Doğum sıranıza göre kişilik analizi...

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Ailenizin tek, ilk, ortanca veya son çocuğu olmanızın kişiliğinizi etkilediği düşünülüyor. Doğum sıranızın karakterinize verdiği olumlu ve olumsuz yönler şöyle sırlanıyor:

Tek Çocuk Olanlar,

Olumlu yönleri: Tek çocuk olanlar dünyanın büyük hareketlileridir. İşleri yönlendiren, iyi organize eden, çok özenli ve dikkatli, güvenilir kişilerdir. Gerçekleri, fikirleri ve detayları, sorumluluğu severler.

Olumsuz yönleri: Tek çocuk olanlar yönlendirilebilirler. Onlar sıklıkla affetmezler, ilgiye ihtiyaç duyarlar, hatalarını itiraf etmekten nefret ederler, genellikle eleştiriye açık değildirler. Bazıları ise çok hassas görünürler, duyguları çok çabuk incinir.

İlk Çocuklar

Olumlu yönleri: Doğal liderlerdir. ABD’nin başkanı, astronot ve yönetici olabilirler. Sıklıkla duygularıyla, üstünlük hareket ederler. Fedakar ve vericidirler, agresif hareket edebilirler. Her iki şeyi kontrol etmek için farklı methodlar kullanırlar. Kural olarak ilk doğanlar seçilmiş, kusursuz kişilerdir, detaylara dikkat harcamayı severler, zamanında, organize ve beceriklidirler. Bazı şeyleri ilk kez yapmak ister. Sürprizlerden hoşlanmazlar.

Olumsuz yönleri: Sıklıkla değişkenlik ve alınganlık. İnsanları çok zorlayan, gözü kara olabilirler ya da öğüt dinlemeyi sevmeyebilirler. Bazen ‘her şeyi ben bilirim’ havasında olabilirler, temsilcilikte zayıftırlar, kendilerine inandıkları kadar diğer insanlara inanmazlar.

Ortanca Çocuklar

Olumlu yönleri: Klasik ortancalar çok iletişimcidir, insanların memnuniyetini önemser ve nefretlerini göğüsler. Hayat okyanusunda tutunmaya çalışırlar, özdeyişleri ise “barışın bedeli yoktur”dur. Genellikle çok sakindirler, yumuşak başlıdırlar, iyi dinleyicidirler. Problemi çift yönlü görebilme yetisine sahiptirler, herkesi mutlu etmek için isteklidirler. İyi arabulucu ve görüşmecidirler.

Olumsuz yönleri: İlk doğanlardan daha az yönlendiricidirler, herkesin ondan hoşnut olmasını sağlama ya da onları daha az mutlu etme tutkusu vardır. Sınırları belirleme de sıkıntı yaşarlar. Herkesi mutlu etme gibi bir bağlılık duruma sürüklenebilir. Başkalarını gücendirmeden, iyi kararlar alamazlar. Başkalarının hataları yüzünden kendilerini suçlarlar.

En Küçük Çocuklar

Olumlu Yönleri: Dünyadaki amigolardan biri olabilirler. Güçlü insanlara özgü yeteneklere sahip ve eğlenmeye, insanlarla konuşmaya aşıktırlar. Yabancılık çekmeyecek tiptedirler, bir yere gittiklerinde kendilerini hemen evlerinde hissedebilirler. Dışa dönük, diğer insanlara enerji veren ve şimdi ya da daha sonra risk almaktan korkmayan kişilerdir.

Olumsuz yönleri: Biraz bencil, kendini düşünen kişilerdir. Çoğu ilişkilerinde gerçekçi olmayan beklentileri sebebiyle zaman zaman üzülebilirler. Bu nedenle ilişkileri uzun süreli olmayabilir.
alıntı

İlk çoçuk bu benim eksiksiz :D :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ah şu ortanca olmanın ızdırabı..

La-edri

Kayıtlı Üye
Cok cocuklu ailelerdeki kücükler var ya su en kücükler, iste onlarla evlenmeyin, dost olun is arkadasi komsu olun ama evlenmeyin benden demesi. :D

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bütün kardeşlerine bakmak, abd başkanı olmaktan zor :) ilk çocuk olmak kuralı, liderlik.. ilk doğmayı başardım hakkıyla ablalık görevini icraa ediyorum :D

La-edri

Kayıtlı Üye
Bütün kardeşlerine bakmak, abd başkanı olmaktan zor :) ilk çocuk olmak kuralı, liderlik.. ilk doğmayı başardım hakkıyla ablalık görevini icraa ediyorum :D
Aynen öyle sevgili kivep, en cok bunlara üzülürüm koca dünyanin yükü hep ilk doganlarin omuzlarinda olur.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ablamla aramızda 11 ay var. İkiz sanılacak kadar çok benziyoruz ama hala ortancayım.:)

