Çok büyük ya da çok küçük hissetmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Knock Out

Kayıtlı Üye
Çevremdeki herkese anlattığım ama bunu yaşayan birini daha duymadığım bir olay yaşıyorum. Sadece bir kişiye anlattığımda çok şaşırdı ve kendisinin de bunu yaşadığını, kime söylerse söylesin onu anlamadığını söyledi. Karakter olarak çok benzerliklerimizin olduğu birinden bahsediyorum. Doğum günlerimiz bile aynı gün. Bununla ilgili midir bilmiyorum. Neyse çok küçük yaşlarda başladı bu ve hala devam ediyor. Açıkçası ilk başlarda korkmuştum ama şimdi alıştım ve hatta hoşuma bile gitmeye başladı. Zaman zaman bu duyguyu, hissi artık her neyse kontrol edebiliyorum. Hissettiğim duyguyu tam olarak açıklayabileceğimden emin değilim ama şöyle söyleyeyim; yatağa yatıp gözlerimi kapattığımda sanki etrafımdaki bütün nesnelerin hatta dünyadaki her şeyin bana göre çok çok büyük olduğunu hissediyorum, nasıl söyleyeyim sanki kum tanelerinin arasında dolaşan bir karınca gibiyim. Her şey benden çok daha büyük ve korkunç. Daha sonra değişiyor ve ben her şeyden büyük oluyorum. Dünyadan bile büyükmüşüm gibi hissediyorum ve neye dokunursam dokunayım kırılıp parçalanacakmış gibi geliyor. Buna benzer bir şey işte yaşamayan birine açıklamam çok zor bunu ama aranızda yaşayan varsa ne demek istediğimi anlayacaktır. Ben bu hissi neden yaşadığımı merak ediyorum mantıklı bir açıklaması var mıdır bilmiyorum. Fikirleriniz benim için çok önemli merak içinde bekliyorum. Teşekkür ederim.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Bence bunu çoğu kişi yaşıyordur mesela bende namaz kılarken kendimi çok küçük hissediyorum kendime yukardan bakıyomuşum gibi düşünüyorum gittikçe yükseliyorum yükseliyorum bi karınca kadar bile kalmıyorum dünyadan uzaklaşıyorum onada yukardan bakıyorum galaksi sisteminin içinde kayboluyorum :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Anladığım kadarıyla Alice Harikalar Diyarı'ndaki Alice gibisiniz,yani öyle hissediyorsunuz.Bu benzetmeyle örnek vermemin sebebi doğru anlayıp anlamadığımı teyit etmeniz içindi.Siz çok büyüksünüz ve yanınızda herşey bit kadar kalıyor.Doğrumudur?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bence bunu çoğu kişi yaşıyordur mesela bende namaz kılarken kendimi çok küçük hissediyorum kendime yukardan bakıyomuşum gibi düşünüyorum gittikçe yükseliyorum yükseliyorum bi karınca kadar bile kalmıyorum dünyadan uzaklaşıyorum onada yukardan bakıyorum galaksi sisteminin içinde kayboluyorum :D

Bu his bende de oluyor:) Secdede özellikle. Bit kadar kalıyorum sanki. Rüzgar esse savrulacağım gibi oluyor:)

Knock Out

Kayıtlı Üye
Gayet doğru anlamışsınız sebebi nedir bu hissin biliyor musunuz?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Gayet doğru anlamışsınız sebebi nedir bu hissin biliyor musunuz?

Farkındalık için giriş kapısı tekniği adlı bir ses kaydı var. O kayıtta da aynı sizin hissettiğiniz gibi hissettirilmeye çalışılıyor. Zihnin içinde taa uzayın derinliklerine gidip geri geliniyor. Haliyle onu dinlerken ben de bir küçücük bir kocaman hissetmiştim. Arada bende de oluyor bu. Kısacası farkındalığınız artmış olabilir.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Bu his bende de oluyor:) Secdede özellikle. Bit kadar kalıyorum sanki. Rüzgar esse savrulacağım gibi oluyor:)

