İnanç Karmaşası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Ben müslüman bir ailenin çocuğuyum. Müslüman bir ülkede doğdum. Yaşım biraz ilerleyince hemen kuran kursuna başladım. Sonra dördüncü sınıfa geldim ve din dersi göremeye başladım. Babamla birlikte cumalara gittim. Ramazan ayında oruç tuttum. Bütün ailem ve akrabalarım müslümandı. Çevrem müslümandı. Ben de dolayısıyla müslüman oldum ve bu şekilde yetiştim. Ama ergenlik çağına girip akli açıdan biraz daha gelişince hiç sorgulamadan veya düşünmeden bu dine inandığımı fark ettim. Dünya üzerinde yaklaşık 4.300 din ve mezhep bulunmaktadır. Peki dedim ki ben Allaha inanıyorum da; neden bu diğer 4.299 din yalan ? Uzun süre düşündüm ve islamı saçma bulmaya başladım. Bütün bunlar çocukluğumdan bu yana beynime, bilinçaltıma sokulmuştu ve düşünme yeteneğim elimden alınmıştı. Fark ettim ki dinler saçma şeylermiş. Ben de deist oldum. Ama şimdi de kafam karışıyor ve ya Allah varsa diyorum. Ben de bu yüzden bunları buraya yazdım. Neye inanmam gerektiğini bilemiyorum. Öncelikle bir sorum olacak siz neye inanıyorsunuz ? Ve de bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?
Şimdiden teşekkürler :sifone:

godsadsmoke

Kayıtlı Üye
Ben Müslümanım fakat sizi asla eleştirmem, buna kimsenin hakkı olmasa da biliyorsunuz ki toplum tarafından benimsenmiş şeyleri, bir başkası kabul etmediğinde toplum buna tepki gösterir. Öncelikle demek isterim ki lütfen çok çok iyi araştırın. "Ya Allah varsa?" diye soruyor olmanız bunca zamana kadar Müslümanlığı kabul edip, ona göre davrandığınızdan ve bir an da bundan uzaklaşmanızdan olabilir. Yani demek istediğim "ne yapacağınızı bilmiyor oluşunuz" size eski yerinizi yani Müslümanlığı aratıyor olabilir. Fakat elimden sadece çok iyi araştırın ve ona göre davranın demek gelir. Umarım yardım edebilmişimdir bir nebze de olsa.

Sevgilerle.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Ben neye inandığımı söylemeyeceğim.

Fakat bizim neye inandığımız yad sana ne söylediğimiz zaten önemli değil,sorgulamışsın yani iyi bir şey yapmışsın,bizim dediklerimizi yapacaksan bütün sorgulamaların boşa gidecek.

fakat eğer yinede öneri istiyorsan ortodok hristiyanlığa bakabilirsin,ktolikler kadar hayal aleminde değil müslümanlar kadar iyimser değiller.

tanrının kötü olma olasılığı olduğunu da göz önünde bulundurabilirsin,
''sonsuz gücü olan bir varlık niye şeytanla sidik yarışına girsin?'' tarzı konular genelde çok derin yerlere gidiyor (örnek verdim)

budha'nın hayatını oku

Türk inancının özüne dönmeyi düşünürsen şamanizm inancını araştır,türkler araplardan önce şamanistti.

incili ve tevratı oku, ayrıca kutsal kitaplarda pek çok çelişki ve mantıksızlık bulacaksın,bunları kendine göre yorumlayabilirsin ve kendine özgü bir inanca sahip olabilirsin.

yada iyi bir insan olup tanrının olup olmadığını umursamayabilirsin,bence tanrı eğer iyi ise sırf ona inanmadığı için iyi birini cehenneme atmaz.

tabiki bunlar benim önerilerim,yapmak zorunda değilsin, ''ya varsa'' korkusu ile inanmak zaten müslümanlığa ters bir şey,cehennem korkusu yada cennet sevdası yüzünden ibadet edenlerin sorgusuz şekilde cehenneme gideceği gayet açık şekilde belirtilmiş,sana doğru gelen neyse onu yap.

