Ay Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Besticitium

Kayıtlı Üye
Ay Hakkındaki Bilinmeyen Bilgiler
* Ay, dünyadan daha yaşlıdır, öyleyse kökeninin başka bir yer olması mümkündür.
* Niçin bazi bilim adamlari, Ay taşlarının 20 milyar yıllık olduğunu iddia ediyorlar. Yani dünyadan daha eski...
* NASA, bir Ay kayasının 5.3 milyar yıllık olduğunu saptadı ama bu Günes Sistemi öncesine ait bir tarihti.
* Önemli bilim adamlari ve Ay uzmanları, Ay'dan getirilen elementlerin dünyadakilerden daha eski olduğunu belirlediler ama neden resmen açıklamadılar
* 40 Ay tasinin en azindan 7 milyar yıllık oldukları belirlendi, bu tarihleme dünyadan ve güneşten iki kez daha eskidir.
* Buna karsin Ay'ın yüzey toprağı, Ay taşlarından daha eskidir. Farklılık nereden geliyor
* Bir grup bilim adami Ay'ın yıldızlararası bir yerde yapıldığı görüşündeler ve dünya tarafindan yakalandığını düşünüyorlar. Ama bu nasıl olabilir
* Neden bazi bilimciler, Ay'ın içinin yoğunluğunun yüzeyden farkli oldugu düşüncesindeler. Gerçekten Ay'ın içi boş olabilir mi? Ve bu biliniyor mu?
* Niçin Ay'ın 8 mil üstünde, yüksek dozda radyoaktivite var, bu elementer olarak doğal mıdır?
* NASA tarafindan 100 millik bir alana yayılmış su buharı saptandı ama Ay'da su olmadığı biliniyor. Bu gizem, Ay'ın yapay olduğu anlamında mı?
* Ay'ın çok eskiden sıcak olduğu ileri sürülüyor ama bunu dünyadaki benzerleri gibi kanıtlayan bir kanıt bulunmuş değil. Bu çelişki henüz açıklanamadı.
* Ay, hem dünyanin doğal uydusu olamayacak kadar büyük, hem de çok uzaktadir.
* Ay, olmasi gerekenden daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.
* Ay kraterleri çok fazla ve garip bir biçimde yüzeyseldir.
* Ay'ın dünyaya bakmayan yüzü çıkıntılı veya kamburdur ve Güneş Sistemi'nde onun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir başka uydu yoktur.
* Ay ölçümlemeleri çok fazla demir olduğunu gösteriyor.
* Ay toprağı, Ay kayalarından çok daha yaşlıdır.
* Ay'ın bileşimi, dünyadan farklıdır.
* Doğa kanunlarına aykırı olarak, ağır metaller yüzeydedir.
* Ay'da önceden eriyik olan metaller yoktur.
* Ay dev bir gong sesi çıkarmaktadır ve yörüngede dönerken titreşmektedir.
* Ay bir moloz yığını gibi gözükmektedir.
* Ay, periyodik olarak sarsılmaktadır, bu bize düzenli bir sismik aktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar sanki tek bir kütleymiş gibi tüm yüzeyi dolaşabiliyorlar.
* Dünyadan bakıldığında Ay, bir güneş diski gibidir yani tutulmalarda güneşi tam olarak kapatır, ne biraz küçük veya büyüktür sanki büyüklüğü güneşi örtmek için ayarlanmıstır.
* Eger Ay, dünya tarafindan yakalanmışsa, bunun sonu gelecek ve Ay yine uzaklaşıp gidecektir.
* Normalde Ay'ın çizdigi yörünge, dünyanin ekvatoral çemberiyle karşıt olmalıdır, ama Ay garip bir şekilde dünyanın yaptığı gibi, güneşe bağımlı bir yörünge çizer.
* Her ne kadar Ay volkanların ölü olduklari söyleniyorsa da, yüzyillardır Ay'da garip ışıklar, parlamalar görülmekte ve hala izlenmektedir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Gezegenimize ait iç dünya teorisinin, Ay hakkında eskiden bilinen gerçeklerin yarattığı bir uyarlama efsane olarak görüyorum.

zemanek

Kayıtlı Üye
ay isigi nerden aliyor acaba geceleri dünyamizi aydinlatiyor

enesrko

Banlı Kullanıcı
14 milyar yıl yaşında olan evren 20 milyar yaşında olan aydan daha genç demek :smash: :party::D

Ashina

Kayıtlı Üye
Bunlar doğruysa "Büyük Patlama Teorisi" yatar.

Hopee

Kayıtlı Üye
Ay Güneş'ten gelen ışığı yansıtır bu yüzden aydınlıktır. Ay'ın yıldızlar arası bir gemi olması gerçekten farklı bir teori.
Peki hemen bir soru sunuyorum, diyelim ki dünya manyetik alanını kaybetti ve ay bizden uzaklaştı. Bunun zifiri karanlık bir gece geçirmemizden başka ne gibi sonuçları olur?

Ashina

Kayıtlı Üye
Ay Güneş'ten gelen ışığı yansıtır bu yüzden aydınlıktır. Ay'ın yıldızlar arası bir gemi olması gerçekten farklı bir teori.
Peki hemen bir soru sunuyorum, diyelim ki dünya manyetik alanını kaybetti ve ay bizden uzaklaştı. Bunun zifiri karanlık bir gece geçirmemizden başka ne gibi sonuçları olur?

Boşlukta öylece dolanmaz. Dahha büyük bir gezegene yaklaştığında onun çekim alanına girer. Bizden kopması için olağandışı bir şey olması lazım. Ay zaten halihazırda çok büyük ve farklı bir uydu niteliğinde. Bazıları aydan getirilen kayaçların dünyadan hatta tüm düşen meteorlardan bile daha eski olduğunu yazıyor. Bu da ayın biraz fantastik bir hikaye gibi de dursa "getirildiği" yönünde bizi şüphelendiriyor. Bazıları savaş aleti olduğunu söylüyor. Farklı galaksilerden eski zamanlarda uzaylılar arası yapılan savaşta üs olarak kullanıldıgı vb. Bizi de koloni olacak şekilde bıraktıkları gibi şeyler de var bilmem inanırmısınız

Hopee

Kayıtlı Üye
Velev ki olağan dışı bir şey oldu manyetik alanını kaybetti dünya ve ay gitti başka bir gezegenin uydusu oldu. Korkarım siz benim sorumu anlayamadınız, bunun ay için sonuçlarını merak etmiyorum, dünya için ne gibi zararları olur, bunu merak ediyorum.

berkot

Banlı Kullanıcı
ay hakkında çok şey okudum ve izledim
kimi bilim insanlarına göre ay, çok uzun milyar yıllar önce serseri bir göktaşının dünyaya çarpması sonucu dünyadan kopardığı parça ile oluştuğunu söyler.
kimileri ise ayın bir portakal gibi olduğunu yani üzerindeki tüm kraterlerin-deliklerin farklı yükseltide ama eşit derinlikte olduğunu bu sebepten uzaylılara ait bir uzay üssü olduğunu iddia eder. ben son teoriye inanıyorum

Ashina

Kayıtlı Üye
Velev ki olağan dışı bir şey oldu manyetik alanını kaybetti dünya ve ay gitti başka bir gezegenin uydusu oldu. Korkarım siz benim sorumu anlayamadınız, bunun ay için sonuçlarını merak etmiyorum, dünya için ne gibi zararları olur, bunu merak ediyorum.

Güneş ardında kaldığı andan itibaren zifiri karanlık olur geceleğin hiçbir şey yapamazsınız aydınlatma için kullanacağımız enerji miktarı kat ve kat artar ayrıca ay ışığı altında rakı kavun yapamazsınız. Benim bildiğim bunlar...

Ashina

Kayıtlı Üye
Mesaj editlemeyi neden kullanamıyorum?

Bir de bu varmış
"Ay’ın dünya üzerindeki en büyük etkisi, çekim gücü nedeniyle onun kendi etrafındaki dönüş hızını yavaşlatıp, bildiğimiz günlük periyoduna getirmesidir. Ay’ın olmaması dünyanın dönüş hızının artmasına, yaklaşık 15 saatlik bir gün süresinin oluşmasına sebep olacak, günler kısalacak, canlılardaki biyolojik saat alt üst olacak, yaşam biçimleri ve yapılan farklılaşabilecek buna ayak uyduramayanlar yok olacak, fırtına, kasırga gibi atmosferik olaylar çok şiddetlenecekti."

Ayrıca gelgit olayları müthiş derecede azalırmış(!)