Gerçekçi ve rahatsız edici rüyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Love Song

Banlı Kullanıcı
Aylardır devam eden bu rüya olayından daha öncede şikayet etmiştim,ne anlama geldikleri gibi sorularıma yeterli cevap bulamamıştım.
Aynı mantığı içeren,aynı rahatsız edici karakterler ile,aynı rahatsız edici yerlerde bu rüyaları görmeye devam ediyorum.

Aynı rüyaları görmemi engellemenin yada rüya görmemi engellemenin bir yolunu bilen varmı?

Rüya olayı hiç hakim olmadığım bir konu olduğu için anlamını yada mesajına kafa yormayacağım zaten en az 6-7 ay önce başlayan ve aralıksız her gün devam eden bu rüyaların bir anlamı olduğunu artık zannetmiyorum.

Rüyaları kafama takmamanın en iyi çözüm olacağını düşünmüştüm fakat işe yaramıyor.
Her gün bir kısa filmin sahnelerini rastgele izliyormuş hissi veren sıkıcı ve sinir bozucu rüyalar çok büyük bir sorun olmasa da kendiliğinden geçeceği yok gibi gözüküyor.

Muska yap,dua oku tarzı yorumlar istemiyorum,belli ki bu durum zihinsel,çok yorulmaktan yada çok hareketsiz kalmaktan olacağını zannetmiyorum yani pek düzenli bir yaşamım olduğu söylenemez,kendi kendime yada sizin tavsiyelerinizle çözemezsem doktoruma gideceğim belki ilaç falan verir.

Not: Antidepresan kullanmıyorum,antipsikotik olarak hafif Rixper kullanıyorum (yan etkilerinde rüya ile ilgili bir şey yok)

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Meditasyon yap ruhunu ve psikolojini arındır biraz .

durubilir

Banlı Kullanıcı
kimilerine göre rühalar bilinç altındaki kalıntılardır.ne kadar takarsan o kadar çok göreceksin böyle şeyleri paylaşmasan.dua okumanın kimseye zararı yoktur birde belki bilmedigin hataların vardır tövbe etmeyi dene.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kullandığınız ilaçla ilgili olabilir.Tabi ne kadar süredir kullanıyorsunuz bilemiyorum.Bence tekrar doktora gitmelisiniz,tedaviye tam olarak yanıt vermemiş olabilirsiniz.

Ori

Kayıtlı Üye
Bende bu durumdan şikayetçiyim. Ben ilaç kullanmıyorum fakat gördüğüm rüyalar sinirimi bozuyor. Rüya görmeyi engelleyecek şeyler vardır elbet ama ben bilmiyorum. Tek bildiğim uykum 6-7 saati aştığında rüya gördüğüm. Az uyuduğum zamanlar görmüyorum.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Meditasyon yap ruhunu ve psikolojini arındır biraz .

Deneyeceğim

kimilerine göre rühalar bilinç altındaki kalıntılardır.ne kadar takarsan o kadar çok göreceksin böyle şeyleri paylaşmasan.dua okumanın kimseye zararı yoktur birde belki bilmedigin hataların vardır tövbe etmeyi dene.

Bilinç altım biraz karmaşık fakat onunla alakalı olduğunu zannetmiyorum,yukarıda yazdığım gibi kafaya takmamak bir işe yaramadı.

Kullandığınız ilaçla ilgili olabilir.Tabi ne kadar süredir kullanıyorsunuz bilemiyorum.Bence tekrar doktora gitmelisiniz,tedaviye tam olarak yanıt vermemiş olabilirsiniz.

İlaçları yanlış hatırlamıyorsam 3 senedir kullanıyorum,tedavi süreci çoktan bitti fakat iyi hissettirdiği için doktorumdan rica ettim o da beni kırmadı bu sayede ilaçları alıyorum,eğer sorunu çözemezsem doktoruma gideceğim ilaçla ilgili olma ihtimali var fakat ilaç ile ilgili olduğunu da pek sanmıyorum.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bazen ilaç prospektösünde yazmamasına rağmen ilacın hiç yaşanmamaış yan etkisi milyonda bir sadece bir kişide görülebiliyor.En iyi doktorunuz bilir tabi ilaç konusunu.Ben antidepresan kullandığım dönemlerden biliyorum.Çok başka yan etkiler görülebiliyor nadirde olsa..
İlaç dışında ise;ben bi dönem sizinkine benzer bir süreç yaşadım.Hep hayatımın belli bir sürecine ait insanları,mekânları,yaşadıklarımı görüyordum.Sizi anlıyorum cidden sinir bozucu bi mevzu.Bende bıkmıştım artık,rüyalarıma "düş yakamdan"diyecek moda gelmiştim .Bi zaman sürdü bu böyle...Herhangi bi yola başvurmadım.Kendi içimde sızlandım bi süre,sonra geçti birden.Şükür ki rahatım artık,yine her gece rüya görüyorum ama normal seyrinde ..
Küçük bi tavsiyem olucak,uyumadan hemen önce ılık bi duş alın.Uykuya geçmeye yakın zamanda elinizden geldiğince zihninizi rahatlatmaya çalışın(yukarıda yazıldığı gibi belki meditasyon olabilir),hiçbir konu üzerinde çok derin düşünmeyin.Kısaca uyku sürecine huzurlu,dingin bir geçiş yapmaya çalışın.Birde böyle deneyin bakalım.

