Yerçekimine karşı koyan bir cismin kilosu neye göre ölçülür?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Kayıtlı Üye
Yerçekimine karşı koyan bir cisimin kilosu neye göre ölçülür? Aklıma çok takıldı arkadaşlar.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kilosu derken ağırlığından mı bahsediyorsun ?

Ori

Kayıtlı Üye
Ağırlığı evet aynı şey sayılır. Benim konuştuğum dil esnafça :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ağırlığı evet aynı şey sayılır. Benim konuştuğum dil esnafça :D

Şöyle ki kilogram dersek, kütleden bahsetmiş oluruz.Cisimlerim kütlesi her yerde aynıdır değişmez.Ağırlık ise yer çekimi kuvvetine göre ölçülür.Burada böyle bir şeyde bahsedemeyeceğimiz için ölçmemiz de mümkün değildir.Tabi bunları ben kafamdan uyduruyor da olabilirim.

EbruA

Kayıtlı Üye
Bende öncelerde bunu araştırmıştım sorgulamıştım.Biz bu cismi bir ipe bağlayıp döndürürsek yani çembersel hareket yaptırırsak ölçebiliriz.Çünkü çembersel hareket sırasında merkezkaç kuvveti oluşur.Şunu da diyeyim bunu ilk başta bende düşünememiştim araştırıp bulduğum cevap bu :)

Ori

Kayıtlı Üye
Bende öncelerde bunu araştırmıştım sorgulamıştım.Biz bu cismi bir ipe bağlayıp döndürürsek yani çembersel hareket yaptırırsak ölçebiliriz.Çünkü çembersel hareket sırasında merkezkaç kuvveti oluşur.Şunu da diyeyim bunu ilk başta bende düşünememiştim araştırıp bulduğum cevap bu :)

Çok mantıklı bir fikir. Bende bunu sorgulayıp durdum ama bu ip meselesi aklıma hiç gelmedi doğrusu.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.

Biraz daha açabilir misiniz acaba ?

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ağırlık, yerçekimi üzerinde yaptığımız basınç demek, yani yerçekimsiz bir ortamda ağırlıktan bahsedemeyiz. Ama kütle ve hacim evrenin her yerinde aynidir değişmez.
Yerçekimine hiçbirşey karşı koyamaz ama uzayda vs diyorsanız dünyaya gelip ölcülebilinir tabiki :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ori cevabı alıp hemen kaçtı(kızma efekti).Biri bana açıklayabilir mi momentle nasıl ölçülüyor?

EbruA

Kayıtlı Üye
Biraz daha açabilir misiniz acaba ?

Bize verilen bilgiye göre değişir.Mesela bize çizgisel hız ve merkezcil kuvvetin değerinin verildiğini düşünelim.Merkezcil kuvvet düzgün çembersel hareket yapan cismin o çembersel yörüngede dolanmasını sağlayan kuvvettir.Periyot düzgün çembersel hareket yapan cismin bir tam tur attığı zaman geçen süredir.Çizgisel hız=2.(pi).r/periyot formulünde bilgileri yerine koyarsak yarıçapı buluruz.Sonra merkezcil kuvvet=kütle.çizgisel hızın karesi/ yarıçap formülü var.Buradan merkezcil kuvvet.yarıçap=çizgisel hızın karesi.kütle olur. değerleri yerine yazarsakta kütleyi buluruz.Kütleyi yerçekimi ivmesine bölersekte ağrlığı buluruz.Sayın Hazar bize daha farklı bilgiler verebilirlerdi o zaman daha farklı yollar izliyebilirdik ben işin en basitine kaçmaya çalıştım.Şunuda diyeyim dalgınlıktan formüllerin bazılarını yanlış yazmış olabilirim.

