Fetih Suresi 1.ci ayeti

enesrko

Banlı Kullanıcı
İNNA FETAHNA LEKE FETHAN MÜBİNA SIRRI

“Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik)

Her gün 101 defa yada (313.489) defa zikredenlerde:
“İnna fetehna leke fethan Mübina” ayetini

Olaganüstü sırlar açığa çıkmaya başlar.

Bütün kapalı kapılar birer birer açılır.

Engel olan şey neyse -başarı, evlilik, rızk, hastalık, huzursuzluk, düşmanlıklar- yavaş yavaş ortadan kalkıp güzel bir ufka gelir.

Bu ismin özellikle çok zeki fıtratlı öğrencilere büyük yararları vardır.

Kendi sahalarında olağanüstü açılım ve dönüşüm yaşamakta çok başarılı projelere imza atmakta bu ismin tecellisi önemli rol oynar.

İlahi alemlerin ve kapalı kapıların açılmasınada sabır gerekir. Fettah adı azametli bir addır. Bu adın ışın tecellisi altında olan kimse kendi nefsini muhasebe edecek kudrete getirilir. Devam edenler, Allah’a yakınlaşma sırrını kavrarlar.

Bilgilerin doğruluğunu tam olarak test edemesemde o kadar duayı unutmuşken bugün kendimi bu duayı okurken bulunca sizinle de paylaşayım dedim. Zaten ayet bu okusan elbet faydasını görürsün.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Enes; 313.489 adet bir gün demi? Eğer doğru ise yazacaklarım var.

enesrko

Banlı Kullanıcı
1 gün olabilir de olmayabilir de :D çünkü okuduğum bi yazıda o kadar zikri evliyalar gibi yüksek dereceli insanlar yapıyormuş. Tabii bizim durumumuz o kadar olmadığı için size tavsiyem bu sayıyı aylara veya yıla bölmeniz. Mesela her gün 859 defa okusanız 1 yılda toplamda okumuş oluyorsunuz bu sayıyı :)

madasin

Kayıtlı Üye
Sayı ile zikir olayını ben henüz kavrayamadım. Yüksek sayılar insanın tüm zamanını alır, yaşamdan koparır. Günlük kişisel işlerin dışında bir şey yapamaz insan. Örn: yemek yapamaz , başkalarına bağımlılık ortaya çıkar. Bu durumda başkaları size bakmaya başlar. Bu durumda yükseğe çıkayım derken, başkalarını kullanmak olmuyor mu bu durum. Benim tanıdığım sürekli ibadet eden , hatta seccadeden hiç kalkmayan bir hanım var. Dünyadan kopmuş. Bir keresinde uzak şehirden yaşlı dayıları ziyarete gelmiş. Sanırım artık yaşlı olduğu için son, dünya gözü ile ziyaret ve helallik almakmış amacı, ben öyle hissettim. Bu hanım dayısını eve kabul etmemiş ibadetim aksayacak diye. Fakat bahane buldu yalandan. Ben o zaman bütün saygımı yitirdim o insana. Cennete gideceğim hırsı ile yaşlı, son hürmeti bekleyen ailenin büyüğü eve kabul edilmedi. Herkes kendinden sorumlu tabi ki. Fakat bu hırsı maalesef ben çoğu ibadet eden insanda görüyorum. Dua ve esma da bile hırs.

Sayı bilgisi size mi ait, bir yerden mi öğrendiniz? iddialı sayı olunca sormak istedim

enesrko

Banlı Kullanıcı
Sayısı bana ait değil. Ayrıca bu sadece bi tavsiyedir sayın madasin. Peygamber efendimiz (s.a.v) gününün 8 saatini zikre ayırırdı. Eğer sünnete uyarak bunu söylersek ya da normal sokakta yürürken söylersek bile sayılır. Unutmayalım o kadının yaptığı da büyük bir yanlış. Ve bence o kadın psikolojik bir hasta. Takıntı edinmiş yani.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn 34enes; Katkınız için teşekkürler. Ne güzel paylaşmışsınız. Yürürken, evde, otobüste, metroda zikir yapıldığını artık herkes biliyor ve zaten yanımıza oturan çekiyor görüyoruz. Günde 8 saat zikir, günlük yaşam temposunda zor. Yapabilen varsa, alkışlamak gerek. Fakat, bir de ailesine katkısına, kendine katkısına bakmak gerek. Peygamber normal insanla örneklenemez zaten.

