İnanç Karmaşası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EbruA

Kayıtlı Üye
Ben birine bir şey verirsem ya da yardım edersem karşılık beklemem. İyiliği iyilik olduğu için yaparım. Demek ki allahtan daha merhametli ve cömertim ? iyilik karşılıksızdır :biggrinjester:

Bu bir sınav.Allah senden karşılık beklemiyorki sadece ne yaparsak yapalım karşılığını göreceğemizi söylüyor.Bizi serbest bıraktı isteyen inanır isteyen inanmaz.Allah bizden verdiklerine bi karşılık bekleseydide veremezdik zaten.

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Bu bir sınav.Allah senden karşılık beklemiyorki sadece ne yaparsak yapalım karşılığını göreceğemizi söylüyor.Bizi serbest bıraktı isteyen inanır isteyen inanmaz.Allah bizden verdiklerine bi karşılık bekleseydide veremezdik zaten.
peki biz neden bir sınavdayız ?

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
ne kadar soru sorulursa sorulsun ve bu konu ne kadar tartisilirsa tartisilsin hepimizin susup kalacağı ve 'bilmiyorum' diyeceği bir an gelecek. zira yaradan 'bilinmezlik' olgusunu da evrende var etmiş.
sayın draken, sorduğunuz soruların cevabını kendiniz aramamisa benziyorsunuz. bir yaratanın var olduğuna inanıyorsanız ve onu gerçekten anlamak istiyorsanız, arayışı içinizde ve dışınızda kendi yollarinizla surdurmelisiniz. burada sorduğunuz sorular aşırı yüzeysel ve içi boş sorular.

Keira

Moderator
Saygıdeğer üyeler yıllardır bu konulara benzer konular açılıyor, üyeler merak ettikleri cevapları objektif bir şekilde öğrenmek istiyor ancak yine olay en güzel din İslam, tek din İslam'a dönüyor. Sizin hoşgörünüz nerede acaba? Neden diğer dinlere inanışlara saygı göstermek yerine sürekli kendi dininizi övme derdindesiniz? Ayrıca yıllardır üyesiniz ve biz buna benzer konularda hep aynı uyarıda bulunuyoruz ve siz hala aynı şeyi yapmaya devam ediyorsunuz. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun üyeler birbirine, düşüncelerine, inançlarına saygı duymak zorunda. Eğer bu şekilde devam ederseniz konu kilitlenecektir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Saygıdeğer üyeler yıllardır bu konulara benzer konular açılıyor, üyeler merak ettikleri cevapları objektif bir şekilde öğrenmek istiyor ancak yine olay en güzel din İslam, tek din İslam'a dönüyor. Sizin hoşgörünüz nerede acaba? Neden diğer dinlere inanışlara saygı göstermek yerine sürekli kendi dininizi övme derdindesiniz? Ayrıca yıllardır üyesiniz ve biz buna benzer konularda hep aynı uyarıda bulunuyoruz ve siz hala aynı şeyi yapmaya devam ediyorsunuz. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun üyeler birbirine, düşüncelerine, inançlarına saygı duymak zorunda. Eğer bu şekilde devam ederseniz konu kilitlenecektir.

Sayin Keira, müslüman bir insan bir baskasina her hangi bir dini savunmaz tavsiye etmez,bunu hic bir din sahibi yapmaz, aksi taktirde kisi kendisi ile celismis olur. Her dine irka saygi duyalim ama mümkünse Allah ve islamdan konusmayalim, sosyal icerikli bir mesaj vereceksiniz irk din ayrimi yapmayalim hosgörülü olalim diyeceksiniz ve ayni mesajin icinde Islam dini ve bu dinin mensublarini yadirgayacaksiniz. Rica ediyorum sizden biraz daha mantikli olalim. Konunun son satirini okumadiniz mi ?

Siz neye inaniyorsunuz demis, ve bu konu onaydan gecmis ki acilmis.Aktiv üyelerin yarisindan fazlasinin müslüman oldugu bu sitede ne tür cevablar beklediniz ki, sorun üylerin cevablarinda degil. Sorulan soruda, ayrica sizin mesajiniz biz özür gerektiriyor bilmiyorum farkindamisiniz.

