Eğer şiddet ve cinsellik olmasaydı sizce dünya nasıl bir yer olurdu?

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar eğer insan en temel 2 özelliğinden mahrum bırakılmış olsaydı dünya sizce nasıl bir yer olurdu?
Üremenin cinselliğe dayalı olmadıgını kabul ederek yorum yapınız. Mesela leyleklerın getırmesı gıbı.. :)

Semar

Kayıtlı Üye
Neden cinsellik ve siddet aynı soruda anlamadim, bence siddet gecmiste kendisine uygulanan psikolojik ve fiziksel siddeti icerir, ornegin bir cocuga surekli bagarmak ya da dovmek o cocugun bunu ilerde baskalarina yapabilecegi dusuncesini empoze eder.ya da cocuga degilde yine cocugun yaninda annesinin siddet gormesi beyninde kadinlarin aciz savunmasiz ve asagalanmaya yeri oldugunu kabullendirir. Cinsellige gelicek olursam bu konuda biraz farklı düşünüyorum. . Bence cinsellik iki ruhun birlesmesi olmali arada bir cekim varsa bunu yasamaktan cekinmek utanmak kendine ve ruhuna yapilan en büyük haksızlık. Sadece cocuk yapmak icin birseyler yapmakta cok sacma geliyor bana . Cok girmeyecegim yanlis anlasilmak banlanmak ya da farkli dusuncelere yol acmak istemem. cinsellik iki farklı kisinin birbirini ergenlikle beraber birbirini tanimak olmali bazi konulari asmadigimiz icin bir suru sapik ruh var aramizda.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Çok genel bir soru olmuş bence.
Tamam bunların olmayışını kabul edelim de neye göre kabul edicez ?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Daha sakin bi yer olacağı kesin.:)
İnsanoğlu bu 2 özellik olmasaydı da bunları telafi edecek bişeyler bulurdu.Yani dünya yine aynı dünya olurdu.İnsanoğlu rahat duramaz.

Ori

Kayıtlı Üye
Neden cinsellik ve siddet aynı soruda anlamadim, bence siddet gecmiste kendisine uygulanan psikolojik ve fiziksel siddeti icerir, ornegin bir cocuga surekli bagarmak ya da dovmek o cocugun bunu ilerde baskalarina yapabilecegi dusuncesini empoze eder.ya da cocuga degilde yine cocugun yaninda annesinin siddet gormesi beyninde kadinlarin aciz savunmasiz ve asagalanmaya yeri oldugunu kabullendirir. Cinsellige gelicek olursam bu konuda biraz farklı düşünüyorum. . Bence cinsellik iki ruhun birlesmesi olmali arada bir cekim varsa bunu yasamaktan cekinmek utanmak kendine ve ruhuna yapilan en büyük haksızlık. Sadece cocuk yapmak icin birseyler yapmakta cok sacma geliyor bana . Cok girmeyecegim yanlis anlasilmak banlanmak ya da farkli dusuncelere yol acmak istemem. cinsellik iki farklı kisinin birbirini ergenlikle beraber birbirini tanimak olmali bazi konulari asmadigimiz icin bir suru sapik ruh var aramizda.

Öcelikle cinsellik ve şiddetin aynı soruda olması tamamen en temel özelliklerimiz arasında olduğu için. Diğer sebebi ise aşağıda yare-i yarime vereceğim cevaptır. Şiddet mevzusunu 'eğer olmasaydı' dıye söylemeye çalıştım. Psikolojik veya fiziksel farketmez şiddet heryerde şiddettir. Bende eğer olmasaydı nasıl olurdu diye düşündüm sadece. Cinsellik konusunda sizi anladım. Bir nebzede olsa hak verıyorum. İnsan bedenen ve ruhen özgur olmalı kanaatındesınız. Ben nedense bu ıkı unsuru her zaman uzerımden atmaya calıstım. Tabi atamadım ama ozgurlugude bunlarda arayamadım. Bu yuzden özgurlugun bunlardan gectıgıne ınanmıyorum. Bır ınsan dıgerıne bedenını sunuyorsa bu özgurluk degıl baglılıktır. Asıl esaret burada baslayacaktır. Buna ıhtıyac dıyen var alıskanlık dıyen var ben bunları umursamıyorum. Sadece yenı bır esaretın baslangıcını bana ozgurluk olarak tanıtmanız bana uygun gelmedı. Tabı kı kesınlıkle sızı yargılamıyorum ve kesınlıkle fıkrınızı kotulemek ıstemıyorum. Benı yanlıs anlamayın sakın sayın Semar.