EbruA

Kayıtlı Üye
Ağırlık, yerçekimi üzerinde yaptığımız basınç demek, yani yerçekimsiz bir ortamda ağırlıktan bahsedemeyiz. Ama kütle ve hacim evrenin her yerinde aynidir değişmez.
Yerçekimine hiçbirşey karşı koyamaz ama uzayda vs diyorsanız dünyaya gelip ölcülebilinir tabiki :D

Ses dalgalarıyla yerçekimi yok edebiliyor :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bize verilen bilgiye göre değişir.Mesela bize çizgisel hız ve merkezcil kuvvetin değerinin verildiğini düşünelim.Merkezcil kuvvet düzgün çembersel hareket yapan cismin o çembersel yörüngede dolanmasını sağlayan kuvvettir.Periyot düzgün çembersel hareket yapan cismin bir tam tur attığı zaman geçen süredir.Çizgisel hız=2.(pi).r/periyot formulünde bilgileri yerine koyarsak yarıçapı buluruz.Sonra merkezcil kuvvet=kütle.çizgisel hızın karesi/ yarıçap formülü var.Buradan merkezcil kuvvet.yarıçap=çizgisel hızın karesi.kütle olur. değerleri yerine yazarsakta kütleyi buluruz.Kütleyi yerçekimi ivmesine bölersekte ağrlığı buluruz.Sayın Hazar bize daha farklı bilgiler verebilirlerdi o zaman daha farklı yollar izliyebilirdik ben işin en basitine kaçmaya çalıştım.Şunuda diyeyim dalgınlıktan formüllerin bazılarını yanlış yazmış olabilirim.

Hmm evet.Asıl biz kolaya kaçmışız.Yer çekimi yoksa ağırlıkta yok.:) Teorik fizikcilere burdan saygılar.

anemist

Kayıtlı Üye
Sorunun cevabı zaten senin kilondur :) yerçekimine karşı koyan ağırlığının uyguladığı karşı kuvveti kgmındır ;)

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Ağırlık, yerçekimi ivmesi, cisme etkiyen sürtünme kuvvetleri. Fizikçiler hesaplar :D Keşke kütlemizi az göstermenin bir yolu olsaydı :D

karatay

Kayıtlı Üye
Yerçekimi dediğimiz şey aslında bir sürüklenmeden ibaret. Bu bir hacmi veya kütlesi olan her cisim için geçerli olan bir sürüklenme. Dolayısıyla yer çekimine karşı koyabilen bir cisim ya madde formunda değildir ya da yer çekimi dediğimiz şey yani sürüklenmeyi oluşturan karanlık maddeden daha seyrek bir formdadır ya da karanlık madde formundadır. Böyle bir cismin ağırlığı olmaz çünkü maddeye bir etki uygulayamaz.

codzombi

Kayıtlı Üye
yer çekimine karşı koyulan kuvveti hesaplarız . yaydığı kuvvete herşey bağlı , şimdi öyle bir şey dedin ki fizikçi sayılmasam da bir mühendislik okuduğum için en azından yorumlayabilme şansım var. cismin çapına hacmine bağlı her şeyine bağlı bu kuvvet. o kuvvetten formüllerle kütle çıkarabiliriz , ama dünyadaki mühendislik dışı yani ufolar falan değilse :D kütle çekimi konusundan devam edelim .

yerçekimi biliyoruz , kütleyi bilmiyoruz , ama yerçekimine karşı koyulan kuvvetin nelere bağlı olduğunu bilmiyoruz, ama kuvveti biliyoruz.

genel yasa şu şekilde F=( G . m1.m2) / r2 G:kütle yerçekimi sabiti m1, m2 : kütle r: yarıçap bu klasik bir kütle çekim konusu bu konuyu aşan çok çok şey var . çok ağır bi konu.

O yüzdenbir fizikçiyle görüşmem lazım

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Kilo olarak kastettiğiniz şey ağırlıktır. Ağırlık da yerçekiminin cisme uyguladığı çekim kuvvetidir. Yani yerçekimine karşı koyan bir cismin ağırlığı da olmaz. Bir cismin Ay'daki ağırlığı Dünya'daki ağırlığının yaklaşık 1/6 sı kadardır. Nedeni de yerçekiminin daha az olmasıdır. En basit örneği bu :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...