Cadılık hakkında bazı sorularım var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar :) Öncelikle hiç yoktan içimde bir istek belirdi ve cadılarla ilgili araştırmalar yapmaya başladım... Bu foruma birazda bu yüzden üye oldum çünkü bilgili arkadaşlar var gibi. Sorular size kolay gelebilir ama daha yeni araştırmaya başladığım için pek bilgim yok. Neyse konuma döneyim.

1.) Araştırmalarıma göre "Cadı" ve "Wicca" arasında abartılacak kadar olmasa da farklar varmış, kısaca bu farkları açıklar mısınız?
2.) Atıyorum Ateist biri kişi cadılık ile uğraşır mı? Yani cadılık için bir dine bağlı olmak gerekir mi? (Bunu sadece merakımdan soruyorum)
3.) Cadı veya Wicca sonradan olunur mu? Yoksa cadı veya wicca olarak mı doğulur?
4.) Bir Cadı veya Wicca fal bakar mı? Mesela tarot
5.) Cadı deyince aklımıza hep kadın gelir, cadı erkekler için başka bir isim kullanılır mı?
6.) Sizin yaşadığınız bir olay varsa anlatır mısınız?

Şunu belirteyim ben normalde böyle şeylere pek inanmam bana hep tuhaf gelir. Ama dediğim gibi bir anda; Cadı, Wicca olaylarını araştırmaya ve bilgi edinmeye başladım, dediğim gibi bu istek bir anda belirdi... İşin tuhaf yanı, gerçekten çok hoşuma gitti ve inanmak istiyorum -inanmaya da başladım aslında- Sizce bu herhangi bir işaret olabilir mi? :)

Teşekkür ederim :)

Admin notu: Konuları ilgili bölüme açınız. Tüm sorularınız sorular bölümüne açılmalıdır. Yazı renk ve stil değişikliği yapmayınız standart şekilde kullanınız.

ShiroNight

Kayıtlı Üye
1) Cadılık doğuştan gelen bir yetenektir, her cadı büyü yaparken her wiccan büyü yapmak zorunda değildir (yanlışsam düzeltin).
2) Evet uğraşabilir, cadılık bir din değildir. Fakat büyünün yasak olduğu dinler vardır, dolayısıyla her dinden olamayabilirler.
3) Daha önce de söylediğim gibi cadılık doğuştan gelir. Fakat Wicca bir dindir sonradan olunabilir.
4) Evet, bakar.
5) Sanırsam yok, varsa beni de aydınlatın :)
6) Henüz yok.

gamze5

Kayıtlı Üye
1.sorunun cevabını sana yazayım .
Öncelikle cadılık ile Wicca’nın çok farklı kavramlar olmadığını unutmamalıyız. Wicca’da olan her şey zaten cadılıkta mevcuttur. Cadılık geniş, Wicca ise sınırlı bir öğretidir. Wicca sisteminin kurucusu sayılan Gardner, kendisine hiçbir zaman “wiccan” diye bir terim kullanmamış, kendine “witch” yani “cadı” demiştir. Haliyle Wiccalığın özünü oluşturan sistemi “Witchcraft Today”’de açıklamıştır. Gardner, golden dawn order ile yakın alakalı olduğu için (bir üyesidir) bu yola, golden dawn çalışmalarını (küçük defetme pentagram ritüeli vb..) ve bazı kabala bilgilerini eklemiştir. Kendisinden sonra gelen baş rahibesi, sistemden bunları çıkarmış ve öğretiyi dinleştirerek adına “Wicca” demiştir. Öyleyse zaten Wicca, cadılığın bir alt dalıdır. Böylece “Wicca” dini modern çağda yaşayan cadıların sığındığı bir kavram haline gelmiştir. (Kİ muhtemelen bu şekilde bir ayırım yapma gereği de bundan doğmuştur.) Bilmeyen birine “Ben cadıyım” ile “Ben wiccanım” demek arasında ciddi bir fark olduğunu sizde deneyimlemişsinizdir. Cadı kavramı hala daha birçok kişi için fazla fantastik gelmektedir.