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Her neyse. Biz en iyisi bu tür şeyleri düşünmeden iyi bir insan olarak yaşayalım. Eğer bir Tanrı varsa gereğini yapacaktır... :nopity:

kıvep

Banlı Kullanıcı
Herkes birşey olarak doğar, içimizde kanımızda vardır. Özümüz neyse, ne kadar yuvarlansakta olup varabileceğimiz kişi, doğduğumuz kişidir. İnanmak düşünülen, gereken, doğru yada yanlış bir şey değildir. Dünyada milyonlarca din yada mezhep dahi olsa, en doğru olan kalbimizde olandır. Belki özünü dinlemediğin için böyle bir karışıklığa düşmüşsün. Özünün çektiği yere gittiğin zaman tüm bu düşünceler bitecektir. Başkasının dedikleri hatta kendi düşünceleri bile insanı kaosa sürükler. Bence içine bak, kalbin ne diyor, özün ne istiyor???

MissGothic

Kayıtlı Üye
Öncelikle ben ateistim. Öncelikle kimsenin yönlendirmesiyle olacak şey değil bu. Bende dahil. Kendi kendine kafana takılanlara cevap bulup doğru bildiğin yoldan git. Kimsenin etkisi altında kalmadan yönlendirilmeden kendi yolunu bulursan aklında acaba diye bir soru işareti kalmaz. Kendi fikirlerinin izinden gitmezsen sürekli acaba günah mı işliyorum islam doğru da ben mi yanılıyorum şüphesi içini kemirecek ve asla huzur bulamayacaksın. Benim şuan zerre korkum yok. Tanrı ve ahiret inancım sıfır. Benim kadar emin olabilmen için kendi şüphelerini kendin yıkman gerekli. Benim tavsiyem başkalarının aşıladığı fikirlerden uzaklaş diğer dinleri araştır herşeye objektif bakmaya çalış ve kendi yolunu kendin aydınlat. Hataysa da senin hatan olsun başkalarının etkisiyle doğru yola gitmekten iyidir. Sormak istediğin bişey olursa da özelden mesaj atabilirsin kendi doğrularımla yanıtlamaya çalışırım :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sevgili keria saygı duyduğum yöneticilerden birisisiniz ama maalesef burada hatalısınız.
En güzel din islam diyerek başka dinlere hakaretmi etmiş oluyoruz ?
Burada kimse kimseye " Sen nasıl müslüman olmasın " diye başlayan sözler söylemedik.
Öncelikle konuyu açan üye benim dinim için " saçma " ifadesini kullanmış ama hoşgörüsüzlük yapan biz oluyoruz
(son din islam ibaresine en yakın mesajı ben yazdığım için bu uyarınız biraz bana gibi duruyor benim bu cevabım kişinin sorduğu soru açısındandı
ama inancım gereğide son din islamdır)
Saçma kelimesi yerine edebe daha uygun bir kelime bulunabilinirdi
bir nevi inancımız hakaret görüyor ama saygılı olmak zorunda olan müslümanlar oluyor
Kimse kusura bakmasında müslümanlar 7/24 saygı göstermek zorunda olan bireyler değildir
saygılar karşılıklıdır hoşgörülü olmalıyız diye bu şamar oğlanı olacağımız anlamına gelmiyor.
Sonuçta üye bir soru soruyor diğer üyelerde saygı çerçevesi içinde cevap veriyoruz.

