Ah Etmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aaysunn

Kayıtlı Üye
Merhabalar
Öncelikle ah etmek ile alakalı konu var mı baktım ama bulamadım, varsa da özür dilerim şimdiden.

Ben çok ağır, kendi tarafımdan çok fedakarlıklar yapılmış ve karşı taraftan sürekli umut ve güven sözleri almış biri olarak yarı yolda bırakılan biriyim şuan. Canım cicimli bir ilişki değil tamamen tek taraflı hep bedeller ödedim. Elbette hatalarım vardır ama karşı tarafın hataları ve yaptıkları karşısında benim hatalarım görünemeyecek kadar küçük kalıyor. Özetle sağlığımı kaybettim artık. Elbette dirayetli olmak gerekiyor bu can emanet ama insan bazen acizliği ile kendini kaybedebiliyor.
Ben günlerdir namazlarımı kılarken istemsiz olarak çok ağlıyorum ve her namazda bu böyle. Namaz kılarken uğramış olduğum haksızlığa ağlıyorum ve beni bu kadar çaresiz bırakan insana karşı çok ah ediyorum. Çok dualar ediyorum. Bazen tesbihatımın sonunda sadece el açıp hıçkıra hıçkıra ağlarken bazen de bir ağız dolusu ah ederken buluyorum kendimi. Ondan başkasından isteyecek dermanım kalmadığı için belki de ve ona sığınarak vakit namazlarını kılarken ağlamak doğru mudur? Düyevi şeyler için bu kadar gözyaşı dökmek iyi değildir ama insan emeğine kandırılmışlığına ve haklı iken bütün cefayı tek başına çekişine çok içerliyor. Tabi sadece dünyevi şeyler için değil onunla işlediğim günahlara da çok ağlıyorum. Namazımın bozulmuş olması endişesini yaşıyorum. BU kadar ah etmek doğru mudur onun endişesini yaşıyorum. Haklı olsam da ettiğim ahların bana dönmesi endişesini yaşıyorum. Rüyalarımın hikmetine bakınca şimdilik sabret ve sessizce bekle dense de ben kendimi her an ah etmekte buluyorum. Bana bir yol göstermenizi rica ediyorum çünkü içinden pek çıkamıyorum bu durumun.
Şİmdiden teşekkür ederim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Haksiz yere edilen ah kisiye geri döner. Konuyu bilmiyorum ama hakli oldugunuzdan eminmisiniz?
Cok sevmek, fedakarlik yapmak sevilmenizi saglamazdi, yoksa her seven sevilirdi... Birine beni sevmedi diye ah etmeyin, o fedakarliklarin karsiliginda birinin kalbine sahip olamazdiniz, cunku kalp talep edilen istedigimize verdigimiz, sectigimiz bir sey degil. Sevmek- sevmemek insanin elinde olan birsey degil. Bunun ah i duasi yok maalesef...
O yola guven sozleri icin ciktiysaniz kendi hataniz olmus, insan kendi yoluna sadece kendi istedigi icin cikmali...
Ugradiginiz haksizlik nedir? Ne gibi fedakarliklar yaptiniz? Bunun karsiliginda istediginiz aski alamadiginiz icin mi kizginsiniz? Sizi zorladimi? Bu kadar ah i
Haketmismidir?
Hakli olmak yada haksiz olmak farketmez, insanin kalbini bu kadar karartmasi ofke ile doldurmasi iyi degildir...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İnsanın canı yandığı zaman gözü birşey görmez oluyor.Sen sanırım şu an o aşamadasın.Yüreğin soğuduğunda farkında olucaksındır ve ettiğin ahlardan pişman olma durumun çok yüksek,inançlı bir insansın çúnkü...
Hatta bunu burda paylaştığına göre o pişmanlık,rahatsızlık başlamış bile.
Ah etmeyin,Allah'a havale edin.Kendinizede boş yere olumsuz enerjiyi yüklemeyin.
Elbet herkes hakettiğini yaşayıp ektiğini biçecek.Zamana bırakın,kafanızdan atın,bu konuya odaklanmaktan vazgeçin.İlahi adalet elbet yerini bulur.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Namaz kılarken ağlamanız derdinizi ona dökmeniz çok doğaldır.
O kitabında "sizin Allahtan başka dostunuz yoktur" buyurmuş,insanın dostuna derdini dökmesi normal değilmidir ?
Tabi farklı görüşler de var ama bu benim görüşümdür.
Günahlarınız için tövbe etmeniz çok güzel bir davranış.nihat hatip oğlu'nun kab bin malik'in hayatını anlattığı sohpetini dinlemenizi öneririm onunda tövbe ettiği bir hayatı var hemde müslüman olduktan sonra olan bazı olaylar.
Onun sebebiyle bazı günahlar işlemişsiniz bundan kendinize ders çıkarır ve birdaha bir fani için günaha düşmezseniz affınız için bu kefaret olur size.
Bunların hepsi bir yana öncelikle psikolojinizi düzeltmeniz gerekir.
Bunun için EFT en güzel yoldur kendi kendinize evinizde yapabileceğiniz bir yöntemdir.İnsanın psikolojisinin sağlam olması her açıdan gereklidir hatta Allaha hakkıyla kulluk edebilmemiz içinde psikolojimize önem vermeliyiz.Eğer eft yapmaya karar verirseniz size yardımcı olabilirim bu başlık altında.

