Fobisi Olanlara Bir Tavsiye (örümcek, yılan vs.)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba,
Size vereceğim tavsiye bir tedavi amacı gütmez ve tedavi yerine geçmez. Biz doktor değiliz, tedavi etmek veya tedavi adı altında yönergeler sunmak gibi yasal bir statümüz yoktur. Yasal uyarımı yaptıktan sonra devam edeyim..

Çok basit ve uygulaması da epey kolay bir tavsiyedir. İşe yarar veya yaramaz, denemekten zarar da görmezsiniz ve hatta eğlenceli bile gelebilir. En azından hayvan sempatisi kazanmanıza da yardımcı olur. Hayvan seviyorsunuzdur veya sevmiyorsunuzdur, burada bahsettiğim bir tür doğa ve yaşam sevgisi ve sempatisidir. Bir de baştan belirteyim, tiksinmek ve fobi sahibi olmak başka şeylerdir. Tavsiyem ''FOBİ'' içindir, tiksinmek başka mesele..

İmgeleme çalışmaları ve enerji çalışmalarını temel düzeyde de yapabiliyorsunuzdur. Yapamıyorum diye bir şey yok ben bunu kabul etmiyorum, çünkü bunlar nefes almak gibi her gün belki de binlerce kere yaptığınız şeyler, farkında değilseniz de farkına varın artık arkadaşlar.

Diyelim ki örümcek fobiniz var. (GMPP tarantulası diye bir hayvan var Hazar üyemiz soktu mabete ondan örümcek diyesim geldi, yani bunu istediğiniz şeye uyarlayabilirsiniz)
Kendinizi örümcek yerine koyun, tavsiye bundan ibaret aslında. Gerisini okumak isteyen detay öğrenir.

- Açın örümcek anatomisini kaba hatlarıyla öğrenin. Neyi neden yaparlar, ne yerler, yediklerini nasıl sindirirler, nasıl ürerler, nasıl zıplarlar, neden ayakları öyledir, kaç gözü vardır nasıl görürler, o muhteşem ipi nasıl üretirler, nasıl nasıl nasıl vs. makaleleri okuyun.

- Meditasyon durumuna geçin (lütfen nasıl diye sorulmasın sitede yüzlerce konu var) ve vücudunuzun yanında ek bir klon beden hayal edin. Yani sizi saran bir enerji bedeniniz var hani, ondan bir parçayı hamur gibi koparıp yanınızda bir adet sizden oluşturun. Bu bedeni su gibi hayal edin, veya civa veya herhangi bir akışkan materyal.

- Know how yapmıştınız örümcek hakkında. O bilgilerinizle yanınızdaki bedeni bir örümcek haline getirin. İster minik ister sizin kadar olsun fark etmez, örümcek olsun da.. Evet artık bir örümcek olarak yanda oluşturduğunuz enerji bedeninizle bulunduğunuz odayı deneyimleyin. Duvara falan tırmandırın örümceği, gerekirse camınızdaki sineği avlayın vs. Kısaca o örümceği uzaktan kumanda ederek canlı hale getirin. Ana bedeninizde gözleriniz kapalı, o örümceğin çoklu gözlerinden görüyorsunuz artık Dünya'yı. Sonra o örümcek ayna karşısına geçsin veya mikroskop altına geçsin. Kendi enerji oyuncağınızı gözlemleyin. O yeni enerji bedenin aldığı şekle bakın ve inceleyin.

- Sonra enerji bedeninizi örümceklikten bozun. Kendinizle tekrar bir olun. Çalışmayı sonlandırın.

- Bunu bir kaç günde bir tekrarlarken, açıp diğer örümceklerin fotoğraf ve videolarını izleyerek kendi örümceğinizi daha gerçekçi hale getirin. Yok bakamıyor musunuz hala, o halde kendi örümcek deneyiminizi odadan çıkararak farklı sümülasyon alanlarında koşturun, daha aktif hale getirin. Orman, çöl, vs.

- Bütün bu çalışmaları yaparken örümceğin siz değil, sizin tarafınızdan oluşturulan bir enerji alanı olduğunu, bir öğrenme ve deneyimleme aracı olduğunu unutmayın.

Burada tarif ettiğim şey çok temel düzeyde de olsa, bir gün psişik komandolar tarafından kullanılacak olan bazı tekniklerin temel yapı taşlarından biridir. Bunun değerini de bilin.

Bir süre sonra örümcek görünce sıçramadığınızı görürseniz bana bir teşekkür edin, dua edin, güzel enerji yollayın yeterlidir. Hadi fobisiz (ya da şiddeti azalmış fobi) günleriniz hayırlı olsun şimdiden.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Bence böyle bir sorunu olan birisine yardımcı olacak tavsiyeler.

