birilerine kendi düşünceni benimsetmek !!

Girgin

Kayıtlı Üye
Evet arkadaşlar insanlara istediğini yaptırmak yada birilerinin senin gibi düşünmesini sağlamanın yolunu açıklamak istedim zira ben bunu farkında olmadan yapıyormuşum küçüklükten beri isterseniz yaptığınız suçu 10 kişi görsün bu kişilere bu yöntemle suçsuz gibi gözükebilirsiniz
Öncelikle bir insana kendi düşünceleri benimsetemezsiniz insanlar kesin düşüncelerini değiştirmez ve onlara inanır bu yüzden düşüncenizi onlara benimsetmek neredeyse imkansızdır...
Benimsetmek için tek kural vardır onlara öyle şeyler hissettir söyle ki senin gibi düşünmesini sağla mantığını kullanmasını sağla bunu dene göreceksin nasılda yumuşadılar ve artık hazırsınız onun düşüncelerine
Mesela bir insan trafikte istenilen yere giderken bildiği yoldan vazgeçmez çünkü hep kullandığı yol odur ve onu götüreceğini bilir sen bu adama farklı bir yol söylediğinde itiraz eder çünkü ihtimal vermez bunun için düşündürmemiz gerekir bu yüzden ona daha kısa daha hızlı götürebileceğinizi düşündürürsünüz boyleve o sizin seçtiğiniz yoldan gidecektir basit bir şekilde açıklamaya gerek duydum bunun mantığını kavradığınız zaman insanlara istediğinizi yaptırmak zor olmayacaktır daha fazla bilgi almak isteyen mesaj atarsa daha cok yardımcı olurum...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Zümrüt-ü anka kuşunu buldum müjdesi gibi başlamışsınız yazınıza ama sonu hüsran :)
Yaptığınız suçu 10 kişi görsün ama bu yöntemle suçsuz gibi görünebilirsiniz ile başladınız trafik hızı ile yazınıza son verdiniz.

Girgin

Kayıtlı Üye
Farkındayım ama yoğun olarak anlatsaydım bence kimseler benimsemezdi bu düşünceyi farkettiysen okuyanlar düşüncemi düşündürmeyi başardım :):)

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Daha fazla bilgiyi mesaj yerine buradan paylaşırsanız çok daha güzel olacaktır. Böylece herkes yazdıklarınızdan faydalanabilir. :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu dediğiniz şey yeni birşey değil ikna kabiliyeti ile alakalı birşey gibi geldi bana,yani pek gizemci bir yönünü göremedim bu anlattığınız metodun

Girgin

Kayıtlı Üye
Sayın Yare-i Yarim ikna kabiliyeti diyebilirsin ama yaptığın bu olayın karşı tarafta nasıl bir kimyasal dengesizlik yaratabilir düşünsene sen birisine senin adın ali değil aslında veli olduğunu söylersen seni deli olarak görür ama sen ona adının veli olduğunu düşündürürsen nasıl sonuçlar olabileceğini düşünüyormusun bence bu beyin kontrol etmek tabi imkansız gibi gelebilir bu düşünce ama ben bunu sosyal hayatımda çoğunlukla yapıyorum mesela kız arkadaşım üstünde yapıyorum ilk aşama kafasını karıştır sonra düşünceni aşıla bu kadar basit insan düşünen varlıktır ve insanları kendin gibi düşündürürsen senin düşünceni benimserler böylece istediğin herşeyi yaparlar yada söylediğin herşeye inanırlar

enesuynk

Kayıtlı Üye
Ben ortada bir metod göremiyorum ne yazık ki...

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Girgin

Kayıtlı Üye
Siz yemek yerken metod arıyormusunuz deneyin görün birşey kaybettirmez

gizliherif

Kayıtlı Üye
Bu anlattığın olayın doğa üstüyle alakası yok, bu bir ikna yöntemidir.

enesuynk

Kayıtlı Üye
Seni seven birinin senin düşündüğünü benimsemesi senin anlattığın şeyin dışındadır. Senin düşünceni benimser çünkü sana ve düşüncelerine değer verir. Şayet ortada bir metod var ise (-ki bence yok) bunun kanıtlamak için sizin tanımayan birine yapmak objektif bir sonuca ulaştırır. Verdiğiniz örnekler de saçma , şayet sizin kimliğinize bakmış birisi sizin adınızın ali olduğunu bilir ve veli olduğunu kabul etmez eğer zorlarsanız sizi veli diye çağırabilir ama onun beyninde gerçek adınız hep alidir sadece sizi kırmamak için bunu yapabilir ve bu yaptığı şeyin ona bir zararı yoktur. Bir digeride yol mevzusu buna değinmem bile hata. Eğer 1. Yol 2. Yoldan kısa ise siz 2. Yola daha kısa diye ikna etseniz bile 1. Yol ile 2. Yol arasındaki fark hep aynidir. Yani hangi yolun kısa olduğunu bilen birine karşı şansınız maalesef yok. Sonuç olarak sevildiği insanları denek gibi kullanıp onların açıklıklarından faydalanarak ego tatmin etmek vede buraya gelip bunu imkansiz birşeymiş gibi gösterip rant sağlamak pekte akıllıca birşey olmasa gerek. Neyse hafıza silmeyi başardığınız zaman tekrar görüşmek dileğimle iyi günler.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

AJA

Elit Üye
Sayın üye konuyu yanlış bölüme açmışsınız.Kişisel gelişime uygun olabilirdi.Taşıyorum konunuzu ,lütfen sonrakilerde dikkatlice seçin bölümü.Forumu tanımıyorsunuz yeni olduğunuzdan,kuralları okuyunuz.
Ayrıca yukarıda sen ben dostum gibi hitap şekilllerini kullanmıyoruz ,düzelttim.İtinalı davranmanızı bekliyoruz.İyi forumlar.