Sadraz

Kayıtlı Üye
Sayı ile zikir olayını ben henüz kavrayamadım. Yüksek sayılar insanın tüm zamanını alır, yaşamdan koparır. Günlük kişisel işlerin dışında bir şey yapamaz insan. Örn: yemek yapamaz , başkalarına bağımlılık ortaya çıkar. Bu durumda başkaları size bakmaya başlar. Bu durumda yükseğe çıkayım derken, başkalarını kullanmak olmuyor mu bu durum. Benim tanıdığım sürekli ibadet eden , hatta seccadeden hiç kalkmayan bir hanım var. Dünyadan kopmuş. Bir keresinde uzak şehirden yaşlı dayıları ziyarete gelmiş. Sanırım artık yaşlı olduğu için son, dünya gözü ile ziyaret ve helallik almakmış amacı, ben öyle hissettim. Bu hanım dayısını eve kabul etmemiş ibadetim aksayacak diye. Fakat bahane buldu yalandan. Ben o zaman bütün saygımı yitirdim o insana. Cennete gideceğim hırsı ile yaşlı, son hürmeti bekleyen ailenin büyüğü eve kabul edilmedi. Herkes kendinden sorumlu tabi ki. Fakat bu hırsı maalesef ben çoğu ibadet eden insanda görüyorum. Dua ve esma da bile hırs.

Zaten belirttiği sayıyı bir gün içinde zikretmek neredeyse imkânsız. Sanırım, niyet edildiğinden sonra toplam okunan defa.
Çünkü bir gün 86400 saniye eder. Ortalama 3 saniye tutsa ayeti tekrar etmesi, 28800 defa ediyor. Bu adam 24 saat boyunca hiç uyumayacak mı? İlkel ihtiyaçlarını karşılamak?

O hırs konusunda haklısınız.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Sadraz ben de üşenmeyip bir gün hesaplamıştım. Israr ediyorlardı aynı gün okunacak diye. İnsanlar bazen gerçeklikten uzaklaşıyorlar. Akıl dini deyip, bu konularda ısrar etmenin garipliğini göremiyorlar. Sözünü ettiğim şahıs, cennet hayalleri ile egoistleşmiş durumda. Markete bile gidecek , iş yaptıracak birilerini arıyor. Böyle Müslümanlık olur mu ?. Bizler ondan daha az okuyup üflüyoruz diye, cennet yolunda geride mi kalacağız yani. komşu çocukları bize bir şey söyler , markete yollar diye kaçıyorlar , yalan söylüyorlar. Gülünesi durum.

enesrko

Banlı Kullanıcı
Sn Sadraz ben de üşenmeyip bir gün hesaplamıştım. Israr ediyorlardı aynı gün okunacak diye. İnsanlar bazen gerçeklikten uzaklaşıyorlar. Akıl dini deyip, bu konularda ısrar etmenin garipliğini göremiyorlar. Sözünü ettiğim şahıs, cennet hayalleri ile egoistleşmiş durumda. Markete bile gidecek , iş yaptıracak birilerini arıyor. Böyle Müslümanlık olur mu ?. Bizler ondan daha az okuyup üflüyoruz diye, cennet yolunda geride mi kalacağız yani. komşu çocukları bize bir şey söyler , markete yollar diye kaçıyorlar , yalan söylüyorlar. Gülünesi durum.
Bu işin içinde de şeytan var maalesef. İnsanı iyilik yapacağım derken kötülüğe bile sürükleyebiliyor Maalesef :(

madasin

Kayıtlı Üye
Bu ayetin okunma sayısını net bilen bilgili bir arkadaşımız var mı acaba?

madasin

Kayıtlı Üye
Esmalar da sayı var . Fakat, ayetler de bu şekilde tarif edilince kafam karıştı benim şimdi. Umarım bir bilen vardır.

OTACI

Kayıtlı Üye
İş
Teknisyen
Bildiğim kadarıyla 313 ya da 489 defa okunur. 489 ya Fettah esmasının ebced değeri olduğu için.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Otacı; Fettah esna ve doğru yazmışsınız. Ayet okumada sayıyı soruyorum. Var olabilir.Bazı uygulmalarda özel formül olarak ayetler belli sayılarla var. Fakat günlük zikir gibi, ayetler de okunabiliyor mu onu merak etmiştim.

OTACI

Kayıtlı Üye
İş
Teknisyen
Sn madasin, diğer ayetler için ayrı ayrı okuma sayıları var mıdır bilmiyorum, bu konuda bilgili arkadaşlar varsa yardım rica edelim. Sadece yukarıdaki ilk mesajdaki sayıya netlik getirmek istedim. Bir dönem ben de ayetleri ebced sayılarıyla okumak istedim, yüksek rakamlar çıktığı için günlük okumak mümkün olmadı. Ama pek çok yerde 3, 11, 19,313 , 100 ya da 1000 adet okuma önerildiğini gördüm vird için.