kıvep

Banlı Kullanıcı
İradeni güçlendir, zihnini ve bedenini güçlendir....beslenme ve uykuna dikkat et, bedenine gereken uykuyu ve gıdayı ver spor yap. Zihnini arındır, duygusal ve dünyevi karmaşalarla dengeni ve iradeni kırma. Sabah uyandığında yorgun kalkmıyormusun? Daha günü yaşamadan sadece rüyalar enerjini bitirir. Rüyalar senin, kumandası yok ki bunun, yayını yapan kapatabilir ancak.
Ben birşey kontrol edememekten nefret ederim, özellikle kafamın içindeki rüyalar tamamen insanın kontrolunde olmalı. rüyalarda bir ihtiyaçtır ama bir yere kadar, başkada tavsiyem yok yani

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Bence rüya görmemek, daha doğrusu rüyayı hatırlamamak için yapılacak en iyi şey gerçekten çok uykunuz gelene kadar yatağa yatmamaktır.
Yani uykuya yatana kadar kitap okumak, bilgisayar başında vakit geçirmek ve benzeri aktivitelerle gözlerinizi ve beyninizi olabildiğince yorduktan sonra yatın.
Bir yandan günün de yorgunluğuyla fiziksel enerjiniz de düşünce oturduğunuz yerde göz kapaklarınız ağırlaşarak uyuklama hali baş gösterecektir.
İşte tam bu haldeyken farklı birşeyle uğraşarak uykuyu aydırmadan hemen yatıp uyumalısınız.
Bu yöntemi takip ederek, daha önceleri günde 8 saat uyuyorsanız bunu mümkünse 6 ya da 5 saate düşürebilirseniz iyi olacaktır.
(toplam uyku saatinizin %25-30 daha azı)
Sabah olunca da büyük ihtimalle görmüş olduğunuz rüyayı hatırlamama olasılığınız çoğalacaktır. Çünkü yeterince yorgun beyinle yatarak, alışkın olduğunuz uyku süresinden daha az uyudğuğunuz zaman gördüğünüz rüyayı kolay kolay hatırlamamaya başlayacaksınız.
Ben genelde bu şekilde yaşadığım, ortalama olarak da günde 5 - 6 saat olarak uyuduğum için gördüğüm rüyaları ya hiç hatırlamıyorum, ya da çok küçük bir kısmını hatırlıyorum. (bazı ekstrem rüyalar hariç) Eğer ki uyumak için yeterli zamanım varsa ya da özellikle rüya görmek istiyorsam da kendimi fazla yormadan ve 7 -8 saat süre uykuda kalabileceğim şekilde yatmaya çalışıyorum.

Yalnız az uyumanın tek dezavantajı gün içersinde başlarda konsantrasyon bozukluğu ve gerginlik hissedebilirsiniz. Ama alışmayı başarabilirsesniz vücut ritmini bulduktan sonra bu da sorun olmaz. Dilerseniz deneyin derim. Sevgiler...

dexter

Elit Üye
6 -7 aydır devam eden bir durum olduğunu ve ısrarla Aynı mantığı içeren,aynı rahatsız edici karakterler ile,aynı rahatsız edici yerlerde bu rüyaları gördüğünüzü söylüyorsunuz.
Bu ısrarın neden olduğu üzerinde durabilirsek belki bir çözüm bulabiliriz.
Neden ısrarla aynı durum oluşuyor?
Size ısrarla verilmek istenen bir mesaj var ve bunu alamıyor olabilir misiniz?

Rüyanın detaylarına inerek, sebebini araştırmaya çalışın. Eğer bir mesaj varsa bu mesajı aldığınızda, mesaj yerine ulaşmış olacak ve aynı rüyalar peşinizi bırakacak olabilir.

Ya da gerçekten çok takıntı yaparak aynı tip rüyaları kendinize de çekiyor olabilirsiniz.

