Perseid meteor yağmuruna hazır olun

Cruella

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 7046
Bugünlerde kafanızı arada bir de olsa gökyüzüne kaldırın. Belki bir “yıldız kayması” görürsünüz. Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid göktaşı yağmuru asıl 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece görmelisiniz. Ancak Ay’ın dolunaya yakın hali ve gece boyunca gökyüzünde olması bu şölenin üzerine gölge gibi düşecek. Ay’ın olmadığı bir gece de saatte 50-60 akan yıldız görebileceğiniz Perseid’leri bu sene bu nedenle çok daha az sayacağız. Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyrukluyıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Dünya zaman zaman bu kalıntıların üzerinden geçer. Böylece bu kalıntılar büyük bir hızla dünyaya düşüp atmosferde uğradıkları sürtünmenin etkisiyle alev alırlar. Biz de bu alevi parçaların hareketlerinden dolayı gökyüzünde bir ışık izi şeklinde görürüz. Yıl içerisinde dünya zaman zaman böylesi kalabalık grupların arasından geçmektedir ki bunlar arasında en ünlüsü ve görsel zevki en yüksek olanı 12-13 Ağustos geceleri izlenen Perseid’lerdir.
Perseidlerin nedeni olan kuyrukluyıldız ise 109P/Swift-Tuttle’dır. Bu kuyrukluyıldızın yörünge dönemi 133 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuyrukluyıldızın kalıntıları Dünya’ya saniyede 60 km gibi bir hızla ulaşıyor. Gözlem Perseid’lerin adını aldığı Perseus (Kahraman) Takımyıldızı’nın doğmasıyla (kuzeydoğudan) başlayacak. Bu da saat 22:00 dolayları demek oluyor. Gözlem en iyi bu takımyıldızın biraz yükselmesiyle gece yarısı zirve yapacak. Gece yarısı çok daha fazla göktaşı yağmuru izleyebileceksiniz. Tabi göktaşı yağmurunu izlemek için Kahraman Takımyıldızı yönüne bakmanıza gerek yok. Yere uzanıp gözünüzü gökyüzüne dikmeniz yeterli olacak. Böylece bir yandan da gökyüzünün büyülü güzelliğine tanık olacaksınız.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Dolunay gerçekten mavi oldu mu? Ben hiç görmedim sanırım kaçırdım:( Ama birkaç gündür sapsarı çok güzel görünüyor.

Cruella

Kayıtlı Üye
Ben hiç kaçırmam Perseidleri. Her yıl mutlaka izlerim. Hatta geçen sene earthgrazer bile görmüştüm :)

Hayır mavi renk olmadı, malesef(( sembolik birşey aslında

mehmetben

Kayıtlı Üye
30 günlük takvimde dolunayın 2 defa olmasına yani ikinci dolunaya mavi ay deniliyor ingilizce dil kalıbında (( mavi ay )) az görülen olay anlamında kullanılıyormuş.

Cruella

Kayıtlı Üye
Ingilizcede bir deyim var "once in a blue moon " ordan geliyor. Aynı ay içerisinde iki dolunay olunca ikinciye blue moon diyorlar. Diğer konuda FerdeLance bir yorum yazdı belki daha açıklayıcı olur sizin için :)

“Mavi Ay” bir tanıma göre bir takvim yılı (Güneş takvimi) içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine verilen geleneksel bir isimdir. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı aynı evre ile başlar aynı evre ile biter. Anack bizim de günlük olarak kullandığımız Güneş takvimlerinde bir ay bizim astronomide “sinodik dönem” dediğimiz ve birbirini takip eden aynı iki evre arasında geçen süre (örneğin iki Dolunay arasındaki süre) ile tanımlanmaz. Böyle tanımlanmış olsaydı her ay 29.53 gün sürerdi. Oysa ki Güneş takviminde aylar 28, 29, 30 ya da 31 gün sürer ve toplam bir yıl da 29.53 * 12 = 352.2 gün değil 365.25 gündür! Bu nedenle bir aya aynı evreden (sözgelimi Dolunay ama Yeniay olsa da farketmez, ilkdördün olsa da) iki tane denk geldiği olur. (Aynı nedenle Ramazan ayı her yıl 11 gün öne kayar!) Güneş takviminde bir yıl yine bu nedenle 12.37 tane ayrı evreden içerir. Bu 0.37’ler birleşip 2-3 yılda (tam olarak 2.7 yılda) bir 13. Dolunay’ın bir yıl içerisine sığmasına neden olur. İşte böyle olduğunda gerçekleşen 13. dolunay “Mavi Ay” adını alır. Adını, İngilizce’de eski bir terim olan ve “ihanet eden” anlamına gelen “belewe” kelimesinin zaman içerisinde “blue” yani mavi kelimesine dönüşmesinden alan bu kültürel olgu, insanlar bir yılda 12 dolunay beklerken gerçekleşen 13. dolunayın takvime “ihanet” ettiği göndermelerinden alır. Ay’ın rengi ile hiçbir ilgisi yoktur.
Sky & Telescope dergisinin Mart 1946 sayısı genel kabul gören orjinal tanımı alıp (yanlış anlayarak) bir ayda gerçekleşen ikinci dolunaya ilgi çekmek üzere “Mavi Ay” demiştir. Ay ancak çok özel durumlarda, volkanik patlamalar gibi Dünya’nın atmosfer parçacık yoğunluk, boyut ve yapısını kısa sürelerle değiştiren doğa olayları sonrası “mavimsi” bir renkte görülebilir. Çok çok nadir gerçekleşen (ve hiçbir kati dönemi olmayan tamamen rastlantısal) bu olayın 31 Temmuz 2015’teki Mavi Ay’la hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Dolunay her zaman olduğu renginde görülecek, Ay’ın yörüngesi üzerinde özel bir konumda gerçekleşmeyecek ve Ay bu sırada her zamankinden daha büyük ya da daha küçük de görünmyecektir. Sonuç olarak, “Mavi Ay” kavramı tamamen kültürel bir olgu olup herhangi bir özelliği yoktur.

