sevgilim ile ilgili bir kara vermek zorundayım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pnar

Kayıtlı Üye
İş
veteriner hekim
Merhaba arkadaşlar, aklım o kadar karmaşık ve düşünmekten o kadar bunaldım ki derdimi foruma yazmaya karar verdim, sabrederek okuyup fikirlerinizi ve soracağım sorularla ilgili olarak beni aydınlatırsanız gerçekten çok yardımcı olursunuz bana. Şimdi konuya geçiyorum ;

Yaklaşık 4 yıldır mutlu bir ilişkimiz var ve allah nasip ederse üniversiteden sonra evlenmek istiyoruz, evliliğe kadar en iyi ihtimalle en az 1 sene var ancak yavaş yavaş bu konular açılıp konuşulmaya başlandı ve ben kendimi baskı altına alınmış hissediyorum.

Ayrıca kafamda işler ciddiye bindikçe bir çok soru işareti belirmeye başladı, daha da kötüsü çeşitli nedenlerden dolayı sevgilimin annesine ısınamıyorum ve biliyorum ki evlilikte mutluluk için saygının yanında sabır da gerekiyor ve yapı olarak sevmediğim insanlara karşı çok sabır gösteremiyorum, zamanla sever miyim onu da bilmiyorum.

Beni taşıran noktaya gelirsek yani onunla evlenmekten neden vazgeçtiğime ve ilişkiyi bile bitirmeyi düşünme durumuma, sevgilim annesine benimle ilişkisi bulunmadan önce söz vermiş abisi ile beraber ev alacaklarına, ve bana bunu daha yeni söyledi tabii ki ben şaşırdım hem düğün borcu ödeyip hem annesine ev almak benim fikirlerime uymadı, çünkü ben rahat edemezken düğün ve eşya borcu öderken ayrıca da evlendirirken maddi olarak yardımcı olamayacaklarını söylerken bizim ki bir de ev alırız falan diye konuya girince ben de tepkimi koydum tabii ki. Sonuçta 5 senedir okuyorum ve emek harcıyorum bunun yanında kazanacağım para da benim olmayan bir evin borcunu ödemeye gidecek düşününce bunu hazmedemiyorum benim Ailem beni bunun için mi okutuyor yani?

Çünkü benim Ailem yıllarca kendi elleriyle çalışıp çabaladılar mal mülklerini kendileri yaptılarve benden bekledikleri sadece mutlu olup ayaklarımın üzerinde durabilen bir birey olmam, benim Ailem sadece bunu beklerken onun ailesi yardım etmeyi bırakın bir de ev alınmasını istiyorlar, bu benim için mümkün değil açıkçası.

ben Maddi sebeplerden ötürü çok sorun yaşayacağımızı hissediyorum ileride ve bunun mutluluğumu gölgeleyeceğinin farkındayım maalesef..

Ve yol yakınken sevgi ve saygımı kaybetmeden ayrılsam mı diyorum çünkü ciddi anlamda fikir çatışması Yaşıyoruz bir yanım da bu kadar severken nasıl ayrılabileceksin diyor?

Annem mutsuz olacağımı düşünüyor, ve ben çok kötü hissediyorum kendimi..

Soruma gelince :
Şu an birlikte olduğum insanın benim için hayırlısı olup olamayacağını anlamam için yapabileceğim bir dua var mı ya da herhangi bir şey?

Ya da fal mı baktırsam en azından gerçekten ne düşünüyor bunu öğrenebilir miyim ? Fal yoluyla ve aklımdaki diğer soru işaretlerini giderebilir miyim? Çok iyi fal bakan insanların olduğu söyleniyor

Bir de hayırlısını isteyerek dua ediyorum, bunun yanında özel yapmam gereken okumam gereken bir ayet sure gibi şeyler var mı?

Bu arada bir hata yaptıysam özür dilerim ilk defa bir foruma üye oldum ve daha yeniyim, şimdiden öneriler için teşekkür ederim