Her ne kadar gidişat böyle olsa da, zamanla Wicca ile geleneksel cadılık arasında temel farklılıklar oluşmuştur. Geleneği takip eden cadılar, wiccayı kabul etmemiş ve eski yolun geleneğini diriltme üzerine daha derin bir yol tercih etmişlerdir. Zaman sürecinde de cadılık ile Wicca arasında da aşağıda söylediğim (ve belki benim hatırlamadığım ya da bilmediğim) farklılıklar meydana gelmiştir. Böylece Wicca başlı başına ayrı bir ekol halini almıştır. Hemen hemen herkes bir mantra gibi aynı şeyi tekrarlar bu konuda “Wicca bir dindir, cadılık din değildir, her dinden olabilir” Evet, bu doğru ama peki ya bunun dışında?

-Wicca ekollerinin çoğunda tanrı ve tanrıçalara tapılır. Bu tapınma dinseldir. Cadılıkta ise bir tapınım söz konusu değildir. Cadılıkta Tanrı ve tanrıçalar evrensel düzeni sağlayan kozmik bilge varlıklardır ve invokasyon yöntemiyle irtibata geçilir. Wicca’da sadece ilahın enerjisi hissedilir, hatta hissediş söz konusu değilse “imajinasyonla” gerçekleştirilir. Cadılıkta ise birebir enerjiyle irtibat ve enerji alışverişi vardır.

-Wicca’da genelde tanrı ve tanrıçaların aydınlık tarafları lanse edilir. Cadılıkta ise biz tanrı ve tanrıçaların hem aydınlık hem karanlık yönleri olduğunu bilir ve ikisinin de bilgeliğini öğreniriz. Tanrı-Tanrıçanın her iki yüzüyle de çalışırız. Mesela Cernunnos’un bilge tarafının yanı sıra, aynı zamanda avcı, lanetletici-cezalandırıcı ve vahşi yüzüyle de cadılıkta çalışılır.

-Wiccanlar için sabbathlar ibadet ve kutlama dönemleridir. Şükranlar edilir, bayram havasında kutlamalar yapılır. Cadılıkta ise kutlamalardan çok enerji ve büyü pratikleri yapılabilecek, özel enerji dönüşümlerinin olduğu dönemledir, bunun yanında tabi ki kutlamalarda yapılır.

-Wiccan’da ileri seviyeden çok basit büyülerle ilgilenir. Temeli duaya dayanır. Fazla pratiğe yönelik çalışılmaz. Cadılıkta ise tamamen pratiktir, büyü pratikleri gittikçe daha yükseltilir ve duaların yerini daha gelişmiş olan invokasyonlar alır. Wiccalıkta invokasyondan kasıt içten gelerek dua etmektir.

-Her ikisinde de coven sistemi vardır ama coven sisteminin pratikleri değişir. Wicca’da sabbath kutlamaları ve birlikte ilahileri kapsarken, cadılıkta daha çok birlikte ritüelistik çalışmalar (Ve yine wicca’da ki sabbath ve kutlamaları) içerir.

-Wicca’da genelde anne tanrıça ve boynuzlu tanrı figürleri üzerine çok düşülür. Hitaplar çok daha geneldir. Cadılıkta çalışacağınız patron tanrı veya patron tanrıçaya göre geleneğiniz değişir-şekillenir. Daha spesifiktir. Ama cadılıkta da boynuzlu tanrı ve gaia doğanın dengesini oluşturdukları için önemlidir.

-Cadılıkta bir cadı doğayı ve evreni keşfetmek adına birçok yolu öğrenir. Kehanet, bitkiler, kristaller, elementaller ve benzeri bütün konularda bilgisi ve deneyimi olmalıdır. Çünkü muhakkak bütün bilgilerini bir şekilde kullanması gerekir. Mesela mutlaka bir kehanet yönteminde iyi olmalıdır ki, olacakları önceden bilme konusunda o yöntemi kullanabilsin. Daha sonra kendisinin yürüyeceği asıl yolu belirleyebilir. Wicca da ise bu kadar geniş kapsamlı bir öğreti yoktur. Wicca, büyüyle bile ilgilenmek zorunda değildir.

-Cadılık pratik isteyen disiplinli bir yoldur. Gelişimi içerir. Wicca’da ise rahip-başrahiplik sistemlerinde ilerleme dışında, cadılıkta ki kadar düzenli ve sistematik bir pratiğe gerek yoktur.