ne olursa olsun özgür iradenin kıymetini bil ve onu kullan yanılacak olsan bile en azından kendi fikirlerin ile yanılmış olursun başkasının fikirleriyle yanılmaktan iyidir.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İnanmadığımız veya bize uygun olmadığını düşündüğümüz dinlere saçma demiyoruz bir kere.Tabii ki sorgulayacaksınız.Hz.İbrahime dini kimse öğretmedi, o Allahı evreni sorgulayarak keşfetti.Bilinçaltınıza sokulan ne ? Cuma namazına gitmek mi ?

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Ben de şüpheye dusuyordum ve bunun yanlış olduğunu düşünüyordum. Coelho'nun Beşinci Dağ romanını okumuştum. İlyas peygamberi anlatıyordu, onun gördüğü meleklere rağmen isyanlarını, şüphelerini. Son isyanından sonra yıllarca kendi bildiğini yapmıştı ve sonucunda Allah'a gönülden iman etmişti. İmanına neden olan korkuları değil tecrübeleriydi. Cebrail'in Ilyas'a söylediği gibi, şüpheye düşmeyen kişi, peygamber de olsa kendisini Allah yerine koyuyor demektir. Yolun başında netlik olmaz, şüphe ve sorgulama olmalıdır ki netlige ulaşılabilsin.
Adina tanrı ya da evrensel bilinç konulabilir, ben de artık O'nu aramaya, onu anlamaya çalışmaya karar verdim. Çünkü İslâm'da da, gerçek İslâm'da da "Allah'a şahitlik ederim ki" dersin. O'na şahitlik etmek demek O'nu her şeyde görmek demektir. Ben de din konusunda yanlış da yapıyorsam kendi içimde netlik olusana kadar aramaya devam etme kararı aldım.
Tabi bunlar bir yaratıcının var olduğuna dair netligim olustuktan sonraki yolum.

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Zaten deistler tanriya inanir sadece peygamberlere inanmazlar...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Neden islam doğruda diğer dinler yalan ?
Bu soru ya gerçekten kafanıza takıldı yada islamı saçma bulabilmek için kendinizi inandırdığınız malzeme budur.
Ben bu sorunun gerçekten kafanıza takıldığını varsayarak şu cevabı vermek isterim.

Öncelikle bir din geldikten sonra neden başka bir din peygamber kitap vs. geliyor bunun mantığını kavramadan bu mesele anlaşılamaz.
Yeni bir din gönderilmesinden maksat yeni hükümlerdir
bazen bazı kavimlerin nankörlüğünden dolayı ağır hükümler gelmiştir sonraki gelen nesiller ise o nankörlüğü devam ettirmediği için hükümler hafiflemiştir.

Mesela bilinen en ağır hükmler musevilik te vardır tevrata bakanlar bilir orada ki ağır hükümler bir nevi ceza olsun diye geldi
hadi israil oğulları bir yanlışlar yapmış ağır hükümler gelmiş peki sonraki gelen nesillerin suçu ne ki de kendisinden önceki insanların nankörlüklerinin bedelini ödeyecekler ? Bu sebepten Allah merhamet edip hafif hükümler indirmiştir ve bu sebepten önceki din yürürlükten kalkmıştır,hayır nceki din hala geçerlidir diyenler insanları o ağır hükümlere mahkum ediyorlar artık tedavülden kaldırılmasına rağmen,bu yüzden Kuran da der ki " Kim islamdan başka bir din ile Allaha kavuşursa ( ölürse) o Allah tarafından kabul edilmeyecektir"

Bu şuna benzer ortada bir devlet var bu devlet bir zamanlar 1 ay kullanılan elektriğin fiysatını 1000 tl yapmıştı 10 sene sonra 33 tl ye indiriyor ama ortadaki alt otorite diyor ki hayır biz her ay 1000 tl ödeyeceğiz yada bunun tersinide düşünün.
Aynı misali hukuktada düşünebilirsiniz ben şu an ki kanuna bakmam 20 sene önce tedavülden kaldırılan kanuna bakarım diyor x şahsiyetler
tamam sen öyle bakarsın bakmasına da sen öyle bakıyorsun diye bu varolan devlet tarafından kabul görülücek mi ? Buna bakmak lazım.