JuBeST

Kayıtlı Üye
Merhaba sayın Pnar. Bulunduğunuz durum cidden zor, bahsettiğiniz gibi bazen aile, maddiyat gibi etkenler ilişkiye, aranızdaki bağa zarar verebiliyor fakat her ilişkide problemler oluyor görüldüğü üzere, önemli olan bu problemleri ilişkinize zarar vermeden çözebilmek. Ayrılığa karar vermeden vermeden önce etraflıca düşünün bence, birde onun tarafından bakmaya çalışın

donzula

Kayıtlı Üye
Onun açısından da düşünmenizi tavsiye ederim. Anladığım kadarıyla sevgilinizin annesi dul sanırım çünkü babasından hiç bahsetmemişsiniz. Annesinde yalnız kalma korkusu olabilir. Bu yüzden belki ev alma konusunu açıp sizinle olmak istiyordur tam olarak bi yorum yapamam ama tahminimce evlenirseniz eşinizde çalışıcak ve sadece siz değil abisi de yardımcı olucaktır hatta annesi için en büyük yükü o almalıdır bence. Sevgilinizle tartışmadan düğün eşya vs. kendi borçlarımız olucak bi anda hepsinin altından kalkamayız önce kendimizi bi düzene sokalım gibisinden konuştunuz mu acaba ? Ayrıca bi insanı zorla sevemezsiniz lakin annelerin en kutsal varlıklar olduğunu biliyorsunuz bu yüzden sevemeseniz de bi ömür saygı duyup anne demek zorunda kalıcaksınız. Acele karar vermemenizi öneririm. Yazdığınız kadarıyla yoeum yaptım yanlışım varsa affedin. Sorularınıza gelicek olursak Allah sevdiği kulunu hüsrana uğratmaz fal uygulama vs. başvurmamanızı tavsiye ederim. Siz yine bildiğiniz gibi hayırlısı için dua etmeye devam edin yeterli olucaktır. Konu sevgi olunca işler çok zorlaşıyor. Eminim ki en mantıklı kararı vericeksiniz. Sevgiyle kalın.

pnar

Kayıtlı Üye
İş
veteriner hekim
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim acele karar vermek istemiyorum bende çünkü sevgilimi gerçekten seviyorum, bu arada annesi dul değil babası 25 senelik devlet memuru belki daha fazla, benim ailemde memur ama herşeyi uğraşarak kısarak yaptılar ellerindeki herşeyi onlar ise evlatlarının bekliyorlar zoruma giden şey hiçbir yardım da bulunulmayacak, biz her masrafı kendimiz karşılayacağız üstüne bir de ev almayı düşünüyor olması, acele karar verip yanlış bir seçim yapmak istemiyorum çünkü bu konular açılana kadar çok mutluydum, tek diyebileceğim aileler bencil olmamal..

Fal olayına gelince açıkcası benimde içime sinen bir düşünce değil, keşke rüyamda bir ses senin için doğru olan............ Şeklinde bir uyarı yapsa :)

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Hiç bir şey yapma annene sor o san doğru cevabı verir.. Ayrıca herhangi istediğin duayı edebilir Allahtan hayırsızsa gönlünüzce yollarınızı ayırmasını dileyebilirsin..

Kimse için maddı manevi kendini ezdirme..

Mutlu bir yuva mı kurmak amacın yoksa başkalarını rahat ettirmekmi ?

Sinirlendim valla sabah sabah nasıl insanlar var !!!

gümüş

Kayıtlı Üye
Annenin- evinin olması aslında herkes için karlı bir durum- maliyeti makul kimseyi fazla zorlamayacak şartlarda yer bulunması durumunda- kira ödemekle taksit ödemek arasındaki fark çok çok az olabilir- buna benim ailem kendisi aldı diye bakmak kıyaslama yapmak hatalı- şartlarınız bir değil, evet yatırım yapmamıs olmaları sizin probleminiz değil ama ailelerde neler yasandıgını da bilemeyiz- bu çeşit bir kıyaslama dogru olmaz- ya da evleneceğiniz kişilerde aramak lazım kriterleri tekrar gözden geçirmek lazım gelir düşünüyorum.

kıvep

Banlı Kullanıcı
O kendi ailesini annesini düşünüyorsa, sende kendi aileni düşün. Sende kendi ailene mutlu olman için söz vermedin mi?
Kişi daha ailesini gecindiremiyor, borç ödüyor, karısını çalıştırıyorken birde annesine ev almak lükse kaçar.
Eğer sevgilinin gücü varsa, evlenmeden önce alsın ne alıncaksa, seninle evlenmeyi neden bekliyor?
Kendi gücüyle bir şey yapamayıp, başkalarına yaslanarak kendi isteklerini gercekleştiren insanlardan bi hayır gelmez.
Bana çok saçma geliyor durum, daha kendi düğününü borçla yapan bi insan, nası olurda başkasına ev almayı düşünebilir.
Sevgilin belli ki, evliliğin getirdiği sorumluluklara hazır değil.
Annesine ev alması kötü bir şey değil, ama bunu yapmaya gücü yokken senin sırtına yük bindirmesin.
Önce ne istiyosa yapsın, istediğini alsın, sonra seninle evlensin.
Ayni hikayeden yüzlerce var, sonuda belli. İyice düşün taşın öyle karar ver.