İnsan bilmediği şeyden korkar,öğrenince ve öğrendiğini sindirince belki korkusu geçebilir,mantıklı bir yazı olmuş.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Çooook uzun bir yazı ve çok üşengecim :D Umarım söylediğiniz bilgiler işime yarar :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hayvanlara karşı fobileri olanlara faydalı olacağını düşünüyorum.
Benimde kuzenimde haşere fobisi var bu yazıyı ona göndericem sonucu buraya yazarım.
Paylaşım için teşekkürler.

gamze5

Kayıtlı Üye
benide küçükken 8-9 köpek gece kovaladı zor kurtardım kendimi birde geceleri köpekler havlayınca korkuyorum fobi olmuş artık ama o kadar tatlı köpekler var ki sevemedende edemiyorum galiba kontrol edebiliyorum kendimi :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bende böceklerden çok korkuyorum.Özellikle hamam böceği ve çıyanlardan.Vucudum kasılmaya ve kaşınmaya başlıyor.Mesela bu sabah koynuma giren bir örümcek yüzünden zıplayarak uyandım.
Çok isabetli ve tam arşivlik bilgiler.Elleriniz dert görmesin.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bir nevi empati ve enerji uyumlaması???
Bende tam tersi korkmak yerine saldırıp öldürme durumu var, sürekli ilaçladığımdan daha gelmeden mefta oluyor küçük hayvancağızlar. Yakınıma yaklaşma talihsizliğine düşerlerse özel böcek öldürme silahlarım bile var, yakalayıp atsamda olur belki çünkü arada pis olmayan doğa böcekleride oluyor ama belki fobinin ters etkisi, kaderleri ezilmek oluyor, üzülüyorum bazen :(

Belli canlılara fobisi olanların, terapi almasını öneririm, bu benzeri yöntemler gözetim altınds uygulanır. Fobiler, insanların yaşamlarına engel olmamalı, çığlık attırıp kaçırtcak kadar dengesini bozmamalı, uykularını bölmemeli, hem kalbe hem psikolojiye zarar ziyan..

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bende böceklerden çok korkuyorum.Özellikle hamam böceği ve çıyanlardan.Vucudum kasılmaya ve kaşınmaya başlıyor.Mesela bu sabah koynuma giren bir örümcek yüzünden zıplayarak uyandım.
Çok isabetli ve tam arşivlik bilgiler.Elleriniz dert görmesin.
Tarantula besliyorsun ama hamam böceklerden korkuyon :D Alemsin hazar :D

gamze5

Kayıtlı Üye
Bir nevi empati ve enerji uyumlaması???
Bende tam tersi korkmak yerine saldırıp öldürme durumu var, sürekli ilaçladığımdan daha gelmeden mefta oluyor küçük hayvancağızlar. Yakınıma yaklaşma talihsizliğine düşerlerse özel böcek öldürme silahlarım bile var, yakalayıp atsamda olur belki çünkü arada pis olmayan doğa böcekleride oluyor ama belki fobinin ters etkisi, kaderleri ezilmek oluyor, üzülüyorum bazen :(

Belli canlılara fobisi olanların, terapi almasını öneririm, bu benzeri yöntemler gözetim altınds uygulanır. Fobiler, insanların yaşamlarına engel olmamalı, çığlık attırıp kaçırtcak kadar dengesini bozmamalı, uykularını bölmemeli, hem kalbe hem psikolojiye zarar ziyan..

Yazık hayvancıklara :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kısmen böceklerle ilgili Elif Şafağın Bit Palas adlı bir kitabı vardır.Yaşadığımız devrin böcek devri olduğundan bahseder.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Tarantula besliyorsun ama hamam böceklerden korkuyon :D Alemsin hazar :D

İnsanlar bana korkmayı yasaklıyor bu yüzden.Ben mesela bir ağaca çıkıyorum meyve toplamaya, böcek veya tırtıl gördüğüm anda uçarak iniyorum direk.:D Veya bir çadır kampında ağzımı ve yüzümü kapatmadan yatmıyorum.Bir kere ormanda namaz esnasında önümden bir çıyan geçmişti ve ben namazımı bozmadım bozamadım çünkü yapacak mantıklı bir açıklamam yoktu.:) Titreye titreye tamamlayabildim.Ama ölüm tehlikesinde olan bir böceği de elime alıp en azından peçeteyle kurtarmaktan irinmem.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Belli canlılara fobisi olanların, terapi almasını öneririm, bu benzeri yöntemler gözetim altınds uygulanır.

