Aralık Osi şifa uyumlaması oyunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
23 aralık 2014 tarihinde uyumlama başlayacaktır. 6 kişi uyumlama için seçilecektir. Osi şifa uyumlamasına katılmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki soruya cevap vermeleri gerekmektedir. yorumunu en çok beğendiğim 6 kişi uyumlama alacaktır. Osi şifa uyumlaması hakkındaki bilgisi olmayan arkadaşlar eski konuları okuyabilir. Bu oyunun iki amacı vardır. uyumlamayı aynı zaman diliminde 6 kişiden daha fazlasına yapamıyorum. 6 kişi seçmek zorundayım ikinci amacı araştırmaya sevk etmek ve yeni bilgiler öğrenilmesini sağlamaktır. Lütfen sadece kişisel fikirlerinizi değil araştırma yaparak yorumlarınızı yapınız.

Hayırlı olması dileğiyle kolay geldin. Sevgi ve ışıkla

Soru: Özgür irade var mıdır?

marrie

Kayıtlı Üye
]Evet, özgür irade vardır. Her insan kararlarında özgürdür. Şöyle örnek vereyim; intihar etmeyi düşünen bir adam düşüncesini hangi sonuca bağlarsa onu yapar. Birçok başarı hikayesi var bilirsin işte 0'dan başlayıp zengin olanlar veya tam tersi çok zengin olup çaresiz duruma düşenler. Kısaca her insan kendi hayatına yön verebilir

BlueS

Kayıtlı Üye
Bence, özgür irade yaratıcının bizi kısıtladığı kadar vardır. Örneğin; İşin sonu bellidir ve yazılmıştır fakat o yola nasıl gideceğimiz hangi yolu seçeceğimiz bizim elimizdedir. Yani doğal yollardan öleceğimizin belirlendiği tarih gelince biz dışarıdıysak ayağımız takılır düşer ölürüz yada uyuyorsak uykuda ölürüz ama o durumun, o an gerçekleşmesi gerekiyorsa gerçekleşecektir. Sadece sonuca giden yol bize kalmıştır.

