Arkadaşımın yaşadığı sizce ne olabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jellyvet

Kayıtlı Üye
öncelikle merhaba sizden yakın bir arkadaşımın yaşadığı hakkında fikir almak istiyorum.
Arkadaşım son bir kaç haftadır dolmuşta para uzatırken gördüğü adamı liseden bir arkadaşı olarak görüyor.önce benzettiğini falan düşünüyor.daha sonra bir kaç kere daha böyle bir olay yaşamış ve benzetme değil sürekli arkadaşlarını görür gibi oluyormuş.en son ise sevgilisini öperken bir anda liseden bir kız arkadaşını görüyor sevgilisinin yerine.
Kafamız çok karıştı bir fikri olan benzer bir olay yaşamış olan varmı aranızda.şimdiden teşekkür ederim.

madasin

Kayıtlı Üye
Arkadaşınız tıp yollarını denemiş, tıp açıklayamamışsa , hiç bir şeyiniz yok, gayet sağlıklısınız denilmişse, buyrun tartışalım

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Arkadaşınız tıp yollarını denemiş, tıp açıklayamamışsa , hiç bir şeyiniz yok, gayet sağlıklısınız denilmişse, buyrun tartışalım
Aynen öyle.Psikolojik olma olasılığı yüksek.Yalnızken olan birşey değil,korkutulma,daha önce okuduklarımızdan evlerin sallanıyor gibi hissedilmesi vb. birşeydeğil.Günlük yaşam içinde vuku buluyor.Ben bu tip durumlarda soruyu kendime soruyorum.Ben ne yapardım?Ben ilk psikoloğa giderdim.Şayet gidilmişse evet irdeleyelim. O zaman farklı bir olay derim hakikaten çok enteresan.

augury

Kayıtlı Üye
Film sahnelerinden alıntı gibi. Psikolojik olması muhtemel. Ne yaşadım ne de duydum.

Bakalım neler söylenecek?

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Jellyvet; Katkı sunmayacak mısınız acaba? Arkadaşınıza yardım etmeye çalışmanız çok güzel. Bence onunla konuşun , bize de aktarınız lütfen. Bizler de yaşam tecrübemizle destek verelim. Sizler gençlersiniz. Bize ve bu topraklara lazımsınız. Sağlıklı ve güzel yetişeceksiniz ki yeni kuşakları ve yaşlılığımızda kendimizi sizlere emanet edeceğiz. Arkadaşınızı biraz inceleyin. Uyku düzeni, sürekli tekrarlayan davranışları var mı, bakışları, soru sorduğunda hızlı ve hemen geri dönüş bekliyor mu ,Vücuda, saçına başına bakma düzeninde değişme var mı diye. . Bunları inceleyiniz lütfen. Sevgiler

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben açıkçası bunun şizofreni olabileceğini düşünüyorum neden derseniz şizofreniler olmayan şeyleri olur gibi görüyorlar
misal birisinin geldiğini konuştuğunu fln burdaki bahsedilen arkadaşta sınıf arkadaşlarını görüyor
belki şizofreniye giden bir yol olabilir.

Sitemizdeki parapsikologlar bu durumun varlıksal durumunu daha iyi değerlendirebilir ancak benim böyle bir değerlendirme yeteneğim olmadığı için bu durumun şizofreniyle böyle bir bağlantısını kurdum.
Zaten bu arkadaşa direk sen şizofrenisin denmicek bazı testlerden geçicekler beyin testleri ve daha başka şeyler fln ondan sonra karar verilicek.
Bence şimdiye kadar bir sağlık uzmanına görünmeliydi arkadaşınız sağlıksal bir problem ise şimdiye kadar birşeyler öğrenirdiniz zaman aleyhinize işliyor olabilir.