- Wicca gerçekten dinseldir. =) Cadılık ise oldukça esnektir ve ortam koşullarına uyum sağlar. Ortaçağda cadılığın yasaklandığı dönemde cadılar, tahta kaşıkları asa olarak kullanmıştır. Aynı şekilde eğer yanımızda klasik bir kazan yoksa, iksirler için emaye tencerede yeterlidir bizim için. =) Sembolizmleri, bilgeliği içselleştirmede kullanırız ve önem veririz ama wiccada olduğu kadar çok tabulaştırmayız. Önemli olan geleneğin bize sunduğu bilgidir ve gelenek "Zorda kaldığınızda Tanrı’nın ve Tanrıça’nın kutsal adlarıyla kutsadığınız her şey sizin büyü aracınızdır." der. Orada tencere kullanmak geleneğe aykırı değildir. (Ama tabi ki bu zor durumlarda tercih edilir. Yoksa her cadının bir kazanı veya diğer araçları olması şarttır. Büyüsel nesnelerde özenmek oldukça önemlidir.) Belli bir içselleştirmeden sonra elimizin altındaki her şey büyü için malzeme sayılır. Buna nazaran wiccada objeler daha dinseldir. Mesela, bir wicca athamesi ile hiç birşeyi kesmezken (özellikle kan akıtmazken), cadılıkta athame –büyü açısından- herşey için kullanılabilir ve özellikle kan akıtmada da kullanılabilmektedir. Sonuçta athame cadının eli gibidir, her işinde onu kullanması bize göre daha mantıklıdır. (Ayrıca athame'nin her amaçta kullanılmasının başka önemli nedenleri de vardır, özellikle kurban ve kan akıtma konusunda. Burada her amaç derken gündelik amaçlardan bahsetmiyorum. Cadılıkta her ritüel aracı, büyüsel amaçla kutsandıktan sonra sadece büyüde kullanılır. Tencereyi kutsaydıysanız,o tencere artık sadece büyüler içindir.) Eski gelenekte de kurban kesilirken veya meyveler adak olarak sunulurken athame kullanılırdı. (Yalnız bizim için athame'nin iki tarafının keskin olması çok önemlidir. Eğer sadece tek tarafı keskinse athame sayılma, o sadece ritüel bıçağıdır.) Bu yüzden zaten genelde biz boline kullanmayız çünkü boline'e gerek yoktur. Wicca ve benzeri dinsel yollarda athame bu işte kullanılması yasaklandığı için boline gibi ek bir sihirsel alete gereksinim olmuştur (Aslında bu kabalada vardır. Kabalada ki dagger, kesinlikle kan akıtmada kullanılmaz bu yüzden yine boline benzeri bir ritüel aleti kullanılır.)

-3 katı kuralını yorumlamada da farklılıklar vardır. Cadılıkta, bir kişi size kötülük yaparsa (kötü bir eylem, kötü bir söz, dedikodu vs..) sizinde ona eşit seviyede (Pek tabi ki kendi sanatınızla) karşılık verme hakkınız vardır. Bu sayede denge sağlanır. Ama cadının yoluna göre karşılık vermeyip, adaleti evrenin kuralına bırakmak bir erdem sayılır. Eğer karşıda ki size kötü bir eylemde bulunmadıysa, sizin de ona kötü bir eylemde bulunma hakkınız olmaz. Zira böyle bir uygulama yaparsanız, 3 katı kuralı gereği bir bedel ödersiniz.

-Cadılıkta kurallar yola veya kişinin tekamülüne göre değişir. Wicca dininde ise kurallar bellidir, her wiccan bu kurallara uymak zorundadır.

-Cadılıkta birçok farklı inanç ve çalışma disiplinleri olabilir (demonoloji, angeloloji vs. çalışmaları da yapılır. Ama Tanrı ve Tanrıçalar daha önemli konumdadır), Wicca ise bu tür öğretilerden daha uzaktır.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)

