası çözüldü...

11111jpg-728x728.jpg

İsmi ''Kryptos'' yani gizli olan ve üzerinde şifreli yüzlerce harf bulunduran kitabe, 1989 yılında o zamanki CIA başkanı olan William Webster’ın talimatıyla, CIA şifrecisi Ed Scheidt ve heykeltraş Jim Sanborn tarafından yapılmıştır.

222222jpg-728x728.jpg

Kryptos, CIA'nın Langley Virginia'daki merkez binasının bahçesinde bulunuyor. Dünyanın en iyi ajanları anlamını bilmedikleri bu kitabeyi her gün görüyorlar.

webster00000jpg-728x728.jpg

Burada yazan gizemi sadece iki kişi biliyor. Dönemin CIA başkanı Webster ve şifreci Scheidt. Ancak bazıları, şifre metninin her bir parçasının birbirinden habersiz en az 4 şifreciye verildiği ve her parçanın ayrı ayrı kurgulandığını iddia ediyor.

4444jpg-728x728.jpg

1999'da bilgisayar uzmanı olan Jim Gillogly, şifrenin dörtte üçlük bölümünü çözdüğünü açıkladı fakat sonra arkası gelmedi ve 4. levha hala çözülemedi. Bir iddiaya göre 4.levhada bilinen sadece bir kelime var o da Berlin.

1. Levhada Yazanlar

İlk levhada şiirsel cümleler var. Onlardan biri şöyle diyor; ''Işıkla gölgenin yalanları arasında, hayallerin ayrıntıları vardı...''

2. levhada saklanan sırrın gömülü olduğu yerin koordinatları veriliyor. Koordinatlar ise kitabenin olduğu CIA binasının yerini gösteriyor. Bu levhada da gizemli bir dil kullanılmış.

2. Levhada Yazanlar

Tamamen görünmez oldu, bu nasıl mümkün olabilir? Onlar dünyanın manyetik alanını kullandılar. X bilgi, toplandı ve yerin altındaki bir konuma taşınarak gizlendi. X bilgiden Langly'nin haberi var mı? Orda bir yerde gömülü olmalı. Tam olarak yerini kim biliyor? Sadece WW. Bu o adamın son mesajıydı. Koordinatlar: X bilgi 38 derece57 dakika 6.5 saniye kuzey, 77 derece 8 dakika 44 saniye batı.

3.levhada yazılanlar ise çok garip. Arkeolog Howard Carter'ın Tutankamon'un mezarını açtığı 26 Kasım 1922 tarihinde günlüğüne yazdığı metin bulunuyor.

3.Levhada Yazanlar

Yavaşça, son derece yavaşça, geçidin enkazından kalan kalıntılarının engellediği kapı boşluğunun altından çıkarıldı. Titreyen ellerimle ben sol üst köşesinde küçük bir oyuk açtım. Ve sonra, deliği genişlettim, elimdeki mumla içeriyi hayal meyal gördüm. Sıcak hava delikten çıkarken elimdeki mumun alevi titredi ama hemen sonra odanın içindeki her şey sislerin arasından, tüm detaylarıyla ortaya çıktı. X hiçbir şey görebiliyor musun?

Alıntı

asterix

Kayıtlı Üye
Şeytan impartorLuğunun işleri ne olacak,İsarille beraber bir gün yerin dibine batacaklar.

NoRules

Kayıtlı Üye
eski halim olsa yazanlar üzerinde düşünürdüm ama bu kafayla zor :(

Ü

Üye silindi 56746

Güya derin devleti konu alan bir Türk dizisinde, içinde algoritmalar gizlenmiş şiirler yazılıyordu, o levhada yazılanlar da şiirden ibaret olmayabilir. :eek:

Ü

Üye silindi 55028

Bence adam ölmüş.Işık güneş ,gölge ise yeraltı.Öldü ve dünyanın manyetik alanını kullanan yaratıkları gördü.Görünmez olduğunda varlık şaşırmış.Rusyadaki en derin kuyudada insan sesleri daha doğrusu çığlıkları duyulduğunda kapatılmış.Yerin altındaki bir cehennem anlatılır gibi.
Bu tarz bir hikaye duymuştum.Lavların arasından bir çiçek gibi ilk varlık doğdu.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bence adam ölmüş.Işık güneş ,gölge ise yeraltı.Öldü ve dünyanın manyetik alanını kullanan yaratıkları gördü.Görünmez olduğunda varlık şaşırmış.Rusyadaki en derin kuyudada insan sesleri daha doğrusu çığlıkları duyulduğunda kapatılmış.Yerin altındaki bir cehennem anlatılır gibi.
Bu tarz bir hikaye duymuştum.Lavların arasından bir çiçek gibi ilk varlık doğdu.
Bana the 3rd and the mortal grubunun bir sarkisini hatirlattin:) cehennem sesleri

taroh

Kayıtlı Üye
Neden binalarına böyle levha yazarlar ki.hani kurum marşı olur özlü sözler filan ihtiyaçları nedir ki böyle bir sey yapmanın