İnançlı olduğunu söyleyen insanların çoğu aslında o dine değil kültürlerine iman ediyorlar anadan babadan din bilgisini aldıkları için yeni gelen dine iman etmemek bundan başka birşey ile açıklanamaz.

Sizin tek meseleniz ise ard arda gelen dinlerin amacı ne bu sentezi kavrayamamış olmanızdan kaynaklanıyor

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Neden islam doğruda diğer dinler yalan ?
Bu soru ya gerçekten kafanıza takıldı yada islamı saçma bulabilmek için kendinizi inandırdığınız malzeme budur.
Ben bu sorunun gerçekten kafanıza takıldığını varsayarak şu cevabı vermek isterim.

Öncelikle bir din geldikten sonra neden başka bir din peygamber kitap vs. geliyor bunun mantığını kavramadan bu mesele anlaşılamaz.
Yeni bir din gönderilmesinden maksat yeni hükümlerdir
bazen bazı kavimlerin nankörlüğünden dolayı ağır hükümler gelmiştir sonraki gelen nesiller ise o nankörlüğü devam ettirmediği için hükümler hafiflemiştir.

Mesela bilinen en ağır hükmler musevilik te vardır tevrata bakanlar bilir orada ki ağır hükümler bir nevi ceza olsun diye geldi
hadi israil oğulları bir yanlışlar yapmış ağır hükümler gelmiş peki sonraki gelen nesillerin suçu ne ki de kendisinden önceki insanların nankörlüklerinin bedelini ödeyecekler ? Bu sebepten Allah merhamet edip hafif hükümler indirmiştir ve bu sebepten önceki din yürürlükten kalkmıştır,hayır nceki din hala geçerlidir diyenler insanları o ağır hükümlere mahkum ediyorlar artık tedavülden kaldırılmasına rağmen,bu yüzden Kuran da der ki " Kim islamdan başka bir din ile Allaha kavuşursa ( ölürse) o Allah tarafından kabul edilmeyecektir"

Bu şuna benzer ortada bir devlet var bu devlet bir zamanlar 1 ay kullanılan elektriğin fiysatını 1000 tl yapmıştı 10 sene sonra 33 tl ye indiriyor ama ortadaki alt otorite diyor ki hayır biz her ay 1000 tl ödeyeceğiz yada bunun tersinide düşünün.
Aynı misali hukuktada düşünebilirsiniz ben şu an ki kanuna bakmam 20 sene önce tedavülden kaldırılan kanuna bakarım diyor x şahsiyetler
tamam sen öyle bakarsın bakmasına da sen öyle bakıyorsun diye bu varolan devlet tarafından kabul görülücek mi ? Buna bakmak lazım.

İnançlı olduğunu söyleyen insanların çoğu aslında o dine değil kültürlerine iman ediyorlar anadan babadan din bilgisini aldıkları için yeni gelen dine iman etmemek bundan başka birşey ile açıklanamaz.

Sizin tek meseleniz ise ard arda gelen dinlerin amacı ne bu sentezi kavrayamamış olmanızdan kaynaklanıyor

peki neden Kuran'dan sonra başka bir kitap gelmeyecek? dünya daha iyiye veya daha kötüye gidecek mutlaka. bir tane daha peygamber gelse ve ona yeni emirler verilse daha güncel ve etkili olmaz mıydı. sonuçta aradan 1500 sene geçti.

