Rüyacı olarak Şaman

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Rüyacı olarak Şaman: Kısa bir soru cevap - Robert Moss

Şaman öncelikle bir rüyacıdır. Şamanlar çoğunlukla çağrılarını rüyalarda alırlar ve Rüya Zamanı’nda inisiyasyon ve eğitim görürler. Uygulamalarının merkezinde ise niyetli rüya seyahati bulunur. Bir hastalığın tanısını koymak ve uygun tedaviyi bulmak niyetiyle rüya görebilirler. Kayıp ruhları bulmak, ruhlardan ricacı olmak, büyücülerle savaşmak ve ölenlerin ruhlarına rehberlik etmek için tamamen uyanık ve lusid olarak, seyahat ederler.

Lakota kızılderileri arasında, en güçlü şaman şifacılar, sanatlarının çağrısını rüya ve vizyonlarda Ayı’dan alan, Rüyacı Ayılar Ocağı üyeleridir. Kuzey Amerika’nın çok büyük bir bölümünde şaman için kullanılan terimin tercümesi “rüyacı”dır. Rüyalarım ve vizyonlarımın beni öğrenmeye mecbur kıldığı Mohawk dilinde, bu kelime rateshents dir ve “rüya gören” demektir.

Şamanın uzmanlık alanı hem yaşayanların hem de ölmüş olanların ruhlarının bakımı ve yerlerine yerleştirilmeleridir. Yaşayanların ruh enerjisini ait olduğu bedene geri getirmek ve ölmüş olanların kaybolmuş olan ruhlarını gitmeleri gereken yere yönlendirmek için şamanın ilgili coğrafyaya dair ilk elden bilgisi olması gerekir. Bu, güçlü rüyalar görmek ve Ölüm’le yakın ilişki kurmak sayesinde olur. Gerçek şaman ölümden geri dönmüş olandır – metaforik olarak konuşmuyorum – ve böylelikle yanıbaşımızdaki ölüm sonrası dünyasının koşullarını ilk elden bilir.

Benim ilgi alanıma giren şamanlar hikaye anlatıcıları, şairler ve oyun yazarı olanlar. Bedenin davranışlarını ve dünya deneyimini varolandan daha iyi hikayeler anlatarak değiştirirler. Ruhları taze kelimeler ve şarkılarla eğlendirirler.

Şamanların topluma faydalı olduklarını ve yeteneklerinin içinde yaşadıkları toplum tarafından tanındığını da eklemek isterim. Gerçek şamanlar yaşadıkları toplumda bilime ve bilgiye hız verenlerdir. Yerli kültürlerde, bir şamanın kelime dağarcığı ortalama bir insanın sahip olduğunun on katı olabilir. Yani, Batı’daki şamana örnek olarak ormanda yaşayan birini değil de C.G.Jung’u verebiliriz. Kendisine, son kitabım olan Dreaming the Soul Back Home’da “İsviçre’nin rüya şamanı” olarak yer verdim.

Rüya görme ve şamanizm arasındaki ilişki nedir?

Şamanın seyahat etme ve şifalandırma gücünün özü güçlü rüya görme yeteneğidir. Bu yetenek, diğerlerinin faydası için geleceği araştırmayı, şifa götürmek için başka birinin rüya alanına girmeyi, rüya durumuna herhangi bir zamanda maksatlı olarak girebilmeyi içerir ve şimdilerde popüler olan “lusid rüya görme” teriminin kapsadıklarının çok ötesindedir.

Modern gündelik yaşamlarımızda, rüya gördüğümüzde ve rüyalarımızda gördüklerimizle ilgili birşeyler yapmayı hatırladığımız zamanlarda böyle bir gücün kıyısında dururuz. Eğer şaman olmak istiyorsanız, kahvaltı masasında aileniz ve arkadaşlarınızla rüyalarınızı paylaşarak işe başlayın.

Sizi, sizin deyiminizle “kültürümüzde kariyer yolu bulunmayan” bir şamanik rüya öğretmeni” olmaya yönelten neydi?

Her zaman rüyacıydım ve çocukluğumdaki hastalıklar sırasında ve Aborijinlerle olan arkadaşlığım sayesinde, rüyalarımızın bizi yaşamlarımızın kökeni ve amacını keşfedebileceğimiz daha derin bir dünya olan Rüya Zamanı’na götürebileceğini öğrendim. Ölmüş ve geri gelmiş bir çocuğum. Çocukken hastanelerde üç defa yaşam belirtilerimi kaybettim ve diğer gerçeklikte yaşamış olduğum maceralarla geri geldim. Bir keresinde, az evvel Melbourne’deki bir hastanedeki cerrahın neşteri altında apandisit ameliyatı için yatmakta olan dokuz yaşındaki bir çocuğun bedenine geri atılmadan önce koca bir hayat yaşadım. Bir doktor ebeveynlerime “çocuk öldü ve geri geldi” demiş. O günlerde “ölüme yakın deneyim” terimi kullanılmıyordu ve ben de hala eski dili kullanmayı tercih ediyorum. Tibet dilinde benimki gibi deneyimleri yaşayanları birebir anlatan bir terim vardır; delog, ölmüş ve geri dönmüş olandır.
Varsayılan gerçekliği şamanik bilinç halinde deneyimleyebileceğiniz olan, bir rüyacı olarak başladığımı söyleyebilirsiniz. Dünyada çeşitli şekillerde, çoklu evren hakkında bildiklerim hakkında ketum olmaya ve bir rüyacının yeteneklerini kullanarak seçimler yapmaya ve hayatta kalmaya çalışarak çalışarak, gezindim.

Sonra, 1980 lerin ortalarında, geleneksel Mohawk arazisinin kıyısında bir çiftliğe taşınıp, ilk başta anlamadığım ve sonradan Mohawk dilinin arkaik bir formu olduğunu öğrendiğim dilde rüya görmeye başladığım, Jung’un “bilinçaltıyla karşılaşma”olarak adlandırdığı şeyi yaşadım. Vizyonlarımda uzun zaman öncesinin Mohawk rüya şamanı ile olan karşılaşmalarım, diğer içsel olaylarla birleşerek rüya görmenin ne olabileceği hakkındaki anlayışımı derinleştirerek beni yaşamda neyin önemli olduğunu tekrar değerlendirmeye yöneltti..

Moonligt

Kayıtlı Üye
İş
komiser
Bunu nasil yaptiginizi cok merak ettim.Mesela ben cok istersem yapabilir miyim? Ne gibi çalismalar yaptiniz bunun icin?

4

43887

Ne ilginçtir bugün Şaman Rehberimle bu konuları konuşuyorduk.Tekrar gündeme gelmesine sevindim.Bende bir Şamanım.İnisiyasyon ve egitim devam etmekte.Ömür boyu sürecek.Çalışmalar kişiye özeldir.Sırdır.Paylaşılmaz :))