Cadılığın doğuştan geldiğini birkaç yerde daha okumuştum ama bir insan bunu nasıl anlar? Benim bir anda hiç yoktan cadılık konularını araştırmam vs bir işaret olabilir mi :)

gamze5

Kayıtlı Üye
Bazı cadılar, doğuştan cadılardır. Doğuştan cadılar, genellikle cadı olduklarını bilirler ve bunu saklarlar. Doğuştan cadıların kökenleri kendileridir. Babadan oğula veya kıza ya da anneden kıza veya oğula geçme gibi bir olay yoktur. Cadılar tektir. Fakat cadılar birbirleriyle bir araya geldirler mi, kendilerini mühürleyip bir büyüyü aynı anda yapma ihtimalları vardır. Eğer yanında birden fazla kişi varsa, birbirlerinden güç alıp büyü yapabilirler. Ama eğer teklerse hiçbir türde büyü yapmak imkansızdır. Ama mührü olmayan cadılar, tek başına da olsa büyü yapabilirler. Doğuştan olan cadılar, sözleri ile güçlü bir büyü bile yapabilir. Bir cadının, size belli etmiyorsa bile bunu anlayabilirsiniz. Aşağıda doğuştan olan cadıların anlamanız için özellikleri vardır. Buna göre kimin cadı olduğunu anlayabilirsiniz.

Doğuştan cadılar :

Sürekli konuşurlar siz onlara sus derseniz, en fazla 5-10 dakika susabilirler. Sürekli soru sorarlar ve cevaplamanızı isterler. Siz ona, o da size baktığında, 1 dakika dayanabilirler 1 dakikadan fazla dayanmaları imkansızdır. Bunun için şunu uygulayabilirsiniz;

Birisine (kim olursa olsun, kardeşleriniz, anneniz-babanız, arkadaşınız...) tek başına bir odaya geçip, ses gelmeyecek şekilde camı kapatıp ona "Seninle bir oyun oynayacağız ve birbirimizin gözlerimizin içine bakacağız. Bakalım en çok kim bakacak" diye birşeyler söyleyiniz. Ona cadı olduğunuzu öğrenmek istediğinizi farkettirmeyiniz. Kişinin gözlerinin içine bakın. O da sizin gözlerinizin içine baksın. Eğer kişi 1dakikadan fazla size bakabiliyorsa, o cadı değildir. Eğer 1 dakika bile dayanamayıp gözlerini kaydırırsa o bir cadı olma ihtimali vardır. Gözlerinizi kırpabilirsiniz, yeterki gözlerinizin içine bakın.

Dönelim konuya. Eğer siz birisiyle konuşurken size baktığını anlayınca gülümseyin, hemen başka biryere bakacaktır. Kendi kendine şarkı söyleyebilir(eminim hepimiz yapıyoruz ama yinede ihtimal var). Yaptığınız birşeyden hoşlanmıyorsa, taklidinizi yapabilir. Genelde pozitif enerjisi vardır.

NOT: Eğer onu kızdıracak birşey yaparsanız, özür dileyin. Sizi affedecektir. Eğer onu kızdırmaya devam eder ve özür dilemezseniz, sizin için sinsice planları olabilir. Size tek bir cümle ile çok güçlü bir büyü yapabilir. Sezgileri çok güçlüdür. Yalan söylediğinizi ve aldattığınızı hemen sezebilirler. Müzik onları mutlu eder, müzik dinlerken onun gözlerinin içine bakarsanız, 1dakikadan uzun süre size bakabilirler. Sizi çabuk etkileyebilirler. Bunun için yanınızda ailenizden kalma (yüzük, kolye vb..) eşyalar bulundurabilirsiniz..

Yabancı siteden alıntıdır!

]ishtar
Engizisyon mahkemesi tarafından kullanılan bir yöntem gibi olmuş :S Alıntılayan arkadaşa bir sözüm yok ama bana inandırıcı bir şey gibi gelmedi açıkçası... Sanki bir hayvan türüne yanlış şekilde davranırsanız başınıza bunlar bunlar gelir der gibi bir ifade var.
Bunların bire bir yaşıyorum ben. :eek: Birisinin bana bakıp güldüğünde kafamı çevirip başka bişeyler meşgulmüşüm gibi yapıyorum. Bende cadılık olabilir mi ki? İyide pek çok kişinin bunları yaşadığına eminim. Madem doğuştan cadı var peki bunları nasıl dışarı aksettirecez? Özelliklerimizi nasıl kullanabiliriz

