perlanizm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

benmuneccim

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bugün bir arkadaşımla sinagogtayken garip bir olay oldu. Sinagogta biz ve başka bir grup vardı. İbranice konuşuyorlarmış arkadaşımın söylediğine göre, 3-4 kişi perlanizm diye bir şeyden bahsetmişler. Arkadaşım İbranice biliyor, çok değişik oldu konuşmaları dinlerken. Ben de araştırayım dedim, bana çok bilgi vermedi, sonra eve gitmek istediğini söyledi. Ben de biraz araştırdım, bir kaç yabancı kaynakta rastladım bu kavrama, sonra Türkçe kaynaklarda aradım ama hiçbir bilgi yok. Diğer kaynaklarda böyle bir din ya da oluşum gibi bir şeyden bahsediliyordu. Tek dünya ırkı dini vs tam anlayamadım açıkçası. Sitede de bununla ilgili bir şey bulamadım, eğer varsa link atar mısınız rica etsem? Ya da bilgi verebilir misiniz?

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
latince paranus sözcüğünden türemiştir kökenleri dünyanın kadim dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinin genel adıdır özellikle erken dönemlerden beri perlanizm kırsal kesimlerden ziyade şehirlerde yayılmıştı böylece kısa bir süre içinde perlanist olmayan kişi ile köylü neredeyse eş anlamlı hale geldi ve modern anldıbına yakın olarak kullanılan perlanizm terimi ortaya çıktı günümüzde perlanizm geniş çeşitliliği içinde farklı teolojik yaklaşımlar bulundurmaktadır. perlanistler perlua adında bir tanrıya inanmakla birlikte günümüzde halen çeşitli ritüellerini yerine getirerek dinlerine sahip çıkmaktadırlar perlanistler perlanizmden "miles est paganus fidelis quam paganus est miles infidelis" yani "bütün diğer dinlerden üstün olan modern ve son din" olarak söz ederler. bu dinin kutsal kitabı olan perlades veya diğer adıyla ( amandus ) 900 yılında yaşamış bir göçebe olan drinci natroperla ( albericus'a ) bu dinin tanrısı olan perlua tarafından dikte edilmiştir ve dünyada oldukça sınırlı sayıda bulunmaktadır perlanizm'in peygamberi 932 yılında büyük perlanist olarak kabul edilen drinci natroperladır.
:)

benmuneccim

Kayıtlı Üye
Yaklaşık bir saat önce vikide başlık vardı bu konuyla alakalı şu an silinmiş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...