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Arkadaşlar görüyorum ki çoğunuz müslümansınız. O zaman bana şu konularda cevap verebilir misiniz ? Kafirler neden cehenneme gidiyor ? Mesela bir insan düşünün. Ateist. Çok iyi kalpli bir insan. Hayatı boyunca insanlara yardım ediyor, iyi işler peşinde koşuyor ve kimseye bir zararı dokunmuyor. Sonra ölüyor pat cehennem. Veya sadece bir ateist için değil, herhangi bir kafir için de geçerli. Sırf kendine inanmadıkları için kendinden aciz olan insanları sonsuza kadar cehennemde yakan bir tanrı düşüncesi korkunç geliyor bana. Bu sadece bir kısmı. Daha çok saçmalık var. Mesela neden kendine ibadet etmemizi istiyor ? Zaten tanrı veya allah dediğimiz varlık her şeyi hem de her şeyi yapma yeteneğine sahiptir. Bizim ibadetimize ihtiyacı yok. Dünyada yaşayan her insan farklıdır. Her insanın yaşam tarzı ve düşünceleri de farklıdır. Dolayısıyla her insanın inanç yapısı da farklı şekillenir. Nasıl bir toplumda kimisi avukat, kimisi memur, kimisi pilot, kimisi doktor veya kimisi de öğretmen oluyorsa bu inanç şeyi de böyledir. Toplumda ateistler de, deistler de, müslümanlar da, yahudiler de ateşe tapanlar da bulunacak... Çünkü her insan farklıdır. Ve bana göre bir tanrı var ama o tanrının bizden istediği tek şey iyi kalpli olmak... Namaz kılmamızı veya ağlama duvarında ağlamamızı istemez, ineğin önünde eğilmemizi de istemez. Sadece iyi kalpli olmamızı ister. Ben artık kararımı verdim ben de sizce acilen bu düşüncelerden kurtulun. Dinler psikolojik olarak yaşanır...

Ü

Üye silindi 38107

Bu arada şunu da unutmayalım hiç kimsenin ne kadar günahı olduğunu bilsek bile ne kadar cehennemlik olduğunu bilsek bile öbür dünyada ne olacağını bilemeyiz. Tabiki bu sözüm müslüman arkadaşlara öbür dünyada kişinin nereye gideceği ne olacağını Allah'tan başka kimse bilemez diye düşünüyorum .
Bu konuda Sayın Nihat Hatipoğlu' nun çok güzel bir sözü vardı '' Ne kadar günahınız olursa olsun, gece ağlayarak dua ederken Allah'tan ne kadar utanıyor olursanız olun, Hiçbir günah Allah'ın rahmetinden büyük değildir.''

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
peki neden Kuran'dan sonra başka bir kitap gelmeyecek? dünya daha iyiye veya daha kötüye gidecek mutlaka. bir tane daha peygamber gelse ve ona yeni emirler verilse daha güncel ve etkili olmaz mıydı. sonuçta aradan 1500 sene geçti.

Allaha ne yapacağını biz mi öğreticez ? Diğer bir ifadeyle bizemi sorucak ne yapacağını ? Biz ancak şu ana kadar yaptıklarının hikmetini bilebiliriz
gelen dinler peygamberler vs. bunların sebebi hikmetini bilebiliriz daha bir peygamber gelmeyecekse demekki ihtiyaç olmayacağı içindir.
Allah insana ihtiyacı olan herşeyi sunmuş dinimizde içthat gibi bir mesele getirmiş peygamberinin vasıtasıyla her meseleye bir cevap vardır.
Çok uzun bir meseledir ama kısaca bahsedeyim mesela bunu söylediğimizde çoğu kişi şaşırır ama islamda kölelik tamamen kaldırılmıştır ( Savaş esirlerini karşılıklı ve karşılıksız serbest bırakın ) bu ayet köle ticaretini vs. köleliğe dair herşeyi kaldırmıştır ama gelin görün ki müslümanlar buna uymamış asırlarca köle yapmıştır bir çok kişiyi Allahın getirdiği muazzam derecedeki hükümler maalesef bizzat müslümanlar tarafından uygulanmadı dönemin siyasi ekonomik sistemine ters olarak gördükleri için
işin birde zevkü sefa yönü var tabi ve bu maalesef binlerce milyonlarca kişinin müslüman olmasını önlemiştir,daha esirlerin serbest bırakılması hükmüne uyamamışız varın buradan düşünün hakikati.