gümüş

Kayıtlı Üye
Ama nişanlısı da öğrenci sanırım-yanlış mı anladım ben?

donzula

Kayıtlı Üye
Sayın gümüş çok haklısınız neler yaşadıklarını bilemeyiz. Ben dul olduğunu düşünmüştüm Sayın Pnar böyle bahsedince ancak değilmiş ve babası devlet memuru zaten emekli olunca yüklü bir tazminat ve emekli maaşı almaya başlayacak. Annesi yalnız kalmış olsa evet yapılabilir bir iyilik durumlar el verdikten sonra ama babası varken annesine ev almak damada düşmez diye düşünüyorum. Tabi bunun içinde ilişki bitirimez oturup her şeyin düzene sokulması gerekli. Arkadaşımız zaten ne kadar çok sevdiğini belirtmiş. Eminim bunu da aşıcaksınızdır. Sevgiyle kalın.

gümüş

Kayıtlı Üye
Valla ilk önce ben de dul anladım- sonra belki olur a aile meseleleri veya hayat herkese farklı geliyor, olmadı mı olmıuyor- nedenleri neyse ne de şimdiki zamanda mevcuta bakmak lazım-o da sadece dünü değiştiremeyeceğimiz için- iki aileyi bu açıdan kıyaslamak doğru değil diye düşünüyorum- kıyaslamaya başlarsak sevgiden önce gelen başka şeyler oluyor-düz mantık. Bence- ki hepimizin söyleyeceği bence olacak sonuçta- ve hiç bir şey bence sence olmuyor gerçek hayatta o da ayrı konu_ mevcut şartlardan maksimum faydayı alacak şekilde ve zararı da minimize eedecek biçimde ele almak gerekiyor. Mantık olmadı mı olmuyor-aşk için bile olsa :(

pnar

Kayıtlı Üye
İş
veteriner hekim
sevgili gümüş , erkek arkadaşım da öğrenci benden bir dönem üstte ve bu sene mezun oluyor zaten o yüzden artık bu kadar ciddi olarak kafa yormaya başladım, önceden bir şekilde hallolur herşey gibi geliyordu ama şimdi öyle değil.

Evet belki kıyaslama yapmak hatalı ama , onların düşünceside doğru gelmiyor ben diyemezdim heralde '' oğlum bana ev al araba al '' diye özellikle de maddi olarak hiçbir katkım olmazken, çünkü okulun ilk 3 senesi aileye yük olmayayım diye hem çalıştı hem okudu, abisi ise öğrenci haliyle araba aldırdı ailesine işte durum bu olunca bende hazmedemiyorum.. Karşılıklı olarak konuşup en doğru kararı vereceğimi umuyorum.

dikkate alıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler :))

pnar

Kayıtlı Üye
İş
veteriner hekim
O kendi ailesini annesini düşünüyorsa, sende kendi aileni düşün. Sende kendi ailene mutlu olman için söz vermedin mi?
Kişi daha ailesini gecindiremiyor, borç ödüyor, karısını çalıştırıyorken birde annesine ev almak lükse kaçar.
Eğer sevgilinin gücü varsa, evlenmeden önce alsın ne alıncaksa, seninle evlenmeyi neden bekliyor?
Kendi gücüyle bir şey yapamayıp, başkalarına yaslanarak kendi isteklerini gercekleştiren insanlardan bi hayır gelmez.
Bana çok saçma geliyor durum, daha kendi düğününü borçla yapan bi insan, nası olurda başkasına ev almayı düşünebilir.
Sevgilin belli ki, evliliğin getirdiği sorumluluklara hazır değil.
Annesine ev alması kötü bir şey değil, ama bunu yapmaya gücü yokken senin sırtına yük bindirmesin.
Önce ne istiyosa yapsın, istediğini alsın, sonra seninle evlensin.
Ayni hikayeden yüzlerce var, sonuda belli. İyice düşün taşın öyle karar ver.

yarın ayrıntılı bir şekilde tekrar konuşacağız bende sizin gibi düşünüyorum , konuşma nasıl biter hiç bilemiyorum büyük ihtimalle çok maddiyatçı olduğumu söyleyecek ama maalesef dünyanın düzeni maddiyatsız olmuyor , desteğiniz için teşekkürler sevgili kıvep

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...