Bu ve benzeri yöntemler derken, bu yöntem gözetim altında kim tarafından uygulanır? Bu yöntemi daha önce kim kullandırdı veya? Yani bunu ben buldum yazdığım şekliyle. Kimseden ne bir şey öğrendim ne de alıntı yaptım açıkçası. Benzeri biri veya birilerinin gözetiminde kullanılıyorsa da onu bilemiyorum, ben kendi anlattığımı bilirim başkasını bilmem.
Bunu kimse kimsenin gözetiminde yapmasa da olur. Ayrıca tarif ettiğim biçimde yapıldığında da zararı yoktur.
Bu sebeple zararsız bir yöntemi deneyip sonuç almıyorlarsa evet gidip terapi görsünler elbette.
Yani konunun altına gelip, ''bu ve benzeri yöntemler gözetim altında olur'', ''terapi öneririm'' ben açıkçası anlamadım bunları yazma amacınızı. Kimse terapi almasın mı denilmiş konuda? Alıntı yapıldı da yazmıyor yani halis muhlis Chillout kaynaklı. Neden illa bir işi psikolog, pskiyatrist mevzusuna çekme arzusuna girdik ki?

kıvep

Banlı Kullanıcı
[QUOTiçinChillout;309842]Bu ve benzeri yöntemlolsaçerken, bu yöntem gözetim altında kim tarafından uygulanır? Bu yöntemi daha önce kim kullandırdı veya? Yani bunu ben buldum yazdığım şekliyle. Kimseden ne bir şey öğrendim ne de alıntı yaptım açıkçası. Benzeri biri veya birilerinin gözetiminde kullanılıyorsa da onu bilemiyorum, ben kendi anlattığımı bilirim başkasını bilmem.
Bunu kimse kimsenin gözetiminde yapmasa da olur. Ayrıca tarif ettiğim biçimde yapıldığında da zararı yoktur.
Bu sebeple zararsız bir yöntemi deneyip sonuç almıyorlarsa evet gidip terapi görsünler elbette.
Yani konunun altına gelip, ''bu ve benzeri yöntemler gözetim altında olur'', ''terapi öneririm'' ben açıkçası anlamadım bunları yazma amacınızı. Kimse terapi almasın mı denilmiş konuda? Alıntı yapıldı da yazmıyor yani halis muhlis Chillout kaynaklı. Neden illa bir işi psikolog, pskiyatrist mevzusuna çekme arzusuna girdik ki?[/QUOTE]

Off gene yanlış bir cümle yazıvermişim işte....
Konu için elinize sağlık, alıntı olmadığı anlaşılıyor.

Arkadaşımız annesinin fare görünce tv de bile olsa aşırı ürktüğünden bahsetmiş. Gercek hayatı etkileyen fobiler için terapiler yapılır.
Terapi alana " sen faresin, su anda şu sokakta geziyorsun, şunu yapıyorsun, şunu yiyorsun vs " şeklinde hikaye tasarlatılır. Kişi başrolunde fareyi canlandıran bir oyuncu gibidir. En sonunda, kişinin fare olan kendisiyle hayali bir karşılaşması sağlanır. Bahsettiğim psikolojik yöntem buydu. Bu gözetim altında yapılanı. Kitaptan okuduğum bir şey. Sizin anlattığınız şeyle alakası yok, artık forumda bir şey yazmaya korkar oldum. Alındığınız bir şey olursa, özel mesajdan yazın açıklayayım lütfen.

carrie82

Kayıtlı Üye
Araknafobim var ve adını bile okumak benim için bir işkence olmasına rağmen tavsiyenizi okudum. Benim için ne kadar zor olsa da uygulayacağım tavsiyenizi. Bu yaşıma kadar fobimden kaçtım, artık üstüne gitmeliyim çünkü çok rahatsız edici bir hal aldı. İnsanlar o hayvanın ismini söylediğinde aşırı tepkiler veriyorum ve bazı ortamlarda hiç hoş olmuyor. Paylaşımınız için teşekkürler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Araknafobim var ve adını bile okumak benim için bir işkence olmasına rağmen tavsiyenizi okudum. Benim için ne kadar zor olsa da uygulayacağım tavsiyenizi. Bu yaşıma kadar fobimden kaçtım, artık üstüne gitmeliyim çünkü çok rahatsız edici bir hal aldı. İnsanlar o hayvanın ismini söylediğinde aşırı tepkiler veriyorum ve bazı ortamlarda hiç hoş olmuyor. Paylaşımınız için teşekkürler.
Rica ederim, ilerleme sağlarsanız buradan bildirmeniz başkalarına da yardımcı olabilir.

ahmedov

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkürler güzel bir yazı olmuş, herhangi bir fobim olmamasına rağmen zevkle okudum.