Ocak Aile Olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lizzies

Banlı Kullanıcı
Annem ocak aile olduğumuzu söyledi ve konuyu açmadan sadece ettikleri duaların insanlara şifa verdiğini, cinleri falan görebildiklerini söyledi. Anneannemden anneme geçmiş, annemden de sanırım abime geçti. Çünkü abim ruhları görebiliyormuş, aynı annemin görebildiği gibi. Ama bundan emin değilim. Acaba ocak ailelik hakkında bilgileriniz var mı? Benim ocak olmam hala ihtimaller arasında mı? Bu arada baya araştırdım, hiçbir şey bulamadım. Bunun sebebi ne? Belki de ocak aile diye tanımlanmıyordur.

Hayal-Perest

Kayıtlı Üye
Hakan yılmaz cebi nin konuşmalarını dinlemeni tavsiye ederim o adam da ocak aileymiş ve metafizik istihbarat diye bir kitabı var. Adam gaybdan haberler aldıgını iddia ediyor. Bi araştır derim

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ocak ailede herkes komple mensup olmuyor, bir kac kisi gene cok degil yani
Aile denmesinin sebebi bilgilerin sadece aile uyelerine anlatilmasidir. Mesela sonraki nesilden tum cocuklara degil, sectigi isik gordugu bir kac cocuga yada tiruna tasir. Istisna olarak disardanda aileye isik gordugu bir insanida sokabilir ama genellikle evlililikle damat olarakta alabilir. Aile icinde buyuklerin karar verdigi birsey ocak olup olmaman oyleyse bilgilendirilirsin zaten.

damned

Kayıtlı Üye
Ocak ailede herkes komple mensup olmuyor, bir kac kisi gene cok degil yani
Aile denmesinin sebebi bilgilerin sadece aile uyelerine anlatilmasidir. Mesela sonraki nesilden tum cocuklara degil, sectigi isik gordugu bir kac cocuga yada tiruna tasir. Istisna olarak disardanda aileye isik gordugu bir insanida sokabilir ama genellikle evlililikle damat olarakta alabilir. Aile icinde buyuklerin karar verdigi birsey ocak olup olmaman oyleyse bilgilendirilirsin zaten.

Birde aile büyüğü vefat ettiği zaman görevli varlıklarının miras gibi çocuklardan birine kalması durumu var. Doğrumu dur bu bilgi.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Birde aile büyüğü vefat ettiği zaman görevli varlıklarının miras gibi çocuklardan birine kalması durumu var. Doğrumu dur bu bilgi.

Miras kalmaz, Mal mi bu :D vefat etmeden once o bilgileri ogretileri aktarir aktaramadan ölmez, öluverirse bile aile uyesini ruhsal ve psikolojik olarak hazirlamistir zaten dogdugundan beri. Varliklarin kalmasi kisinin ozelliklerine dayanikliligina ve gucune baglidir. Baglar zayif yada yogun olabilir. Genede ailede boyle birsey varsa birbirlerini tanilar. Bu tanima ayni köyde oturan insanlarin birbirlerini ismen ve cismen tanimasi gibidir. Gerisi ocak kisiye bakar cok yakin olabilirler yada tanimamazliktan gelebilirler :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ocak ailenin amacı nedir?

Anadolu Ocaklıları, Orta Asya Şaman ritüellerini İslamiyet ile birleştirip, harmanlayarak yaşayan topluluklardır. Ocaklılar kültürlerini, yaşayışlarını o soyun devamında ki belirli kişilere de aktarır ve devam ettirirler. Aktarma işlemi hem bilgi hemde el verme(ocaklama) yoluyla olur. Bu ritüel nineden toruna ya da anneden çocuğa geçer, uygulanır.
Ocaklama ritüelinden geçmiş kişiler ''ana onayıyla el vererek geçmiş'' kişilerdir. Bir takım özellikler ve ilimler elde ederler. Ocaklama ritüeli sayesinde ocaklıların özellikleri bir sonra ki nesle de aktarılmış olur ve süreklilik sağlanır.

Anadolu Ocaklıları hakkında bir konu açmayı düşünüyorum, gerçi forumda bir çok yerde parça parça da olsa anlatıldı, ben de tek bir konu da toplarım artık. :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Anadolu Ocaklıları, Orta Asya Şaman ritüellerini İslamiyet ile birleştirip, harmanlayarak yaşayan topluluklardır. Ocaklılar kültürlerini, yaşayışlarını o soyun devamında ki belirli kişilere de aktarır ve devam ettirirler. Aktarma işlemi hem bilgi hemde el verme(ocaklama) yoluyla olur. Bu ritüel nineden toruna ya da anneden çocuğa geçer, uygulanır.
Ocaklama ritüelinden geçmiş kişiler ''ana onayıyla el vererek geçmiş'' kişilerdir. Bir takım özellikler ve ilimler elde ederler. Ocaklama ritüeli sayesinde ocaklıların özellikleri bir sonra ki nesle de aktarılmış olur ve süreklilik sağlanır.

