Asıl sebep ölüm ve yalnızlık korkusuymuş?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

end

Kayıtlı Üye
Birkaç aydır depresyondayım ve tedavi görüyorum. Haftaiçi panikle krizlerim oluyor vs. Bu konuyu açma sebebim maddi gelecek kaygısından kaynaklanan bu depresyonumun aslında sebebi herşeyi kaybedip, bitip sonra o mezarda tek kalma korkusuymuş. Ne saçma diyebilirsiniz ama beyin bir hayatımdaki aksaklığı hemen en hızlı en kötü halini yaşıyor, bu farkettiğim kısmı, sonrada ben farketmeden en kötü halini devam ettirip ölüm ve yalnızlık kırkusuna kadar ulaşıyormuş. Şimdi bu farkındalığa ulaştım, ama sorum şu bunu farketsemde hiçbirşeye yaramıyor, o ezberi bozmam lazım. Yada bozabilirmiyim?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Herşeyin bir süresi olduğunu ve dönüşmek değişmek zorunda olduğunu da kabul edebilirsiniz.Bu dönüşümlerde kimi zaman yol arkadaşlarımız olur kimi zaman da yeni yol arkadaşlarına sahip olmak için yanlız kalmamız gerekir.
Değişimden kaçarsanız hem hayatınızdakileri elinizde tutmaya çalışmaktan yorulur hem de onları manipule ettiğinizden uzaklaşmalarını sağlarsınız. Asıl olay şu hiçbir şekilde yanlız kalmazsınız. Yaşadığınız sürece üzerinde bulunduğunuz gezegende sürekli etkileşim ve iletişim halindesiniz,bu nedenle yanlızlık mümkün olmayan birşeydir. Anca akşam tek yaşayan biri evine geldiğinde sabaha dek yanlız vakit geçirebilir bu vakitler aslında günün koşturmacasından kurtulunan ve kişinin salt kendine ayıracağı en kıymetli vakitlerdir.Kitap okumak, hobilerle uğraşmak,spiritüel çalışmalar, kısacası sadece kendinize saklamak istediklerinizi paylaşacağınız dakikalarıdır.Sanatçılar en verimli bu saatlerde çalışır ve ortaya çağının ötesinde eserler çıkarırlar. Belki de yanlızlığın anlamını hayatınızda değiştirmeniz gerekir. Bunun için de yanlızken yapabileceklerinizi görüp kendinizi sevmeniz lazım? Birey olarak başarılarınız küçük te olsa (ampul değiştirmek gibi) kendi başınıza birşeyleri başarabilmenin farkına da varırsanız korkunuz geçecektir. Ve en önemlisi manevi bir boşluktaysanız bu sizi biraz zorlar.Çünkü insanlar ne olursa olsun kendini gören,kollayan ve bekleyen bir yaratıcının varlığıyla ve ona arınmış bir dönüşün özlemiyle asla yanlız olmadıklarını hissederler.

Bence bu geçici bir dönem, kendinizi çok hırpalamadan atlatın.Zaten birşeyleri fark etmeye başlamanız değişmeye ve şifalanmaya başladığınızı da gösterir.

Sevgiler

end

Kayıtlı Üye
Teşekkürler ancak bana sorsanız yalnız kalmaktan korkmuyorum, ama burada ki yalnızlık aslında ölüm. Herşeyin bitmesi. Ben ölümü gün içinde düşünmediğimi sansamda tüm korkularımı oraya bağlıyorum farketmeden.
Örneğin; Bu kredi yatmazsa çok sıkıntı diye düşünüp geçiyorum, ama beyin altta şöyle devam ediyor, " bunu yatıramazsan işin bitti, aileni geçindiremezsin, herkes mağdur olur, iflas edersin, evine ekmek getiremezsin, çocuğun okuyamaz, sonra çaresizlik, hayatın sonu ve ölüm"
Bu çok saçma demeyin beyin bunu okadar kısa saliselerde ve sık düşünüyor ki depresyona sokuyor kendini.
Benim sorum buna müdahele etmezsem bu beni bitirecek.

La-edri

Kayıtlı Üye
Sahiblik duygusunun ürettigi bir sonuc bu korku ve panic, insan hic bir seye sahib degildir.Emaneten bu hayatta bir takim gücleri vardir maddi ve manevi.Ama insan herzaman tecrübe etmistirki herseyi terk eder zamanla. Ve sizin sahib oldugunuz baglarinizdan gevsemeniz lazim. Bunu yapin yada yapmayin basiniza gelecek bir takim olumsuz yada olumlu seyler, ama siz bunlar yokken zihninizde senaryolar ile kendinize eziyet ediyorsunuz.Asil sahibine havale etmeniz gerekir, böyle yaparsaniz daha rahat bir hayat yasarsiniz.

Bir liste cikartin ve sahib oldugunuz seyleri yazin cok deger verdiginiz ve kaybetmeken korktugunuz seyleri.Üzerinde biraz düsünün.
Esyalar eskir makamlar degisir insanlar ölür.. ve insan aslinda hic birseye sahib degildir, ve aslinda hic birseye sahib olmayanin sahib cikabilecegi bir sorunu dahi yoktur, biraz akisina birakin ve asil sahibine havale edin.Sahib oldugunuz hayata dahi sahib cikamiyoruz hakikatte yoksa insan ölmezdi öyle degilmi.Ve bizim kontrolumuz altinda degildir olaylar, siz kredinizi ödersiniz misal yukaridaki zincirleme seyler basiniza gelmesin diye, ama bir felaket olur hemde sizin disinizda ve yine o seyler o haliyle basiniza gelebilir.
Kontrol altinda tutmaya calismayin hayatinizi saadece yapilmasi gerekenleri yapin ve guzel olani umun.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben açık bi mezar görsem girip yatıcam...
Ozaman dinlenir, tek başıma kafa dinlerim heralde, tek başına kalmak o kadar kötü mü?
Yanlız kalmak gibi olumsuz gördüğün kavramları beyninde olumlu yöne çevirmeye çalılabilirsin, yanlız kalmanın iyi yönleri ve yanlız kalınca yapacağım şeyler listesi hazırlayabilirsin.
Herşeyin iyi tarafı olduğu gibi yanlız kalmanın iyi yönleri vardır.
Gelecek kaygısıda az çok herkeste var, ilkokul çocuğu bile sene sonu karnesi için kaygılanır. Gelecek kaygısı, günlük hayatın bi parçası. Anı yaşayarak ve düşünmeyrek aşılabilir. Geleceği düşünüp ona yatırım yapmak sağlıklı olan ama fazla düşünüp anı kaçırmamak en iyisi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...