Adak devretme

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
2014 yılında 7 uyurlar mağarası olarakta bilinen eshabı kehf'e bir adak adadım. Niyetim olursa kurban kesecem dedim orda duamı ettim. Niyetim oldu fakat adağı bir türlü kesemedim kurban fiyatları bana pahalı geldi. Dün eşimin bir niyeti için kurban kestirdi. Bende bunu duyunca benim niyetimide sen devral dedim aldınmı aldım diye üç kez tekrarlayıp el sıkıştık. Ve tamamı ihtiyacı olan ailelere dağıtıldı. Bu arada eşimin niyeti param olunca kurban kesecem diyormuş hepsi bu. Tamamen Allah rızası için. (Allah rızası için veya bir niyet için bir canlıya kıymak son dönemlerde bana ters gelse bile. . .) Şimdi sorum şu benim adağım bu şekilde kabul olur mu?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Başkası adına kurban kesmek olarak aradım konuyu çıkan sonuç ise kısaca şöyle.

Ergenlikten çıkmış birisinin haberi dahilinde onun yerine kurban kesilebilir.
İster vasiyet etsin isterse emretsin bu uygundur.Bu perspektiften bakınca adak olarak ta kabul olunabilir herhalde.

Ancak dikkat esilmesi gereken adak kesilirken sadece Allah için kesildiği niyet edilmeli çünki Allah dışında kesilen kurbanlar yasak edilmiştir dinimizde.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yanlis anlamadiysam sen adagini ashabi keyfe mi Yaptin ? Niye yaptin ki bunu ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Evet oraya adamadım orda diledim. Orda dua edip olduğunda kurban kesecem demiştim. Fakat kurban kesemedim bir türlü. Sadece ihtiyaç sahiplerine dağıtacam demiştim. Eşim kesti onun bir adağıda yoktu param olunca bir kan alıtiyim demiş. Benim adağım için olsun öyleyse dedim. Bu şekilde olur mu sizce yoksa ayrı kesmem mi lazım?

Allah kabul etsin,esinizinki saadece bir niyet sizinkisi ise adak, adaklarin sorumlulugu var niyetlerin yok. Bu yüzden dogru olani yapmissiniz gibi geldi bana.