Skleton

Kayıtlı Üye
önce “özgür irade” nedir onu izah edelim. ama izah ederken objektif davranmakta fayda var. öncelikle günümüz Anadolu topraklarında etkin olan islam dini açısından inceleyelim.islamda özgür irade , mezhepler arasında da tartışma konusudur fakat kader kaza ilişkisine bağlanmıştır.
Kaderi ikiye ayırıp insanın iradesi ile olanlar diğeri de olmayanlar . insanın kaderi olmayanlar göz rengi saçı sakalı şekli vs , bunlar binlerce hatta belki milyonlarca yıl sürekli genetik kodlarımızda birikip şekillenenlerdir. İnsanın iradesi ile olanlar bellidir dünyaya geldiklerinde yaptığı seçimlerdir , top oynamak , kitap okumak , hak yemek veya iyilik yapmak gibi..
Bu seçimler için örnek verelim islama göre iyilik yapılırsa cennete gidilecek , kötülük yapılırsa cehenneme gidilecek . bunlar anlatılır ve seçim şansı tanınır .
Ayrıca islam inancına göre , allah adem ile havvayı yarattığında onlara bir meyveye yaklaşmasını yasakladı bu demektir ki ademe seçebilme şansı verildiğidir .bu seçebilme şansı kendi içgüdüleriyle hisleriyle hareket edebilme şansını da verdi. karar verme , eğer ki o meyveyi yemeseydi cennette kalacaktı ama yine de meraklanıp o meyveyi illaki yiyecekti öyle böyle . ve sonunda havvadan etkilenerek elmayı yedi ve sonuç cennetten atılmak oldu . ilginçtir ki o meyve ile şeytanın vesilesi ile tanıştı. şeytanın oraya gireceği biliniyordu her şey levh-i mahfuz da yazılıydı ve hatta şeytanında levhi mahfuzu okuyabilenlerden olduğu bir takım hadislerde belirtilir. şeytanın o meyveyi yemeleri için uğraşması , o meyvenin yenilmesi bunlar belli bir başlangıcın başlaması için gerekli şeylerdi . öylece iyilik, kötülük nedir bilinmeyen bir cennetten atılıp iyinin kötülüğün ne olduğunu insan mahlukatına benimsetmekti , ne iyiyi anlarız ne de kötüyü anlarız birbirlerinin alternatifi olmadığı sürece.
Ama şimdiye kadar anlattıklarımda hep bir eksiklik hissedebilirsiniz çünkü islam sonucu bağlayamıyor . islam bağlayamadıysa ben hiç bağlayamam. Ya da ben anlamadım , sır bana verilmedi vs olay uzar böyle ben en iyisi , sakince ellerimi yavaşça klavyeden çekerek islami açıdan açıklamayı bu yazdığım cümleyle noktalayalım.
Şimdiye kadar anlatılan hep islami açıdan. Benim görüşüm tabi bu değil , daha farklı.
benim görüşüme göre tanrı tarafsızdır , her şeyi yaratan , iyiliği kötülüğü onun türevlerini herşeyi yaratan olan bir şeyin insanlara seçimler dolasıyla yargılanması olayı pek sıcak gelmiyor , özgür seçim varsa özgürlük vardır ! Her şey bi kaderde yazılıysa da bunun adı özgür irade değil , köle iradesidir. madem biliniyorsa her şey bu tiyatro oyunu niye oynanıyor diye de sorar insan. Öyle de böyle de her seçimde sonuç bellidir , tanrıya ulaşıcaktır , o halde niye bu tiyatro oynanıyor diye de sorabilir insan . belki de bize anlatılanlar yanlıştır , yalandır . Oldum olası sinir olmuşumdur , gerçi o da olmadıktan sonra gizli dediğimiz şey nasıl gizli kalsın.
Yaklaşık bi 54 yılmıdır tam hatırlamıyorum kasalarda saklı olan bir kitabın piyasaya sürüldüğünü hepiniz duymuşsunuzdur ben de üşenmedim gittim aldım, ilk aldığım kitap biraz ağır geldi malum 1960 türkçesiyle yazılmış sindire sindire okumaya başladık . Oku babam oku , çok kasıyordum kendimi anlayabilmek için. Eh biraz bir şeyler anlayabildik sonunda ama hepsini daha okuyamadım belli olmayan sebeplerden dolayı , bir üşengecim bi üşengeç değilim ben de anlamadım orasını . Neyse devam edelim , kitapta herşeyin bir amorf maddesinden oluştuğu bizim kimyada gördüğümüz Hidrojen elementi değil de spirituelistlerin ruh celselerindeki varlıkların kendilerine göre bildiği hidrojen atomuyla oluştuğunu açıklar . Ve bu maddeye herşeyin bir biriyle tesir ederek bir şeyleri oluşturduğunu söyler. Demek istediği şey şu , sen evrenden bir şey istersin enerji gönderirsin o da tesir edip sana karşılığını gönderir. Bunu biraz detaylıca açıklaya dursun ben zaten zorlanarak okuduğum kitabı yarıda kesmek zorunda kaldım, ama bedri ruhselmanın ekolüne göre tekamül edildiğini söyler. Nedir bu tekamül , dünyaya gönderiliş amacımız , dünyada bazı dersleri öğrenip , üst boyutlara geçiş yapabilmek . Yani tüm amaç bu . Bu işin sonu nedir diye de sorduğumuzda kendi kendimize sonuç tanrıya dönmek yani YOK OLMAKtır. Yok olmaktan korkan var mı, ne yalan söyleyeyim ben de korkuyorum. Neyse bu konudan niye bahsettim çünkü özgür irade diye bir şeyin var olduğunu düşünenlerdenim ve bu konuya benzer düşünen bu akımın etkisine kapılmış insanlardan biriyim , her şey yazılanlar gibi olmayabiliyor çünkü deneyimler sübjektif olabiliyor. Objektif olması da beklenemez kolektif bilinç diye bir şey var , onu da siz araştırın.