Birde şöyle birşey düşündüm arkadaşınızın özellikle okul zamanına dair bilinç altına yerleşicek anılarımı vardı ? mesela birşeylerde suçluluk duygusu yada unutamadığı birşey gördüğü kişilerle ilgili veyahut onlara yaptığı haksızlıklar ? Kısacası bilinç altına yerleşecek birşeyler olabilir diye düşünüyorum eğer böyleyse bilinçaltı temizlenmeli uzmanlar tarafından

kıvep

Banlı Kullanıcı
Halüsinasyon? Anormal bir şey...

madasin

Kayıtlı Üye
Jellyvet; Kardeşim korkma yorumlardan . Herkes yardımcı olmaya çalışıyor. Paniklemeyin lütfen. Burada yazan arkadaşlar çok tecrübeli üyeler. Hatta en tecrübesiz benim. Arkadaşınızdan uzaklaşmayınız dost kaçmaz. Ayrıca şizofreni tartışılıyor hastalık olarak tanımlanmalı mı diye . Yare-i yârim arkadaşımız güzelce açıklamışlar. Tedavi mümkün. Tabi ki olduğunu var sayarsak. Ayrıca benim iş arkadaşım şizofrendi, bazen çekilmez oluyordu fakat çok eğlenceliydi. Uçuk uçuk hayaller kurardık yani kapı açmanız yetiyordu. Beyni farklı çalışıyordu gerçekten. Forumdaki sayfaları da okuyunuz bilgilenirsiniz. Panik yok dediğim gibi. Akıl oyunlarını izlediniz mi? Önce izleyin arkadaşınızı yargılamak yok ama, müdahale de yok. Olağan akışa bırakınız ki olduğu gibi çıksın ortaya bir değişiklik vara ki var görünüyor.

BlackHawk04

Kayıtlı Üye
Çok ilginç birşey.. Cidden filmlerdeki gibi. Tıbben bir teşhis koyulacağını sanmıyorum çok değişik çünkü. Fakat halüsinasyon vb. olabilir...

madasin

Kayıtlı Üye
Halüsinasyon varsa, semptom vardır ve bu somut bir şeydir. Bu da tanı yöntemi olarak köşeye yazılacak bir şeydir.

yare-i yarim

Moderator
İş
Arkadaşlar duruma teşhis konulamaz gibi ifadelerde bulunmayalım lütfen bizlerin adını dahi duymadığı ama tıp'çıların bildiği ne hastalıklar var milyonda bir milyarda bir görülen hastalıklar dahi var bizlerin yapabileceği bahsedilen kişi için dua etmektir ve biran önce bir uzmana görünmesini teşvik etmektir.

madasin

Kayıtlı Üye
Jellyvet; Ne durumdasınız ? Biz mi size yardımcı olalım , siz mi bize yardımcı olacaksınız? Şimdi de biz mağdur durumuna düştük.

Jellyvet

Kayıtlı Üye
cevaplarınız icin cok tesekkur ederim birkac gündür foruma giremedim.arkadasimi gozlemledim tabiki önce sinavlarin stresidir diye düşündük.tabi bi içe kapanma söz konusu son zamanlarda psikolojik destek alacagini söyledi ama ısrar edemiyorum . giyimine kendine özende vs. bi değişim yok gibi.ama cok korkuyo ayni şeyleri yasamaktan.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
cevaplarınız icin cok tesekkur ederim birkac gündür foruma giremedim.arkadasimi gozlemledim tabiki önce sinavlarin stresidir diye düşündük.tabi bi içe kapanma söz konusu son zamanlarda psikolojik destek alacagini söyledi ama ısrar edemiyorum . giyimine kendine özende vs. bi değişim yok gibi.ama cok korkuyo ayni şeyleri yasamaktan.

Psikolojik destek alıp almadığını merak etmiştim.İlk akla gelen bu oluyor tabi.Tedavi olduktan sonra devam ederse o zaman olayın boyutu değişir sanırım.Geçmiş Olsun.

yare-i yarim

Moderator
İş
Bence hiç geciktirmeden bir uzmana gidin eğer durum sağlık probleminden kaynaklanıyorsa daha çok ilerlemeden müdahale edilmeli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...