Müslüman uzaylılar: İngiliz polisin gördüğü UFO ve sakallı, cübbeli, takkeli uzaylı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Mesele sünneti günümüze uyarlamaktan, hadislere geliyor ister istemez. Hadislere kör kütük bağlananların da değişmez dayanakları da şudur:
''-Kuran ile tek başına İslamiyet yaşanmaz, zira eksik kalan gereklilikleri peygamberin sözleri tamamlıyor anlamamız için!''
Madem ayetle örnek verdiniz ben de bütün bu yukarıdaki düşünce sahiplerine tek bir ayet ile bir hatırlatma yapmak isterim:
''Kim Rahman'ın zikrini (Kur'an'ı) bulanık görürse başına bir şeytan sararız. O onun arkadaşı olur. Onlar bunları yoldan çevirirler ama bunlar doğru yolda olduklarını hesap ederler.'' Zuhruf 43/36-37
Bu yukarıdaki düşünce ile konuşanlar Rahman'ın zikrini bulanık görüyorlar da, bulanık sandıkları zikri berraklaştırmak için türlü çabalara girişiyorlar.. Fazla söze gerek yok sanırım. Benim için gayet berrak o sebeple farklı çabalara girmiyorum. :)

O kadar berrak ki, belki size de yardımı olur diye o çok berrak ayetlerden de örnek vereyim Kuran bize yeter dersiniz diye belki.
''Ve şüphesiz o (Kur'an), senin ve kavmin için gerçekten bir zikirdir. Siz (ondan) sorulacaksınız. Zuhruf/44
-Hadislerden sorulacaksınız demiyor, ne sorulacağı çok berrak bana göre..

''Sana indirdiğimiz ve onlara okunmakta olan kitap, kendilerine yetmedi mi? Bunda iman edecek bir kavim için elbette bir rahmet ve öğüt vardır'' (Ankebût 51)
-Yetmeyenler var işte..

''Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir.''Bu Allah katındandır.'' derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah'a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler.'' (Âli İmrân/78)
- :)

''Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun ayetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu ayetler, kitabın aslı demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih ayetlerdir. Kalplerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyiflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, ''Biz buna inandık, hepsi Rabbimizin katındandır.'' derler. Üstün akıllardan başkası da derin düşünmez.''(Âli İmrân/7)
-Hani hadisçiler diyor ya müteşabih konuları biz ancak hadislerle çözeriz diye, sanıyorum tek başına bu ayet yeterli. Değil mi? Siz bilirsiniz, tercihler sizin. Kitap ve ayetler Allah'ın. Tabi ben Müslümanım diyene. :)

Hadisler olmadan kuran eksik geçersiz kalıyor diyenler için cevabınız güzel bence ama müteşabih ayetler meselesinde biraz daha derinlere inilmesi gerekir bu ayet anlamı açık olmayan ayetlerle islama saldıranları işaret ediyor ve herhangi birinin bu anlamları Allahtan başkasının bilemeyeceğini ama Allah'ın bunları peygambere bildirmesi çok doğal değilmidir ? Bir ayette de bunu açıklıyor " O gizli olanı seçtiği peygamber dışındaki kimseye açıklamaz " müteşabih gizli demektir buradada gizliyi peygamberine açıklayacağını söylüyor elçi'nin Kuranı insanlara açıklama görevi de olduğu için müteşabih meseleleri de peygamberin açıklaması gayet doğaldır, aslında kuran ve sünnet birbirinden ayrı değildir sadece biz 21. yüzyıl insanına bazı uydurma hadisler ile birlikte gelmiştir.
Ama bazı insanlar var hadisler olmazsa kuran eksiktir diyorlar bu düşüncenin kabul edilebilir bir yanı yok hatta geçmişte bazı insanlar Kuranı bırakıp hadisleri tek kaynak saymışlardır oysa sahabeler bile bir hadisi tahlil için kurana başvuruyorlardı,birde hadis ayeti nesheder yani hükmünü kaldırır diye bir görüş var o görüşü savunanı gördüğüm zaman fıttırıyorum.

AJA

Elit Üye
Konuya yeterli açıklama ve yorumlar gelmiştir.
Hadisler ve ayetlerle ilgili yeterince konuşuldu (konu dışı ) yazıldı çizildi ve sevgili Chillout da güzel yorumlarını sunarak bilgilendirmiş.
İyi forumlar :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...