Tarot bir kehanet yönteminden daha fazlasıdır.

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Tarot'un tarihçesi, tıpkı kartların anlamları gibi gizemlidir. Öncelikle şunu belirtmek isterim, Tarot aslen bir kehanet yöntemi olarak ortaya çıkmamıştır. Sanıldığından çok daha derin bir Sırlar dünyasının kapılarını açar. Ama herkese değil. Kadim bir bilgelik ve Ustalık ister. Tarot aslında THOT Kitabıdır. Mısır Tanrılarından Thot'un evrensel sırları ve bilgeliği içeren bir bilgi kitabıdır. Burada evrenlerin, Kainatın Yaratılışı ve gizemleri belli bir kronolojiye göre anlatılmaktadır. İnsanlığın geçmişi ve geleceği burada kayıtlıdır. Kitaptaki tüm bilgiler bazı gizemciler ve üstadlar tarafından , birbirini takip eden olaylar ve sembollerle yine kronolojik olarak kartların üzerine çizilmiş ve kaydedilmiştir. Bu konuda pek çok açıklama getirilmeye çalışılsa da, kesin bir bilgi yoktur.

Tarot Kartları yüzyıllardır gizli limlerde eğitim gören kişiler tarafından sezgisel yeteneklerinin artması, hassiyetlerinin ve algılamalarının gelişmesi için , ezoterik ve mistik sembolleri de içeren bir eğitim sistemi olmuştur. Thot Kitabı ya da diğer değişle Tarot, Tanrı'nın, insanın ve evrenin özünü ve bunların birbirleriyle olan ilişkisini Kabalistik sembollerle ifade etmektedir. Ve tüm bu semboller Ezoterik anlamlar içermektedir.

Tarot kartları iç duyu algılamalarımızı, şuurüstüne iletip hepimizin içinde var olan sezgisel gücümüzü ortaya koymamıza yardımcı olmaktadır. Böylece sahibi ile Makrokozmos arasında metafizik bir bağ oluşturur. Geleceğe ait olan bilgileri de aynı geçmişin ve anın bilgisi gibi, gerek Astrolojik gerekse ezoterik sembollerle ustanın bilincine iletir. Zaman kavramı bizim için geçerli bir kavramdır. Uzayda ne zaman ne de yön kavramı bulunmamaktadır. Herkesin bildiği bir söz vardır ''Tarih tekerrürden ibarettir''. Bu gerçekten yola çıkarsak Tarot'ın bilgeliğinin sırrı da budur diyebiliriz.
Tarot Kartların çizimine M.S. 618 tarihinde Çin'de egemen olan Tang hanedanı zamanındaki paraların örnek alındığı zannedilmektedir. Kartlar yüzyıllar boyu değişik kültürlerde pek çok şekle bürünmüşsede, sembolik figürleri değişmemiştir.

Dünyayı dolaşan Çingeneler sayesinde, Tarotun böylesine yaygın hale gelmesinin sağlandığı düşünülmektedir. Aslında Avrupa'da 1550 yılına kadar çingeneler belli bir nufüsa erişememişlerdi . Oysa Tarot bir asır kadar evvel Avrupa'nın hemen hemen tüm ülkelerinde bilinmekteydi. Böyle düşünülecek olursa Tarot'la Çingeneler arasındaki ilişki zayıflamakta fakat iki asırlık zaman dilimi içinde Tarot'un yayılması Çingenelerin Avrupa'da görülmeleriyle aynı zamana denk gelmektedir.

Başka bir açıklamaya göre ise M.S. 710 yılında İspanya'ya giren ve 1492'ye kadar burada kalan Arapların bu kartları Avrupa'ya getirdiği şeklindedir. İspanya'nın Müslümanlardan Hristiyanlara geçmesi ile sadece bir şehirde binlerce kitap Hristiyan alemine devrolmuştur. Buna rağmen Arapların ünlü Binbir gece masalları'nda Tarot'a rastlanmaması bu olasılığıda ortadan kaldırmaktadır.