Yeni bir kitap gelsin derken bu çok genel birşey belki bu sizin aklınızda detaylıdır falanca filanca konular için diyorsunudur ama aklınızda olan konularada mutlaka cevaplar vardır.Daha detaylı araştırırsanız belki yeterince güncel bir din gelmiş olduğunu görüceksiniz.

DRAKENTYHEAPHLEFUF: Size tüm samimiyetimle şunu söyleyeyim sizi anlayabilmek için mesajınızı 6-7 defa okudum ve sizde olanın sadece inkar politikası olduğunu gördüm ne yaparımda yaratıcının yolunu red ederim anlayışı olduğunu gördüm.
Mesela kafirler neden cehenneme girerden başlamışsınız bizden neden ibadet etmemizi istiyorsa gitmişsiniz hakaret olarak söylemiyorum lütfen öyle anlamayın ama yüksek derecede bir egoya sahip olduğunuzu gördüm.
Tamam insan bazen kafirlerin ebedi cehennemde kalacağını anlamayabiliyor ama bizden neden ibadet etmemizi istiyor meselesi sadece bir kaçış planından başka birşey değildir.
Ben bu konularda gerek mabetten gerekse real hayattan arkadaşlarımla konuştuğum zaman hep şu örneği veririm
İnsan hayatta bir karşı cinse aşık oluyor aşık olduğu kişi kendisi gibi fani birisi kendisi gibi bir kul ve ona ahım şahım faydalarıda yok üzerine birde acı çektiriyor ama insan alıyor bu acıyı resmen baş tacı yapıyor sevdiği kişiden gelene katlanıyor herkez hayatında birkere bile olsa ya bu durumu yaşamış yada yaşayana şahit olmuştur burada ben şunu soruyorum bu insan kendisi gibi bir faniden gelen herşeye katlanıyor ama kendisini yoktan varetmiş en büyük nihmet olan hayat hakkını kendisine vermiş ve daha bir çok nihmetler vermiş olan yaratıcısına gelmiş diyor ki niye ibadet etmemi istiyor ?
Senden tek istediği şey sevgiyle ibadet etmen sevgisiz ibadet yaparsan onuda kabul etmez zaten hele cennet için ibadet edersen onu hiç kabul etmez bunu iki yüzlülük sayar kendisi senden sadece sevgini ve ibadetini istiyor sen bunu sorguya çekiyorsun.
İnsan hergün ne hareketler yapıyor hatta en gereksiz şeylerle bile uğraşıyor ama günde 5 defa başını secdeye koymayı mesele yapıyor ve ciddi ciddi buna neden diyor sanki gücümüzün üstünde birşey istemiş bizden.
Bir ayette çok güzel buyuruyor rabbimiz Sabrederek ve namaz kılarak yardım isteyin ama bu Allaha yürekten saygı gösterenden başkasına çok ağır gelir
Kalpte saygı sevgi olmadan yaradana yönelmek pek başarıyla sonuçlanmaz zaten yaptığın ibadet ağır gelir ve ondan uzaklaşırsın.
Siz en baştan inanmamaya programlamışsınız kendinizi ama kendinizce bunu mantıklı bir sebebe oturtmaya çalışıyorsunuz bence buna hiç girişmeyin
insan inanmak istemediği için inanmaz ve inanan da inanmak istediği için inanır.
Kalp te Allah sevgisi olmadıktan sonra değil islama hangi dine olursa olsun tutunamaz insan
Yani bukadarda beleşçi olmayalım bizi hem yoktan varetsin hemde hiçbirşey beklemesin beklediği içinde suçlu olsun.
İnsan ibadet ettiği için birşey kaybetmez kazanır manevi olarak kazandıklarımız madde boyutundan daha önemlidir
İnsanın kalbinde sevgi olmadıktan sonra hiçbirşeyi başaramaz bakın sevgi olmadığı için bir kaç dakika süren ibadeti bile mesele yapmışınız ve benden bunu neden istiyor diyorsunuz sizden ne istemiş ?
İbrahim a.s dan istediği gibi en sevdiğini bana kurban et mi dedi ?
O insanı bir kul olarak yarattı ama burada bırakmadı insana dostluk kapısını açtı ( Siz beni anın ki bende sizi anayım ayeti buna bir örnektir )
Allah yolundan gidebilmek sevgi işidir o sevgiyi kalpte taşımayana çok zordur bu yollar.

