Hiç inanasım yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar :) Benim bir sorum olacak sizlere; dostlar, çevremde çoğu kişi cinlerle ilgili olaylar yaşadı, benimde yaşadığım ufak tefek şeyler var lakin yine de inanasım gelmiyor. Yani her zaman bir açıklama getirmeye çalışıyorum; tesadüftür, psikolojiktir vs diye ama bir yandan da inanmak istiyorum çünkü çevremi geçtim internette bile millet yaşadığı olayları yazıyor hem korkutucu hem de açıklanamayan olaylar bunlar ama yinede beynimin bir tarafı inananırken diğer tarafı reddediyor bu tarz olayları. Gerçekten bundan artık rahatsız olmaya başladım. Sizce ne yapabilirim ? Sadece doğaüstü varlıklar değil, aynı şey fallar içinde geçerli. İnsanlar anlatıyor "Falcıya gittim hakkımdaki her şeyi bildi vs vs" diye ama benim kararsızlığım devreye giriyor. Yine de her zaman fallara inanmayı seçiyorum, çünkü şuan tarot öğrenmeye çalışıyorum ve fala inanmam daha ağır basıyor... Kısaca şunu demek istiyorum; ben doğaüstü olaylara inanmakta kararsızım, bu kararsızlık bir süre sonra çok rahatsız edici oluyor. Bu foruma da biraz bu yüzden üye oldum çünkü insanlar başına gelen olayları falan yazıyor kendime bu tür olayları kabul ettirmeye çalışıyorum. Zamanında böyle kararsız kalıpta inanmayı veya reddetmeyi seçen kişiler yorum yaparlarsa sevinirim :) Teşekkürler iyi geceler

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sorun anladığım kadarıyla doğaüstü olaylara inanıp inanmamaktaki kararsızlığınız. Dininizin bu konuda neyi emrettiğini biliyorsanız ve o dini kabul ediyorsanız cevabı kısa yoldan bulmuş olursunuz. Mesela ben müslümanım ve cinlerin varlığına inanıyorum. Kuran'da bundan bahsediyor çünkü. Başkalarından duyduklarınıza güvenmeyin, sağlam kaynaklardan araştırın. Sevgiler:)

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Cevabınız için teşekkür ederim :) Aslında ben Ateist görüşlü bir insanımdır, yani herhangi bir din görüşüne sahip değilim. Ama dediğim gibi böyle doğaüstü olaylar çevremde ve yaşanınca ve benimde yaşadığım birkaç ufak olay olunca ister istemez kendi kendime "Acaba" diyorum... Ve, kendi kendime "Tesadüftür, psikolojiktir" deyip geçiştirmeye çalışıyorum ama bir yandan da "Acaba gerçek olabilir mi?" diye sormadan edemiyorum. Bu durum beni "Agnostisizm" yani "Bilinmezcilik, bilinemezcilik" düşüncelerine itiyor.

Başlığı biraz yanlış yazmışım "Hiç inanasım yok" biraz kaba olmuş gibi "Doğaüstü Olaylarlar Karşısında Kararsızım" başlığı daha uygun olurdu, bir düzeltme yapayım dedim :)

Mithra

Kayıtlı Üye
Annem ve babam müslüman ama Allah nasıl inancağımı bilmiyordum hep mantıksal yaklaşıyordum buda beni düşünceler zincirine sürüklüyordu lakin komik gelebilir sadece kesilmiş bir karpuza bakarak inanmaya başladım buda benim deneyimimim sizinki farklı olabilir.Birde evrensel enerjilerle tanıştım buda inanma süremi hızlandırdı binlerce km öteden sana bir hediye gönderiliyor kabul edince vücudundaki olaylarla bir adım atıyorsunuz.İnanmak ve inanmamak için sebepler var bu iki dağ arasında birisini seçeceksiniz ve Sn. Pembe pelerininde dediği gibi bol araştırma.Esenlikle kalın.