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Markete git,su getir onu getir bunu getir son çocuklar doğuştan yardımcı yeteneklerle doğar genelde :) :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Markete git,su getir onu getir bunu getir son çocuklar doğuştan yardımcı yeteneklerle doğar genelde :) :D
Niyeyse ailenin gözünde son çocuklar hiç büyümezler.Son çocuk hep küçük kalır onlar için.İýimi kötümü bilemedim.Ancak şu getirme götürme olayı ebediyete kadar hep son çocuğa patlar:sifone:.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Niyeyse aileninbenimkiler çocuklar hiç büyümezler.Son çocuk hep küçük kalır onlar için.İýimi kötümü bilemedim.Ancak şu getirme götürme olayı ebediyete kadar hep son çocuğa patlar:sifone:.
Aaa şaşırdım doğrusu, hep ben gittim markete çocukluğum ekmek almakla geçti, bilseydim gitmezdim :)
bÜyüyünce yapar kardeşin, en ablasın git dediler. Büyücekler diye bekledim ama hiç büyüyüp getir götür işininde kullanamadım, daha bir kere markete gidip ekmek almışlığı yoktur..
ama haklarınıda yemeyeyim, daha çok ev cini gibi evdeki işleri yaptı benimkiler :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Aaa şaşırdım doğrusu, hep ben gittim markete çocukluğum ekmek almakla geçti, bilseydim gitmezdim :)
bÜyüyünce yapar kardeşin, en ablasın git dediler. Büyücekler diye bekledim ama hiç büyüyüp getir götür işininde kullanamadım, daha bir kere markete gidip ekmek almışlığı yoktur..
ama haklarınıda yemeyeyim, daha çok ev cini gibi evdeki işleri yaptı benimkiler :D
Yanlış yerde dünyaya gelmişim,sizde kazan dibi olsaymışım iyiymiş:)Bizde kendimi bildiğimce bakkal,market kısaca semt alışverişi boynumun borcuydu.Büyürüm kurtulurum dedim nerdeeeeee?????:devil2:Hep söylerim sürekli yaptığın herşey görevin olur,galiba benimki de böyle bişey.Karakter olarak burcum gereğide hızlı olup ,herşeye ilk atlayan bendim hep,bunuda gözardı edemem.Çok efkârlandım :sifone::sifone::sifone:.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Yanlış yerde dünyaya gelmişim,sizde kazan dibi olsaymışım iyiymiş:)Bizde kendimi bildiğimce b,market kısaca semt alışverişi boynumun borcuydu.Büyürüm kurtulurum dedim nerdeeeeee?????:devil2:Hep söylerim sürekli yaptığın herşey görevin olur,galiba benimki de böyle bişey.Karakter olarak burcum gereğide hızlı olup ,herşeye ilk atlayan bendim hep,bunuda gözardı edemem.Çok efkârlandım :sifone::sifone::sifone:.
Bende çok efkarlandım, nerde senin gibi kardeş benimki annemi gönderir bakkalada kendi gitmez. Bizimkiler çok şımarttı çok... :)

hopefull06

Kayıtlı Üye
Ortanca olmak zordur.. Büyüğün büyük diye yapmadığı, küçüğün küçük diye yapamadığı bütün işler biz ortancalara kalır :)

albus

Kayıtlı Üye
Ben ne ortancayim ne ilk cocuk ne de son. 2 kiz 2 erkegiz. Bende ikinciyim.
Bizde ekmek almak ve diger kucuk alisverisler gorevliye dusuyor. Kapiciya yani.
Sadece izinliyse kavga baslar.
Ama ortanca sayilirim cunku en kucuk kardesim daha bes yasinda ve aramizda 13 yas var.
Tek kardes olmanin veya az kardes olmanin cok kotu oldugunu dusunuyorum

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bu yaşımda çözdüm ben işi.Tek sayılardan olmuyor.
Bir-üç-beş.
Arada kalmış bireyler her zaman şanslı olamıyor.Abi kardeş yahut abla kardeş bence çok güzel.Araya bir tane daha sokunca herkes ne yapacağını şaşırıyor.4 tane yap ( biraz kaba bir tabir) iki abisi ablası olsun en küçüğün.Ama 5 olunca bir tane çocuk yine çirkin ördek gibi kalıyor.

AJA

Elit Üye
İlk çocuk olmanın zorlukları bence en fazla olan :) Evde 4 kadın büyütünce bir de düşmeye ,ağlamaya bile fırsat vermiyorlar.Hassas birşey çıkıyor ortaya.Sonrasında gelsin hayat en zorundan.Hadi nerde o 4 kadın :D diye bağırasınzı geliyor.Çocukların hassas yetiştririlmesinden yana değilim.Bırakın herşeye bağısıklık kazansın.3 Kardeşiz bir kiz birde erkek kardeşim var onlar bana abim ablam gibi davranırlar :D Tabi bu yalnız yaşıyor olmamlada alakalı.
Analiz doğru,durumlar karaktere de yansıyor dolayısıyla.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben ne ortancayim ne ilk cocuk ne de son. 2 kiz 2 erkegiz. Bende ikinciyim.
Bizde ekmek almak ve diger kucuk alisverisler gorevliye dusuyor. Kapiciya yani.
Sadece izinliyse ka baslar.
Ama ortanca sayilirim cunku en kucuk kardesim daha bes yasinda ve aramizda 13 yas var.
Tek kardes olmanin veya az kardes olmanin cok kotu oldugunu dusunuyorum
20 yıl önce çok yoktu, görevlili apartman bizimkiler dizisinde vardı, hatta market değil bakkallar vardı. Büyüklerde gitmezdi bakkala çocukların mekanıydı sanki 90larda çocuk olmak bakkala gitmekti :) ben 4 yaşından beri bakkala giderim, ekmekte 25 kuruştu ozaman eski günler böyle zordu, kapıcılı apartman dedin kıskandırdın bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler :D