İlmi Ledün ve İnsan-ı Kamil

Warlord

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm. Arkadaşlar insan-ı kamil nasıl olunabilir? Ayrıca ilmi ledünden bir şeyler öğrenilebilir mi? Ben insan-ı kamil olmak istiyorum. Riyazet mücahade gibi kavramlar duydum belli yöntemleri varmış insan-ı kamil olmak için. 40 gün riyazet gibi fakat internette net bir bilgi bulamadım tam nasıl yapılacağı hakkında yardımcı olabilecek bu konularda bilgisi olan arkadaşlar olursa çok mutlu olurum Allah razı olsun..

madasin

Kayıtlı Üye
Siz mabette bir araştırma yapsanız.... Sn Bendekiben'in çok güzel bir yazısı var bu konuda. Lütfen okuyunuz.

Warlord

Kayıtlı Üye
Evet afedersiniz biraz sabırsız davrandım sanırım araştırmada yapacağım. Bilgisi olan arkadaşlar mesaj atarsa sevinirim yinede. Mesaj için teşekkürler madasin. :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Evet afedersiniz biraz sabırsız davrandım sanırım araştırmada yapacağım. Bilgisi olan arkadaşlar mesaj atarsa sevinirim yinede. Mesaj için teşekkürler madasin. :)
Sayın La-edri'nin açtığı konulara bakabilirsiniz. Size bu konuda çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

codzombi

Kayıtlı Üye
Önclikle inisiye edilmen lazım sisteme , öğretiye. Bu tarikat öğretileri olur vs ..

Warlord

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar araştırdım ama acemilikten olsa gerek bulamadım. Link atarsanız çok memnun olurum. Ayrıca bilgisi olan her insandan yorum bekliyorum. Lütfen yorumlarınızı yardımlarınızı esirgemeyin teşekkürler.. :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm. Arkadaşlar insan-ı kamil nasıl olunabilir? Ayrıca ilmi ledünden bir şeyler öğrenilebilir mi? Ben insan-ı kamil olmak istiyorum. Riyazet mücahade gibi kavramlar duydum belli yöntemleri varmış insan-ı kamil olmak için. 40 gün riyazet gibi fakat internette net bir bilgi bulamadım tam nasıl yapılacağı hakkında yardımcı olabilecek bu konularda bilgisi olan arkadaşlar olursa çok mutlu olurum Allah razı olsun..

Bir cok yöntem vardir ekolerin mesreblerine göre degisir, her bir ekol kendi yöntemleri ile yolculuk yaptirir, birisi digerinden daha degerli degildir yani.
Seyrü suluk diye adlandirilan yolculuk icsel bir yolculuktur, kisi kendinden kendine bir yolculuk yapar, bu yolculugun 7 basamagi vardir yolculugun sonunda kisi sahdamarindan yakin olan rabbini bulur, ve buna insani kamil denilir.Ve bu kisi leduni ilme vakiftir.Gerci leduni ilim bu basmaga gelmeden de kendini göstertir.

Riyazet vs her ibadet sekli aractir amac degil,bu bir ölcüde degildir, yani sart degil. Kisi edebi ile yol alir her zaman.

Sorulariniz olursa yöneltebilirsiniz.

aklıselim1

Banlı Kullanıcı

yaşın kaç...

Warlord

Kayıtlı Üye
Yaşım 20 aklıselim kardeşim :). La-edri peki bu basamaklardan nasıl yükseleceğiz. Bunun yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde anlatır mısın La-edri? Allah razı olsun.. :)

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
seyrü suluk gören hiç kimse ben "insan-ı kamil" olmak isityorum diyerek bu yola girmez... allah tan başka birşey arzu etmezler. sadece allahı isterler...... genç yaştasın. bu yapabileceğin birşey değil....

Warlord

Kayıtlı Üye
Aklıselim ben zaten Allah'ı istediğim için insan-ı kamil olmak istiyorum. İnsan-ı Kamil olmak istiyorum derken takva zirvesinin ve Allah'a olabileceğin en yakın pozisyonu istiyorum. Aklıselim bilgin varsa paylaşırsan çok mutlu olurum kardeşim. Allah razı olsun :)

Warlord

Kayıtlı Üye
Flood olacak ama mesajımı düzeltemediğim için yazıyorum. Aklıselim ben olabilirim kardeşim. Kendime inanıyorum ve güveniyorum. Bu yolda her şeyi göze alırım. Bu yolda nasıl ilerlenebilir. Bana bu lazım. Riyazet ve tefakkuh mücahade gibi terimler duydum ama bu konuda çok bilgisizim. Bana iyi birisinin tarif yapmasını istiyorum. Bana tarifini yapabilir misin?

Devres

Kayıtlı Üye
Önce dört kapı kırk makmadan geçmek lazım, sonra 4. kapı olan Sırrı Hakikat kapısından geçtikten sonra ilmi Ledun başlar... Bu başlangıc sonun başıdır ve burdan sonra Kamil İnsan yolu açıktır..

Bu yol dipsiz bir ilim ifran kapısıdır.
İlmen Yakin, Aynel Yakin ve Hakken Yakin'lik vardır YOL'da. Önemli olan Hakken Yakin olmaktır.

İyi akşammlar dilerim.

Warlord

Kayıtlı Üye
Cevap için teşekkürler Devres. Benim asıl merak ettiğim bu işin bir yolu yordamı var mı? Riyazet felan diyorlar işte onu mu yapacağız bu yola girebilmek için. Daha doğrusu ben bu yolda ilerlemek için sizden yol göstermenizi istiyorum. Bilgide verin ama benim aradığım şey bu yolda ilerlemek. Şunun gibi. Tüm gün boyunca namazk kılmak gibi. Yani bu işin yolu yordamı nedir. Bunu öğrenmek istiyorum. Tekrar teşekkürler cevaplarınızı bekliyorum. İyi geceler :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Yaşım 20 aklıselim kardeşim :). La-edri peki bu basamaklardan nasıl yükseleceğiz. Bunun yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde anlatır mısın La-edri? Allah razı olsun.. :)

Bu yol tek basina yurunmez, bir mürsid sartir, yöntemler ekollere göre degisir. Bana göre en zoru melami ekoludur.
Kisi tek basina yol almayi dilediginde ancak 3. basamaya kadar gelebilir onuda hayati boyu gelebilirse oldukca zaman harcar, ve düsme olasiligi vardir.4 etapdan sonra velilik dereceleri baslar cünki burada tevhidin cizgisi vardir bambaska bir alem ve oraya desteksiz alinmaz seni bir koruyup kolayan olmak zorunda aksi taktirde kafayi dagitirsin buda sana zulum olur. Bu yüzden yalniz basina yolculuk 3. basamagin sinirina kadardir fakat burasi asagilanacak bir makam degildir kisinin farkindalik seviyesi oldkca yogundur, ama tehliklei bir yer.Burada leduni ilim yoktur daha.Ve burada olana kamil denilmez.kemalat 4. basmakta baslar ve diger basmakalr ile artar.

Seyrü sülükte iki adim vardir ilk adimi 3. basmaga kadar yapiyorsun ikinci adim 4.5.6. basmaklari icerir 6. basmaktan sonra mürsidide terk etmek zorundasin.Artik tek basina yolunu alirsin hayatinin sonuna kadar, seyru sulukte ben oldum yolum bitti diye bir olay yoktur.Bu yola adanir insan ve hayatini bu yolda bitirir.

Her basmagin kendine ait esmalari vardir, bu esmalar aslinda belirli rakamlar üzere degildir, fakat bazi ekoller üstünde durmustur illa belirli bir rakamda olacak demistir.
Ve bazi makamlarda ayetler vardir bunlari ögrenciler telkin ile alirlar alamiyorlarsa mürsid direk söyler.

Ve siz ben nasil yol kat ederim derseniz, yol kisiye özeldir kimse size benim gibi yap diyemez dememelidirde, yada ben böyle yaptim sende yap, su veli böyle yapmis sende yap.. hayir bu yanlis cünki her insanin kalbinden hakka giden yol vardir, bu su demek, dunyada kac insan varsa o insanlarin sayisinca yol vardir. herkez kendi icinden kendi yolculugunu kendi fitrati üzere yapar, ama yola girince siz bunu anlarsiniz nasil birseymis, cok acik ve nettir anlamadiginda gözüne sokarlar yine anlarsin :)
Yola girenin korumasi özeldir, bunu yoldaki her adimda hiss eder..

Ve rabita sart, her ekolde rabita vardir esma vardir zikir ve sohbet vardir, yani söyle rakamlar degisir yada bir takim ritueller degiklik gösterebilir ekollere göre fakat, rabita sohbet ve zikir olmaz ise olmazidir, gerci rabita aslinda baslica olmaz ise olmazdir.