Çok genel bir soru olmuş bence.
Tamam bunların olmayışını kabul edelim de neye göre kabul edicez ?

Bütün kötülüklerin tetikleyicisi olduğu için genelledim. Kendi kafamızda yarattıgımız bır utopya oldugunu dusunerek kabul edın.

Semar

Kayıtlı Üye
Öcelikle cinsellik ve şiddetin aynı soruda olması tamamen en temel özelliklerimiz arasında olduğu için. Diğer sebebi ise aşağıda yare-i yarime vereceğim cevaptır. Şiddet mevzusunu 'eğer olmasaydı' dıye söylemeye çalıştım. Psikolojik veya fiziksel farketmez şiddet heryerde şiddettir. Bende eğer olmasaydı nasıl olurdu diye düşündüm sadece. Cinsellik konusunda sizi anladım. Bir nebzede olsa hak verıyorum. İnsan bedenen ve ruhen özgur olmalı kanaatındesınız. Ben nedense bu ıkı unsuru her zaman uzerımden atmaya calıstım. Tabi atamadım ama ozgurlugude bunlarda arayamadım. Bu yuzden özgurlugun bunlardan gectıgıne ınanmıyorum. Bır ınsan dıgerıne bedenını sunuyorsa bu özgurluk degıl baglılıktır. Asıl esaret burada baslayacaktır. Buna ıhtıyac dıyen var alıskanlık dıyen var ben bunları umursamıyorum. Sadece yenı bır esaretın baslangıcını bana ozgurluk olarak tanıtmanız bana uygun gelmedı. Tabı kı kesınlıkle sızı yargılamıyorum ve kesınlıkle fıkrınızı kotulemek ıstemıyorum. Benı yanlıs anlamayın sakın sayın Semar.

Bütün kötülüklerin tetikleyicisi olduğu için genelledim. Kendi kafamızda yarattıgımız bır utopya oldugunu dusunerek kabul edın.

Şiddet kötü birsey ama bazen herkesin ya sabir noktasi zorlanıyor siddet psikolojik sebeplerden, cinsellikse temel ihtiyaclardan dogar bence. Ben cinselligimi esaret baglilik olarak görmüyorum. Bence iki kisinin en guzel ani paylasmasi en zayif oldugu noktalar da birbirine destek olmasi . Siddet olmasaydi daha bir insan oldugunu anlardi siddet görenler, ama cinsellik olmasaydi kadin erkek olmak kavramlari kalkardi .

Ori

Kayıtlı Üye
Şiddet kötü birsey ama bazen herkesin ya sabir noktasi zorlanıyor siddet psikolojik sebeplerden, cinsellikse temel ihtiyaclardan dogar bence. Ben cinselligimi esaret baglilik olarak görmüyorum. Bence iki kisinin en guzel ani paylasmasi en zayif oldugu noktalar da birbirine destek olmasi . Siddet olmasaydi daha bir insan oldugunu anlardi siddet görenler, ama cinsellik olmasaydi kadin erkek olmak kavramlari kalkardi .
Düşüncelerınıze saygı duyarım.
Mesela çok güzel bir yere değindiniz. Erkek ve kadın kavramları ortadan kalkacaktır doğru.

Bunun iki türe katkısı ve zararları ne olabilirdi?
Eş olmak kavramı kalkabilir miydi?
Kadın ve erkek ayrımı yapılabilir miydi?

Bence kadınların bu durumdan zararlı çıkacakları aşikar olurdu. Erkeklerin gücünden faydalanan kadınların yönetebileceği bir güç olmazdı. Kadınlarda tek başına olabilir ve bundan güç alarak hareket edebilirlerdi. Fakat erkeklerde bu durumdan zararlı çıkabilirdi. Duygusal bir zeka kadınlara oranla erkeklerde daha az olduğu için erkekler duygu kaybı yaşayabilirdi ve herşeye sadece mantık çerçevesinde bakabilirdi.