Yazdığınız mesajınızdan anladığım şey siz biraz inançsızlık propagandası yapmak istemişsiniz ilk mesajınızla sonraki mesajınızı birleştirince ortaya bu sonuç çıkıyor Sizde acilen bu düşüncelerden kurtulun vs. demişsiniz Sizin saçma bulduğunuz şey bir çok kişinin huzur kaynağıdır.
Umarım birgün verilenlere şükretmesini bilirseniz bu mesajımı ozaman okuyun daha iyi anlarsınız.
Konu bir inanç münakaşasına dönmemesi için daha cevap yazmayı düşünmüyorum.

Nyksse

Banlı Kullanıcı
Satırlarca her üyeye tek tek cevap yazıyorsunuz da konu nasıl inanç münakaşasına dönüşmüyor anlayamadım.

Kafanızdaki soruların cevaplarını yanlış yerde arıyorsunuz.
Sizin hayata bakış açınızda belki en önemli rolu oynayan din meselesini başkalarının görüşlerini de dinlemek ya da tartışmaya açmak size hiçbir şey kazandırmaz.

Zaten bir şeylere %100 kesin cevaplar verilebiliyor olsaydı hepimiz tek bir inancın mensubu olurduk.
Demek ki bazı şeyler bazı insanların tatmin etmiyor, ya da herkesin kendine göre bir doğrusu var ki bu kadar fazla din, bu kadar fazla inanç sistemi var dünyada.
Sizin burada tanrıya ya da peygamberlere yönelik sorduğunuz sorulara da herkes kendi bakış açısıyla cevap verecek, zaten öyle de olmalı.

Fakat büyük bir çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin vatandaşları bile, inandığı kitabın ilk emri "oku" olmasına rağmen eline kuranı almamış, içinde ne yazdığından bihaber insanlar olabiliyorlar gördüğümüz üzere.

Sizin kendi beyniniz, kendinize ait bir düşünce yapınız var. Bazı şeyleri zekanızla tartıp doğruya yanlışa ancak siz karar verebilirsiniz.
Buradaki hiçkimse şu din/inanç mutlak doğrudur diyemez. Herkes yalnızca benceleriyle konuşur ve bana göre kendi inancını birilerine kabul ettirmeye çalışır gibi o dinin propagandasını yapmak da kesinlikle iğrenç bir şey.

Kendi beyniniz, kendi düşünceleriniz, hayatınıza dair kendi doğru/yanlışlarınız var ve buna göre bir seçim yaparsınız, size uygun olan yolda ilerlersiniz.
Dinle ilgili sorduğunuz sorular da binlerce kez sorulmuş, bambaşka bakış açılarıyla bambaşka cevapları bulunabilen şeyler, bunları yeterli bulup bulmamak size kalmış.