kıvep

Banlı Kullanıcı
#her insanın falı çıkacak diye birşey yok. Bazı insanların falı gözükmez. Ateist görüşle şunu diyelim" evren enerjini saklıyor". Bana sorarsan bu iyi birşey, tanımadığın bir falcının kafanı açıp bakması iyi birşey mi? Kafan sağlam, açılmayan bir kutudur bazı insanlarda bu olabilir.
# varlıklara inanmıyorsan, evrene inan. Bilim evrenin ölçüsün, içindekileri bilmiyor. Her yerde her şey olabilir. İnanmamız birşey değiştirmez, hiç haberimiz olmazken dünyalar batıp yenden kuruluyor. Nerde ne var bikebilecek yetenekte değiliz. Belki vardır yani...
Karanlığın içine bakmış biri, ben şunu gördüm diye anlatabilir, sende inanmayabilirsin. Karanlıkta göz görmez genede bişi yok demek mantıklı gelmiyor banada. Karışık olabilir, varsa vardır yoksa yoktur. Her ip sana bağlı değil ya, başka bir ipe bağlısındır. Birbirleriyle ilişkisi olan ipler temasta bulunur, döngü döner bazende dolanır. Senin ipin onlardan uzakta ayrı bir yoldadır, görebildiğin iplere dolanıp, göremediklerini yok sayarak yaşamaya devam edebilirsin, sorunsuz hayat :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba arkadaşlar :) Benim bir sorum olacak sizlere; dostlar, çevremde çoğu kişi cinlerle ilgili olaylar yaşadı, benimde yaşadığım ufak tefek şeyler var lakin yine de inanasım gelmiyor. Yani her zaman bir açıklama getirmeye çalışıyorum; tesadüftür, psikolojiktir vs diye ama bir yandan da inanmak istiyorum çünkü çevremi geçtim internette bile millet yaşadığı olayları yazıyor hem korkutucu hem de açıklanamayan olaylar bunlar ama yinede beynimin bir tarafı inananırken diğer tarafı reddediyor bu tarz olayları. Gerçekten bundan artık rahatsız olmaya başladım. Sizce ne yapabilirim ? Sadece doğaüstü varlıklar değil, aynı şey fallar içinde geçerli. İnsanlar anlatıyor "Falcıya gittim hakkımdaki her şeyi bildi vs vs" diye ama benim kararsızlığım devreye giriyor. Yine de her zaman fallara inanmayı seçiyorum, çünkü şuan tarot öğrenmeye çalışıyorum ve fala inanmam daha ağır basıyor... Kısaca şunu demek istiyorum; ben doğaüstü olaylara inanmakta kararsızım, bu kararsızlık bir süre sonra çok rahatsız edici oluyor. Bu foruma da biraz bu yüzden üye oldum çünkü insanlar başına gelen olayları falan yazıyor kendime bu tür olayları kabul ettirmeye çalışıyorum. Zamanında böyle kararsız kalıpta inanmayı veya reddetmeyi seçen kişiler yorum yaparlarsa sevinirim :) Teşekkürler iyi geceler
Neden kendinize bunu kabul ettirmeye çalışıyorsunuz? İnanasınız yoksa bu öyledir sizin için, çok basit.

Nyksse

Banlı Kullanıcı
Aslında güzel bir soru bu, ama bilmelisiniz ki ne kadar tecrübe yaşarsanız yaşayın asla bu sorunun cevabını da kesin olarak veremeyeceksiniz.

Bilgisine, tecrübesine çok güvendiğim ve gerçekten çok fazla deneyimi olan bir kişiyle de bu konu hakkında konuştuk bir zamanlar.
Bana her zaman hangi seviyeye gelirsem geleyim, yaşadıklarımın inancıma yönelik kesin bir karar vermeme sebep olamayacağını söylemişti.
Açıkcası benim de kendime göre pek çok tecrübem oldu ve ben de böyle düşünüyorum.