Siz bu yola leduni ilimden dolayi bas vuruyorsaniz bu taleb sizin gönlünüzde ayan beyan görünecek bu ve benzeri talebleri olanlar bu taleblerini gönüllerinden silmedikce yola alinmazlar.bunuda demis oalyim :) Adab esastir, hic bir sey yapmayin saadece böyle bir mürside tabi olan ve yaptiginiz tek sey edebinii muhafaza etmek olsun yol alirsiniz emin olun.

seyrü suluk gören hiç kimse ben "insan-ı kamil" olmak isityorum diyerek bu yola girmez... allah tan başka birşey arzu etmezler. sadece allahı isterler...... genç yaştasın. bu yapabileceğin birşey değil....

Yas siniri yoktur, insan varlik sorulari sormaya basladiginda ve bu sorulardan dolayi ona hayat dar gelmeye basliyorsa bu insan seyru suluge kabul edilir, varlik sorulari insanin ergenlik caginda meydana gelir, yani kisaca ergenlik caglarinda bir insan kiz olsun erkek olsun seyrü sülüge kabul edilir, namazin vs farz kilinma sebebi ile ilintili bir konudur bu, ergenlige gelmis bir insan icin namaz oruc vs de farz dir.
Yola bas vurmak baska yolu yürümek baska yolu tamamlamak baska. Ama giris icin ergenlik dönemleri de uygundur.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı

Arkadaşın da istediği anladığım kadarıyla, Allah'ın rızasını kazanmak. İnsan-ı kamil olan kimse zaten O'nunla bir olur, O'nun gören gözü, işiten kulağı olur. Bunları biliyoruz. Çok güzel bir şeye niyetlenmiş birisine gençsin, yapabileceğin birşey değil demekle ona yardımcı olamazsınız. Yapamayacağı birşey olsa Allah onu niçin yaratsın? Yaşama amacımız zaten O değil mi? Zaten daha ilk adımda olan birisinden tamı tamına tutarlı yazılar beklemek yanlış. İnsan-ı kamil olmak isteyen bir insan, zaten Allah yolunda ilk adımı atmış demek değil midir?

Warlord

Kayıtlı Üye
İlla ledüni ilmi öğrenmem şart değil. Amacım Allah'a olabildiğince yakın olabilmek. Tarikatlara girmeyi düşündüm. Fakat acayip yozlaşmışlar. Şeyhten şefaat diliyorlar. Bu şirktir. Zumer Suresi 44.Ayet i olması gerekti. Şefaat tümüyle Allah'a ait der. Yani tarikatların durumu çok kötü bir durumda. İnsan-ı Kamil olmak nefsi terbiye etmekten mi ibarettir acaba sayın La-Edri? 3.Basamakta yeter yeter ki Allah'a bir şekilde yakın olayım onun rızasına layık bir kul olayım. 3. basamağa kendim nasıl gelebilirim? Bunun yolu nedir bunları anlatır mısın La-Edri?

La-edri

Kayıtlı Üye
İlla ledüni ilmi öğrenmem şart değil. Amacım Allah'a olabildiğince yakın olabilmek. Tarikatlara girmeyi düşündüm. Fakat acayip yozlaşmışlar. Şeyhten şefaat diliyorlar. Bu şirktir. Zumer Suresi 44.Ayet i olması gerekti. Şefaat tümüyle Allah'a ait der. Yani tarikatların durumu çok kötü bir durumda. İnsan-ı Kamil olmak nefsi terbiye etmekten mi ibarettir acaba sayın La-Edri? 3.Basamakta yeter yeter ki Allah'a bir şekilde yakın olayım onun rızasına layık bir kul olayım. 3. basamağa kendim nasıl gelebilirim? Bunun yolu nedir bunları anlatır mısın La-Edri?

Insani kamil olmak nefsi terbiye etmekten baska bir sey degildir, ne kadar temizlersen o kadar Allah'a yakin olursun.temizlerken zaten butun bu yolu kat ediyorsun.
Ve ben kimseye yanliz basina yol yurumeyi tavsiye etmem, samanlikta igne aramak gibidir o. Bir samanlikta insan igneyi kac yilda bulabilir, yada bulabilirmi ?? Ayni böyle iste.
Bu arada mürsid esittir tarikat diye bir sey yok, genelde öyle kabul görmüstür ve zamanla siragelmis normal olmus nerdeyse örf adetendir diye her tarikatta bir mürsid var , fakat bu sart degilki. bazi mürsidlerin hic ögrencisi yoktur, bazilari ise bir mekanda toplar bunada dergah derler, toplu zikir vs arz talebe göre degisiyor sart diye birsey yokki.

Warlord

Kayıtlı Üye
la-edri ne demek istediğini çok iyi anladım. Riyazet ve oruç bol bol ibadet. Bende böyle düşünüyorum demekki doğru düşünüyormuşum. 40 günlük riyazete girsem faydası olur değil mi? Yani baya bir yol kat edebilir miyim?