Karabasan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

paranormalkız

Kayıtlı Üye
Neredeyse her gece karabasan geliyor. Öyle olduğunda kendimi zorlayıp kalkmaya çalışıyorum o yükten kurtulmaya çalışıyorum ama her karabasan gelişinde o yükün üzerimde kalma süreside artıyor gibi.Bazen o kadar yorucu oluyor ki kalkmaya çalışmak pes etmek istiyorum sonra nefesim darlaşıyor iyice yine çabalıyorum. Kendime geldiğimde gözlerimi açamayacak gibi oluyorum bi yorgunluk oluyor zorla dua ediyorum Ayetel kursi okuyorum ve okuduğum anda yorgunluk geçiyor sonra felak ve nas okuyup tekrar uyumaya çalışıyorum ve bazen okuduklarımda işe yaramıyor tekrar oluyor karabasan olayı.Geceleri uyumaya korkar oldum yine olacak diye . Geçmesi için ne yapabilirim yardımcı olur musunuz ?

phenomenon

Kayıtlı Üye
Gece yatmadan en az 2-3 saat önce yeme içme olayını kesin. Uyumadan önce yenilen yemeklerin çok etkisi oluyor. Nas, Felak ve Ayetel Kürsi'yi bol bol okuyun ve bu konuyu çok fazla takmamaya çalışın. Kötü düşünceler, kötü enerjileri çekiyor ne yazık ki.

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Karabasan bilimsel olarak aciklandi ve bana o dua olayi biraz psikolojik geldi

MONOTAMU

Banlı Kullanıcı
kendini zorlama, rahat bırak, kasma benim başıma gelince ben böyle yapıyorum.

kaptan-bilgin24

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisiyim.
Dostum benim karabasanla uzun bi gecmisim var.küçüklükten beri var bende ama artık olayı çözdüm.yatarken ne iyi nede kötü hic birşey düşünmüyorum. Kafa bomboş olacak yani. İşte o zaman gelmiyor.

cherish

Kayıtlı Üye
karabasan rüyamı cin mi gibi bi tereddüt varsa yine bakım şart. Küçükken köy evlerinde olur odalarda banyoluk gibi bi yer, öyle bi yerde uyumuştum ilk o zamanlardan bu şeyler bi ara takip etti beni..bi miktar sıkıntılar yaşadım ne yalan söyleyeyim. Ama sonrası artık korkulu rüya da olabilir. Burundan nefes alma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız uyku apnesi denen bi sağlık problemi de olabilir. Mineral eksikliğinden bölgesel uyuşma kramp filan olup rüyada farklı hissedilebilir. Yalnız sağlık problemi değilde bi varlıksa dua filan etmeyin,ettirmezler zatende korktukça üstelerler, burdan yazınca biraz komik olcak ama bi gündüz uykusunda uyku benim ne gelip duruyosun diye küfürle yollamıştım, sonra çok yalnız filan kaldım öyle tekrar etmedi, arada bilinçsiz uyuyakalırsam özlüyo demekse geliyo nadiren

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Loverman

Kayıtlı Üye
Karabasan psikolojik bir olaydır.Dua ettiğinizde rahatlamanız da bu yönden psikolojik.Bana çok kez olan bir olay olduğu için önerim şu; rahat olun ve kendinizi stres altında hissetmeyin.Tabi bunu söylemek kolay diyebilirsiniz ama alışıyor bünye en azından benim öyle oldu.Kendinizi ne kadar sıkarsanız o kadar uzun ve yorucu bir sürece dönüşüyor.

ölüyorumanlasana

Kayıtlı Üye
Karabasanın tamamen psikolojik olduğunu savunanlardanım. Dini inancınızı ya da bir inancınızın olup olmadığını bilmiyorum ama çevremdeki yabancı + müslüman olmayan arkadaşlarımdan edindiğim gözleme göre sanırım karabasan sadece müslümanlara has bir şey. Sanırım çocukluğumuzdan beri inançlarımızdan dolayı öğretilen/anlatılan bu durum bilinçaltımızda yer ediyor.
Tüm müslüman olmayan arkadaşlarıma karabasan deneyimi yaşayıp yaşamadıklarını sordum ve hepsi de hayretler içinde beni dinlediler, kesinlikle böyle bir deneyim yaşamamışlar.
Tabii benim çevremdeki 10-15 kişiye sorulan bir sorudan alınan cevaplar durumu genele vurma açısından sağlıklı görünmese benim görüşüm bu yönde.