Aslında bence burada önemli olan ne kadar deneyim yaşadığınız, ya da deneyiminizin büyüklüğü-küçüklüğü de değil.
Ben normal insanların ancak rüyasında görebileceği şeyleri yaşamış kişilerle de karşılaştım.
Çoğu şöyle düşünüyor mesela "ya herşey beynimin bir oyunuysa."
Açıkcası psikolojinin, beynimin temelleri üzerine bir şeyler okumaya başlayınca ben de böyle düşündüm çok uzun yıllar ve bu sorunun bir cevabı yok.

Yani beynimiz o kadar güçlü bir yapı ki, sayfalarca anlatmakla bitmez onun yapısı, işlevi.
Ya gördüklerim, gördüğümü sandığım şeyler, yaşadığım şeylerin hepsi beynim tarafından oluşturuluyorsa?
O şey üzerinde çok fazla odaklandığım ve çok istediğim için beynim kendini tatmin edebilmek adına yeni şeyler oluşturuyorsa?
Bunları "kesin olarak" kanıtlamak nasıl mümkün olabilir ki?

Fakat daha da önemli soru geliyor, kanıtlansa doğaüstü şeylerin güzelliği nerede kalır?
Zaten bizi en başta bu alana çeken şey, arkasındaki gizem, bilinmezlik değil midir?
Her şeyin aşırı şeffaf olduğu bir alan olsaydı bu, aynı şekilde mesela dinler konusu da öyle, ne özelliği kalırdı o zaman?
Tek bir dinin ya da inancın "kesin doğru" olduğu kanıtlansaydı (tabi buradaki doğru kavramından ne anladığımız da önemli ama lafın gelişi söylüyorum) o zaman dünya üzerinde bu kadar fazla inanış olur muydu?

Yani herkes aynı sorunun cevabını arıyor ama bu işler böyle.
Bazen kafayı yeme raddesine geleceksiniz, bazen ne oluyor bana deliriyor muyum diyeceksiniz, ama öyle ya da böyle arkanıza baktığınızda tüm acılarınıza ve fedakarlıklarınıza, zor günlerinize rağmen milyonlarca insandan farklı bir şeyler başardığınızı göreceksiniz.
Koyun gibi yaşayıp ölmediğinizi göreceksiniz ve bence sadece bu his, o sürüden çıkabilmiş olmanın mutluluğu bile tüm acılarımıza, fedakarlıklarımıza ve soru işaretlerimize değer.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için :) Şuan birçok şeyi araştırmaktayım :)

Sayın Chillout başlık yanlış oldu biraz farkındayım ama inanasım yok demek istemedim aslında... Sadece kararsızım; bir yanım inanmak isterken, diğer yanım reddediyor. Ben bu kararsızlığı ortadan kaldırmak istiyorum, ya kesin olarak inanmak, ya da tamamen reddetmek.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Açıkçası benimde hiç inanasım gelmiyordu bir zamanlar nezaman ki abimle uyuduğum odada 2 metre boyunda adamlar gördüm abime yumruk atmama rağmen kalkmadı sonra inanmaya başladım :)

Birşey size anlamsız gelebilir ama bir olayın gerçek olduğuna dair kriter o şeyin size anlamlı gelmesinden mi geçiyor ? Birde böyle düşünün.