hopefull06

Kayıtlı Üye
İnna fetahna leke fethan mubina, yatmadan önce 500 defa, en az 40 gün devam edilir. Tercihen venüs yada güneş saatlerinde okunur. Gezegen saatleri dileklerimiz üzerinde etkili olduğu söylenir. Gönül fethetmek içinde jüpiter venüs.. Kimilerine göre her ne kadar saatlerin önemi yoksada bence vardır, çünkü enerjimiz ve gezegen enerjileri dualarımızı etkiler, hani bazen beddua ettiğimizde pat diye olur bunun sebebide yine o anki yaydığımız enerjiler etkiler, bu genelde mars saatinde olduğu söylenir bazı yerlerde. Belkide düşüncelerimize dikkat etmemiz gerektiği bundandır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Gezegen saatlerinin önemi kadar,açık ve kapalı günler denilen bir durumda var artık.Ne derece doğru ve etkilidir bunlara dikkat etmek bilemiyorum.Eskiden dua gönülden geldiği her vakit edilirdi,şimdi onunda bir matematiği var:)
Şahsımca Allah kabul edecekse zaman mekân yalan olur.Ancak kişi bunlara dikkat edince daha eminse duanın kabulunde ,dikkat edilmeli belkide...

hopefull06

Kayıtlı Üye
Gezegen saatlerinin önemi kadar,açık ve kapalı günler denilen bir durumda var artık.Ne derece doğru ve etkilidir bunlara dikkat etmek bilemiyorum.Eskiden dua gönülden geldiği her vakit edilirdi,şimdi onunda bir matematiği var:)
Şahsımca Allah kabul edecekse zaman mekân yalan olur.Ancak kişi bunlara dikkat edince daha eminse duanın kabulunde ,dikkat edilmeli belkide...
Haklısınız.. Bazen bazı şeyleri acil isteriz ya, mesela birkaç yıl değilde bir kaç ay, bir kaç gün gibi zamanda :) Dediğiniz açık kapalı günler hususunda az bilgim var, Mesela salı günleri tersine dönmesi ve arabi ayların son çarşambaları dönülmez çarşamba denir.. Allah rızası için her gün, ama amaç için açık kapalı günler ve gezegen saatleri önemli imiş.. Ben sadece dua yada uygulama için değilde, düşüncelerime de dikkat etmeye çalışanlardanım gezegen saatlerinde..

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Haklısınız.. Bazen bazı şeyleri acil isteriz ya, mesela birkaç yıl değilde bir kaç ay, bir kaç gün gibi zamanda :) Dediğiniz açık kapalı günler hususunda az bilgim var, Mesela salı günleri tersine dönmesi ve arabi ayların son çarşambaları dönülmez çarşamba denir.. Allah rızası için her gün, ama amaç için açık kapalı günler ve gezegen saatleri önemli imiş.. Ben sadece dua yada uygulama için değilde, düşüncelerime de dikkat etmeye çalışanlardanım gezegen saatlerinde..
Evet evet açık ve kapalı günlerden kastım aynen örneklerinizdeki gibi.Birde şöyle birşey var anlamadığım bu konuda.Örneğin fetih suresi diyelim ki 40 gün okunması gerekiyor.İllaki hem açık hem kapalı güne denk gelicektir.Bunu ayarlayabilmek imkânsız,duaya ara vermekte usulune aykırı.Bilemedim,biraz karışık işler:willy_nilly:Aslında açık ve kapalı günlerden konu bile açılabilir.:)

hopefull06

Kayıtlı Üye
Evet evet açık ve kapalı günlerden kastım aynen örneklerinizdeki gibi.Birde şöyle birşey var anlamadığım bu konuda.Örneğin fetih suresi diyelim ki 40 gün okunması gerekiyor.İllaki hem açık hem kapalı güne denk gelicektir.Bunu ayarlayabilmek imkânsız,duaya ara vermekte usulune aykırı.Bilemedim,biraz karışık işler:willy_nilly:Aslında açık ve kapalı günlerden konu bile açılabilir.:)
Açık ve kapalı günler karmaşık bir konu evet.. Bazen arada 2-3 gün bile olabiliyor, ama bunun için şayet zikirler varsa uygun gezegen saatlerinde yine çekip, önemli dualar açık günlere bırakılıyor bildiğim kadarı ile.. Bence açık ve kapalı günler konusu açılmasın :) Sebebi sadece dua dilek için değil, kötü niyet içinde kullanılması durumu olur :) (ayırma vs.. ) Ama Fetih suresini eğer bir dilek için yapıyorsak yinede açık günlerde daha pozitif sonuç verir diye düşünüyorum..

enesrko

Banlı Kullanıcı
Ayet -i kerimenin yanına sırrı yazınca sırrı kelimesi de ayettenmiş gibi okudum. Sırrı diye bi bölüm yok arkadaş ayetin fazileti/sırrı olarak belirtmek istemiş galiba