Eş olmak kavramı bence kişiye bağlı duruma dönüşürdü. Gerekli olan bir durum haline gelmezdi.

Kadın ve erkek ayrımı yine yapılabilirdi bence ama bu tamamen güce dayalı olurdu.

Kendı kendıme sordum cevapladım ama bırde sızden cevaplar duymak ısterım sayın Semar.

damned

Kayıtlı Üye
O zaman robottan farkımız kalmazdı diye düşünüyorum..Cinsellik güdüsü sandığımızdan daha çok davranışımızı etkiliyor

Ori

Kayıtlı Üye
O zaman robottan farkımız kalmazdı diye düşünüyorum..Cinsellik güdüsü sandığımızdan daha çok davranışımızı etkiliyor

Robot deyince aklıma çok eskiden açtığım bir konu geldi.
''Şimdiki insanlar neden cinselliğe ve aşka programlanmış gibi davranıyorlar?''

Yanı konu ısmıne baglı olmadan bırsey soylemem gerekırse suan da robottan bır farkımız yok. Sadece programlanmıs robotlar.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Şiddet eğilimi sadece psikolojik değil, kalıtımsal bir eğilim. Her insan şiddete eğilimlidir. Bunu yok sayarsak insanın evrimsel gelişimini yok saymış oluruz. Eğer şiddet ortadan kalksaydı, mücadele de ortadan kalkardı bence. Hayatta kalmak yeterli olurdu ve insanlık şu an bulunduğu aşamaya çok daha uzun süreler sonunda gelirdi. Cinselliği kaldırırsak, yeni insanları leylekler getirecek olursa; bu çocuk salt evrenin çocuğu olacaktır. Evren de çocuğunu sevemeyecek, yetiştiremeyecek kişilere bu çocuğu emanet etmezdi. Nüfus artışı aşırı yavaşlardı diye düşünüyorum.

Semar

Kayıtlı Üye
Düşüncelerınıze saygı duyarım.
Mesela çok güzel bir yere değindiniz. Erkek ve kadın kavramları ortadan kalkacaktır doğru.

Bunun iki türe katkısı ve zararları ne olabilirdi?
Eş olmak kavramı kalkabilir miydi?
Kadın ve erkek ayrımı yapılabilir miydi?

Bence kadınların bu durumdan zararlı çıkacakları aşikar olurdu. Erkeklerin gücünden faydalanan kadınların yönetebileceği bir güç olmazdı. Kadınlarda tek başına olabilir ve bundan güç alarak hareket edebilirlerdi. Fakat erkeklerde bu durumdan zararlı çıkabilirdi. Duygusal bir zeka kadınlara oranla erkeklerde daha az olduğu için erkekler duygu kaybı yaşayabilirdi ve herşeye sadece mantık çerçevesinde bakabilirdi.

Eş olmak kavramı bence kişiye bağlı duruma dönüşürdü. Gerekli olan bir durum haline gelmezdi.

Kadın ve erkek ayrımı yine yapılabilirdi bence ama bu tamamen güce dayalı olurdu.

Kendı kendıme sordum cevapladım ama bırde sızden cevaplar duymak ısterım sayın Semar.

Kadın erkek kavramlari siddet ve cinsellikle ortadan kalktığında asil robotlasmis kisiler ozaman olacağımızı düşünüyorum. Kadınları hep 1 tık daha kotu gormenizden hoşlanmadım. Bir erkek kadina yada bir kadin bir cok erkege sirt dayayip cok guzel yerlere gelebilir ya da yerin dibine girebilir. Erkek olmadan kadinin ,kadin olmadan da erkeklerin hic bir degeri yok .. var olmanin asil amaci degilmi. Kadin ya da erkek neye gore iyi ya da kime gore size mi banami bence ikisi de degil her insan kuyruguna basilana kadar insan . Es olmak durumu hala kisiye bagli buna haddinden fazla sorumluluk yukleyen gene bizler degil miyiz.

