Hırs ne denli iyidir? Başarıya mı götürür yoksa karanlığa mı?

La-edri

Kayıtlı Üye
Hirsli insanlarin bir gözü kör sanki, odaklandklari nokta disinda pek cevrelerine dikkat etmiyorlar gibi geliyor bana :)

Ori

Kayıtlı Üye
Kismen haklı buluyorum ama bence soyle güclü insan cok azdir kendini guclu sanan insanda cok fazladir. Gerek ego, kibir ve hırs kendi gercegini gormesini engeller. Her insana güclu diyemem cunku bu gercekten guclu insanlara haksizlik olur. Sanirim guc konusunda aciklamam gerek. Akliniza saf dogustan gelen yetenek gelmesin. Yeti den bahsediyorum. 20 yil calisarak guclu olan bir insanla, ömrü boyunca yatip birden hirs yapmis zayif insani bir tutamam...
Her insan gucludur demek bana gercekci gelmiyor dunya krallar ve kraliceler diyari degil. Zayif biri kral olamaz buyuzden kölelerin hirsi kral yapmaz kimseyi... Duygusal degil mantikli fikrim bu.
Bu arada bunun faydali bir konusma oldugunu dusunuyorum.yanlis anlasilmasin :)

Bir insanın kendini güçlü görmesiyle, kendinde bu gücü hissetmesi ayrı şeylerdir. İnsanı yiyip bitiren önemli unsurlardan biri zaten egodur. Bu konuda katılıyorum. Ben şahsen herkes güçlüdür derken herkesi aynı kefeye koydum ama siz ayırmışsınız. :) Mesela 20 yıl çalışan insan çoğu şeyi öğrenmiştir ve ona göre sistemini kurup kendince bir çaba verdiğinden dolayı bu konuda gücünü geliştirmiştir zaten. Yatan bir insanın gücünden bahsedemeyiz çünkü daha kendinde ki potansiyeli farkedememiştir. Farketse bile onunda bu güce kavuşması için 20 yıl geçmesi gerekecektir. (Rakam burada uydurmadır.) Hani demem o ki herkeste bu yetiler var ama gelişmesi gerek, farketmesi gerek. Bu arada kesinlikle yanlış anlamıyorum dediklerinizi bir nevi mutlu oluyorum. Güzel sohbet.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Tesekkur ederim bende, guzel sohbet :) insan calismaya hirs yapmali diyerek ortak bir karar almali diyelim o zaman :D

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Tüm duygularımız için ortak bir düşüncem var.Hepsi olmazsa olmazdır ve ayarında güzeldir.

Müstemi

Kayıtlı Üye
İş
Ön Muhasebe & Raporlama
Boşa hirs anlamsizdir. Yetersiz insanlar hırs yapmasın. Gereksiz kıskançlık ve boşa yenilgi getirir. Güclü insanların hırs yapmaya hakkı vardır ki onlarda olmasa bu dunya gelisip ilerlemez.

Yetersiz insanlar hırs yapmadıkları sürece yeterlilik kazanamazlar diye düşünüyorum ...

nikotin-34

Kayıtlı Üye
Hirs yapmak at gozlugu takip hedefe yonelmek gibidir cogu zaman. Hedefe giderken etrafinda neler olup bittigini onemsemezsen, hedefe vardiginda etrafinda kimse kalmayabilir. Bircok kisi hirsimizdan zarar gormus olabilir. En onemlisi de bir hedefe ulastiginda bekledigin-hayal ettigin tatmine cogu zaman ulasamazsin. Onemli olan
O hedefe giden yolda keyif almaktir.

Sonuc olarak hirsli degil de motiveli olmak yegdir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Yetersiz insanlar hırs yapmadıkları sürece yeterlilik kazanamazlar diye düşünüyorum ...
Tabikide öyle... Ama basari kazanamazlar. Basarmak icin hirs yapmasinlar, gelismek icin yapsinlar o zaman? :)
Biri yirmi yil calismis doktor, sanatci, film yildizi, is adami vs. Olmus. Bunlar calismis hirs yapmis guclu insanlar. Digeride hayati boyunca tembellik etmis karnesi zayiftan gecilmemis gücsuz bir insan onlar gibi olmaya hirslanmasi bosa zaman kaybi özenti ve kiskancliktir zaten basaramazda. Hayatin gercekleri ortadadir, hayatimiz boyunca okulda, toplumda yüzlerce sinava girer ve derecelendiriliriz. Illa yazili kagittan bahsetmiyorum, onun disinda spor, edebiyat. Muzik gibi alanlardada sinavlar var imkanlar genis. Ama herkes calisirken tembellik yapmis biri, gucsuzdur. Yeterliligi bellidir. Acimasiz gercekleri kabul etmek zordur anliyorum:)