Bu yazımda istemeden edebe aykırı bir kelimem olmuşsa kusuruma bakılmasın...

fransula

Kayıtlı Üye
işte biz neden allaha ibadet ediyoruz zaten onun bize ihtiyacı yok ki ! veya bizi neden imtihan etmek istiyor ? bıraksında hayatımızı yaşayalım o zaman. öylece beklerken birden insanları yaratıyor ve imtihan mı ediyor ? çok saçma bence

Siz verilen cevaplara itibar bile etmiyorsunuz. Kurulmuş plak gibi hala saçma olduğunu neden ibadet ettiğimizi sorup duruyorsunuz. Bize ihtiyacı yok evet ama sadece onu anmamızı gönülden ibadet etmemizi istiyor. Sevgili Yare-i Yarim en güzel örneği vermiş açıp defalarca okumanızı öneriyorum. Kimse sizi ikna etme çabası içinde değil inanmak istemiyorsanız tabi ki sizin özgür kararınız fakat verilen cevapları gösterilen yolları dikkatle takip etmenizi öneriyorum. İnatla elinize birşey geçmez...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
işte biz neden allaha ibadet ediyoruz zaten onun bize ihtiyacı yok ki ! veya bizi neden imtihan etmek istiyor ? bıraksında hayatımızı yaşayalım o zaman. öylece beklerken birden insanları yaratıyor ve imtihan mı ediyor ? çok saçma bence

Ben müslümanım.Ancak bütün inançlara saygım var,hiç kimseyi inancından dolayı yargılamam,bana da düşmez.Neye inanmanız gerektiğini sormuşsunuz.Bence burda soru yanlış zaten.Kimse size neye inanmanız gerektiğini söyleyemez.Ben bir Müslüman olarak size inanmanız gereken din olarak tabiki kendi inancımı ön planda tutarım ,tarafsız olamam ki...Siz neye inanmanız gerektiğini yine kendiniz bulmalısınız.Bildiğim bişey varsa oda zorlamayla hiçbir inancın kıymeti yok.İçerden gelendir inanç bu kadar net.

Bu iki mesajıda alıntıladım sebebi içinde benim inancıma "çok saçma" denmesine rağmen ,hemen sonrasında bu mesajı okuyarak yorum yapmış olmama rağmen ,bütün inançlara( yürekten saygı duyduğumdan)tarafsızca hoşgörülü olarak ve bir müslüman olarak yaptığım yorumun anlayış ve saygısı,görülsün istedim.

Bundan sonra hoşgörü,saygı,herneyse lütfen karşılıklı olsun lütfen.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sevgili drakentyheaphlefuf
Öncelikle tebrik ederim. Beyninizle sorgulamaya başlamayı tercih etme cesaretiniz için. Hangi din hangi din değil meselesine girmeden sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım, sonda da kendi dinimle alakalı notlar düşeceğim bu yanıtlara.

Hangi inanç olursa olsun ilk kaynak ve dayanak kişinin kendisiyle ''her şey'' arasındaki bağa olan inancıdır, buradan gideceğiz ve sizi bence çok rahatlatacak düşüncesel düzeyde.
Örnekle:
- Kişi ateist ise doğadan, uygun koşullarla ortaya çıktığına inanır, ya da inanmak zorundadır zira yoktan var olmadı insan mantıksal olarak. Burada doğa dediğim kainattır. İşte bir patlama veya bir şey olmuştur, nötronlar, atomlar, parçacılar vs. bir araya gelmiştir, elementler, derken karmaşık yapılar, derken yıldızlar, gezegenler, gezegen içi bir şeyler bir şeyler, ilk canlı organizmalar, evrimleşme vs. insan bir şekilde oluşmuştur. Yani ilk adımdan insana kadar evrende var olan her bir zerreciğin insanın olmasında sorumluluğu vardır. Ateist de inandı mı her şeyle bağına? İnandı. Zira ona göre tespit edilebilen kainat her şeydir.

- Kişi müslüman ise (veya bir çok başka dinde de aynı), yaradanın suretinden, nurundan, kainatın yukarıda saydığımız bütün süreçleri sayesinde oluşan çamurdan kısaca yaradanın kesin müdahalesinden var olduğuna inanır. Dediğimiz dinler de inandı mı her şeyle bağına? İnandı. Zira ona göre kainat dahil her şeyin sahibi yaratan her şeydir.

