vesvese hastalığı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

quide

Banlı Kullanıcı
Selamlar forumda yeniyim (aslında pek yeni sayılmam :) ) Buradaki ilk konumda önemli bi sorunumu sizlerle paylaşmak ve çözüm önerleri adına fikirlerinizi almak istedim.Yardıma ihtiyacım var.Öncelikle sorunumdan bahsedeyim başlıkta da belirttim : " Vesvese Hastalığı " Yani şöyle ki :

Diyelim meditasyon yapıyorsunuz, ileri aşamada gevşeme ve derin zihin dalgalarına ulaşma hedefindesiniz.Başladıktan sonra 2 dk geçer ya da geçmez, istemediğiniz saçma sapan düşünceler zihninize üşüşüverir.Örneğin; " gevşeyebilecek miyim, acaba sonuç alabilecek miyim, ne hisseceğim " Sadece meditasyon değil, mesela başka bir örnek vereyim (ki bunlar reelden örnekler yani sorun yaşadığım konulardan örnek veriyorum) bi yakınınızla, bir arkadaşınızla v.s aranızı bozdunuz ve bu da size moral düşürdü.Bu durumda yeni negatif düşünceler zihninize dolmaya başlar. " Ya hiç barışmazsa, bi daha benimle konuşmak istemezse v.s v.s " Kısaca hayatın her alanında böyle irili ufaklı negatif düşünceye maruz kaldığımdan söz ediyorum.Temelde başarısızlık fobisi, değersizlik fobisi ve kötü şeyler yaşanacağı korkusu, veyat da istemediğiniz şeyleri yaşama, istediklerinizi ise elde edememe korkusu, sürekli olumsuz düşünmekten bahsediyorum.Eklemeliyim ki: benim kontrolümde olmuyor.Yani engel olamıyorum ve sürekli böyle yani gerçekten SÜREKLİ.bir de işin içinde totemcilik var.Şunu yapmazsan bu olur, şurdan şu sesi duyarsan şunu yapamazsın, şurdaki kedi miyav derse ya da şu arabalardan biri şu tarafa dönerse istemediğin şeyler yaşarsın gibi deli diyebilirsiniz :D ama delilikle alakalı bi durum değil :D şaka bi yana tekrarlamak istiyorum : bu düşünceler kontrolümü saf dışı bırakıyor ve ben istemediğim halde zihnimi işgal ediyorlar.

Eklemek istiyorum : bana 13 yaşında hiperaktivite (dikkat bozukluğu) tanısı konulmuştu.Alakadar mı bilemem ama kesinlikle düşüncesiz bi şekilde 20 sn bile odaklanamıyorum :)

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum merakla.Hepinize hayırlı ramazanlar ve iyi forumlar.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Sanırım burdada kimse yorum yapmaz diye vesvese yapıp sabırsız davrandınız.:)
Vesvese kontrol altında tutuyorsanız oluşmaz zaten.Şunu tavsiye edebilirim,gelen her türlü olumsuz düşünceyi geldiği an yakalayın,farkında olun ve kabullenin.O düşünceden,vereceği vesveseden korkmayın.Onu siz yaratıyorsunuz ve yine siz yok ediceksiniz yani güç sizde.Böyle düşünün ve geldiği an cesurca buyur edip hakkını verdiğiniz vesvesenin size nasıl yenik düştüğünü görün.Olumsuz düşüncelerin,takıntıların yapmak istediği kişiye hakimiyettir.Bunu ona vermeyin.Tabiri caizse misafiriniz vesveseyi güzelce ağırlayın ve siz ona gülegüle demeden kendiliğinden gittiğini görün.Birde dua edin ,duada hem manevî destek hemde güçtür bu konudada..

kıvep

Banlı Kullanıcı
Neden böyle düşünüyorsun? Bir ailenin 13 uzun yıl boyunca bakıo büyüttüğü değerli bir evladısın. Henüz yaşın çooook genç, bir hata yapsan seni seven ailen telafi eder destek olurlar. Aslında çok değerlisin ama farkında değilsin. Farkında değilsin çünkü hiçbir eylem yapmamışsın. Negatif düşüncelerin önemli değil, insanların değerini düşünceleri değil, eylemleri belirler. Hatalar yap, iyi kötü birşeyler yap, insanız biz oturduğumuz yerden elmas yada kömür olmayız. Yaşadıkça ışıldarız.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kimse meditasyonunun günlük düşüncelerle sabote edilmesinden hoşlanmaz:) Şüphesiz siz bu durumda olan tek kişi değilsiniz. Problemin büyüklüğünü siz nasıl hissediyorsunuz biz bilemeyiz; bu sizin meditasyondan ne beklediğinize bağlı. Bir başkası oturur sizin gibi meditasyon yapar, aklına pişireceği yemek gelir, komşunun çocuğunu düşünür sonra kalkar gevşemiş hisseder der ki güzel bir sonuç aldım. Meditasyon zaten ister istemez insanı gevşetir. Siz meditasyonda zirve yapıp saf farkındalığa ulaşmak istiyorum ben diyorsanız sabırlı olmalısınız, benim bildiğim kimse anında sonuç alamadı. Ki sonuç burda nedir, o da sizin beklentinize bağlı. Sakin olun önce, sonuç alamamak diye birşey yok, meditasyonda zarar yoktur zaten size verdiği sadece fayda olacaktır. Hiperaktivite bozukluğunuz varsa onun tedavi yöntemi nasıldır, onu araştırın derim. En azından kafanız rahat olur. Sevgiler:)

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
aynı tanı 8 yaşındayken bana da konulmuştu ve 1 senedir aynı tanidan dolayı kırmızı reçeteli ilaçlar kullanıyorum. konsantrasyon problemim hat safhada.
babam ise hayatımda tanıdığım insanlar arasında odaklanma konusunda en aşmış insan. hayatında böyle bir problemi hiç olmamış. bir kitabı yerinden kalkmadan saatlerce okuyabilir, okuduklarını kaçırmaz, ve bir işle ilgilenirken onunla konuşursanız sizi duymaz. geçenlerde namaza başladı, ben de bir süredir meditasyon yaptığımdan sordum; namaz kılarken düşüncesiz kalabiliyor musun, sadece namazda olabiliyor musun diye. aklıma hiç gelmeyecek şeyler geliyor, olmuyor söylediğin gibi dedi.
zamanla meditasyon yaparak probleminizi zayiflatacaksiniz, zira ben çok fazla psikiyatr ile konuştum, çok değişik ilaçlar denedim ancak sadece iş bitirmek için ise yarayan öneriler aldım. zaten söylenen o ki, yaş ilerledikçe bu problem zayıflıyormuş. siz de sabırlı olun ve mediyasyonunuzda zirveyi 1 2 sene içinde görmeniz gerekiyormuş gibi düşünmeyin. zaten meditasyona bir amaç için oturunca rahatlama yerine gerginlik veriyor. sadece devam edin.

furkan2004

Kayıtlı Üye
Herkese iyi akşamlar bir zamanlar benimde yaşadığım vesvese hastalığını Allah'ın yardımıyla yendim. Güçlü ve kısa süreli Kadir Duasını okursanız geçici olarak vesveseden kurtulabiliyorsunuz, kesin çözüm için ise her gün düzenli olarak karanfil çayı içerek yendim, herkesin bilgisine

quide

Banlı Kullanıcı
karanfil çayı hmm denemek isterim ilginç :) ama tavsiyeleriniz için hepinize teşekkürler :)

furkan2004

Kayıtlı Üye
Düzenli olarak her gün hiç bırakmazsanız yüzde yüz faydası var, ayrıca dimağa'da faydası var.
Çağımızın önemli bir hastalığı da (UNUTKANLIK) bunun içinde düzenli olarak her gün sabahları aç karnına GÜNLÜK AĞACI' nın reçinesini bir fındık tanesi kadar yutarsanız unutkanlığa da kesin çözüm kendim kullanıyorum herkese tavsiye olunur ayrıca miğde ağrılarınada iyi gelmektedir.

Gizemli21

Kayıtlı Üye
Vesveseye karşı fetih suresini okusan iyi olur. Çünkü fetih suresi insanı vesveseden uzak tutar.

Semiyail

Banlı Kullanıcı
Vesvese hastalığı çok kötü bir durumdur.Vesvese,fare ye benzer,Farenin bir yiyeceği kemirdiği gibi insanı kemirir...

durubilir

Banlı Kullanıcı
bence o düşünceler senin degil şeytanın durtüsüdür.ses taklidi yapıyo 3 kagıtcı :).
bende önceden öyleydim şimdi düşünmüyom o kadar dıştan basıyo bu seferde yada telepati yapıyom bilemiyorum..

origanum

Yönetici
Panik atak. Kişisel gelişim uzmanları, psikologlar tedavi edebilir. Biraz kompleks bir rahatsızlık olduğundan tedavisi basit değildir. Uğraşınca geçiyor ama.

albus

Kayıtlı Üye
Ben panik atağı fazla endişe tarzında bir rahatsızlık sanıyordum..

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Panik atak o kadar fazla belirtiyi ve rahatsızlığı barındıran bi hastalık ki,endişe,kuruntu,vesvese,takıntı,her türlü negatif düşünce..hepsi panik atakta var.Panik atakta yok yoktur zaten,hem zihinsel hem fiziksel olarak .Herkeste farklı şekilde patlak verir,farklı şekilde devam eder.Benim boğazım düğümlenir,diğeri deliricem düşüncesiyle sabaha kadar uyuyamaz.Panik atak sayfalara sığmaz.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben panik atağı fazla endişe tarzında bir rahatsızlık sanıyordum..
Eğer panik atak varsa dünyadaki bütün işkenceleri bir kenara atabilirsin panik atak kendi başına müthiş derecede bir işkence.Endişe demek çok ufak kalır bunun yanında.

Kupaslı

Kayıtlı Üye
Arkadaşım seninki panik atak değildir. Başlangıç seviyesinde bir takıntı hastalığı. Tıpta OKB diye geçer. Obsesif kompülsif bozukluk insanda vesveseye takıntıya sebep olur ama görüyorum ki siz bunun farkındasınız ve sizinki henüz başlangıç durumunda. Yalnız lütfen bir hastaneye gidip okb birimine görünün bunun beyindeki bi sıvıyla ilgisi var herkeste sıvı vardır eğer düzenli değilse size vesvese ve ilerleyen zamanlarda daha büyük takıntılara dönüşür. Mesela temizlik hastaları da bir tür okb dir. Okb ile ilgili detaylı arama yaparsanız daha sağlıklı bilgiler bulabilirsiniz. Tek tavsiyem önemsemenizdir. Sonrasında şiddetlenip psikolojinizi etkilemesine izin vermeyiniz. Sağlıkla.

ivantodie

Kayıtlı Üye
Okb ise geçmiş olsun. Ben 23 yaşında hayattan soğutan. Ölmeyi istememi sağlayan hastalık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...