Gelecek Önceden Belirlenmiş Midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gizliherif

Kayıtlı Üye
Gelecek önceden belirlenmiş midir yoksa anlık olarak değiştirilebilir mi, durugörüyle 1 saat sonrasını gören birisi aslında kendisinin görüp müdahale ettiği geleceği mi görür yoksa saf geleceği mi? Yada 1 saat sonrasını gören kişi bu geleceğe müdahale edebilir mi?
Bence bunların tartışılması gerekli

Love Song

Banlı Kullanıcı
Alternatif gelecekler vardır,paralel evren mantığı ile düşünecek olursak kehanetle uğraşan birisi gelecek ile ilgili bir şey gördüğünde yaşanılabilecek alternatif geleceklerden 1 yada daha fazla geleceği görebilir,bunu kendisine göre yorumlayarak oması en yakın alternatif geleceği söyleyebilir.

Yani zaten pek çok alternatif gelecek vardır,zaman kavramı biraz daha farklı çalışır.

''hangi alternatif geleceğin gerçek olacağına müdahale edebilirmiyiz''
Yaptığımız her hareket etkiler.

''sadece belirli alternatif geleceklermi vardır,yani bu döngünün dışına çıkamazmıyız?''
Duygu ve düşüncelerimiz bile yeni bir alternatif gelecek ekler örnek vermek gerekirse.

5 kişi bir şans oyunu oynuyorsa ve bu şans oyununda 1 kazanan olacak ve diğerleri kaybedecekse 10 alternatif gelecek olur her kişi için kazandığı ve kaybettiği bir alternatif gelecek oluşmuş olur,eğer şans oyununa bende katılırsam bu sayı 12 olur yani benimde kazanıp kazanamayacağım bir alternatif gelecek oluşmuş olur.

fakat beni şans oyununa girmem kendi krarımdı,şans oyununa girmeyi düşündüğüm an yeni bir alternatif gelecek oluştu ve zincirleme olarak diğer alternatif gelecek olasılıklarını değiştirdi,ani karar vermenin bu kavramı bozduğu söylense de pek çok kişi de ani karar vereceğin bir alternatif geleceğin de olduğunu söylüyorlar.

paralel evren mantığı ile neredeyse aynı.

Semar

Kayıtlı Üye
love song ' un açıklaması mat 2 tarzında süper örnekleme olmuş '' permütasyon kombinasyon olasılık '' .. kader = seçimlerimiz alternatiflerimiz ve sonuçları.. tercihlerimiz kaderimiz tercih etmediklerimiz ise keşkelerimiz.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Bu soruda bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Bizim müdahale ettiğimiz gelecek ve saf gelecek diye bir ayrım yapılamaz. Şöyle ki; eğer ben, dün bir kitap alsaydım, şu an bir kitaba sahip olurdum ve dün de benim geleceğim, bir kitap sahibi olmak olurdu. Eğer almasaydım, dün benim geleceğim kitaba sahip olmamak olurdu. Müdahaleyi eden benim, iki farklı olay gerçekleşti. Demek ki iki seçenekten birisini seçtiğimde, diğeri benim geleceğim olmamış olacak. Birisi gelecek olurken, diğeri "gelmeyecek" olacak. Zaten gelecek demek, gelecek demektir. Gelmeyecek şeye gelecek diyemezsin. Bu kader tartışmasındaki açıklamaya benziyor. Ben yolumu çizerim ancak varacağın yer bellidir gibi.
Kehanet dediğimiz olgu, geleceği bilmektir. Alternatif yollar dediğiniz şeyde, eğer 12 ihtimalden birisini bir kahin öngörüyor ise ve bu gerçekleşiyorsa, bu gerçek bir kehanettir. Eğer gerçekleşmiyorsa, bu bir kehanet değildir, bir tahmindir. Durugörüde de aynı şey vardır. Eğer siz 1 saat sonra binanızın yandığını görüyorsanız, ve bu gerçekten durugörüyse ne yaparsanız yangın çıkacaktır. Eğer çıkmazsa durugörü değil bir illüzyondur. Zaten bir kahin kehanet tahmini yapar. Olay gerçekleşirse kehaneti doğru çıktı deriz.

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Ben bu soruya bir atasözü ile cevap vereceğim.Su gider yolunu bulur.