coolchole

Bazı cadılar, doğuştan cadılardır. Doğuştan cadılar, genellikle cadı olduklarını bilirler ve bunu saklarlar. Doğuştan cadıların kökenleri kendileridir. Babadan oğula veya kıza ya da anneden kıza veya oğula geçme gibi bir olay yoktur. Cadılar tektir. Fakat cadılar birbirleriyle bir araya geldirler mi, kendilerini mühürleyip bir büyüyü aynı anda yapma ihtimalları vardır. Eğer yanında birden fazla kişi varsa, birbirlerinden güç alıp büyü yapabilirler. Ama eğer teklerse hiçbir türde büyü yapmak imkansızdır. Ama mührü olmayan cadılar, tek başına da olsa büyü yapabilirler. Doğuştan olan cadılar, sözleri ile güçlü bir büyü bile yapabilir. Bir cadının, size belli etmiyorsa bile bunu anlayabilirsiniz. Aşağıda doğuştan olan cadıların anlamanız için özellikleri vardır. Buna göre kimin cadı olduğunu anlayabilirsiniz.

Doğuştan cadılar :

Sürekli konuşurlar siz onlara sus derseniz, en fazla 5-10 dakika susabilirler. Sürekli soru sorarlar ve cevaplamanızı isterler. Siz ona, o da size baktığında, 1 dakika dayanabilirler 1 dakikadan fazla dayanmaları imkansızdır. Bunun için şunu uygulayabilirsiniz;

Birisine (kim olursa olsun, kardeşleriniz, anneniz-babanız, arkadaşınız...) tek başına bir odaya geçip, ses gelmeyecek şekilde camı kapatıp ona "Seninle bir oyun oynayacağız ve birbirimizin gözlerimizin içine bakacağız. Bakalım en çok kim bakacak" diye birşeyler söyleyiniz. Ona cadı olduğunuzu öğrenmek istediğinizi farkettirmeyiniz. Kişinin gözlerinin içine bakın. O da sizin gözlerinizin içine baksın. Eğer kişi 1dakikadan fazla size bakabiliyorsa, o cadı değildir. Eğer 1 dakika bile dayanamayıp gözlerini kaydırırsa o bir cadı olma ihtimali vardır. Gözlerinizi kırpabilirsiniz, yeterki gözlerinizin içine bakın.

Dönelim konuya. Eğer siz birisiyle konuşurken size baktığını anlayınca gülümseyin, hemen başka biryere bakacaktır. Kendi kendine şarkı söyleyebilir(eminim hepimiz yapıyoruz ama yinede ihtimal var). Yaptığınız birşeyden hoşlanmıyorsa, taklidinizi yapabilir. Genelde pozitif enerjisi vardır.

NOT: Eğer onu kızdıracak birşey yaparsanız, özür dileyin. Sizi affedecektir. Eğer onu kızdırmaya devam eder ve özür dilemezseniz, sizin için sinsice planları olabilir. Size tek bir cümle ile çok güçlü bir büyü yapabilir. Sezgileri çok güçlüdür. Yalan söylediğinizi ve aldattığınızı hemen sezebilirler. Müzik onları mutlu eder, müzik dinlerken onun gözlerinin içine bakarsanız, 1dakikadan uzun süre size bakabilirler. Sizi çabuk etkileyebilirler. Bunun için yanınızda ailenizden kalma (yüzük, kolye vb..) eşyalar bulundurabilirsiniz..

Yabancı siteden alıntıdır!

Absürt ve çocuksu

Absurt ve cocuksudan daha cok dogustan cadi olup olmadigini anlayabilmek icin bu tarz seylere gerek yoktur. Yani bir insan bir dakikadan az bakiyorsa yok cadidir falan diye bir tani koyamayiz ya da fazla bakiyorsa cadiyim diyen insana cadi degilsin vb. tanilar koymak yahut soylemek dogru degildir. Bir insanin karsisinda ki insanin gozlerinin icine bakabilmesi falan tamamen kisisel bir olaydir.
Kisacasi bir insan ne diyorsa inanmak inanmamak tamamen size kalmistir. Bu bilgilere dogru hareket etmek bana gore yalnistir.

Admin notu :Yazı renk ve stil değişikliği yapmayınız standart şekilde kullanınız.