Girgin

Kayıtlı Üye
Enes olayları saptırıyorsun benim savunduğum olay başka birisine düşünceni benimsetemezsin benimsetmek için onunda senin gibi düşünmesi sağlaman gerek ana olay bu ve yazdıklarımı yanlış okumuşsun bidaha okumanı tavsiye ederim

albus

Kayıtlı Üye
Bu olay münazarada çok fazla vardır zaten. ben okulumun münazara başkanıydım ve klübümüz, o kadar saçma sapan konulu yarışmalarda yarıştıki... mesela yoğurdun rengi beyaz değil siyahtır önermesi bir münazara yarışında ispatlandı. ama dedikleriniz; parapsikolojik, herkesin yapamayacağı, telekinizi gibi bir durum değil. bu çok genel geçer bir olay. ve bu olayı çok güzel anlatmışsınız ama tanımını yaptığınız şeyi sizde bilmiyorsunuz bence. yani sizce bu olay ne? bunun adı ne? içeriği ne? parapsikolojik bir olay mı? başkalarının düşüncelerine zorla mı karışıyorsunuz?
Hayır.
Yine kişi o yol ayrımında istediği yol yerine farklı yoldan giderken kendi seçimiyle gider, evet siz belki biraz yardımcı olmuş olabilirsiniz ama bunu siz yapmış sayılmazsınız. Eylemi yapan odur.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın Girgin
Söyledikleriniz doğru elbet. Fakat taktik uygulayarak ve dışarıdan müdahale ederek sizin gibi düşünmesini sağladığınız insanların size ne gibi yararı olabilir ki? Yahut bu insandan o anki veya kısa süreli çıkarınız dışında ne bekleyebilirsiniz? Lütfen sizi yargıladığımı düşünmeyin bu haddime değil. Fakat inanın bu şey insanı mutlu eden şey değil. Sizinle olan insanın sizi siz olarak sevip bu yüzden sizinle olması kadar, bu yüzden size katlanması kadar insana huzur ve mutluluk veren az şey var şu dünyada. Yaptığım en büyük hatalardan biriydi kendim gibi davranmayıp insanları böyle etkilemek. Yoruluyorsunuz. Ve bu hiçbir şekilde dürüst gelmemeye başlıyor. Asıl istediğiniz şeyin bu olmadığını farkediyorsunuz. İnsanları tanıyorsunuz belki bu sayede. Fakat onların gerçek yüzlerini görünce uyguladığınız taktiklerin onların gerçek karakterlerini değil sadece size gösterdikleri taraflarını etkilediğini görüyorsunuz.
İnsanları kandırabilirsiniz; ama onları değiştiremezsininiz.

albus

Kayıtlı Üye
Bence tartışma gereklidir, farklı yollar olduğunu bilmek ve buna inanmak gerekir. Ancak konuştuğunuz kişinin yolunun sizin yolunuzdan daha güzel bir yol oluğunu nerden bilebilirsiniz? Karşı tarafı zorla ikna etmeye çalışmak manasız. Tartışma kazanmak için değil, öğrenmek için yapılır. Farklı yolları bulmak için..

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bahsedilen metod özetle şu oluyor;

Fikirlerini bir başkasına empoze etmenin yolu, empati kurdurmayı sağlayarak ikna kabiliyetini kullanmaktır.

Doğum haritasında merkür ve hava elementi etkileri hitabeti ve ikna yeteneğini destekler.

gümüş

Kayıtlı Üye
Benim yetiştiğim mahallede ona "manipülasyon"deniyor,bazı anneler bu konuda çok iyidir +

Foot in the Door, kapıya ayak koyma tekniği (Freedman ve Frazer, 1966)
Low Ball, oltaya takma tekniği (Cialdini, 1978)
Door in the Face, yüzüne kapıyı çarpma tekniği (Cialdini, 1975)
Açık ve zımni tarzlar
Klasik ve yeni tarzlar gibi teknikleri var- mış ( wikipedia) :)

hopefull06

Kayıtlı Üye
Bahsettiğiniz manipulasyon sanırım. . Bunu bilinçli yada bilinçsiz bir cok kişi yapar. Siz adını söylemesenizde yada bir isim koymasanizda bilerek yapıyor olabilirsiniz.

ProRai

Kayıtlı Üye
Usta manipülatör ve sosyotlar bunu günlük hayatında çerez yer gibi yapıyor. Tabi birazda onsan sarraflığı herek.