La-edri

Kayıtlı Üye
Gelecek önceden belirlenmistir veyahutta berirlenmemistir demek dogru olmaz, cünki hakikatte zaman kavram yoktur An vardir.Gecmis yada gelecek ifadeleri zamana ait kavramlardir, Zaman ise insan icin bir iluzyondur bu yüzden kader meselesi anlasilmasi cok zor olan bir mevzudur ve sizin sorunuz bu mevzuya dahil .Insan bir görüden dolayi kaderini degistirebilirmi ? O görüde zaten sizin kaderinize dahil ise cevap bayagi zorlasiyor :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Şimdi burda saf gelecekten kasıt nedir?Mutlak kadermi?
Ben kadere inanan biriyim.Geleceğin ònceden yazılmış olduğunu düşünüyorum.Ancak bazen benimde kafam karışıyor.Çünkü aile ,ülke ,nerde dünyaya geldiğimiz gibi doğumsal olaylar dışında tüm geleceğin sonradan belirlendiğini öğrendim kısa zaman önce.Doğruluğu tabiki tartışılır.Geri kalan herşeyin yazgı olduğu değişebilirliliği sözkonusu ..Gönlümdem geçen tabiki değişebilen ve müdahale edebildiğimiz bir geleceğin olması.Ancak kaderci tarafım haritanın önceden çizildiğini söylemeye devam ediyor.
Güzel bi soru ,bende düşünceleri bilmek isterim bu konuda..

kıvep

Banlı Kullanıcı
Uzun kapsamlı gelecek için konuşmuyorum, yaptığımız her irade geleceği değiştirebilir, temel şeyler değişmez tabi ölüm yaşam çocuklar vs
Gercekleşmesi kesin olan şeylere gelecek deriz, o yolun çıkacağı yer bellidir zaten, böyle durumlar gelecektir öbürleri alternatif kurgular.
Geleceğe dair kurgu görüyorsa değiştirebilir ama geleceği görüyorsa değiştiremez ben durugörü kapsamı için açıklayayım.

Geleceği için gelecek deriz. Gerçekleşmeyecek müdahale edilip bozulacak, gelmeyecek birşeyse gelecek değildir zaten, 1 saat sonrasını dedin ya, 1 saat sonra gerçekleşecek değilse o gözükmez zaten.
Müdahale edip bozulacak bir olaysa, gelecekte zaten engellemiştir, bu yüzden geçmişte yada şuanında da gelmeyecek, olmayacak bir olay gelecek kapsamına girmez.
Tartışılacak birşey yok, bu kadar saf ve basit, adı üstünde gelecektir.

durubilir

Banlı Kullanıcı
gaybi bilmek imkansız.ama ruhanilerin komploları var şans fal çeşitleride var telepatiden falı en iyisidir çıkar :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Buradaki tek mesele insansı kavramları yaratıcı katında tartışılması.

İnsan için geçmiş var gelecek var ama yaratıcı katında bu kavramlar yok sadece an var bizlere göre geçmiş gelecek kavramları yaratıcı katında " an " dır çünki orada zaman yok zamansızlık var bu durumda geçmiş gelecek şeylerde kalkıyor ortadan ve bizim yarın neyle karşılaşacağımız yaratıcı katında biliniyor.
Biz insan olarak bunları diyebiliyoruz çünki kaderin hangi kritere göre yazıldığını bilmiyoruz bildiğimiz tek şey bazı şeyler değişmez kaderdir bazı şeylerin seçimi bize bırakılmıştır biz seçtikçe şekillenir (AYET: biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık) elimizde kaderi değiştiren tek şey dua'dır duamıza cevap verilme meselesi çok ayrıdır o konuya girmiyorum.
Buradaki mesele Allahın ezeli ilmi meselesidir bu kavram biraz araştırılmalıdır.
Kabul etmek lazım insan aklımız Allahın ilminin sınırlarını kavrayamıyor.

yiğda

Kayıtlı Üye
En basitinden bir dersi geçip geçemeyeceğin senin çalışmana bağlıdır. Çalışırsan geçersin, Çalışmazsan kalırsın.(AYET: biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık) yâre-i yârim'in paylaştığı ayet gayet mantıklı bu düşüncede.

han__ozan

Banlı Kullanıcı
gelecek önceden belirlenmiştir...size belirli yollar sunulmuştur fakat kendi iradenizle karar alırsınız...kaderim böyleymiş diye birşey yok tamamen kendi seçtiğiniz yoldur...size sunulan binlerce değişik yol vardır hangi yoldan gitmeyi siz karar verirsiniz...mesela örnekle açıklayacak olursak hadislerde derki zina yapanın ömrü kısalrı yani size biçilmiş bi hayat var ancak bu yasağa çiğnerseniz kaderiniz değişir diyor yaratıcı...yahut sadaka ömrü uzatır ...eğer diyor bunu yaparsanız yine kaderiniz değişir bela ve musibetler engellenir ömürünüz uzar...yani gelecek önceden belirlendiği gibi aynı zamanda değişkendir..... :)

mehmetben

Kayıtlı Üye
kader önceden belirlenmemiştir bir sahne düşünün ve o sahnedeki oyuncuların tamamen doğaçlama oynadığını farz edin kader konusuna farklı bir yaklaşımda şöyledir YARATICININ küçük dokunuşu ))) yani bir insanın yüksek bir yere çıkıp oradan atlaması tamamen kendi iradesidir ama düştükten sonra ölüp ölmeyeceği ALLAH"ın hükmüdür işte küçük dokunuş dediğim insan kaderi budur...cüz-i irade ve külli irade bu yaptığım açıklamanın temel taşıdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...