Bu konuda her ne düşünülürse düşünülsün, insanlar her zaman geleceği merak etmiştir. Geleceği öğrenmek için her zaman çeşitli yöntemler geliştirmiş ve zaman zaman bu yöntemlerden yararlanmaya çalışmıştır. Bu yöntemlerin en tanınmışı olan Tarot yüzyıllardır başarılı sonuçlar vermiştir. Tarot'tan istenilen faydayı sağlamak için en önemli adım kartların anlamlarına inanmaktır. Yaşadıklarımızı ve geleceği hiç birimiz değiştiremeyiz ancak seçeneklerimizi belirleyebiliriz. Tarot bize yol gösterir ve seçim yapma hakkı tanır. Buna göre de her seçeneğe göre belirlenmiş kader çizgisini sunar önünüze.İşte bu nedenle Tarot kartları ile kurduğumuz iletişim ve enerji alışverişi sonucunda , danıştığımız sorulara alacağımız cevaplarla merak ettiklerimizi yanıtlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrılır.

Büyük arkana özel ve anlamlı durumları tanımlamaktadır. Romen rakkamlarıyla 0 ve 1-21 olarak numaralandırılmışlardır. Bu destede, Deli, Büyücü, Başrahibe, İmparotiçe, İmparator, Başrahip, Aşıklar, Savaş Arabası, Kuvvet, Münzevi, Kader Çarkı, Adalet, Asılmış Adam, Ölüm, Denge, Şeytan , Yıkılan Kule, Yıldız, Ay, Güneş, Uyanış ve Dünya kartları bulunmaktadır.

Bu kartlar hayattaki derslerin manevi anlamlarını gösterir. Kartlar ayrıca, psikolojik karakterin, maneviyet ya da ruhumuzun farklı kısımlarının ifadesidir.

Küçük Arkana ise 56 karttan oluşmaktadır. 10 kart Asalar, 10 kart Kılıçlar, 10 kart Kupalar, 10 Tılsımlar ve geriye kalan 16 kart ise Saraylı Kartları'dır. Küçük Arkana günlük yaşamımızdaki koşulları ve olayları anlatır.

Asalardan oluşan kartlar; başarı, savunma, mücadele etme ve rekabeti anlatmaktadır. Kupalar; sevgi alışverişini ve sevdiğimiz birini çevreleyen olayları gösteren hayatın duygusal yönleriyle ilgilidir. Bu kartlarda hayatımızın iniş, çıkışlarını, ilişkileri, aşkı ve aileyi görürüz. Kılıçlarda ise problemler ve güçlükler ana temalardır. Tılsımlar ise bize hayatın pratik, gerçekçi maddesel yönünü göstermektedir.

Tüm bu anlatımlar sonucunda şunu belirtmek isterim. Eline her Tarot destesi alanın, içindeki mini kitapçığa bakarak ya da ezberleyerek Tarot Ustası olması ya da doğru yorum ya da yönlendirmelere ulaşması söz konusu değildir. Tarot herşeyden önce bir FAL değildir. Çok gizemli bir dünyanın dışarıdan gördüğünüz kadarıdır. Aynanın sadece baktığınız ve gördüğünüz kısmıdır.
Tara Gürses

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Tarot kombinasyonları ile 15 senedir uğraşıyorum. 3000 den fazla kambinasyon çıkardım hala çıkmaya devam ediyor. Tarot çok çalışarak diğer tarot okuyucuları ile konuşarak. Sembol renk numeroloji tarih gibi ilim ve bilimlerle öğrenilerek birleştirilmelidir. Sadece bir fal aracı olarak değil bir yaşam Şekline dönüşmeli. Kartlarına aşık olmayan zaten hiç yeltenmesin işin içinden çıkamaz

4

43887

Tarot bilinmeyene ışık tutan hayat yolculuğumuzda bizim içsel rehberimizi keşfetmemizi sağlayan kehanet sistemidir.78 kartın her birinde bir yaşanmışlık gizleniyor.Bu zorlu zahmet isteyen resimli kitabı okuyan, yaşayan ,yorumlayan kişi kadim bilgeliğin sırrına vakıf oluyor.Tabi ben bu yolun neresindeyim bilemiyorum sadece uzun bir yolum ve bana öğreteceği çok şey var onu biliyorum. :) Sevgili Urum'un da dediği gibi şekiller renkler sayı sembolizmi vs.hepsi bir bütün içinde ele alınmalı hepsi ayrı mesaj ayrı gizem ve kartlarına aşkla sevgiyle bağlı olmayan bence de Tarot'a yanaşmasın ...