Ben birşey yaşadım ve inandım bazı insanlar yaşar gene inanmaz beyin oyunu der bir çok şey der
İnsanın aklı inancıyla orantılı çalışır bence siz inanmak istemedikten sonra size ne kanıtlar sunulursa sunulsun genede fayda yok.
Bu konular biraz büyülü bir şehir gibidir kendinizi o büyüye kaptırmadan şehri de göremezsiniz.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bunun için yani inanıcam diye olağanüstü çaba sarfetmeniz gereksiz olur bana kalırsa.Yani örneğin ;ben cinlere inanmalıyım diye düşünúp ispat ararsanız kendinize,bu zorlanmanıza neden olur sadece.Ve belki üç beş gün "evet inanıyorum"dersiniz sonra yine başa sararsınız.Çünkü içiniz ikna olmamıştır halen kararsızdır.Bırakın. Zamanı geldiğinde arada kalma durumunuz gòrdükleriniz,duyduklarınız ve yaşadıklarınız doğrultusunda zaten son bulur.Bir konuda ilelebet kararsız kalınmaz ,er ya da geç bir taraf ağır basar.
Fala gelince;yıllardır baktırmadığım fal ve falcı kaldımı acaba?İnanıyormuyum?Hayır.Çünkü hiçbiri çıkmıyor.Çıkanlarda saçma sapan şeyler.Yok misafir gelicek ,yok yola gidiceksin gibi boş ve asla hayatım için önemli olmayan üften püften mevzular.
Fallar çıksaydî inanırmıydım?Evet.Ne yalan sòyliyim inanırdım.Sorsanız ama halen baktırıyorum ,eskisi kadar olmasada ara ara bu saçma tabloya rağmen.Çünkü fal başka bişey,başka bir duygu.Çıkmayacağı gözünüze sokulsada ilâhi olarak ,baktırıyorsunuz.Bunun sebebini açıklayamamda...Ancak falkolikler anlar beni..:).Kendiniz bakım yapacak olursanız birşeh diyemem ama"fal "denen şey inanılacak şey değilmiş geldiğim noktadaki kararım bu benim yaşadîklarıma istinaden.Dinî inancım gereği zaten günah.Başka bir inançtan olsam günahta olmasa yinede şu saatten sonra fala inanma konusunda fikrim değişmez.Yani ben sorunuza cevap olarak;fala inanmamayı tecih ettim.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Kendinizi hiçbir konuda inanmaya/inanmamaya zorlamayın. Gereksiz yorgunluktur. "Kapuskayı sevmiyorum ama faydalı yemem lazım." gibi... Yemeseniz de olur yani neden ikna edilmeye çalışıyorsunuz ki? Sevgiler... :)

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Hepinize tek tek teşekkür ederim :) Burada amaç benim kendimi doğaüstü olaylara inanmaya zorlamam değildi sadece kararsızlığım vardı ve sanırım bu kararsızlık ortadan kalktı... Doğaüstü olaylara inanmaktayım. Böylelikle Ateizm görüşümde değişti. Şuan sadece araştırma içerisindeyim :)

Semiyail

Banlı Kullanıcı
Sn. Vampir hanım,Bu koskaoca alemde sadece sen mi yaşıyorsunda inanmıyorsun.Mesala senin aklın var ama aklını görebiliyormusun?Hayır ama aklının varlığına inanıyorsun cinlerde böyle olmasın.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Vampir hanım derken :) Ben bir bayım Poe erkek ismi. "Mesala senin aklın var ama aklını görebiliyormusun?" bu sorunuzun bir cevabı var aslında internette araştırırsanız bulabilirsiniz. Ben doğaüstü olaylar derken sadece cinleri kastetmemiştim aslında, bütün doğaüstü olayları ve varlıkları kastetmiştim ve bir önceki mesajımda da bu kararsızlığımdan kurtulduğumu ve inandığımı, böylelikle kafamdaki Ateizm görüşünden vazgeçtiğimi söylemiştim :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hepinize tek tek teşekkür ederim :) Burada amaç benim kendimi doğaüstü olaylara inanmaya zorlamam değildi sadece kararsızlığım vardı ve sanırım bu kararsızlık ortadan kalktı... Doğaüstü olaylara inanmaktayım. Böylelikle Ateizm görüşümde değişti. Şuan sadece araştırma içerisindeyim :)
Yaratıcya inanan birisi olarak bir insanın ateizim görüşünden vazgeçmesine sevindim.
Araştrmalarınızda size başarılar dilerim.
Ne tür araştırmalar yapıyorsunuz tam çıkaramadm ama eğer araştırmanız dinler ve özellikle islam ile ilgiliyse istediğiniz zaman bana danışabilirsiniz bu konuda size yararlı olacağımı düşünüyorum.Yolunuz açık olsun.