Israrla birilerinin (yola getirilmesi!) çabasını anlayamıyorum.
Arkadaş burada tek bir dinle ilgili spesifik bir soru sormamış olmasına rağmen olay nasıl oluyor da o dinin savunulmasına varıyor kafam almıyor.
Bırakın da herkes kendisi düşünsün, bu beyinler süs olsun diye tasarlanmadı değil mi?

Rapİ

Kayıtlı Üye

Neden varolanı yeterli görmüyoruz peki?
Aradan 1500 yıl geçmiş olsa da acaba tam anlamıyla anlaşılıp ,öğrenilip yaşanabiliyor mu?
Yeni bir peygamber ya da kutsal kitap varolandan daha üstün mü olabilecek?
Neden bize ait sorumlulukları yerine getirdim mi diye sormadan bir başka olasılıktan medet umma kolaylığını tercih ediyoruz.
Anlaşılan Kur'an ya da tam anlamıyla bilinen ve hissedilen yetmesin ki.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Arkadaşlar görüyorum ki çoğunuz müslümansınız. O zaman bana şu konularda cevap verebilir misiniz ? Kafirler neden cehenneme gidiyor ? Mesela bir insan düşünün. Ateist. Çok iyi kalpli bir insan. Hayatı boyunca insanlara yardım ediyor, iyi işler peşinde koşuyor ve kimseye bir zararı dokunmuyor. Sonra ölüyor pat cehennem. Veya sadece bir ateist için değil, herhangi bir kafir için de geçerli. Sırf kendine inanmadıkları için kendinden aciz olan insanları sonsuza kadar cehennemde yakan bir tanrı düşüncesi korkunç geliyor bana. Bu sadece bir kısmı. Daha çok saçmalık var. Mesela neden kendine ibadet etmemizi istiyor ? Zaten tanrı veya allah dediğimiz varlık her şeyi hem de her şeyi yapma yeteneğine sahiptir. Bizim ibadetimize ihtiyacı yok. Dünyada yaşayan her insan farklıdır. Her insanın yaşam tarzı ve düşünceleri de farklıdır. Dolayısıyla her insanın inanç yapısı da farklı şekillenir. Nasıl bir toplumda kimisi avukat, kimisi memur, kimisi pilot, kimisi doktor veya kimisi de öğretmen oluyorsa bu inanç şeyi de böyledir. Toplumda ateistler de, deistler de, müslümanlar da, yahudiler de ateşe tapanlar da bulunacak... Çünkü her insan farklıdır. Ve bana göre bir tanrı var ama o tanrının bizden istediği tek şey iyi kalpli olmak... Namaz kılmamızı veya ağlama duvarında ağlamamızı istemez, ineğin önünde eğilmemizi de istemez. Sadece iyi kalpli olmamızı ister. Ben artık kararımı verdim ben de sizce acilen bu düşüncelerden kurtulun. Dinler psikolojik olarak yaşanır...

Bu soru İslam konusunda en çok karşımıza çıkan konulardan biri. Neden Müslüman olmayan herkes cehenneme gider ?
Şimdi uzun uzun yazıp kafanızı bulandırabilirim. Ama üşeniyorum açıkcası. Kısaca; düşünün ki bir adam siz ne yaparsanız yapın size kötü davranıyor. Siz hep iyilik yapıyorsunuz o adama. Ama o hep size kötülükle karşılık veriyor. Sonra bir de bakıyorsunuz adam diğer insanlara karşı mükemmel bir insan. Resmen melek. Sizin için o adam iyi midir kötü müdür ? Bence kötüdür. Şimdi biz Allah'a ibadet için gönderildik ama adam ibadet etmiyor. Hatta inanmıyor bile ! Yine de çok iyi kalpli biri. Peki bu durumda bu adam Allah' a göre iyi mi ?

Diğer konuya gelirsek zaten ibadet etmemizi Allah ihtiyacı olduğu için değil bizi imtihan etmek için istiyor. Gönderdiği mahlukun kendisine ne kadar bağlı olduğunu ölçmek için.
Umarım sorularınıza yanıt verebilmişimdir.