Neyse o kadar bir şeyler açıklamaya çalıştım kendimce ama halen özgür irade var mı yok mu bu soruya net bir cevap veremedim yani bir sonuca bağlayamadım çünkü bağlayan bir din yok , varsa bana da gösterin ben de öğreneyim. Daha çok majikal çalışmalar yapan , vizyon şeklinde özellikle o tür çalışmaları yapan büyücü veya büyücü olmayan arkadaşlar varsa onlar benden çoook çok daha iyi bilir bu konuyu . Büyücü dediğim item alıp Firelightball atan Knight, Metin2 ,Silkroad şövalyeleri değil. Hele hele Harry Potter hiç değil.
Hislerime göre konuşucak olursam bence özgür irade var, sonuçta ben istediğim şeyi yazabiliyorum , istediğim küfürü söyleyebiliyorum. Tanrı kötülüktür iyiliktir nedir bilmez sonuçta biz oluşturduk bu kavramları . belki de tanrı yoktur bilemiyorum . yani gelip de bi kitap okuyayım aa öyle yazıyor o zaman var diyen cinslerden değilim , körü körüne de inanmam bir şeye . şüpheci olmayacaksam niye yaşıyorum ki ben. Sıkılır insan hep aynı döngü falan. Kötülük yapmak istesem yaparım ama tabi yapmıyorum vicdan ile alakalı bir şey bu . Tanrıya bile küfredebiliyorum , bana bu izni veriyorsa özgür iradem var , yoksa diktatör olsaydı yassak ulan deseydi melekler gibi robot olurdum. Gerçi melek konusu da ayrı bir tartışma konusu . Of çok karma karışık derin mevzular bunlar.Düşünmeye çalışıyorum da (düşünemedi). Benden bu kadar , anlayışınız için teşekkür ediyorum şimdiden.

bendekiben

Elit Üye
Güzel bir soru sevgili urum, aslında konuya mod olarak yorum yapmak üyelere fırsat tanımamak gibi düşünülebilir diye yorum yapmayacaktım fakat konuyu okuyanlar ile yorum yapanlar arasındaki orantı hoşuma gitmeyince bende cevabımı nacizane yorumlayayım dedim. :)

Evrende her şey bir düzende işliyor ve bu düzen daha önceden kurulmuş planlanmış. Herkesin bir amacı var ve bu amaç dahilinde bir bütünü oluşturuyoruz. Her varlık Yaratıcının kurduğu düzene göre yaşayacaklarını yaşıyor ve düzene hizmet ediyor.Bu düzende bizim hiç mi söz hakkımız düşüncelerimiz özgür irademiz yok ? Var tabi ama seçenekler dahilinde. Yani Yaradan bizim için bir hayat belirlemiş fakat seçeneklerde vermiş. Biz bu seçeneklerden özgür irademizle belirlediklerimizi seçip hayatımıza yön veriyoruz fakat bu seçenekler dediğim gibi yaradanın takdirinde belirlenmiş. Biraz daha açarsak bir çocuğu düşünelim bu çocuk başarılı bir geleceğe sahip olabilir ama ona verilen seçenekler dahilinde. Seçeneklerde doktor, avukat, mühendis, bilim adamı olabilir fakat bu seçeneklerde sanatçı yoksa o olamayacaktır. Sadece ona belirlenenler arasından seçim yapacaktır. Bize verilenler ile düşünüp, karar verip, hissediyoruz. Sevdiğimiz yada hoşlanmadığımız şeyler var tercih etmediklerimiz veya yapmaktan hoşlandığımız şeyler özgür irademizden kaynaklanıyor. Daha da derin düşünürsek hayatımızda dönüm noktaları dediğimiz noktalar muhakkak olmuştur. İşte bu dönemlerde bizim için belirlenen 100 lerce seçimden yaptığımız seçimler bizi daha farklı kombinasyonlarla farklı daha nice 100 lerce hayatlara çıkarabilir lakin bizim için belirlenmiş olan hayatlara. Sevgiler...

freaky

Kayıtlı Üye
Bence özgür irade belirli bi ölçüde vardır. Yaratıcının istediğe ölçüde özgür iradeye sahibiz. Örnek vermek gerekirse ben bi arkadaşıma renkler arasından mor ve sarı arasından tercih yapmasını istedim diyelim. Arkadaşım da kendi özgür iradesiyle moru seçti diyelim. Şimdi burda ne kadar özgür bi irade olduğu tartışılır. Arkadaşıma göre evet özgür iradedir ama ben o kadar renk varken sadece iki renk seçmeye mahkum etmişimdir onu yani aslında arkadaşım kısıtlanmış oldu.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yaratilmis hic bir seyin kendine ait herhangi bir seyi yoktur hakikatte.Ve irade buna dahildir.