Anadolu Ocaklıları hakkında bir konu açmayı düşünüyorum, gerçi forumda bir çok yerde parça parça da olsa anlatıldı, bende tek bir konu da toplarım artık. :)
Halk edebiyatinda okudugum konu, acaba ayni kitabimi okuduk :D
Benim dediklerimin aynini demisler iste :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben bizzat kendi tecube ettigimi caktirmadan yazmaya calisiyorum ama bir kaliba sokarak yazmakta iyimis :)

damned

Kayıtlı Üye
Miras kalmaz, Mal mi bu :D vefat etmeden once o bilgileri ogretileri aktarir aktaramadan ölmez, öluverirse bile aile uyesini ruhsal ve psikolojik olarak hazirlamistir zaten dogdugundan beri. Varliklarin kalmasi kisinin ozelliklerine dayanikliligina ve gucune baglidir. Baglar zayif yada yogun olabilir. Genede ailede boyle birsey varsa birbirlerini tanilar. Bu tanima ayni köyde oturan insanlarin birbirlerini ismen ve cismen tanimasi gibidir. Gerisi ocak kisiye bakar cok yakin olabilirler yada tanimamazliktan gelebilirler :)

Sn kivep sizin bilgileriniz tecrübe ile sabit olduğundan kullandığınız kelimeler konu içeriğine daha uygun tabi ki :)

origanum

Yönetici

Eğer varlık kullanan bir kişi ise ömrünü tamamladığında varlıklar miras yolu ile ilgili çocuğa aktarılır.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Eğer varlık kullanan bir kişi ise ömrünü tamamladığında varlıklar miras yolu ile ilgili çocuğa aktarılır.
Miras kelimesini garip buluyorum ama bende bunu dedim bir bağ olur, bu bağ mirascinin ozelliklerine gore zayif veya guclu olur. Bende cevaplamistim ama :D

origanum

Yönetici
Miras kelimesini garip buluyorum ama bende bunu dedim bir bağ olur, bu bağ mirascinin ozelliklerine gore zayif veya guclu olur. Bende cevaplamistim ama :D

Hayır siz miras kalmaz mal mı bu deyip yanlış ve eksik bilgi vermiştiniz. Ayrıca bağın zayıf / güçlü olması diye birşey söz konusu değil. Bedensiz enerjiler bir bedenli ölünce aynı kandan el almış başka bir bedenlinin yanına aktarılır.
Birçok konuda heyecanla ve hırsla yazıyorsunuz, biraz sakin olun. 3. çakranızda sorun var, benden söylemesi.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Sozlerimin yanlis anlasildigini dusunuyorum. Dikkatli okunmayip sozlerimin altindaki anlamlar gozukmuyor ne yazik ki... Malmi bu demem sadece bir espriydi. Arkasindan yazdiklarim oldukca doyurucu bir cevapti. Ama ne demisler ne kadar söylersen söyle karsindakinin anladigi kadarsin. Benimde durum bu sanirim.

origanum

Yönetici
Sozlerimin yanlis anlasildigini dusunuyorum. Dikkatli okunmayip sozlerimin altindaki anlamlar gozukmuyor ne yazik ki... Malmi bu demem sadece bir espriydi. Arkasindan yazdiklarim oldukca doyurucu bir cevapti. Ama ne demisler ne kadar söylersen söyle karsindakinin anladigi kadarsin. Benimde durum bu sanirim.

Değil, basit bir çakra sorunu.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu durum istenilen bir durum değilse de elbette miras olarak vardır.
Zira önce isteyen istediğine miras bırakmıyor. En uygun genç birey (enerji,dna vs.) önce eğitilmeli, bilinçlendirilmeli ve bu duruma hazırlanması sağlanmalıdır. Daha sonra da devir gerçekleşmelidir. Gelin görün ki bu her zaman mümkün olmayabiliyor günümüzde bilinçsizlikten veya durumların müsait olmayışından dolayı. Hal böyle iken, mecburen bu devir kendiliğinden oluyor.
Hatta bu devir kuşaklar boyu sürebilmektedir.
Nasıl ki kişi veya kişiler varlıklarla bu bahsettiğimiz konu dışında, anlaşma ve lanet durumuna girdiğinde, o kişi veya kişilerin zürriyetini de kapsıyorsa bu durumda da benzer bir süreç başlar.
Sizin dedenizin dedesi bir lanete uğramışsa siz de bundan sorumlu oluyorsunuz (o an sözle dile getirilen lanet sülaleyi kapsıyorsa elbette) ve yapacak pek bir şey yok, bozmak karmaşık ve zor bir durumdur. Hal böyleyken elbette aile içindeki görev ve ittifak da miras kalır.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Peki aile büyükleri her zaman bunu aktardıları kişilere anlatır mı? Konu çok ilgi çekici açıkçası.

origanum

Yönetici
Gizli olduğu için ilgi çekiyor tabi. Binlerce yıllık gelenekten bahsediliyor. Genelde fazla konuşma şeklinde yapılmaz, ikisi arasında konuyla ilgili iletişim daha sembolik ve deneyimleyerektir. Ama her ocağa göre tarz farklı olabiliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...