Günlük alışkanlıklarınız, günlük aktivitelerinizi değiştirebilme imkanınız varsa bir de bunu deneyin.
Nasıl ki insan bulunduğu ortam ve alışkanlıklarından etkilenerek büyüyorsa, aynı şekilde günlük aktivite ve alışkanlıklar da rüyanızı etkileyebilir.
Hayatınızda sıradan olan alışkanlıkları, yediğiniz yemeği, görüştüğünüz rahatsız edici insanları vs. değiştirmeyi deneyin.

Küçük gibi görünen bu değişiklikler aslında büyük etkiler yaratacaktır.

İyi Forumlar dilerim.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Bazen ilaç prospektösünde yazmamasına rağmen ilacın hiç yaşanmamaış yan etkisi milyonda bir sadece bir kişide görülebiliyor.En iyi doktorunuz bilir tabi ilaç konusunu.Ben antidepresan kullandığım dönemlerden biliyorum.Çok başka yan etkiler görülebiliyor nadirde olsa..
İlaç dışında ise;ben bi dönem sizinkine benzer bir süreç yaşadım.Hep hayatımın belli bir sürecine ait insanları,mekânları,yaşadıklarımı görüyordum.Sizi anlıyorum cidden sinir bozucu bi mevzu.Bende bıkmıştım artık,rüyalarıma "düş yakamdan"diyecek moda gelmiştim .Bi zaman sürdü bu böyle...Herhangi bi yola başvurmadım.Kendi içimde sızlandım bi süre,sonra geçti birden.Şükür ki rahatım artık,yine her gece rüya görüyorum ama normal seyrinde ..
Küçük bi tavsiyem olucak,uyumadan hemen önce ılık bi duş alın.Uykuya geçmeye yakın zamanda elinizden geldiğince zihninizi rahatlatmaya çalışın(yukarıda yazıldığı gibi belki meditasyon olabilir),hiçbir konu üzerinde çok derin düşünmeyin.Kısaca uyku sürecine huzurlu,dingin bir geçiş yapmaya çalışın.Birde böyle deneyin bakalım.

Uyumadan önce duş almaya başlayacağı iyi gelebilir,teşekkürler.

İradeni güçlendir, zihnini ve bedenini güçlendir....beslenme ve uykuna dikkat et, bedenine gereken uykuyu ve gıdayı ver spor yap. Zihnini arındır, duygusal ve dünyevi karmaşalarla dengeni ve iradeni kırma. Sabah uyandığında yorgun kalkmıyormusun? Daha günü yaşamadan sadece rüyalar enerjini bitirir. Rüyalar senin, kumandası yok ki bunun, yayını yapan kapatabilir ancak.
Ben birşey kontrol edememekten nefret ederim, özellikle kafamın içindeki rüyalar tamamen insanın kontrolunde olmalı. rüyalarda bir ihtiyaçtır ama bir yere kadar, başkada tavsiyem yok yani

Ciddi anlamda hayatımı bir düzene sokmam gerekiyor,bunların etkisi olabilir,havanın sıcak olması hem zihinsel hem fiziksel olarak etkiliyor,sıcaktan nefret ettiğim için spor yapayı bıraktım,köpeği gezdirmek haricinde vücudum hareket etmiyor neredeyse,beslenme konusunda çok haklısın daha fazla geçiktirmeden beslenme alışkanlığıma adam gibi bir yön vereceğim.

Bence rüya görmemek, daha doğrusu rüyayı hatırlamamak için yapılacak en iyi şey gerçekten çok uykunuz gelene kadar yatağa yatmamaktır.
Yani uykuya yatana kadar kitap okumak, bilgisayar başında vakit geçirmek ve benzeri aktivitelerle gözlerinizi ve beyninizi olabildiğince yorduktan sonra yatın.
Bir yandan günün de yorgunluğuyla fiziksel enerjiniz de düşünce oturduğunuz yerde göz kapaklarınız ağırlaşarak uyuklama hali baş gösterecektir.
İşte tam bu haldeyken farklı birşeyle uğraşarak uykuyu aydırmadan hemen yatıp uyumalısınız.
Bu yöntemi takip ederek, daha önceleri günde 8 saat uyuyorsanız bunu mümkünse 6 ya da 5 saate düşürebilirseniz iyi olacaktır.
(toplam uyku saatinizin %25-30 daha azı)
Sabah olunca da büyük ihtimalle görmüş olduğunuz rüyayı hatırlamama olasılığınız çoğalacaktır. Çünkü yeterince yorgun beyinle yatarak, alışkın olduğunuz uyku süresinden daha az uyudğuğunuz zaman gördüğünüz rüyayı kolay kolay hatırlamamaya başlayacaksınız.
Ben genelde bu şekilde yaşadığım, ortalama olarak da günde 5 - 6 saat olarak uyuduğum için gördüğüm rüyaları ya hiç hatırlamıyorum, ya da çok küçük bir kısmını hatırlıyorum. (bazı ekstrem rüyalar hariç) Eğer ki uyumak için yeterli zamanım varsa ya da özellikle rüya görmek istiyorsam da kendimi fazla yormadan ve 7 -8 saat süre uykuda kalabileceğim şekilde yatmaya çalışıyorum.

