Ağlamanın faydaları

Ansolo

Kayıtlı Üye
Endorfin

Ağlamak endorfin salgılanmasına neden oluyor. Endorfin insana neşe veren bir hormondur ve zaten mutluluk hormonlarından bir tanesi olarak bilinir. Endorfinin neşe vermenin yanı sıra sağladığı bir fayda da ağrıları azaltmasıdır. Bu aynı benim deli gibi başım ağrırken, çok sevdiğim ve uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımı gördüğümde bir anda ağrının uçup gitmesine benziyor. Ama hormonun etkisi geçince ağrı geri geliyor onu söyliyim…

Duyguları Dışa Çıkartır

Psikologların her zaman nasıl çalıştıklarını düşünün. Size sürekli anlattırırlar; derdinizi, çocukluğunuzu, aklınıza takılanları ve sizi üzen şeyleri… Çünkü bu hem doktorun sizi tanımasını sağlar hem de içinizde biriken sorunları birine anlattığınızda rahatlamanıza yardımcı olur. Sürekli içe atılan dertler ve baskılanan duygular ilerki safhalarda inanılmaz bir şekilde patlayarak sizi psikolojik sorunlara kadar götürebilir. Ağlamak, yüzleşmekten kaçmayıp gözlerinizin önüne getirdiğiniz bir gerçeği anlatıp kurtulmak gibidir. Ağlamaktan korkmayın.

Ruh Sağlığı

Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde 2008 yılında yapılan bir çalışmada ağlayan insanların ruh sağlığının çok daha çabuk düzeldiği saptandı. Özellikle bir mutluluk sonrası gelen ağlamanın ruh sağlığına pozitif yönde maksimum etki yaptığı görüldü.

Sakinleştirir

Ağlamak bir sakinleştirici ilaç gibidir. En doğal ve en etkililerinden. Genellikle insanlar ağladıktan sonra uyumak isterler. Çünkü sakinleştirici vücuda zerk edilmiştir ve insan kendini halsiz hissedebilir. Bu da herhangi bir şekilde kendine veya çevresine zarar verebilecek olan bir bireyin sakinleşmesini sağlar.

Gözleri Temizler

Vücudunuzun bir çok toksini göz yaşlarınız ile atabildiğini biliyor muydunuz? Ağlamak hem vücudunuzdaki kimyasalların dışarı atımına yardımcı olur hemde gözünüzü bakterilerden arındırıp temizler.

Öyleyse ağlamak istiyorsanız, kimseyi umursamayın ve ağlayın!

ALINTIDIR.

kıvep

Banlı Kullanıcı
İyi yanları varmış ama bilmiyorum, ağzımızla içtiğimiz suyu gözlerden fışkırtmak mantıklı gelmiyor bana :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ağlamak iyi bir dışavurum yolu.Biriktirmektense ağla gitsin.Çok sık ağlamam, ağlıyorsam illa ki üźülmüşümdür canım yanmıştır.Birde gözlerim domates gibi kızarmasa:)Gözyaşı şifadır ve gelecek olan gülümseme için temizlik yapar derler.Böyleside güzel..

Ansolo

Kayıtlı Üye
Ağlamak iyi bir dışavurum yolu.Biriktirmektense ağla gitsin.Çok sık ağlamam, ağlıyorsam illa ki üźülmüşümdür canım yanmıştır.Birde gözlerim domates gibi kızarmasa:)Gözyaşı şifadır ve gelecek olan gülümseme için temizlik yapar derler.Böyleside güzel..
Doğru, ve ne zaman ağlasam ardından hemen gülüyorum :) Rahatlama oluyor ama dediğin gibi gözler kızarmasa.. :D

romeo713

Kayıtlı Üye
ben genelde ağlamam ama ağladımmı da böyle istemsiz ağlarım..ağlamak istemem ama gözlerimden yaşlar gelir sürekli sonra boşalır giderim :D sinirle alakalı sanırım benimkisi :D ... ama çok ender olur

La-edri

Kayıtlı Üye
Ağladıkça çocuklaşıyor insan bir çaresizlik bir masumluk geliyor. Ağlamayı sevmiyorum ama herşeye ağlayanlardanım.

Aynen bende duygularini saklamayanlardanim, icabinda aglarim yani hicte utanmam gocunmam kendimi eksiklide hiss etmem, aglayamayandan korkarm.

Hele birde bazen insan aglarken birde hafiften tebessüm ederya, hani gülmeye de calisir, iste o ani yakalamak yokmu, beni bitiren an o andir.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Sabahtan beri bu konuya yazacak bir şeyler arıyorum.Neresinden tutsam elimde kalıyor.Benim için çok kıt bir olgu ağlamak.Yılda bir kere ağlarsam şükür.

La-edri

Kayıtlı Üye
Başarılı bir genotip bulursam belki bir mantık evliliği.:) Bir ömürlük sevgimi tüketmiş gibi hissediyorum doktor.:(

Allah seni;"Sanmiyorum 2.5 milyar benim mazot parama yetsin " diyenlerden korusun, bende baskalarinin ylancisiyim bu tipler erkeklerin gözpinarlarini kurutup kanser akabinde verem ediyorlarmis.. aman diyem :)

Ansolo

Kayıtlı Üye
Aynen bende duygularini saklamayanlardanim, icabinda aglarim yani hicte utanmam gocunmam kendimi eksiklide hiss etmem, aglayamayandan korkarm.

Hele birde bazen insan aglarken birde hafiften tebessüm ederya, hani gülmeye de calisir, iste o ani yakalamak yokmu, beni bitiren an o andir.
Samimi insanlar saklayamaz duygularını, dediğiniz gibi asıl saklayanlardan korkmak gerek..

fransula

Kayıtlı Üye
Rahatlamak için ağlamaya ihtiyaç duyanlardanım. İçli bir şarkı söyleyip hıçkıra hıçkıra ağladığımı sonrasında hareketli bir müzik açıp oynadığımı biliyorum. O anlarımı biri kaydetse ya da es kaza denk gelse benden ömür boyunca soğur sanırım. Bu yüzden eşim evde yokken yapıyorum :D Dğn de yaptım bugün kuşlar gibiyim, ama tabi gözleri patlak bir kuş :D

Semar

Kayıtlı Üye
sadece sinirden ağlıyorum o da hırsımı alamadığımdan.. toksin atacağım diye ömrümden ömür gidiyor ağlarken :banghead: ha birde '' Yeşil Yol ve Babam Ve Oğlum ,, da deli gibi ağlarım her seferinde :(