damned

Kayıtlı Üye
Evrenin öylesine kusursuz bir işleyişi var ki bu konuda, herkes yaptığının karşılığını görecek. Siz içinizi ferah tutun:)

aaysunn

Kayıtlı Üye
İnanın Şuan genelde yazdığım için anlatamıyorum uğradığım haksızlığı. Ama Başından sonuna bu hikayeyi bilen kişilerin ettiği tek laf var. "Bir insan bu kadar nankör ve insafsız olamaz"
Baştan sona beni çok sevdiğini söyleyen biri vardı karşımda. Baştan sona umutlar verip hayaler kurduran çevresine ailesine ortamına katan bir adam. Bin anda tepetaklak olan bir ilişki ve hiç umrunda olmayan davranışlar sergileyen ve meğer beraberken başka başka insanlarla görüşen gene bu adam. Ben yaptığım şeyleri ödediğim bedelleri anlatmak istemiyorum. Dediğim gibi basit duruyor gibi ama çok farklı bir hikayemiz var. Daha en başından beridir cefalı bir ilişki. Merhamet nazarı ile baktığım ve hatasız insan olmaz diyerek gördüğüm yardım ettiğim elinden tuttuğum insanın darbesini yedim ben.
Bu kadar ahtan fazlasını bile hakediyor aslında ama ben sadece namazlarımı düşünüyorum. Çünkü vakit namazı mı kılıyorum tövbe namazımı bilmiyorum artık. Hepsi birbirine geçti beynimi toparlayamıyorum. Tabi dirayetli davranıyorum, gün içerisinde daha metanetliyim hatta normal bir yaşam seyri halinde.

aaysunn

Kayıtlı Üye
yare-i yarim
Bahsettiğiniz Eft hakkında bilgim yok.
Bu konuda yardım ederseniz minnettar olurum size. ŞUan tek yaptığım yatsı namazının ardından rüyamda da gösterilen 4 tane sureyi okuyorum. Tarik Suresi Fecr Suresi Duha ve İnşirah Suresi. Bunları bu sıra ile okuyorum. Sonra ayetel kürsü okuyup uyuyorum.

damned

Kayıtlı Üye
İnanın Şuan genelde yazdığım için anlatamıyorum uğradığım haksızlığı. Ama Başından sonuna bu hikayeyi bilen kişilerin ettiği tek laf var. "Bir insan bu kadar nankör ve insafsız olamaz"
Baştan sona beni çok sevdiğini söyleyen biri vardı karşımda. Baştan sona umutlar verip hayaler kurduran çevresine ailesine ortamına katan bir adam. Bin anda tepetaklak olan bir ilişki ve hiç umrunda olmayan davranışlar sergileyen ve meğer beraberken başka başka insanlarla görüşen gene bu adam. Ben yaptığım şeyleri ödediğim bedelleri anlatmak istemiyorum. Dediğim gibi basit duruyor gibi ama çok farklı bir hikayemiz var. Daha en başından beridir cefalı bir ilişki. Merhamet nazarı ile baktığım ve hatasız insan olmaz diyerek gördüğüm yardım ettiğim elinden tuttuğum insanın darbesini yedim ben.
Bu kadar ahtan fazlasını bile hakediyor aslında ama ben sadece namazlarımı düşünüyorum. Çünkü vakit namazı mı kılıyorum tövbe namazımı bilmiyorum artık. Hepsi birbirine geçti beynimi toparlayamıyorum. Tabi dirayetli davranıyorum, gün içerisinde daha metanetliyim hatta normal bir yaşam seyri halinde.