Yalnız az uyumanın tek dezavantajı gün içersinde başlarda konsantrasyon bozukluğu ve gerginlik hissedebilirsiniz. Ama alışmayı başarabilirsesniz vücut ritmini bulduktan sonra bu da sorun olmaz. Dilerseniz deneyin derim. Sevgiler...

Aslında uyku düzenim yok gibi bir şey,bazen sabah 10 gibi anca uyuduğum oluyor bazen saat 12 olumu uyuyorum,kitap okuma alışkanlığım vardır hatta kitaplar kafamı meşgul etsin diye daha ağır kitaplar okumaya başladım belki rüya değişir diye olmadı,bu sefer kitap okumasam belki böyle rüya olayında bir değişiklik olur dedim,fakat o da işe yaramadı zaten okuduğum kitaplar ile alakasız rüyalardı,rüyaları oturup anlatacak kadar iyi hatırlıyorum,normalde uyandığımdan yarım saat önce rüyanın neyle ilgili olduğunu bile unuturdum şimdi küçük roman bile yazabilirim :D

6 -7 aydır devam eden bir durum olduğunu ve ısrarla Aynı mantığı içeren,aynı rahatsız edici karakterler ile,aynı rahatsız edici yerlerde bu rüyaları gördüğünüzü söylüyorsunuz.
Bu ısrarın neden olduğu üzerinde durabilirsek belki bir çözüm bulabiliriz.
Neden ısrarla aynı durum oluşuyor?
Size ısrarla verilmek istenen bir mesaj var ve bunu alamıyor olabilir misiniz?

Rüyanın detaylarına inerek, sebebini araştırmaya çalışın. Eğer bir mesaj varsa bu mesajı aldığınızda, mesaj yerine ulaşmış olacak ve aynı rüyalar peşinizi bırakacak olabilir.

Ya da gerçekten çok takıntı yaparak aynı tip rüyaları kendinize de çekiyor olabilirsiniz.

Günlük alışkanlıklarınız, günlük aktivitelerinizi değiştirebilme imkanınız varsa bir de bunu deneyin.
Nasıl ki insan bulunduğu ortam ve alışkanlıklarından etkilenerek büyüyorsa, aynı şekilde günlük aktivite ve alışkanlıklar da rüyanızı etkileyebilir.
Hayatınızda sıradan olan alışkanlıkları, yediğiniz yemeği, görüştüğünüz rahatsız edici insanları vs. değiştirmeyi deneyin.

Küçük gibi görünen bu değişiklikler aslında büyük etkiler yaratacaktır.

İyi Forumlar dilerim.

arkadaş çevrem biraz değişken zaten çevremde beni pek rahatsız eden birileri yok hatta bir dediğimi iki etmeyen anlayışlı arkadaşlarım var,çevremde beni ara sıra rahatsız eden 1-2 şey var onlarda büyütülecek şeyler değil aslında,günlük aktivite olarak köpeğimle fazla zaman geçirmediğimi fark ettim köpeğimle biraz daha fazla ilgilensem çok iyi olacak hem bütün stresimi alıyor,rüyada bir mesaj olup olmadığını bilmiyorum,rüyadaki sembollerin ne alama geldiğiyle ilgili çok az bilgim var ayrıca rüyada gördüklerim gerçekten çok uzak ve günlük hayatıma göre bile fazla karamsar,biraz önce rüyadan uyandım diğer rüyalarda olmayan bir şey oldu birisi elime sekizgen bir kağıt verdi düğün davetiyesi tarzında,buna benzer küçük şeyler oluyor fakat kişilerin tavırları bile hiç değişmiyor,konuşmalar bile aynı.

ruhname

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ben gecen rüyamda olduğumu farkettim yani lucid rüya yaşadim :) ancak sonrasında olacakları zihninde tahayyül ederek yönlendirmeye çalıştım ama başaramadim bu durumu nasıl aşabilirim bilgili arkadaşlardan yorum bekliyorum iyi forumlar :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...