Hırs ne denli iyidir? Başarıya mı götürür yoksa karanlığa mı?

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hırs yapmak ne denli iyidir? Hırs yapmak zararlı mıdır yoksa yararlı mıdır? Hırs başarıya götüren anahtar mıdır yoksa başarının anahtarını kıran karanlık mıdır?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Soruların neden bu kadar dünyalık ? Hırs başarı güzellik çirkinlik hayat dediğimiz veya insan dediğimiz sadece bundan mı ibaret ?

Ori

Kayıtlı Üye
Soruların neden bu kadar dünyalık ? Hırs başarı güzellik çirkinlik hayat dediğimiz veya insan dediğimiz sadece bundan mı ibaret ?

Benim sormak istediğim soruları sınırlandırdığımı düşünmemen dikkatimi çekti Hazar. Sadece görünene aldanıyorsun.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Boşa hirs anlamsizdir. Yetersiz insanlar hırs yapmasın. Gereksiz kıskançlık ve boşa yenilgi getirir. Güclü insanların hırs yapmaya hakkı vardır ki onlarda olmasa bu dunya gelisip ilerlemez.

Ori

Kayıtlı Üye
Boşa hirs anlamsizdir. Yetersiz insanlar hırs yapmasın. Gereksiz kıskançlık ve boşa yenilgi getirir. Güclü insanların hırs yapmaya hakkı vardır ki onlarda olmasa bu dunya gelisip ilerlemez.

Kimin hırs yapıp yapmayacağını güç mü belirliyor Kıvep :) Bence olmayacak noktadan kopup gelen ve başarı elde eden insanlarda var.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kendimden örnek veriyim.Hırs yaptığım konuların hepsinin elimde bir bir patlamışlığı var.Hırsı gereksiz buluyorum,olacak olan akışa bırakınca, hayatla birlikte rahatça ilerledikçede oluyor.Hırsa gerek duymuyorum,artık duymuyorum.Hırs başarıya götürmez,biraz gaza getirir sadece oda belli bir süre....Hırs yapmak kadar gereksiz bir kavram yok diye düşünmekteyim.Hırs = kendini boşa paralamak bana göre.Birde hırs delisi olup başkalarını acımasızca ezenler var,hırs denen şey bu noktada pembekuvarsın dediği gibi tehlikelide.Hırsı nerden tutsam elimde kalır.

asterix

Kayıtlı Üye
Azimli ve karalı olmak la hırsı karıştırmayalım hırs patoljik bir proçestir.Hırs gözü dönmüş ve aç gözlüdür saygısızdır yıkıcıdır ve sonunda sahibini yer hırs bir kanser gibidir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kimin hırs yapıp yapmayacağını güç mü belirliyor Kıvep :) Bence olmayacak noktadan kopup gelen ve başarı elde eden insanlarda var.
Onlarinda icinde sakli bir guc vardir. Guclu olduklarinin farkina degildirler :)
Demem o ki olmuycak duaya amin denmez, tavuklar ucmaya hirs etmesin sonra ozguven eksikligi depresyon kiskanclik vs cekerler yazik olur...

Ori

Kayıtlı Üye
Onlarinda icinde sakli bir guc vardir. Guclu olduklarinin farkina degildirler :)
Demem o ki olmuycak duaya amin denmez, tavuklar ucmaya hirs etmesin sonra ozguven eksikligi depresyon kiskanclik vs cekerler yazik olur...

Güzel bir bakış açısı :) Hırsla bilgi harmanlanırsa ne olur peki? Belki tavuklar bilmediklerinden uçamıyordur :))

Ayrıca Ori artık seni soru bankası ilan edebilirmiyim?:)

Bende mabedi akıl hocam ilan ediyorum o zaman :) Flood yaptırdınız bana :D

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Hırs kimi cengaverlerin fitilini yakmak için gereklidir, yola devam etmesi içinse sadece bir engeldir. Hırsta dengeyi yakalayan kişinin kendisini tatmin etmesi yüksek bir ihtimaldir. Herkese göre değildir o yüzden.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Güzel bir bakış açısı :) Hırsla bilgi harmanlanırsa ne olur peki? Belki tavuklar bilmediklerinden uçamıyordur :))

