askerlikteki zor anlarım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tedy24

Kayıtlı Üye
Selam herkese bulunduğum yerde tek kısa donemim.ben uyurken sürekli dürtup kaçmalar, üzerime battaniye atmalar yangın koruma elbisesi giyip korkutma çalışmalar şaka kisvesi altında gözdağı vermeler, onlara karşılık verince kantinden birşey alamassin, banyo yapamassinlar...uyku düzeni bozuldu ben de yasak olmasına rağmen boş koğuşta yatıyorum.Uykuda kalkıp konuşmaları kalmalarım oluyor sanırım bu rahatsızlığım onları benimle dalga geçmelerine neden oldu.Benimle ilgili normal şeyler anlatılırken dahi ağızlarında yalan bire bin katma var. bir öyle bir boyleler. Psikolojim bozuldu ağır geliyor tasiyamiyorum artık ne olur bana yol gösterin nasıl davranacagimi şaşırdım bu cahillerle nasıl baş edebilirim ki. . . konuştum Anlamıyorlar. 71gunum kaldı sabret te nereye kadar askerligimin uzamasindan korkuyorum.Yasak şeyler kullananlar da var sizden her türlü yardımlarınızı bekliyorum umarım yayınlanir?

AJA

Elit Üye
Orada ki üstlerinizle paylaşın bu durumu.Askerliğini yapmış olanlar daha farklı fikir verebilirler fakat benim aklıma gelen tek bu.Başa çıkamıyorsanız sorununuzu anlatın üstlerinize.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Aja'nın dediği gibi üslerinize şikayet edin bencede.
Okadar sabretmişsiniz 2.5 ay daha sabredin :)
Böyle seviyesiz kendilerini birşey sanan insanlarda var maalesef.

Ori

Kayıtlı Üye
Üstlere şikayet etseniz dahi hiçbirşeyin değişmeyeceğini biliyorum şahsen. Üstler bizim orada asker yapıyorsa haklıdır mantığındaydı. Siz tam olarak nerede yapıyorsunuz ve tugay mı değil mi? Ona göre birşeyler söyleyeceğim.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Üstlerinize durumu izah edin, psikolojik olarak yıprandığınızı altını çizerek belirtin. Bunu yaptıktan sonra en az 24 saat bekleyin, müdahale edilirse ala. Herhangi bir müdahale yoksa illa kötü bir muamele göreceksinizdir bunlar alışkanlık yapmışsa. Siz tekrar sözlü olarak uyarın. Bu muamele devam ederse uyarıdan sonra, birini tek bulun iki kere daha sözlü olarak uyarın, uyarı işe yaramazsa fiziksel olarak verebileceğiniz en ağır karşılığı sadece çıplak elleriniz ve botlarınızla verin. Herhangi bir sopa, delici, kesici veya ateşli silah kullanmayın. Yüze çalışmayın. Bu kavgayı birilerinin üstlerinize taşıyabileceği bir yerde yapın. Ancak kimse fiziksel olarak ilk sizin saldırdığınızı görmesin. Soruşturulacaksınız ikinize de hesap sorulacak. İfadenizde o anı hatırlamadığınızı sadece tekrar sizi ezdiklerini ve o an titreyip bacaklarınızın kırıldığını nefes alış verişinizin ve kalp atışlarınızın düzensizleştiğini, görme duyunuzun bulanıklaştığını söyleyin. Gerisini hatırlamıyorsunuz kavga çıkmış. Zaten bu duruma uzun süredir tahammül ettiğinizi ve bu durumu da üstlerinizle paylaştığınızı, son olayda da 3 kere sözlü olarak uyardığınızı, psikolojik olarak dayanamadığınızı ifade ettiğinizi söyleyin. Yüksek ihtimalle sizi ilgili birime gönderip sinirleri bozulmuş diyecekler.

Bunları yazdım ama bir sorumluluk kabul etmem. Şuan yapılabilecek üç şey var zaten. Ya sabredersiniz, ya üstlerinize resmi olarak bildirirsiniz (aslında yapılması gereken budur), ya da üstleriniz bir şey yapmazsa kendinizi savunursunuz. Sizin üstünüz dahi size işkence yapamaz bunu unutmayın.