Allah her seyi özel esi benzeri olmayan bir bicimde yaratir, her seyde aciga cikar ve bunu her anda yapar, bu yüzden ben her anda bir isteyimdir der.
Insan her ne kadar sahib oldugu madi ve manevi degerleri kendine ait hiss etsede hakikatte HIC bir seye kendisine dahi sahib degildir, buyüzden ilmin hakikatine ermis kisiler kendilerini hiclik ile tanimlarlar.

Bu yukaridaki söylediklerime göre elbette birisi, mademki benim bir iradem yok o halde yazilmis bir senaryoyu ben ne diye oynayacagim, bu mümkün degildir secioyrum ve sectigimin farkindayim diyecektir hakli olarak.

Allah zamansiz ve mekansizdir,zamansiz ve mekansiz olmasindan dolayi zamanli ve mekanli olan bizim aklimiz bunu algilamakta ciddi boyutta zorlanir ve bu zorlanma olgusu kapasite sorunu "kader ve kaza" hakikatini hep sorgular durur.Ve ben saadece islam dininden bahsetmiyorum, bu her insan derinden ilgilendiren bir mevzu oldugunu düsünüyorm.

Allah;" ben insani kendi suretimde yarattim" diyor,ve buradaki suret sima(face) degildir, kendi özelliklerimde yani sifatlarimdan ona verdim öyle yarattim diyor.

Irade baslica bir sifattir, mürid esmasinin acilimi irade edendir, kiside bu esma var.Kisi bu esma ile ortaya koyar fiilini ve tavrini, sifat olmadan fiil meydana cikamaz, yani aslinda irade ederkende irade eden MÜRID esmasidir yani Allah.

Diyelimki kisi sokakta yarali bir kus gördü ona merhamet etti ve alip eve götürüp onun yaralarini sarmayi istedi, burada bu fiili koyan sey RAHIM esmasidir, yani Allah.
Diyelimki kisi brisi tarafindan incindi ambiyane bir sözle kaziklandi, kisi intikam almayi diledi ve aldi, bunu MUNTAKIM esmasi ile yapar, Müntakim intikamnini alan manasindadir.Muntakim yapiyor esittir Allah cünki bu sifatlar hakikatte ona ait.
Kisi yavrusunu cok sevdi, seven Vedut'tur. Kisi fakir birisine yardim etti yapan KERIM dir.Bu esmalar böyle uzara durur ama insan sifatsiz bir fiil ortaya koyamaz.Ve bu sifatlar Allah'a ait, Allah yapar.
Ve O diyorki ben dilemeden sen dileyemezsin ! Attigin zaman sen atmadin ancak Allah atti.Aglatanda güldürende BENIM.( ayet ile sabit bunlar)
Allah insana bu yetkiyi verir bütün sifatlarimi sende görmek istiyorum der, yetki senin der ama bunu yaparken bile o kiside Allah'tan baska bir fail yoktur zira sifatlari ile yapiyor kisi bunu.Acikcasi ve net olarak irade öyle zan ettigimiz gibi yoktur.Yetkiyi verdigi icin insana halife diyor zaten, yani yapan eden Allah insan burada gölge yada varlik gölgedir konumundadir.

Fakat kisi diyor ben irade ediyorum aklim da var istersem yaparim istemessem yapmam, cünki kisi anlamiyorki o bir özne ve özü O.Kendisini ayse fatma saniyor, ben yapiyorum diyor bunu meydana getiren algi onun egosudur. Oysa egodan kurtulanin görecegi tek sey; hmmm herseyi yapan Allah imis. Ben ise bir hic misim"der, bunu yasamayan herkez kendine bir kimlik verir ve bu kimlik Allah'tan ayri bir kimliktir ve batildir.