Ori

Kayıtlı Üye
Şiddet eğilimi sadece psikolojik değil, kalıtımsal bir eğilim. Her insan şiddete eğilimlidir. Bunu yok sayarsak insanın evrimsel gelişimini yok saymış oluruz. Eğer şiddet ortadan kalksaydı, mücadele de ortadan kalkardı bence. Hayatta kalmak yeterli olurdu ve insanlık şu an bulunduğu aşamaya çok daha uzun süreler sonunda gelirdi. Cinselliği kaldırırsak, yeni insanları leylekler getirecek olursa; bu çocuk salt evrenin çocuğu olacaktır. Evren de çocuğunu sevemeyecek, yetiştiremeyecek kişilere bu çocuğu emanet etmezdi. Nüfus artışı aşırı yavaşlardı diye düşünüyorum.

Evet çok mantıklı bir bakış açısı. Ama ben şiddet konusunda yine aynı fikirde olamayacağım. İnsanlarda ki şiddet arzusu gelişimi tamamlayan değil yavaşlatan bir unsurdur. En başından bizden yani insanlarda bu özellik olmasaydı belki bilim alanında daha çabuk ilerleyecektik. Şuan ki konumumuz sadece şiddetle ilerlemedi tam tersi durduruldu.

PaRaNoiA

Kayıtlı Üye
Cinsellik olmazsa ekonomi büyük miktarda değişirdi. Cinsel yayın yapan siteler,kanallar,dergiler,genelevler bazı cinsel ürün satışı yapan yerler vs ne kadar büyük bir pazar olduğunu görebiliyor musunuz ? Peki işin arkasında dönen dolapları ? Bu işin içerisinde milyarlarca dolar var. Onu geçtim insanın doğasında olması gereken şeyler vardır. Olmazsa olmaz işte. Düzgün cinsellik yaşayan biri daha mutlu olur daha iyi bir yaşam elde eder. Üstelik cinsel yaşam aynı zamanda da sosyalliktir. Cinsellik bir zımbırtı da olsa güzel bir zımbırtı o yüzden yokmuş gibi bile düşünmek istemiyorum.

Ori

Kayıtlı Üye
Kadın erkek kavramlari siddet ve cinsellikle ortadan kalktığında asil robotlasmis kisiler ozaman olacağımızı düşünüyorum. Kadınları hep 1 tık daha kotu gormenizden hoşlanmadım. Bir erkek kadina yada bir kadin bir cok erkege sirt dayayip cok guzel yerlere gelebilir ya da yerin dibine girebilir. Erkek olmadan kadinin ,kadin olmadan da erkeklerin hic bir degeri yok .. var olmanin asil amaci degilmi. Kadin ya da erkek neye gore iyi ya da kime gore size mi banami bence ikisi de degil her insan kuyruguna basilana kadar insan . Es olmak durumu hala kisiye bagli buna haddinden fazla sorumluluk yukleyen gene bizler degil miyiz.

Yanlıs anlamayın ama ben kadınları bıraz daha fazla kotu gordüğüm felan yok. :) Ben sadece konuya baglı fıkır uretıyorum. Konu eğer hangısı daha kotu gıbı bır konu olsaydı kadınlar hakkında da erkekler hakkında da yaz yaz bıtıremezdım. Bızde mukemmel degılız. Hem kadınlar uzerıne tek basına kalıp erkeklerden daha ıyı ısler basaranlarda var. Benı yanlıs anlamanızı ıstemem kesınlıkle. Yazdıklarım belkı onu yansıtıyor ıstemeden ama şunuda söyleyeyım kesınlıkle boylesıne bır fıkırde degılım.