Bence bunu fark edebilmemiz çok güzel konu dışı olmaz umarım mesela ben insanları izlemeyi çok seviyorum yolculuk ederken camdan dışarı bakarım insanların dünyalık telaşlara kendini kaptırmış bi şekilde zaman kaybettiklerini izlerim ve daha çok Allah'a yönelirim, bi hediye alırım belki o hediyeden yüzlercesini almaya gücüm yetecektir ama önce Allah' a teşekkür ederim çünkü onun bana nasip ettiği bi hediye bana verilen herşey dünyada sahip olduğum herşey bedenim dahil sağlığım dahil ailem dahil yeryüzünde kendimi küçük görmek ruhumu yüceltiyo gibi hissediyorum :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu duruma zaten Alice harikalar diyarinda sendromu denilir psikolojide, yogun migren epilepsi veyahutta bir virüs sebeb olabiliyor bu virüsün adini türkce bilmiyorum EBV(Epstein Barr virüs) iste bu virüs sebeb olabiliyor bu duruma, bu virüs beyni cok fazla yorgun düsürüyor kisi zihinsell olarak yorgunluklar yasadigi icin beynin fonksionunda sorunlar oluyor ve buna benzer algi bozukluklarina sebeb oluyor. Kontrol olmanizi tavsiye ederim.

Alice'nin hikayesi öyle uyduruk bir hikaye degil yazarin kendi algisinda bu ve benzeri sorunlar var yani kendiside boyutlar arasi algi sorunlari yasadigi icin bu hikayeyi yaziyor.

Gwendoline

Kayıtlı Üye
Bu duruma zaten Alice harikalar diyarinda sendromu denilir psikolojide, yogun migren epilepsi veyahutta bir virüs sebeb olabiliyor bu virüsün adini türkce bilmiyorum EBV(Epstein Barr virüs) iste bu virüs sebeb olabiliyor bu duruma, bu virüs beyni cok fazla yorgun düsürüyor kisi zihinsell olarak yorgunluklar yasadigi icin beynin fonksionunda sorunlar oluyor ve buna benzer algi bozukluklarina sebeb oluyor. Kontrol olmanizi tavsiye ederim.

Alice'nin hikayesi öyle uyduruk bir hikaye degil yazarin kendi algisinda bu ve benzeri sorunlar var yani kendiside boyutlar arasi algi sorunlari yasadigi icin bu hikayeyi yaziyor.
Alice harikalar diyari yazari lsd kullanicisidir ve psilobin adli maddenin etkisindeyken yazmistir. Bunu bilmeyeniniz yoktur sanirim. Arkadasin bahsettigi etkinin farkli oldugunu dusunuyorum. Gozumu kapattigimda geometrik sekiller gorurdum, sanki karsidan gelip sana carpacakmis gibi bir etki yapardi bazen. Cok uzerinde durulacak bir durum oldugunu sanmiyorum.
Ayrica gozunuzu kapatip goz kapaginizin icine odaklandiginizda, yani o karanligi gormeye calistiginizda galakside boslukta geziyor gibi oluyorsunuz heheh, deneyin.
Uykuya dalmamak ve biseyle gozunuzun ustunu kapatmak suretiyle. :) goz bandi yada kolunuzla kapatarak deneyebilirsiniz isik gelmemesi icin.

fransula

Kayıtlı Üye
Bende de oluyor özellikle yattığım zamanlarda sanki herşey kocaman ve çok uzak gibi geliyor ya da bazen elimle dokunacak kadar yakın. Bence tansiyonla alakalı. Kan seviyesi yatar pozisyonda değiştiği için vücutta ve görmede farklılıklar olabiliyor. Ben uyuşuyor gibi oluyorum böyle durumlarda. Ayrıca herkese olduğunu fakat kimsenin bunu farketmediğini düşünüyorum. Yani en azından kendime bu şekilde açıkladım :)

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Bu durumu en iyi La-edri açıklamış. Ben de zaman zaman bu durumu yaşıyorum. Ama normal zamanlarda ortaya çıkan bir durum olmuyor hiçbir zaman. Çocuklukta geçirmiş olduğum menenjit hastalığının yan etkisi sanmıştım yıllarca bu durumu. Bunu yaşayan kişilerin çoğunda geçmişte yaşanılmış bir rahatsızlığın ya da günümüzde sahip olduğu bir problemin etkisi olduğunu varsayıyorum. Bir fiziki semptom sonucu beynin algısının değişmesi durumu ile alakalı bir durumdur bu. Parapsikolojik bir açıklaması yoktur.

Sevgi ve Işıkla...

Knock Out

Kayıtlı Üye
Farkındalık için giriş kapısı tekniği adlı bir ses kaydı var. O kayıtta da aynı sizin hissettiğiniz gibi hissettirilmeye çalışılıyor. Zihnin içinde taa uzayın derinliklerine gidip geri geliniyor. Haliyle onu dinlerken ben de bir küçücük bir kocaman hissetmiştim. Arada bende de oluyor bu. Kısacası farkındalığınız artmış olabilir.