Anlattığınız şeylerin hemen hemen hepsini bende yaşadım. Üzerinden çok geçmedi, henüz her şey çok taze. Sizin burada paylaşmadığınız özel ayrıntıları da az çok tahmin edebiliyorum. Sabır ve tevekkül ile Yaratıcının gücüne sığının. Onunla dertleşin, sıkıntılarınızı,yaşadıklarınızı, korkularınızı paylaşın onunla. Siz ah etseniz de etmeseniz de ilahi adaletten kaçamaz. Sizde oluşan hasarı yok etmeye, iyileşmeye konsantre olun. Size yaşattıklarının bedelini ödeyip ödemeyeceği zihninizi boşuna meşgul etmesin çünkü nasıl olsa ödeyecek. Sn yare i yarim den E.F.T konusunda yardım alabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin:)

aaysunn

Kayıtlı Üye
Ödeyeceğinden zerre kuşkum yok. Gözümden düşen her damlanın hesabını verecektir biliyorum. Öyle ki rüyalarımda bile surelerle yanımda olan rabbime sonsuz güveniyorum. Ben tövbelerimi ediyorum. Bana gösterilen ayrı ayrı 4 surenin anlamı bile içimi ferahlatmaya yetti arttı zaten. Biraz biraz toparlandım onları okudukça. Sadece namazlarımı huşu ile kılmak istiyorum. Onun varlığını namazlarıma katmadan sadece Rabbime yönelip kulluk vazifemi yerine getirmekten başka gayretim olsun istemiyorum. Bu sebeple korkum şu ki bencillik edip kulluk vazifesinden ziyade ona bedel ödetmesi için mi bu denli namaz kılarken ağlıyorum. Bunun düşüncesi beni çok endişelendiriyor. İçten içe şeytan vesvesesi gibi.

damned

Kayıtlı Üye
Ödeyeceğinden zerre kuşkum yok. Gözümden düşen her damlanın hesabını verecektir biliyorum. Öyle ki rüyalarımda bile surelerle yanımda olan rabbime sonsuz güveniyorum. Ben tövbelerimi ediyorum. Bana gösterilen ayrı ayrı 4 surenin anlamı bile içimi ferahlatmaya yetti arttı zaten. Biraz biraz toparlandım onları okudukça. Sadece namazlarımı huşu ile kılmak istiyorum. Onun varlığını namazlarıma katmadan sadece Rabbime yönelip kulluk vazifemi yerine getirmekten başka gayretim olsun istemiyorum. Bu sebeple korkum şu ki bencillik edip kulluk vazifesinden ziyade ona bedel ödetmesi için mi bu denli namaz kılarken ağlıyorum. Bunun düşüncesi beni çok endişelendiriyor. İçten içe şeytan vesvesesi gibi.

Hayır ben sizin bencillik edip kulluk vazifesinden ziyade ona bedel ödetmesi için yaptığınıza asla inanmıyorum. Siz sığınılacak en doğru limana sığınmışsınız ve duygu yoğunluğu sizi ağlatan. Ağlamak tan imtina duymayın. Hele ki ibadet esnasında ağlamak ne kadar içten olduğunuzu gösteriyor. Tekrar ve inanarak söylüyorum ki içinizi ferah tutun, şeytanın vesvesesine kulak vermeyin. Siz en doğrusunu yapıyorsunuz şuan keşke bende sizin kadar dirayetli ve samimi olabilsem:)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Namazda iken dünya hali için gözyaşı dökmek doğru değil.Çünkü o teslimiyet içinde fani hayata ait birşey düşünülmemeli.Arkadasın endişesi sanırım bu yönde.Allah büyüktür,O kalpten geçeni bilir,kulunu affeder.