Öyle bir yetileri yok çünkü :D ne o bilgiyi alicak kapasiteri var ne de işleyebilecek güçleri, kısacasi boşa hırs faydasiz... Ama gucluyse faydali
Benim bakis acim uzaydan gelme :D

Ori

Kayıtlı Üye
Öyle bir yetileri yok çünkü :D ne o bilgiyi alicak kapasiteri var ne de işleyebilecek güçleri, kısacasi boşa hırs faydasiz... Ama gucluyse faydali
Benim bakis acim uzaydan gelme :D

İşte demem o ki biz tavuk değiliz :) Yetimizde var, görümüzde, bilgimizde, kapasitemizde.. :) Şimdi ne düşünüyorsun :D

Ori

Kayıtlı Üye
Olmadigini düşünüyorum, kusura bakma :D
Bazi iyi elmalar ciksada genel olarak yok...

Güç.. Bütün mesele bu diyorsun yani. :) Saygı duyarım tabi ki bir süre sonra bu da gerekli. Herşey bağlantılı ne de olsa.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hırs ve tamah bineği seni koşturmasın.

HZ.ALİ

kıvep

Banlı Kullanıcı
Güç.. Bütün mesele bu diyorsun yani. :) Saygı duyarım tabi ki bir süre sonra bu da gerekli. Herşey bağlantılı ne de olsa.

Her insanin bireysel olarak guçlü olduğu konu farkli olabilir. Guzel sesli bir insan sarki soylemeye, hızlı kosan koşuya, spora, zeki insan bilime, eli yetenekli insan sanata, tavuklarda nasil daha iyi yumurtlanir ona hirs yapsinlar. Insanlar güclu olduklari yone hirslansa daha faydali olmaz miydi? Fakat Gücsüz insanlarin olmadik hayallere hirs yapmasini sacma buluyorum. Belirleyici unsur guc ve yetidir. Gerisi bos hayaller, kiskanclik basarisizlik getirir. Herkes hırs yapabilir ama ger eklesmesini saglayan kisinin kendi gucudur

Ori

Kayıtlı Üye
Her insanin bireysel olarak guçlü olduğu konu farkli olabilir. Guzel sesli bir insan sarki soylemeye, hızlı kosan koşuya, spora, zeki insan bilime, eli yetenekli insan sanata, tavuklarda nasil daha iyi yumurtlanir ona hirs yapsinlar. Insanlar güclu olduklari yone hirslansa daha faydali olmaz miydi? Fakat Gücsüz insanlarin olmadik hayallere hirs yapmasini sacma buluyorum. Belirleyici unsur guc ve yetidir. Gerisi bos hayaller, kiskanclik basarisizlik getirir. Herkes hırs yapabilir ama ger eklesmesini saglayan kisinin kendi gucudur

İşte insan önce kendini bilecek ondan sonra hırs yapacak. Bilmek lazım hemde çok. Her konuda, her soruda ve herşeyde bilgi şart. Bilgisiz insanın hırs yapması zaten gereksiz olur. Şu durumda Yare-i Yarim de çok güzel bir söz paylaştı. Ben hırsı gerekli bulurum bazen ama o söze diyecek lafım yoktur. :) Ve son olarak eklemek isterim ki güçsüz insan yoktur. Gücünü kullanamayan insan vardır.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kismen haklı buluyorum ama bence soyle güclü insan cok azdir kendini guclu sanan insanda cok fazladir. Gerek ego, kibir ve hırs kendi gercegini gormesini engeller. Her insana güclu diyemem cunku bu gercekten guclu insanlara haksizlik olur. Sanirim guc konusunda aciklamam gerek. Akliniza saf dogustan gelen yetenek gelmesin. Yeti den bahsediyorum. 20 yil calisarak guclu olan bir insanla, ömrü boyunca yatip birden hirs yapmis zayif insani bir tutamam...
Her insan gucludur demek bana gercekci gelmiyor dunya krallar ve kraliceler diyari degil. Zayif biri kral olamaz buyuzden kölelerin hirsi kral yapmaz kimseyi... Duygusal degil mantikli fikrim bu.
Bu arada bunun faydali bir konusma oldugunu dusunuyorum.yanlis anlasilmasin :)