Love Song

Banlı Kullanıcı
1- aradaki farkı çok iyi bilmiyorum bende
2-olabilir,ateizm bir tanrının olmadığını savunur büyü yada başka paranormal olayların olmadığını savunmaz,her ateist materyalist olacak diye bir kural yok
3-wicca sonradan olunabilir fakat cadı için pek emin değilim
4-tarot bakan cadı hiç görmedim fakat kehanet ile uğraşan cadılar var
5-yoktur,fakat en az cadılar kadar güçlü büyücüler ya da medium'lar vardır,hatta madium ve cadılar bazen birlikte çalışabilir.
(medium'un türkçesi medyum galiba ama emin olmadığım için ingilizcesini yazıdm)
6-kusura bakma fakat anlatmayacağım.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Cevap için teşekkür ederim ama bu yazı biraz kafamı karıştırdı. Doğuştan cadı olan biri bu özelliğini sonradan fark edemez mi? Yazının pek kesinliği yok gibi.

Ü

Üye silindi 38107

Kesin tanı bu yöntemlerle konulamaz bencede.
Ayrıca doğuştan cadılığı anlamak için bir yönteminde bakım yaptırmak olduğunu düşünüyorum Syn Urumhamayatil'in yaptığı gibi

Keira

Moderator
Sevgili Urum bana yazacak bir şey bırakmamış :) Sadece ateist veya dinsiz birinin cadı olabileceğini düşünüyorum bununla ilgili araştırmalar yapıyorum.

Keira

Moderator
Sevgili Urum ben de senin gibi düşünüyordum. Aklımı karıştıran bazı şeyler oldu o yüzden araştırma içerisindeyim kesinlikle öyledir demiyorum. Sadece bir süre bunu araştıracağım. :)

MissGothic

Kayıtlı Üye
1- Öncelikle cadılıkta din fark etmez, ancak wiccanlar Wicca dinine mensuplardır. Wiccanlar büyülerinde Tanrıçaya ve Tek boynuzlu Tanrıya dua ederler ve büyüleri İslamiyet'teki dualar gibidir ayrıca paganlardır. Ancak bir cadının büyüsü dua değildir.
2-Ben ateistim cadılıkla uğraşıyorum wiccan olmadığım için Tanrıya yada Tanrıçaya dua etmiyorum, doğaya ve bitkilere , elementlerin enerjisine yöneliyorum. Cadılıkla dinin bir alakası yoktur çünkü.
3- Bazıları bu yetenekle doğar eğer yönelirse çok iyi cadı veya Wicca olur. Bunu resim yada müzik yeteneği gibi düşünebilirsin. Herkez çabayla iyi resim çizebilir ancak bazılarının yeteneği doğuştan gelir fazla çabaya gerek kalmadan diğerlerinden daha iyi çizer. Ve bazıları da çaba göstermeden büyülerini yapar. Hepsi bu. Yoksa doğdu hiç cadılıktan haberi yoktu büyü yapıyor diye bişey olmaz. Sonradan çaba göstermeden yapanlara doğuştan gelen yetenek denir.
4-Tarot falıyla el falıyla ilgilenirler çünkü büyülere destek sağlamak için yaptıkları meditasyonlar enerjilerini yükseltir gelecek geçmiş şuan hakkında görülerini yükseltir. Zaten çoğu wiccan ve cadı tarot tarzı fallardan birine mutlaka bakabiliyor olur.
5- Erkeklere büyücü kadınlara cadı denir. Ancak wiccanlarda hem kadına hemde erkeğe Wiccan denir :) Akla kadın gelmesinin sebebini masallara , kadınların daha çok eğilim göstermesine bağlıyorum ama erkeklerden de ilgilenen ve büyü yapan büyücü/wiccanlar var :)

Keira

Moderator
Cadılar kendilerine wiccan demezler Sevgili Rowena Wicca dinine mensup insanlara Wiccan denir.

MissGothic

Kayıtlı Üye
Cadılık ve wiccanlık farklı şeyler demeye çalıştım zaten, cadılar kendilerine wiccan derler demedim sanırım yazdıklarımı yanlış anladınız. :)

Keira

Moderator
Okurken yanlış anlaşılacağı için düzeltmek istedim. Sorun yok.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Hepinize tek tek teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bilgiler verdiniz, aydınlattınız beni :) Dediğim gibi şuan cadılığı araştırıyorum. Bu istek birden bire ortaya çıktı... Belki de doğuştan gelen bir yeteneğim gün yüzüne çıkmak istiyordur :D

Sayın URUMHAMATAHAYİL cevaplarınız için çok teşekkür ederim. O son soru biraz alakasız oldu gerçekten :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...