Bence her insan karsı turu olmadan da degerlıdır. Neden ben karsı turum olmadan degerlı olmayayım kı? Bunu anlayamadım. Şunu bilmek istiyorum siz var olmanın amacını neye göre değerlendiriyorsunuz? Kadın ve erkek olmanın iyi veya kötü yanını tartmak tabi ki bize düşmez ama benim amacım sadece ufak bir beyin fırtınasıydı burada kuyruk acısına dayalı bır sohbet olması tamamen alakasız. Eş olma durumu ise şuan için değerlendirdiniz sanırım. Tabi ki hala kişiye bağlı ama benim bahsettiğim şartlar ve konular şimdiki devirde olan aynı şartlar ve konular mı sizce.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Evet çok mantıklı bir bakış açısı. Ama ben şiddet konusunda yine aynı fikirde olamayacağım. İnsanlarda ki şiddet arzusu gelişimi tamamlayan değil yavaşlatan bir unsurdur. En başından bizden yani insanlarda bu özellik olmasaydı belki bilim alanında daha çabuk ilerleyecektik. Şuan ki konumumuz sadece şiddetle ilerlemedi tam tersi durduruldu.

Aslında ben şiddeti, gelişimin nedeni olarak görüyorum. İnsanın temel hayatta kalma güdüsü devam edecek, ancak şiddet eğilimi gösteremeyecek bu durumda. Ancak doğadaki yırtıcılar hala hayatta kalma güdüsüyle ''cani'' bir şekilde insan avlayabilecek. İnsanlığın ilk zamanlarında, insanlar bir dayanışma ile doğaya karşı aletler geliştirerek, hayvanlarla savaşarak bir şekilde hayatta kalmış ve soylarını devam ettirmişler. Bu yeni durumda da insan mutlaka hayvanlarla mücadele etmek zorunda kalacak. Nasıl olacak peki? Onları, şiddet eğilimlerinden dolayı değil, hayatta kalmak için öldürecekler. Zaten şiddeti doğuran ana neden bu. Yani insanlar şiddet eğilimi göstermeseler bile hayatta kalmak için engelleri gerekirse öldürerek aşacaklar. Bu, on binlerce yıl sonra doğan çocuğun genetik kodlarında da bulunacak. Cinayetler yine olacak, ancak şiddet eğilimli insan olmayacak. Büyük değişiklik olmazdı belki, ancak ben şiddet eğiliminin olmamasının gelişimi pozitif etkileyeceğini düşünemiyorum.

Semar

Kayıtlı Üye
Yanlıs anlamayın ama ben kadınları bıraz daha fazla kotu gordüğüm felan yok. :) Ben sadece konuya baglı fıkır uretıyorum. Konu eğer hangısı daha kotu gıbı bır konu olsaydı kadınlar hakkında da erkekler hakkında da yaz yaz bıtıremezdım. Bızde mukemmel degılız. Hem kadınlar uzerıne tek basına kalıp erkeklerden daha ıyı ısler basaranlarda var. Benı yanlıs anlamanızı ıstemem kesınlıkle. Yazdıklarım belkı onu yansıtıyor ıstemeden ama şunuda söyleyeyım kesınlıkle boylesıne bır fıkırde degılım.

Bence her insan karsı turu olmadan da degerlıdır. Neden ben karsı turum olmadan degerlı olmayayım kı? Bunu anlayamadım. Şunu bilmek istiyorum siz var olmanın amacını neye göre değerlendiriyorsunuz? Kadın ve erkek olmanın iyi veya kötü yanını tartmak tabi ki bize düşmez ama benim amacım sadece ufak bir beyin fırtınasıydı burada kuyruk acısına dayalı bır sohbet olması tamamen alakasız. Eş olma durumu ise şuan için değerlendirdiniz sanırım. Tabi ki hala kişiye bağlı ama benim bahsettiğim şartlar ve konular şimdiki devirde olan aynı şartlar ve konular mı sizce.

Bencede değerli olmak icin kimseye ne kendi cinsimize ne de baska cinse ihtiyacımız yok ama duygusal anlamda insanlarin varlığına ihtiyacımız var. Var olmanin amacini hep kendime gore belirledim ilk iyi bir insan sonra inancim doğrultusunda iyi bir kul oldum. Kotuluk kavramini baskalarina gore degil kendime olmamasini istedigime gore belirliyorum, hirslarim yok belki onun da etkisi var bilemiyorum. Es olmaya girmeyelim cunku insanlar gercekten mutlu olmak istemiyor bence .. anlatilan ilk insan hikayelerinde bile.mutluluktan sıkılma var.konuyu iyice dagattim gibi geldi ben daganik birakayim siz toplayın:) eee erkek olmak kolay degil sorumluluk fazla :D

