Multivitaminler hakkında görüşleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ramazanda iftara yakın çektiğim baş ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık sebebiyle eczacının önerdiği Pharmaton'u kullandım. Çok da faydasını gördüm fiziki ve zihinsel anlamda. Çocukluğumdan beri çok yoğun bir şekilde odaklanma problemim vardı. Yani zihinsel faaliyet gerektirecek herhangi bir işte en fazla 15 dakika odaklanabiliyordum. Sonrasında azap oluyordu bana devam ettirmeye çalışmak. Buna da çözüm oldu büyük oranda. Fakat ramazanın son haftası etkileri yarı yarıya azaldı. Bunun belli bir sebebi var mıdır?
Ve sizce bu multivitaminler gerekli midir? Bazı görüşler yararlı olduğunu, bazıları ise zararının fazla olduğunu söylüyor. Sizce durum nedir? Görüşleriniz benim için önemli paylaşırsanız çok sevinirim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Etkisinin azalmasının sebebi, ilaçtan değil, ramazan olabilir. 1 ay süren açlığın sonunda tabiki bünye biraz zayıflar. Çok iyi besilenmiş gibi beden maksimum çalışmaz, güçsüz düşer haliyle. Tarafsız sonuç almak için ramazan dışında kullandığınız vakitleri ölçüt alın derim
Çünkü multivitaminler bir tamamlayıcıdır, tek başına bir sihir değil, beslenmenin yanında bir yardımcıdır. Beslenmenin eksikleri, vitaminle tamamlanır.

ramazan dışı için konuşuyorum, gördüğüm insanlar vitamin içiyorum diye beslenmelerini boşluyor diyet vs diye aç yaşıyor resmen, bu açıdan zararlı tabi, doğal besinler her zaman öncelik olmalı vitaminler 2. Yardımcılar.
İnsanları böyle bir yanlışa, diyete ve açlığa sürüklediği için zararlı denilmiş olabilir kanımca, vitamini içtin ya bu öğünde yemeyiver??? Dedirtiyor, yoksa zehirleyici bir zararı olduğunu sanmıyorum.

EbruA

Kayıtlı Üye
Vitamin eksikliği yoksa multivitaminler fayda sağlamaz.Bu hapların vitamin eksikliğini gidermek dışındaki faydasının bilimsel temeli yok.Ve bu hapların pek iyi denetlenmediğinide duydum.Keşke bir doktora gitseydiniz.

origanum

Yönetici
Pharmaton çok etkilidir, gerektiğinde alınabilir. Sadece eczanelerde satılması önem taşıyor burada tabi.
Bütün multivitaminler ilk 15 gün süper etki yaratır ancak zamanla vücut dışarıdan gelen bu maddelere alışır ve eski normal halini yaşamaya devam eder. Sadece acil durumlarda belli bir süre alındıktan sonra ara verilmelidir. Tansiyon ilacı gibi ömür boyu kullanılacak ilaç olarak algılanmamalıdır.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Pharmaton çok etkilidir, gerektiğinde alınabilir. Sadece eczanelerde satılması önem taşıyor burada tabi.
Bütün multivitaminler ilk 15 gün süper etki yaratır ancak zamanla vücut dışarıdan gelen bu maddelere alışır ve eski normal halini yaşamaya devam eder. Sadece acil durumlarda belli bir süre alındıktan sonra ara verilmelidir. Tansiyon ilacı gibi ömür boyu kullanılacak ilaç olarak algılanmamalıdır.
İlaçsız olarak bu etkileri sağlamak mümkünmüdür sizce ?

origanum

Yönetici
O markanın içinde standardize Ginseng ekstresi var. Bu uzakdoğuda satılıyor ampul şeklinde. Eğer gerçeğini bulabilirseniz her gün kullanabilir ve çok zinde kalabilirsiniz. İlaç değil ancak ilaç hammaddesidir. İnternette satılanlardan değil yalnız, onlar sahte.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Pharmaton'u yoğun çalıştığım dönem bende kullandım.Uykusuzluk ve aşırı çalışma temposunda daha doğrusu ihtiyaç halinde rahatlıkla alınabilir hatta alınmalıda.Vücut direncini artırıyor ancak Yakinas dediğin gibi bencede ilk kullanıldığı günler etkisi daha fazla sanki..Ya da bünyeye gòre değişiyormu acaba?

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Ben de aynısını bir dönem kullananlardanım. Özellikle yaz aylarında sıcaktan dolayı aşırı terlemenin de etkisiyle, halsizlik, güçsüzlük çektiğim dönemler yaşamıştım.
Billgisayar başındaki mesleğimi icra ederken de konsantrasyon artırıcı etkisini de hissetmiştim. Etkisi 2 aylık bir dönemin sonunda azalmış ve bitmişti. 1 ay kadar ara verdim. Sonra tekrar başladım. Yine aynı faydaları görmeye devam etmiştim.
Sağlık çok hassas bir konu. Her ne kadar eczanelerde satılan güvenli diyebileceğimiz multivitamin markaları arasında görsek de kendi aile doktorunuza bunu kullandığınıza dair bilgi verseniz daha iyi olacağını düşünüyorum. Sağlık durumunuzu herkesten iyi bileceği için farklı önerileri olabilir.

origanum

Yönetici
Bünyeye göre değişmiyor, herkes için bir süre sonra alışmış bünyeye etkisi azalıyor.

Yukarıdaki mesajda da bahsetmiş olduğum gibi;

Ben de aynısını bir dönem kullananlardanım. Özellikle yaz aylarında sıcaktan dolayı aşırı terlemenin de etkisiyle, halsizlik, güçsüzlük çektiğim dönemler yaşamıştım.
Billgisayar başındaki mesleğimi icra ederken de konsantrasyon artırıcı etkisini de hissetmiştim. Etkisi 2 aylık bir dönemin sonunda azalmış ve bitmişti. 1 ay kadar ara verdim. Sonra tekrar başladım. Yine aynı faydaları görmeye devam etmiştim.
Sağlık çok hassas bir konu. Her ne kadar eczanelerde satılan güvenli diyebileceğimiz multivitamin markaları arasında görsek de kendi aile doktorunuza bunu kullandığınıza dair bilgi verseniz daha iyi olacağını düşünüyorum. Sağlık durumunuzu herkesten iyi bileceği için farklı önerileri olabilir.

Sadece vitamin alırken değil yediğiniz gıdaları, içtiğiniz bitkisel çayları bile söylemeniz gerekir. Ama kaç doktorun bunlarla ilgileneceği ayrı bir konu tabi. Gerçekten size özel ilgi gösteren bir hekime sahip olmanız gerekir.

Bitki kullanımının haber verilmemesi ile ilgili bir örnek vermem gerekirse Ginkgo bitkisi hafızayı kuvvetlendirici etkiye sahiptir, tabi gençlerdeki dalgınlık vs kaynaklı olana değil, yaşlılarda bunama ve Alzheimer başlangıcındaki kimselere yardımcıdır. Ama bu bitkinin yan etkisi kan pıhtılaşmasını engellemesidir, yani bir yeriniz kesilirse kan kolayca dinmez. Eğer bunu kullanan bir kişi ameliyat olacaksa ve doktor kullandığı ilaçları sorduğunda, hasta bitkileri ya da bitkisel ürünleri de zararı olmaz düşüncesiyle önemsemediği, ilaç niyetine kullanmasına rağmen ilaç maddesi olarak saymadığı için söylemezse, o kişi ameliyattan çıkamaz. Ne yazık ki fatura bu bilgiden haberi olmadan ameliyata girmiş olan doktora kesilir ve "doktor öldürdü" olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...