Eğer dinlediğim ses kaydı sizin bahsettiğiniz ses kaydıysa, bi kelimeyi gözünüzün önüne getirin falan diyen, gerçekten işe yarıyor. Yani bi gidip gelme hissi oluşuyor, çok da zevkli herkese tavsiye ederim :)

Yorgun olduğum için mi böyle hissediyorum yoksa böyle hissettiğim için mi yoruluyorum? Öte yandan çok ciddi bi durum gibi gelmedi bana ama haklısınız kontrollü olmak lazım.

Alice harikalar diyari yazari lsd kullanicisidir ve psilobin adli maddenin etkisindeyken yazmistir. Bunu bilmeyeniniz yoktur sanirim. Arkadasin bahsettigi etkinin farkli oldugunu dusunuyorum. Gozumu kapattigimda geometrik sekiller gorurdum, sanki karsidan gelip sana carpacakmis gibi bir etki yapardi bazen. Cok uzerinde durulacak bir durum oldugunu sanmiyorum.
Ayrica gozunuzu kapatip goz kapaginizin icine odaklandiginizda, yani o karanligi gormeye calistiginizda galakside boslukta geziyor gibi oluyorsunuz heheh, deneyin.
Uykuya dalmamak ve biseyle gozunuzun ustunu kapatmak suretiyle. :) goz bandi yada kolunuzla kapatarak deneyebilirsiniz isik gelmemesi icin.

Galiba uykum gelmediği zamanlarda istemsiz olarak göz kapaklarımın içini seyrediyorum dediğiniz gibi sanırım bundan kaynaklanıyor. Uyku gelmeden yatmak :)

Bende de oluyor özellikle yattığım zamanlarda sanki herşey kocaman ve çok uzak gibi geliyor ya da bazen elimle dokunacak kadar yakın. Bence tansiyonla alakalı. Kan seviyesi yatar pozisyonda değiştiği için vücutta ve görmede farklılıklar olabiliyor. Ben uyuşuyor gibi oluyorum böyle durumlarda. Ayrıca herkese olduğunu fakat kimsenin bunu farketmediğini düşünüyorum. Yani en azından kendime bu şekilde açıkladım :)

Tansiyonla ilgili midir bilmiyorum ama herkesin yaşadığını düşünmüyorum onlarca insana anlattım sadece 1 kişi bunu yaşadığını söyledi

fransula

Kayıtlı Üye
Tansiyonla ilgili midir bilmiyorum ama herkesin yaşadığını düşünmüyorum onlarca insana anlattım sadece 1 kişi bunu yaşadığını söyledi

Peki gözlerinizi kapattığınızda baze pürüzsüz bazen karmakarışık nesneler görebiliyor musunuz ve ağzınızda sanki bir şey varmış gibi hissediyor musunuz bu an olurken?

Knock Out

Kayıtlı Üye
Bu durumu en iyi La-edri açıklamış. Ben de zaman zaman bu durumu yaşıyorum. Ama normal zamanlarda ortaya çıkan bir durum olmuyor hiçbir zaman. Çocuklukta geçirmiş olduğum menenjit hastalığının yan etkisi sanmıştım yıllarca bu durumu. Bunu yaşayan kişilerin çoğunda geçmişte yaşanılmış bir rahatsızlığın ya da günümüzde sahip olduğu bir problemin etkisi olduğunu varsayıyorum. Bir fiziki semptom sonucu beynin algısının değişmesi durumu ile alakalı bir durumdur bu. Parapsikolojik bir açıklaması yoktur.

Sevgi ve Işıkla...

Rahatsızlık ve problem olarak yaşanılmış bir hastalıktan mı bahsediyorsunuz yoksa yaşanılan bir olaydan mı? Çünkü çok şiddetli ya da etki bırakacak derecede bir hastalık geçirmedim şimdiye kadar. Bu bir olaya bağlıysa haklı olabilirsiniz

Peki gözlerinizi kapattığınızda baze pürüzsüz bazen karmakarışık nesneler görebiliyor musunuz ve ağzınızda sanki bir şey varmış gibi hissediyor musunuz bu an olurken?

Yok nesneleri olduğu gibi görüyorum sadece bi büyüyorum bi küçülüyorum ağzımda da bi şey hissetmiyorum

fransula

Kayıtlı Üye
Benim yaşadığım olay daha farklı sizinkinden o zaman ve benimkinin tansiyonla alakalı olduğunu düşünüyorum. Sizin yaşadığınız olaya benzettim ama değil sanırım.. Bir rahatsızlık değildir umarım. Sevgiyle kalın...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...