Demek ki insan bir şekilde ''her şey'' ile bağlantılıdır. O halde temiz ve net olarak insan önce kendisinden yola çıkmalıdır. Bu yolun ölene kadar bitmeyecek bir yol olduğunu ise kim neye inanıyorsa insansın bilmek zorundadır, yok bu yolun farkında değilse zaten boş yere beyin taşıyıp zaten sıkıntılı olan oksijeni, suyu boşa yakıyor demektir. :)
Bu yolculukta kişi emin olun kendisine destek olacak bir şeyler bulacaktır zira yorucudur.

Gelelim kendi dinimle açıklamalara. Allah diyor ki, bu yola çık, bu yola çıktığın için bana inan. Bu yolda beni bulacaksın, bu buluşunla bana inan. Sen o zaman salih kulumsun diyor. Yani, önce bir sorgula, önce çabala, önce bir koş, önce kendinle yüzleş yani en zor olanla.
Peygamber gelince onu kanlı canlı görmek, mucizelerine tanık olmak ve her düşüncenle, bütün eski öğretilerinle, atalarının dedikleriyle yüzleşip inanmak nasıl içsel bir çaba gerektiriyorsa ve bunun da mükafatları varsa, sen de o dönemden sonra sana hali hazırda verilen temelle yetinme, o temelin neden ve nasıl çıktığına bak. O gönderilenlerin aslında tek tek sana nasıl uyabileceğini keşfet. Bu bir puzzle, bir zahmet o parçaların senin hangi parçalarınla uyduğunu bul ve gerçek amacına ulaş.
Yani doğdun, inançlı bir ailede büyüdün, tamam hazırda gönderilmiş Kitabı da okudun ama sırf böyle bu şekilde Müslüman oldun.. Tamam ey kul Allah senden razı ama Allah asıl mükafatı yola çıkanlara ayrıca verecektir. Sana dikilmiş ve hazırlanmış elbiseyle gezmek marifet değil. O elbise nereden geldi, elbise nasıl dikildi, elbise nedir ve neden gereklidir bunu öğren, gerekirse de sorgula o elbiseyi giymeden evvel. Ama hazır olduğunda ancak gerçekten benimsediğinde o elbiseyi giy ki o elbiseyi taşıdığında gerçekten ne kadar ihtişamlı ve güzel olduğunu anla. İşte o zaman gör bak o elbise ne sökülür, ne yıpranır, ne kirlenir ne de kötü görünür. Hakkını ver.

Bu sebeple ne olursan ol, önce kendine dön, kendini bil. O kendini tanıyacağın yola çık. Yapacağın tek şey gözlerini, kulaklarını ve kalbini açık tutmak. Keşfettiğin şeyleri ne sen bize anlatabilirsin ne de biz kendi keşfettiklerimizi sana anlatabiliriz. Bu elbiseler hepimize tek tek dikildi, tek model gibi görünse de öyle değil.
Burada herkesin sana anlatabileceği tek şey o elbisenin modeli, yani ölçüleri veya üzerine gelen farklı işlemeler değil..

Keira

Moderator
Mesajımda bir hakaret aşağılama söz konusu değil o yüzden özür dileyeceğim bir yan göremiyorum, ortada bir saygısızlık da yok. Konuya uyarı mesajı yazmamın sebebi üyelerden konuyla ilgili bana mesaj göndermeleridir. Uyarı mesajı yazmadan öncede tüm mesajları tek tek okudum. Bu konuyla ilgili son kez mesaj yazıyorum. Olay burada İslam'dan bahsedilmesi değil, bundan bahsedilirken diğer dinlerden olanların kötü gösterilmesi. Benim uyarım bu yöndeydi ki ileride tartışma ortamı yaratacak bir olay gerçekleşmesin. Bu kadar üzerinize alınıp, beni İslam dinine düşman göstermenize gerek yok. Ben dinin evrensel olduğuna inanan ve her dine saygı gösteren biriyim. Benim buradaki uyarım İslam dinine değil, üyelerin savunma şekillerinedir. Konu bu yazılanlarla amacını aşacak. Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...