Ori

Kayıtlı Üye
Herhangi bir kavga durumunda bölük komple ceza alır ve kavga edenlere birkaç gün farkla aynı cezalar verilir. Olay askeri mahkemeye taşınabilir ve askerlik uzayabilir. Eğer bölük ceza alırsa sizin kavganız yüzünden bölüğün size bakış açısı artık komple değişir ve itici olmaya başlarsınız. Birkaç kişi yardım eden varsa da onlarda artık bakmaz suratınıza. Herşeyi dikkatli yaklaşarak yapmanız daha iyi olur. Tabi bu dediklerim genelde doğu için geçerli batıda nasıl bilmem. Yerinden yerine fark var.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Herhangi bir kavga durumunda bölük komple ceza alır ve kavga edenlere birkaç gün farkla aynı cezalar verilir. Olay askeri mahkemeye taşınabilir ve askerlik uzayabilir. Eğer bölük ceza alırsa sizin kavganız yüzünden bölüğün size bakış açısı artık komple değişir ve itici olmaya başlarsınız. Birkaç kişi yardım eden varsa da onlarda artık bakmaz suratınıza. Herşeyi dikkatli yaklaşarak yapmanız daha iyi olur. Tabi bu dediklerim genelde doğu için geçerli batıda nasıl bilmem. Yerinden yerine fark var.
İşte bu yüzden üstler de zor durumda kalacağından dolayı, üstlere durumu lisan-ı münasiple bildirmek lazım. Üniversite mezunu olmuş artık üstleriyle nasıl bu durumu konuşacağını biliyor olması lazım. Meseleye bürokratik olarak ast-üst çıkar ilişkisi olarak yaklaşıldığında, kağıt işi ve sicil dertleriyle uğraşmak istemeyen üst yardımcı olur. Bazısı da gerçekten askerdir bunun için yardımcı olur. Ha bütün bölük zaten adama kafayı takmışsa ve üstleri de buna göz yumuyorsa gerekirse bütün bölük cacık olsun hakedilmiştir. :)

Bu dediğimi tabii ki bir tür tehdit veya emrivaki gibi değil dediğim gibi lisan-ı münasiple aktarmak gerekir yoksa cehenneme çevrilir askerliği o da ayrı konu. :D

Ori

Kayıtlı Üye
Bakın flood olacak özür dilerim ama şunu söylemek istiyorum. En son cümle gözümden kaçmış. Sizin için bulunmaz bir fırsat aslında. Bu yasak maddeleri bir şekilde o içen kişinin üzerinde yakalattırırsanız herşey sizi etkilemeden yaşanmış olur. Her cuma arama ve kişisel bakım olurdu bizde. Bir keresinde bize eziyet etmeye çalışan bir çocuk vardı ve ben onun çömeziydim daha yeni gelmiştik 1 ay felan olmuştu. Adam gece esrarı dolabına koydu ve kör bir saatte kalkıp odanın karanlığından faydalanarak uyanık kalanlar pişti oynarken adamın dolabını sessizce açtım ve esrarı aldım. Hemen onun kamuflajın en alt cebıne attım sabah oldugunda bakım sırasında bıde arama yaptılar komutanlar bunun uzerınden cıkardı bu meretı ve cocugun askerlıgı 7 gun uzadı. Cocugun komutanlar arasında adı cıktı ve bır daha da zaten mılletle ugrasamadı kendı derdınden. Bunu yaptıgım ıcın pısman mıyım o gun olsa degılım derdım ama sımdı de degılım farkeden bırsey yok meret zaten onundu. Bana bunu yaptıran utansın ben neden utanayım kendı kasındı.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Sikayet ederseniz herseyin cok daha kotu olacagini dusunuyorum. Ve siz onlara cahil deyip kucuk gordukce onlarda sizi ezmeye devam eder. Siz cok mu seviyorsunuz onlari? Hayir. Arada arkadaslik ve kader ortakligi kurmadiginiz surece dislanirsiniz. Daha cok uzun zaman ordasiniz, hele ortam boyleyse zaman gecmek bilmez. Askerlik bir kere yasanir en iyisi bulundugunuz anin kiymetini bilin ve durumu kontrol altina alin. Askerlik kendi ayaklariniz ustunde durmayi ogrenmek icin zamanla ogreniceksinzdir de...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kendini bilmez insanlar her yerde malesef.Üstlerinize şikâyet etseniz olay büyürmü diye geçiriyorum aklımdan.Bide böyle tipleri kızdırdıkça dahada azarlar,71 gün size dahada zehir olmasın.Ya sabır deyip geçmesinimi beklesiniz acaba?Konuşmuşsunuzda...Ben kararsız kaldım ama sanki sessizce sabretseniz daha doğru olacak gibi geliyor.Siz 1 kişiyken onlar bir gurup insan anladığım kadarıyla,teke tek değilsiniz,başetmeniz zor gibi.
Hayırlı ve tez zamanda tezkereler diliyorum.

horlack

Kayıtlı Üye
İş
Dryw
Aynu birlikteki erat'ın üzerinize gelmesi sizi çok pasif veya psikolojik oalrak zayıf olarak görmelerinden kaynaklanır genellikle. Orada iyi bir insan olsanız dahi bu "ana kuzusu" tadındaki ifadeler ile yaftaya dönüşür bu sebeple kesinlikle laftan sözden anlamayacaklardır.
Askerlik ortamındaki insanlar sert tavırlara alışkındır ve emirler de rica ile güzel sözle gelmez. Bu sebeple vereceğin en sert tepki en azından iyi bir başlangıç olacaktır.