acid

Kayıtlı Üye
Bence bu sorunun pek çok noktada cevaplanması gerekiyor. Ilk olarak Freud üzerinden yaklaşacağım. Insanları bu Açıdan ele alırsak iki temel özellik var şiddet ve cinsellik. Şiddet bir Açıdan yaşama iç güdüsü üzerinden temelleniyor. Vahşi Doğada ortaya çıkan insanın türünü devam ettirebilmesi için Şiddeti öğrenmesi gerekiyor. Ayrıca cinsellik ya da basit anlamda üreme yine türü devam ettirme iç güdüsüyle devreye giriyor. Ancak işler insanın sadece basit bir canlı olmaması nedeniyle karışıyor. Duygusal ihtiyaçlar, güç sahibi olma dürtüsü daha Karmaşık sonuçlar doğuruyor. Şiddet günümüzde pek çok kişi için kendini tatmin etmenin bir yolu. Cinsel şiddet de bir Üstünlük göstergesi ve tatmin aracı. Bu durumda yukarıdaki üyelerin bahsettiği bazı durumlar ortaya çıkıyor. Kişisel tatmin, ego derken bir de ekonomik Savaşlar devreye giriyor. Evet insanların duygusal ve fiziksel anlamda çağrılma bir parçası cinsellik. Ancak insanlar geliştikçe güç erkleri cinselliği kendi işlerine yarayan kalıplara oturtuyor ve bunu güç aygıtlarına birlikte insan gruplarının önüne Sürüyor. Bugün sperm bankaları aracılığıyla insanlar ilişki yapamadan çocuk sahibi olabiliyor. Ama neden cinsel birleşmeye ihtiyaç duyuluyor? Medya aracılığıyla bütün fikirler Dünya'nın her yerine empoze ediliyor. Ama neden Savaşa gerek Görülüyor? Bu soruları açıkladığımıZda durumun daha net görüleceğini düşünüyorum. Ayrıca yaşadığımız boyutu, bedenli varlıklar olduğumuzu düşünürsek şu anki insani özelliklerimizde beğenmesek de cinselliği ve Şiddeti bizden koparamayacağımızı düşünüyorum. Ancak insanlar geliştikçe bu iki özelliğin geçmişte olduğu gibi farklı varyasyonları ortaya Çıkabilir. Cinselliğin ve şiddetin ortadan kalkması bana göre boyut atlama ya da insanların ileri Düzey teknoloji ile tabiri caizserobotlaştırılması durumunda gerçekleşebilir.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Insanın temel Duyguları Arasında cinselliğin ve şiddetin bulunduğuna dair hipotez çürütülmüştür. Yapılan son ataştırmalar insan yapısının tamamen kompleks OLDUĞUNU Duyguların oluşumlarının kaynağı şuan bilinmeyen bir alandan geldiğini ve yaşam içinde yeni bağların oluşması ile öznellik kazandığını söylemektedir. Felsefi olarak bakarsak ise konu çok Karmaşık bir hal alır zira cinselliğin bir şiddet eylemi OLDUĞUNU savunanda var, şiddetin hayatta kalmak dürtüsü OLDUĞUNU ve son derece iyi bir amaca hizmet ettiğini söyleyen de var. Bu iki durumun Temel duygu olarak kabul edilir olması değişmesi gereken bir konu. Mesele her duygunun yaşanabilir olması gerekiyorsa deneyim devam etsin. Bir duygunun kaybı başka bir duygununda kalkmasına sebep olur. Tüm duygular kalktığında Taştan farkımız kalmaz.

hopefull06

Kayıtlı Üye

Bence insan şiddete eğilimli değildir, şiddet insana öğretilir veya empoze edilir, şiddet çok geniş bir kavram, kadına şiddet, çocuğa şiddet, hayvana şiddet diye uzar gider.. Evrimsel gelişmede şiddet (benim anladığım savaşlar) olmasaydı büyük ihtimalle dünya daha mutlu olurdu.. İnsanları leylekler getirecek olursa ki kısıma katılıyorum..