Leyli Mira

Kayıtlı Üye
Buraya bulaşmamı sağlayan çok merak ettiğim sevgili cin kardeşler sayesinde oldu. Hatırlıyorum ilk kayıt olduğum gün 2 gece boyunca uyumadan araştırdığım. Kendilerini görmek hiç nasip olmadı orası ayrı. Asıl söylemek istediğim, şuanda kararsız bir durumda olmanız bile ufaktan bir inandığınızı gösteriyor. En azından inanmamak değil inanmak istiyorsunuz ve bunu kendinize kanıtlamak istiyorsunuz. İlk başlarda bende böyle hissettiğim için sizinde aynı durumda olduğunuzu düşünüyorum.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
@yare-i yarim Teşekkür ederim :) Evet dinler hakkında araştırmalar yapıyorum, kafama bir soru takılırsa size sorarım :)

@ElessaR C Doğaüstü olaylar gerçekten gizemli ve karışık, insan çok kararsız kalıyor. İşte bende birçok şeyi okumaya, araştırmaya çalışıyorum... Şuanda doğaüstü şeylere inancım daha ağır basıyor :)

Semiyail

Banlı Kullanıcı
Vampir hanım derken :) Ben bir bayım Poe erkek ismi. "Mesala senin aklın var ama aklını görebiliyormusun?" bu sorunuzun bir cevabı var aslında internette araştırırsanız bulabilirsiniz. Ben doğaüstü olaylar derken sadece cinleri kastetmemiştim aslında, bütün doğaüstü olayları ve varlıkları kastetmiştim ve bir önceki mesajımda da bu kararsızlığımdan kurtulduğumu ve inandığımı, böylelikle kafamdaki Ateizm görüşünden vazgeçtiğimi söylemiştim :)
Af edersin,Sn.Vampir Poe bey,ben sizin profil resminize göre değerlendirdim ve sizi bayan sandım.Konuya dönecek olursak,Sizin İnançlara yönelmenize sevindim.Ayrıca ALLAHı bulmak düşünenler için o kadar kolay ki ve ALLAH vardır ve birdir.ALLAH'a inanın ve ALLAH bizleri yaratandır ve bizlere aklı verende o dur.Hiçbir şeyin maddesi ve tasarımı kendi kendine yoktan var olmaz ve olamaz,Bizlerin varlığını ve tasarımını yapan ALLAH'u tealaya şükürler olsun.O ezeli ve ebedidir.Ezeli ve ebediyette zaman ve mekan kavramı yoktur.Ayrıca konuda belirtmiş olduğunuz varlık konusunda şunları söyleyebilirim.Bu alemde yalnız değiliz başka varlıklarda yaşamaktadır.Özellikle meleklerin ve cinlerin varlığını,yüce kitabımız Kuranı Kerim bildirmektedir.Siz varlıklarla ilgili olaylar yaşamadığınız için yok saymış olabilirsiniz.İnanın ki mabet üyelerinin % 88 i varlıklarla haşir neşir olmuş insanlardır.Bu büyük bir oran ve bu kadar üye,sitede varlıklar hakkında çoğu yaşadığı olayları tecrübeleri anlatmışlardır.İsterseniz siteden takip edebilirsiniz.Özellikle ben varlıklar hakkında çok şeyler yaşadım.Gerek yaşadıklarımla,gerek gördüklerimle ve duyduklarımla ve gerekse ilmi anlamda varlıklar hakkında bilgiler vermekteyim.İlgili konularda bulabilirsiniz...

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim :) Varlıklarla ilgili bende birkaç olay yaşadım bunu konumda da belirttim :) Bunların artık bir önemi yok çünkü doğaüstü olaylara inanıyorum dedim.

Bu arada ben Wicca dinine daha yakın biriyim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...