Üstlerin bu konudaki duyarsızlığı veya tepkisizliği de bir vukuat söz konusu olduğunda mecburen alakaya dönüşecektir ki Chillout'a bu sebeple katılıyorum.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Üstlerinize durumu izah edin, psikolojik olarak yıprandığınızı altını çizerek belirtin. Bunu yaptıktan sonra en az 24 saat bekleyin, müdahale edilirse ala. Herhangi bir müdahale yoksa illa kötü bir muamele göreceksinizdir bunlar alışkanlık yapmışsa. Siz tekrar sözlü olarak uyarın. Bu muamele devam ederse uyarıdan sonra, birini tek bulun iki kere daha sözlü olarak uyarın, uyarı işe yaramazsa fiziksel olarak verebileceğiniz en ağır karşılığı sadece çıplak elleriniz ve botlarınızla verin. Herhangi bir sopa, delici, kesici veya ateşli silah kullanmayın. Yüze çalışmayın. Bu kavgayı birilerinin üstlerinize taşıyabileceği bir yerde yapın. Ancak kimse fiziksel olarak ilk sizin saldırdığınızı görmesin. Soruşturulacaksınız ikinize de hesap sorulacak. İfadenizde o anı hatırlamadığınızı sadece tekrar sizi ezdiklerini ve o an titreyip bacaklarınızın kırıldığını nefes alış verişinizin ve kalp atışlarınızın düzensizleştiğini, görme duyunuzun bulanıklaştığını söyleyin. Gerisini hatırlamıyorsunuz kavga çıkmış. Zaten bu duruma uzun süredir tahammül ettiğinizi ve bu durumu da üstlerinizle paylaştığınızı, son olayda da 3 kere sözlü olarak uyardığınızı, psikolojik olarak dayanamadığınızı ifade ettiğinizi söyleyin. Yüksek ihtimalle sizi ilgili birime gönderip sinirleri bozulmuş diyecekler.

Bunları yazdım ama bir sorumluluk kabul etmem. Şuan yapılabilecek üç şey var zaten. Ya sabredersiniz, ya üstlerinize resmi olarak bildirirsiniz (aslında yapılması gereken budur), ya da üstleriniz bir şey yapmazsa kendinizi savunursunuz. Sizin üstünüz dahi size işkence yapamaz bunu unutmayın.
Zekanıza hayran kaldım yemin ediyorum şoktayım sizden bitane daha olsa dünyayı feth edersiniz :)

tedy24

Kayıtlı Üye
Yorumlarınızı zaman buldukça okuyorum.Teşekkürler

saja

Kayıtlı Üye
Bu durumu mutlaka üstlerinizle paylaşmanız gerekmektedir ama silsileyi takip ederek yapın yoksa suç işlemiş olursunuz.(örek olarak tabur komutanın yanına bölük komutanın haberi olmadan gidemezsiniz )Üstlerinize anlatmanıza rağmen baktınız durumlarda değişiklik yok yapacağınız ilk iş revire çıkmak istediğinizi söylemek revirde gideceğiniz bölüm rehabilitasyon danışma merkezi yani askerler arasında sürekli söylenen RDM..Burada doktora bütün her şeyi anlatın psikolojinizin tamamen bozulduğunu sağlıklı bir şekilde düşünemediğinizi artık dayanamayacağınızı ve bundan sonra yaşanacak olaylardan hiç bir şekilde sorumlu olmayacağınızı belirtin buyuk ihtimalle rdm bölümü komutanlarınıza gerekli uyarı yapacaklardir.Sizede 10 gün istirahat vereceklerdir bu durum sizi rahatlatacaktır..Askerde sesiz ve her şeyi alttan alan olursanız o kadar çok üstünüze gelirler ..ara sıra diş göstermekte fayda var askerlik uzar diye korkmayın sakın hiç bir şey eskisi gibi değil artik..Hayırlı teskereler şimdiden

dreamreader

Kayıtlı Üye
Tek yapabileceğiniz onların yaptıklarından etkilenmiyor gibi davranmak, etkilenmediğinizi düşünür iseler sizinle uğraşmazlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...