asterix

Kayıtlı Üye
ah etmek haklıda olsak negatif enerji neşriyatı olduğu için ,yapılabiliyorsa ah etmemek gerk,zaten büyük zatlar kendilerine kötülük yapanları bile affetmişlerdir,affetmek büyüklüğün şanıdır,şimdilerde sabırsızı ve hemen feryad figan ah vah edip duruyoruz olmuyor olamıyor.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Herkesin benzer yaşadığı olaylar var, ama bu senin içindeki acıyı, öfkeyi alamaz :) Bir süre sonra kendine geleceğini, kendini toparlayacağını biliyorsun değil mi? Neden bir süre sonra kendini toparlamak için şimdi toparlayıp her şeye boş ver demiyorsun? Namazda ise önemli olan niyettir diye düşünüyorum :) Çünkü Allah'ın bizim namazımıza ihtiyacı yok, bunu herkes bilir. Kendine ayna karşısında bir bak ve nasıl olmak istediğini sor:

Yerde daha ne kadar kalacaksın ve ne zaman ayağa kalkacaksın? :) benimde benzer bir olayım olmuştu ama emin ol o olaydan sonra Dünyalık olarak sadece kendime sevgi duymayı ve güvenmeyi öğrendim.

İyi şanslar dilerim.

aaysunn

Kayıtlı Üye
Arkadaşların söylediği gibi insanız evet. Tabiatımız mükemmel olsa da sabırsızız acıyı kontrol edecek kadar pişmedik daha. Herşeyden önemlisi acıyı yaşatanı affedebilecek kadar geniş bir sevgi çemberi ile kuşatılmıyoruz çoğumuz. Kendi şahsım adına şunu açıkça diyebilirim. Ben ne peygamber ne evliya ne şeyh ne hocayım. Merhametim çoktur ama onun bile sınırları var. İnsanın canı bir kere yanmaya başlayınca o yangın sönmüyor. Affettiğim çok oldu ama bazı şeyler affedilemiyor. Nice peygamberler kendilerine yapılanı affedemiyp halkının helakını istemişken ben aciz günahkar bir kul olarak bana yapılanı affedecek olgunlukta değilim neyazık ki.
Geleceğinizden çalınmışsa, umutlarınız yok olmuşsa güveniniz sağlığınız gitmişse ve herşeyden öte çaresiz bırakılmışsanız o ellerinizi semaya kaldırıyorsunuz artık. İşte o zaman, Allah'tan başka size yardım edebilecek kimsenin bulunmadığını anladığınız an kalbinizden semaya yükselen ahı kendiniz bile durduramıyorsunuz.
Belki herşey iyi olacak, belki çok güzel günler yaşanacak ama ya geçip giden kayıp senelerinizi o günahlarınızı ve yitirdiğiniz umutlarınızı nereye koyacaksınız. Her geçmişe dönüp iç çektiğinizde ince bir kağıt kesiği gibi batmayacak mı içinize.
Büyüklük Allah'ındır ben onun yarattığı kulum. Benim ahım semaya çoktan ulaşmıştır. Hadi ben affedeyim diyelim, Peki ya beni yaradan bana bu yapılanı affeder mi ? O yaptıkları ile keyif sürebilir mi ? Adalet sistemi onun katında böyle işlemiyor ve ben ah ettiğim için değil Namazlarımı kılarken huşu içinde kılamadığım için endişe ediyorum.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Hayır Allah herkesin lâyığını verir.Hemen olur dersem yalan olur,belki yıllar sürer,belkide daha kısa,bilinmez.Tek bildiğim yaptığı kimsenin yanına kalmaz.
Siz şimdi zaten zor bi dönemden geçiyorsunuz,Allah katında buda mâlum.Kendinizi toparlayıp daha sağlıklı düşündüğünüzde namazınızıda teslimiyet içinde kılarsınız.Kendinize zaman tanıyın.:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...