Cruella

Kayıtlı Üye
Yeni konu açmamak için burdan devam ediyorum,arkadaşlar.

Her yıl Temmuz sonu – Ağustos başı civarında gözlemlenebilen olay en yoğun 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece gözlemleniyor. 1862 yılında keşfedilen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızınınkalıntıları olan perseuslar, bu yıl 17 Temmuz 24 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilecek . Bu
şahane olay, Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı veriliyor. NASA Meteor Uzmanı Bill Cooke, bu yıl, eski yıllarda görüldüğü gibi saatte ortalama 80 yerine 150-200 meteor görebileceğimizi belirtiyor. Güneş battıktan sonra saat sınırlaması olmadan bulunduğunuz her şehirden (ışıksız ve şehirden uzak olmanız gözlem şansınızı arttırır) gözleyebilirisiniz. Kısaca, başka bir şehire gitmenize gerek
olmadan bulunduğunuz yerde, yüksek ve açık havada gözlem yapabilirsiniz. Herhangi bir gözlem aleti kullanmanıza gerek yok, geniş alanda rahatlıkla görebilirsiniz. Yönünü
bulmak için “ Google Sky Map” uygulaması ile de Perseus Takımyıldızını rahatlıkla bulabilirsiniz. En basit açıklama ile Kuzey yönünde, karşınıza bakın, maalesef şehir içinde binalardan dolayı erken saatlerde gözlenemeyebilir. Eger gec saatleri beklerseniz rahatça görebileceginiz bir konuma gelecekler.
Ekli dosyayı görüntüle 8395
An image from NASA of the Perseid meteor shower in 2013.

(Alıntı)

Ori

Kayıtlı Üye
Ne zaman bir meteor yağmuru olsa veya bir kuyruklu yıldız düşecek dense hava kapalı oluyor. O yuzden hep kacırırım. Ins bu sefer gormek nasip olur.

Cruella

Kayıtlı Üye
Ne zaman bir meteor yağmuru olsa veya bir kuyruklu yıldız düşecek dense hava kapalı oluyor. O yuzden hep kacırırım. Ins bu sefer gormek nasip olur.

Aksilik işte, Ori. Bende de aynı durum tutulmalarda oluyor, izleyemiyorum.

Ashina

Kayıtlı Üye
Bu tür olaylar beni dolaylı yoldan aşırı kentleşmeyi ve hava/ışık kirliliğini düşünmeye itiyor. Doğayla bağımız yoktu zaten artık göğü de göremez olduk.

Ori

Kayıtlı Üye
Yine her zamanki gibi hava kapalıydı izleyemedim. :D

Ashina

Kayıtlı Üye
Teleskop falan mı lazımdı acaba :) Gece hiç birşey göremedim.

Çıplak gözle izleyebilirdiniz , eğer ışık kirliliği olan bir yerde degilseniz ve hava açıksa.

Şahsen ben Antalya da tatildeyim gece plaja indim ve 3 saat kadar seyrettim 5-6 adet görebildim sadece. Gece geç saatlere kadar ışıklar konserler olduğundan yıldızları bile zar zor görebiliyorsun.

Cruella

Kayıtlı Üye
arkadaşlar, zaten belirttiğim gibi 24 ağustosa kadar devam edecek. Her gece gökyüzünü seyredin, belki görürsünüz :) teleskopa gerek yok, Pembekuvars :D

Ashina

Kayıtlı Üye
Dün açık havada kınadaydım sürekli bakmama rağmen 1 tane yıldız bile yoktu. Sanırım havadan.

Çevrenizdeki ışıklar da çok etkiliyor. Hiç yıldız göremiyorsanız zaten göktaşı görme şansınız falannda yok gibi. Daha karanlık ve mümkünse şehirden uzak noktaları tercih edin. Tabi açık havada.

Cruella

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Bu sene de Perseidleri izlemeyi unutmayın. Çok az kaldı.

Önemli bilgi: Bu yıl (2017) Perseid Meteor Yağmuru sırasında saat 22 civarı doğacak ve sabaha kadar gökyüzünde kalacak olan dolunay öncesi “şişkin Ay”ın gökyüzünü aydınlatması nedeniyle meteor yağmuru, nerede olursanız olun; güçlükle gözlemlenebilecek. Sadece çok parlak olan “ateş topu” olarak nitelenen ve saatte 3 ila 5 tane arası atmosfere girecek olan meteorlar görülebilecek. (Alıntı)

Moralimizi bozmuyoruz, izlemeye devam. Belki görürüz birşeyler. 12-13 ağustos

Lua

Kayıtlı Üye
Bu sefer kaçmaz. Tabii gökyüzü izlememize izin verirse.