cherish

Kayıtlı Üye
Karabasanın tamamen psikolojik olduğunu savunanlardanım. Dini inancınızı ya da bir inancınızın olup olmadığını bilmiyorum ama çevremdeki yabancı + müslüman olmayan arkadaşlarımdan edindiğim gözleme göre sanırım karabasan sadece müslümanlara has bir şey. Sanırım çocukluğumuzdan beri inançlarımızdan dolayı öğretilen/anlatılan bu durum bilinçaltımızda yer ediyor.
Tüm müslüman olmayan arkadaşlarıma karabasan deneyimi yaşayıp yaşamadıklarını sordum ve hepsi de hayretler içinde beni dinlediler, kesinlikle böyle bir deneyim yaşamamışlar.
Tabii benim çevremdeki 10-15 kişiye sorulan bir sorudan alınan cevaplar durumu genele vurma açısından sağlıklı görünmese benim görüşüm bu yönde.
Tamam kabul ama bu durumda tıbbın uyku felci açıklaması da boşa çıkıyor, onların kimyası, biyolojisi farklı mıymış ki :) uyku düzeniniz normalse, solunum probleminiz yoksa ve obur değilseniz ve bunları yaşıyorsanız karabasandır. Ben karabasanın varlığına %90 eminim çünkü 8 kişilik oda da gündüz uyuduğum saatlerde filan da geliyodular, bildiğimiz cinler bunlar. Cinler tüm dinlerden eski herhangi bir dine mensup olmakla alakalı bişey olması gerekmiyor yani heryerde dolaşıyolar

Kara Şaman

Banlı Kullanıcı
İş
Åžamanizm&Paganizm
Yatağının başına bir ''DreamCatcher'' al elementinin renginde yada sade farketmez, 2-3 günde bir gün ışığında arıt, ve yatağın 4 köşesine ufak iğnelerden tak, için rahat olmadıysa yastık altına bıçak koy, zaten bunları yaptıktan sonra gelirse kendi zararlı çıkar :) Esen kalın...

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Yatağının başına bir ''DreamCatcher'' al elementinin renginde yada sade farketmez, 2-3 günde bir gün ışığında arıt, ve yatağın 4 köşesine ufak iğnelerden tak, için rahat olmadıysa yastık altına bıçak koy, zaten bunları yaptıktan sonra gelirse kendi zararlı çıkar :) Esen kalın...
benim şansıma yastık kafamdan kayar bıçak kafama saplanır :D

Kara Şaman

Banlı Kullanıcı
İş
Åžamanizm&Paganizm
:) O zaman bıçak koyma :) Benim bildiğime ve duyduğuma göre Karabasan, yatakta takılı iğneye takılırsa, kurtulmak için istediğin dileği gerçekleştiriyormuş... Ne kadar doğrudur bilinmez, ama diğer boyutlardaki varlıklara metal işlediğinden eminim :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sadece Müslümanlara has bir şey olur mu? Incubus nedir ne değildir araştırıp bu konuda yeni bilgiler edinebilirsiniz.
Yabancı kaynaklarda, mitolojik olsun yeni olsun bir çok deneyimde karabasan anlatılır. Yabancı forumlarda da bu anlatımları çok fazla sayıda bulabilirsiniz.
Bir kısmının psikolojik, bir kısmının nörolojik olduğuna elbette katılmaktayım. Bununla birlikte işin içinde varlıksal hadiseler de vardır.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sevgili Chillout; o zaman benim arkadaşlarım bi' hayli şanslı insanlarmış :)
Ben çok insan tanıdığımı düşünürüm. Şimdiye kadar çevremde karabasan deneyimi yaşayan ve uyku felci durumunun dışında kalan sadece 3-4 kişi tanıdım. Bu tür platformlarda bunların çok görünmesinin nedeni yaşayan herkesin buraya yazmasındandır. Öyle çok karşılaşılan bir durum değil diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...