Iq'nuz hakkinda 10 ilginç bilgi

Ansolo

Kayıtlı Üye
I.Q'nuzun yüzde 80'inden genetiğin sorumlu olduğunu biliyor muydunuz!
Ortalama bir insanın zeka katsayısı 100 civarındadır. İnsanların sadece %3'ü 70'in altında veya 130'un üstünde bir skora sahiptir.
Çevresel faktörlerin zeka seviyesine etkisi olsa da I.Q'dan %80 oranında genetik sorumludur.
Çalışmalar 3 yaşından önce abur cuburla beslenen çocukların sonraki yaşamlarında daha düşük zeka seviyesine sahip olduğunu göstermiştir.
Yüksek I.Q ve beyin büyüklüğü arasında bir ilişki vardır.
Ayrıca çalışmalar intihar eğilimiyle düşük zeka seviyesi arasında bir ilişki olduğunu saptamıştır.
I.Q'su ortalamanın altında olan insanların hapse düşme eğilimleri 7 kat daha fazladır.
Albert Einstein'ın zeka katsayısının 160 civarında olduğu düşünülmektedir. Günümüzde yaşayan dahilerden Stephen Hawking'in de I.Q'sunun bu civarda olduğu söyleniyor.
I.Q'su 115 veya üstü olan insanlar istedikleri herhangi bir işe sahip olabilir ve bu insanlar doğal olarak daha üretkendir.
Yeni doğan bir bebeğin beyni 450 gram civarında iken 6 yaşına geldiğinde 1.5 kilograma yaklaşır. Bu büyüme insan zekasının çocuklukta gösterdiği inanılmaz gelişimin kanıtı olarak gösterilebilir.
Yüksek I.Q'lu dediğimizde bazılarının gözünde inek ve münzevi tipler canlansa da zeki insanlar özgüvenden kaynaklanan daha büyük sosyal yeteneklere sahiptir.
Ülkelere göre IQ seviyesi!
İtalya: 102
Kanada: 99
ABD: 98
Nijerya: 84
Kamerun: 64
Mozambik : 64
İspanya: 98
Fransa: 98
Birleşik Krallık: 100
İrlanda: 92
Mısır: 81
Almanya: 99
Hollanda: 100
Norveç: 100
İsveç: 99
Japonya: 105
Çin:100
Güney Kore: 106
Hindistan: 82
Avustralya: 98
Arabistan: 84
Yemen: 83
İsrail: 95
Brezilya: 87
Rusya : 98
Türkiye: 90
Yunanistan: 92
Romanya: 94
Bulgaristan: 92

ALINTIDIR.

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Türkiye yine son üçte sonda olmamasının sebebi de nüfus fazlalığıdır :D

romeo713

Kayıtlı Üye
IQ seviyesini bile ulkelerin gelişmişlık ve teknolojik bakımdan hesaplamışlar gibi geldi bana ...afrika ülkelerinin çok düşük avrupa ise yüksek japonya kore gibi teknoloji açısından gelişmiş ülkelerin yüksek ama piramitlerin ve yüksek medeniyetlerin bulunduğu mısır da düşük ..madem IQ yapisinin% 80 i genetik yapıya dayanıyor nasıl düşük ?
Genel olarak soruyorum yani sorumu bilgisi olan bizide bilgilendirirse seviniriz :D

Rapİ

Kayıtlı Üye
IQ seviyesini bile ulkelerin gelişmişlık ve teknolojik bakımdan hesaplamışlar gibi geldi bana ...afrika ülkelerinin çok düşük avrupa ise yüksek japonya kore gibi teknoloji açısından gelişmiş ülkelerin yüksek ama piramitlerin ve yüksek medeniyetlerin bulunduğu mısır da düşük ..madem IQ yapisinin% 80 i genetik yapıya dayanıyor nasıl düşük ?
Genel olarak soruyorum yani sorumu bilgisi olan bizide bilgilendirirse seviniriz :D

Çok güzel bir analiz:))
Beyin göçü alan ülkelerde IQ daha fazla çıkmış:))
Dünya dağılımında %50 normal,%16 normalüstü ve altı yeralır.
%2 lik dahiler hep gelişmiş ülkelerde doğmuş olamaz:))
Hindistan'da yüksek IQ'lar ilgimi çekerdi.Satranç şampiyonları,dahi çocuklar çok çıkardı.
Ama onların da eğitim aldığı,yetiştirildiği yer tabi ki batı.

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Önemli olan Iq değil Iq nun nasıl kullanıldığı batılı devletlerde bunu güzel şekilde kullanıyorlar çünkü imkanları var ve o Mısır'da bir dahi çıksa ona beyin göçü yaptırıp kendilerine çalışmalarını sağlayabiliyorlar boş bir Iq kimsenin işine yaramaz bunu göz önüne alarak oluşturmuş olabilirler :D