Meleklerden istemek gunah mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kohen

Kayıtlı Üye
Merhaba herkese,

Uzun zamandir aklimi mesgul eden bir sorum var.

Simdi bir meleklerden isteme, melekleri yardima cagirma gibi konular gundemde. Melekleri cagirmamiz ve onlardan bir sey istememiz Kur'anin

anayasasina ters degil mi? Kur'an da herseyimizi Rabbimizden istememiz gerektigi yaziliyken meleklerden istememiz ve onlari cagirmamiz

Rabbimize sirk kosmak olmuyor mu?

Sorumu yanitlamanizi rica ederim.

ruban

Kayıtlı Üye
Fatiha 5.Ayet: (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Açık bir âyet mesela haniel bana bereket ver huzuru getir gibi şeyler var bu Alah a şirk koşmaktır ve günümüz de bir dizi uyumlama vardır melek ışıkları vs

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu paylasimlari yapanlarin müslüman oldugunu nerden biliyorsunuz ki ? Onlarin inancinda vardir belki meleklerden yardim dilemek.

Kuran ancak benden isteyin dememistir. Kuran benim üstüme ilah edinmeyin diyor. ilah edinmek baska sey baska bir yerden yardim almak baska sey.

Musa Hizir'da yardim aldi, bunu bize Kuran aktariyor, sirkmi ? Degil
Muhammed'e Bir melek yardim ediyor mirac olayinda ve geneldede. Sirk mi ? degil.

Islam dininde meleksiz bir insanc sekli yoktur, bu yüzden olmaz ise olmaz olan imanin sartlarinda ilk önce meleklere iman gelir sonra diger unsurlar kitap bile sonra geliyor.

Cünki meleksiz insan olmaz, Melek ademe secde ile emir olur bu sirk degilde, ademoglunun melekten yardim almasimi sirk olacak.
Meleklerden yardim almak sirk degildir, fakat sanirim sizin bakisacinizda fantastik bir durum var, iste o durum islam dininde yoktur.

Mesela ey yüce Gabriel bana yardim et deniliyor bahsettiginiz o paylasimlarda. Gabriel yani Cebrail yücedir, cünki o illiundan bir melektir. illiun zaten yüceler demek. Ve deniliyorki bak melege yücelik verdi bu sirk.. O melek zaten yüce ona o yüceligi Allah verdi . Bunlarda islami acidan bir sorun yok, sorun dua edenin o duaya yukledigi manada, melegi basi bos diledigine yardim edebielcek kapasitede saniyor oysa öyle degil yani islam dininde öyle degildir, o Meleginde sahibi var müslümanlar kestirmeden direk sahibe yani Allah'a dua ederler, fakat Allah melekler ile yardim sunabilir insanla sunabilir, aksi taktirde kanser hastasida doktora gitmesin sifa icin otursun evinde ya Safi esmasi ceksin cünki hastadan doktordan yardim istiyo buda sirkmi ?

Ondan yardim almak baska birsey onu kaynak bilmek baska birsey. islamda yardim alinir fakat onu kaynak kabul edilmez.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu paylasimlari yapanlarin müslüman oldugunu nerden biliyorsunuz ki ? Onlarin inancinda vardir belki meleklerden yardim dilemek.

Kuran ancak benden isteyin dememistir. Kuran benim üstüme ilah edinmeyin diyor. ilah edinmek baska sey baska bir yerden yardim almak baska sey.

Musa Hizir'da yardim aldi, bunu bize Kuran aktariyor, sirkmi ? Degil
Muhammed'e Bir melek yardim ediyor mirac olayinda ve geneldede. Sirk mi ? degil.

Islam dininde meleksiz bir insanc sekli yoktur, bu yüzden olmaz ise olmaz olan imanin sartlarinda ilk önce meleklere iman gelir sonra diger unsurlar kitap bile sonra geliyor.

Cünki meleksiz insan olmaz, Melek ademe secde ile emir olur bu sirk degilde, ademoglunun melekten yardim almasimi sirk olacak.
Meleklerden yardim almak sirk degildir, fakat sanirim sizin bakisacinizda fantastik bir durum var, iste o durum islam dininde yoktur.

Mesela ey yüce Gabriel bana yardim et deniliyor bahsettiginiz o paylasimlarda. Gabriel yani Cebrail yücedir, cünki o illiundan bir melektir. illiun zaten yüceler demek. Ve deniliyorki bak melege yücelik verdi bu sirk.. O melek zaten yüce ona o yüceligi Allah verdi . Bunlarda islami acidan bir sorun yok, sorun dua edenin o duaya yukledigi manada, melegi basi bos diledigine yardim edebielcek kapasitede saniyor oysa öyle degil yani islam dininde öyle degildir, o Meleginde sahibi var müslümanlar kestirmeden direk sahibe yani Allah'a dua ederler, fakat Allah melekler ile yardim sunabilir insanla sunabilir, aksi taktirde kanser hastasida doktora gitmesin sifa icin otursun evinde ya Safi esmasi ceksin cünki hastadan doktordan yardim istiyo buda sirkmi ?

Ondan yardim almak baska birsey onu kaynak bilmek baska birsey. islamda yardim alinir fakat onu kaynak kabul edilmez.
Sizden tam da böyle güzel bir cevap bekliyordum:)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Allah'ın adını anmadan doğrudan meleklerden istemek İslam dinine gòre günah.Allah'ın izniyle ,örneğin Basmelek Mikail diyerek meleklere ulaşılmalı,zaten Allah'ın izni olmadan melekler hiçbir şey yapamaz.
Başmelek Mikail ......... konuda bana yardım et.Bu cümle yanlış,burda Allah'ı hatırlamadan başvurulan tek isim Başmelek Mikail.Niyette önemli tabi,Allah inancıyla dolu bir yürekte Melekleri dahil ederek dua etmek şirk olamaz.Allah o kalbi biliyor.İnce bir çizgi var bu konuda önemli olabilecek ve kalpteki niyet.Benim şahsi görüşüm bu yönde.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
LA-edri'nin dediği gibi, iki yönlü bu konu. Elbette bir Müslüman olarak bir melekten yardım almanın niyetle ve düşünceyle ilgili olarak bakabiliriz sorun olup olmadığına. Melekleri birer memur gibi görüp, onlara yetki ve güç verenin izniyle ilgili memurdan şunu talep ediyorum denildiğinde şirk olması için bir sebep yok.

AJA

Elit Üye
Bu konu daha önce açılmış ve sorgulanmıştı.Sorularınızı sormadan öce lütfen forumu araştırın.Arama moturunda bulamıyorsanız google da ''meleklerden yardım gizlimabet.com'' şeklinde aratırsanız tam konuyu tespit edersiniz.
Sevgiler :)

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=33603

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...