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Bu soru İslam konusunda en çok karşımıza çıkan konulardan biri. Neden Müslüman olmayan herkes cehenneme gider ?
Şimdi uzun uzun yazıp kafanızı bulandırabilirim. Ama üşeniyorum açıkcası. Kısaca; düşünün ki bir adam siz ne yaparsanız yapın size kötü davranıyor. Siz hep iyilik yapıyorsunuz o adama. Ama o hep size kötülükle karşılık veriyor. Sonra bir de bakıyorsunuz adam diğer insanlara karşı mükemmel bir insan. Resmen melek. Sizin için o adam iyi midir kötü müdür ? Bence kötüdür. Şimdi biz Allah'a ibadet için gönderildik ama adam ibadet etmiyor. Hatta inanmıyor bile ! Yine de çok iyi kalpli biri. Peki bu durumda bu adam Allah' a göre iyi mi ?

Diğer konuya gelirsek zaten ibadet etmemizi Allah ihtiyacı olduğu için değil bizi imtihan etmek için istiyor. Gönderdiği mahlukun kendisine ne kadar bağlı olduğunu ölçmek için.
Umarım sorularınıza yanıt verebilmişimdir.
işte biz neden allaha ibadet ediyoruz zaten onun bize ihtiyacı yok ki ! veya bizi neden imtihan etmek istiyor ? bıraksında hayatımızı yaşayalım o zaman. öylece beklerken birden insanları yaratıyor ve imtihan mı ediyor ? çok saçma bence

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Hala saçma diyorsunuz.Size önerim inancınızı sorgulamadan önce inanç olgusunun olgunluğunu kendinize katmaya çalışın.

EbruA

Kayıtlı Üye
işte biz neden allaha ibadet ediyoruz zaten onun bize ihtiyacı yok ki ! veya bizi neden imtihan etmek istiyor ? bıraksında hayatımızı yaşayalım o zaman. öylece beklerken birden insanları yaratıyor ve imtihan mı ediyor ? çok saçma bence

Allah'ın bize verdiklerini düşün bi.Bunların karşılığında birtakım şeyler istemesi ve üstelik bununda mükafatının olması saçma mı ?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ben müslümanım.Ancak bütün inançlara saygım var,hiç kimseyi inancından dolayı yargılamam,bana da düşmez.Neye inanmanız gerektiğini sormuşsunuz.Bence burda soru yanlış zaten.Kimse size neye inanmanız gerektiğini söyleyemez.Ben bir Müslüman olarak size inanmanız gereken din olarak tabiki kendi inancımı ön planda tutarım ,tarafsız olamam ki...Siz neye inanmanız gerektiğini yine kendiniz bulmalısınız.Bildiğim bişey varsa oda zorlamayla hiçbir inancın kıymeti yok.İçerden gelendir inanç bu kadar net.

drakentyheaphlefuf

Banlı Kullanıcı
İş
Aydınlanmış insan
Allah'ın bize verdiklerini düşün bi.Bunların karşılığında birtakım şeyler istemesi ve üstelik bununda mükafatının olması saçma mı ?
Ben birine bir şey verirsem ya da yardım edersem karşılık beklemem. İyiliği iyilik olduğu için yaparım. Demek ki allahtan daha merhametli ve cömertim ? iyilik karşılıksızdır :biggrinjester:

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci

Dünyaya gez dolan eğlen diye gelmedik ki başımız boş bırakılsın. Neden imtihan edildiğimizi zaten açıkladım ama sizin için bir daha açıklayayım. Allah sadakatimizi test ediyor.

Ha neden bizi yarattı ve imtihan ediyor diye sorarsan bu soruyu meleklerde sormuştu Allah'a. Neden fesat çıkarıp günah işleyecek bir mahluk yarattığını. Allah da "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" buyurdu. Herşeyin yanıtını Allah bize vermemiş. Ama vardır bir bildiği.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...