Hedefleri büyük koymak zararlı mı?

Ori

Kayıtlı Üye
Sizce hedefleri büyük koymak ne denli kötü? Fikir almak istiyorum sizlerden arkadaşlar. Yorumlara teşekkürler şimdiden.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
O hedeflere ulaşacağına inanmak kadar yolunu da bilip çabalamak ilk doğru. Sonra hedefin büyüklüğüne dair doğru veya yanlış önemsizleşir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bana küçük gelen hedef, başkasina büyük gelebilir. Birinin çöpü, diğerinin hazinesidir. Cok yüksek görülen bir hedef, belki o kişi icin öyledir. Herkesin kapasitesi farkli, biri cok calisip ulasamazken digerine bir adimlik mesafededir.
Herkes kendi kapasitesini gore hedefler belirlerse daha iyi olur diye düşünüyorum. Kisiler kendi boyuna gore hedef belirlemezlerse sonuc basarisizlik ve husran olur. Yani hedefin buyügu kucugu yoktur. Her hedef gerveklestirilir fakat dogru insan tarafindan... Aya gitmek buyuk bir hedef olabilirdi dogru insan cikmasaydi. Her hedef onu gerceklestirecek insanlari bekler. O insan olunmadiktan sonra yukseklerden ucmak anlamsiz...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Büyük derken bununda bir sınırı olmalı.Çok çok boyunu aşan bir hedefse, bu biraz hedef olmaktan çıkıp ,uçuk fantastik bir hayâl boyutuna gelebilir.Sonuç hüsran ..
Mantıklı bir seviyede kaldığı sürece hedefi büyük koymakta sakınca yok.Ya da aşama aşama da ilerlenebilir,üç beş basamak üstü hedefleyip oraya gelince onuncu basamak hedef olabilir.Hedefi büyük koymak ya da önce yolun ortalarına gelmeye çalışıp hedefi yükseltmek.İkiside olur.Hedefi büyük koymak asla kötü birşey olamaz.Yeter ki bir hedef olsun,büyük ya da küçük farketmez.Kötü olan hiç bir hedef olmamasıdır.

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Sanırım iş konusuyla ilgili bir soru sizinki... Hedef koymak önemli bişey olduğu kadar o hedefe sadık kalmayı da başarmak lazım öncelikle... Ayrıca hedef büyükse, alınan risk de büyük olacaktır bence. Hedef gerçekleştirilemediği taktirde kaybedilecek maddi veya manevi şeyler olacaktır ki yolun başındayken bunları da göze almalı diye düşünüyorum. Yalnız hayatta şöyle bir şey de var ki risk alınmaksızın başarı gelmiyor çoğu zaman.

asterix

Kayıtlı Üye
Hedefler büyük olmalı ama acaip saçma sapan olmamalı şanzıman dağılabilir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hedefi büyük tutmak önemli degil bence, karar vermek daha önemli, önce karar verilmeli bu yolu yürüyecegim diye kabinde varsin hedefin büyük olsun.
Hedef insani yorar ama kararlilik insani yol boyu yeniler ve hedefe ulastirir.

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız yıldızları hedefleyin Konfüçyüs un sözü sanırım. Bence güzel özetlemiş. Ağaca çıkmayı hedefleyenler başaramazlar belki ama gözü daha yüksekte olan biri ağaca rahat çıkar. Sınav döneminde de somut örneğini yaşadım hedeflediğim bölüm olmadı , arkadaşım daha yüksek bir bölüme göz dikmişti onunki de olmadı ama benim aklımdaki bölüme o yerleşti sorun bana direkt bunu anımsattı ori24 :) Ama şu anda memnunum halimden onu da ekleyim.

nikotin-34

Kayıtlı Üye
Cok buyuk hedefler koymamak gerek. Daha dogrusu hedefleri parcalara bolmek daha dogru olur.
Bir hedefe ulasmali daha sonra digerine,digerine.. Boylelikle motivasyonumuz dusmemis olur.
Bu felsefeninse en onemli ayrintisi hedeften ote erismenin cok cok
zor oldugu bir hayalinin olmasi. Buyuk hedefi parcala, butune ulas; onun otesinde ulasmanin cok zor oldugu bir hayalin olsun.

geçmiş

Kayıtlı Üye
Bencede mantık çerçevesi içinde olduğu sürece hedefleri büyük tutmak gerekir zaten. Tabi bunu inanarak ve azmederek yapmak gerekir. Ayrıca bu konuda sabrın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin hedefiniz 100.000 lira olsun, ben bir hafta içerisinde çalışıp 100.000 lira kazanacağım demek biraz mantık çerçevesi dışarısında olur fakat sabredip azmedip belki daha uzun bir süre içerisinde o parayı kazanabilirsiniz. Ya da hedefiniz kazanmak istediğiniz çok yüksek puanlı bir okul olsun çok çalıştınız fakat kazanamadınız, bu durumda olmadı diye pes etmek yerine sabredip ertesi sene kazanmayı deneyebilirsiniz. Dediğim gibi eğer kararlı olursanız ve vazgeçmezseniz büyük hedeflerin insanı yükselteceğini savunanlardanım ben :)

EbruA

Kayıtlı Üye
Gerekli çabayı,emeği,fedakarlığı gösterdikten sonra Tanrının kurallarını çiğnemek dışında herşeyin mümkün olduğuna inanıyorum.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hedefleri beli bir yol haritasına göre dizayn etmek gerek,birde hedeflerin büyüklüğü kişinin kapasitesine göre belirlenmeli belki kişi belirlediği hedeften daha büyük şeyler yapabilir bu durumdada hedef çitasını büyütür.Yani duruma göre değişiklik gösterir.

campanella

Kayıtlı Üye
Bence kesinlikle büyük olmalı!
Fakat burda en önemli noktalar; sabır (hiç bir şey iki günde elde edilmez bu konuda), hedefe ulaşmak konusunda bir an bile tereddüde düşmemek ( acaba mı! yapabilir miyim ki! yoksa başka bir şey mi yapsam! bu tip düşünceler bir an bile akıldan geçmemeli), sık sık hedefini gerçekleştirdiğin anı hayal etmek (canlı bir biçimde ayrıntılı tasvirlemek), herkese anlatmamak!! ve tabii ki bunu gerçekleştirmek için çalışmak, çalışmak, çalışmak, çalışmak, çalışmak....

Bence bir insanın düşünceleri davranışlarını, davranışlarıysa hayatını şekillendirir!

Uzun lafın kısası, beynini bu olaya kanalize etmek, normalde göremeyeceğin fırsatları ve yol ayrımlarını da görmeni ve gerekli motivasyonu devamlı kılmanı sağlar.