Safi esmasini ortaya koydugu icin kendisine doktor der, birilerine maas verdigi icin ki bu Rezzak'tir ben patronum der.Bir seye suret veriyorsa mesela resim yapiyor mesela bir heykel bunu yapan MUSAVVIR iken kendisini ressam yada heykeltras kisaca sanatci ünvani ile isimlendirir, oysa Müsavvir bir seye suret veren manasinda olan Allah'in esmasidir.Esmalari kendi özünde taniyip sahibine veremedigi icin Allah'i da ötelere koyar, ve ben irade edenim der müridin özünde oldugunu bilmiyor fakat getirsini tadiyor yasiyor ve tabiki sahib cikiyor.Oysa O ben sana sah damarindan yakinim der.. bu benim cemberimden cikamazsin manasinda bir bakima. Insan kendinden cikamaz ki.Bu yüzden iradesi öyle zan ettigi gibi kendine ait degildir. Ama insan cok özel yaratilmis bir varlik, o kadar özelki beni yansit irademle ve her sifatimla diyor, insan ise cilkini cikartiryor, nankörüz zira :) Zaten o insana pek anankör ve unutkandir der, kisinin zannindan dolayi diyor bunu.

Bir soru isareti daha olusacak, ama mademki siz bize istediginiz kadar yazip acabilirsiniz dediniz konuyu, o halde ben uzatmak istiyorum :) tesekkür ederim ayrica.

Bazilari kötü seyler yapiyor mesela gasp, adam öldürmek tecavüz yada birinin hakkina tecavüz.Bunu dami Allah yapiyor diye soru gelir akla.
Allah bunlari yapma dedi zaten, fakat bunlar oluyor, cünki Allah'in bir yönü degil iki yönü var, CELAL ve CEMAL. Bu olaylar meydana geliyorsa hak ile gelir meydana. Nasil ? Yine baglayici sifatlari ile. Kisinin hakkina tecavüz edersen gün gelir birisde senin hakkina tecavuz eder, zira Allah intikamini alir ve kel alakla bir insan ile sana o yaptigini yasatir, görünen sudurki, ay benim ne kabahatim vardi durduk yerde hic tanimadigim adam beni gasp etti.. iyide senin acik bir hesabin vardi hatirla.Hersey yerli yerindedir, ve insanda irade olsaydi bunu böyle pilanli ve eksiksiz ortaya koyamazdi.

Bazen meslea kisi bir sey yapar yada bir söz söyler, ve akabinde, kendisine sasar ben bun yapacak /söyleyecek adam degildim, basiretim kapanmis olmali... Iraden nerde idi madem irade sahibisin.
Bazen özellikle kadinlarda bu coktur zira kadinda rahim esmasi yogundur, kadin birisine cok sinirlenir bir cok seyi göze alir belkide bir ymurkuk bir tokat atmayi, fakat bunu yapamaz bazen onu onlarca aldatan kocasini bile terk edemez, ve derki aman ya gönlüm el vermedi, yapamadim, allahindan bulsun.. yapamaz zira bu kisde rahim esmasi o kadar yogundurki merhametin disinda bir fiili ortaya koymayi engeller, nerde senin iraden ? Hani irade ediyorudum.
Kisi esma tertibinin cemberinden cikamaz, ve her insan yaratilis itibariyle özeldir tek bir özne özünde hakikatini yani Allah'i barindirir.Bu yüzden hic bir yere degil ama kulumun kalbine sigdim der ya.Onun disina ciktiginda bu kisi mutsuzluklar yasar ve zaten birdaha bu tavri koymaktan cekinir zira mutsuz ve pismanliklar yasar.zaten bunu yapmak kisinin kendi hakikatine yani Rabine olan ihanetidir bu günah yasak sirk mahiyetinde bir durumdur, bu yuzden direk kendini sorguluyor pismanliklar yasiyor cok yogun acilar hiss eder aglar vs, cehennemin tecellisi baska birsey degildir.

Mesela su, Allah diyorki senin duan olmasaydi ben seni napayim, senin degerin duandadir Allah katinda, iste o dua, ki burada dua bir sey istemek degildir bana para ver is ver vs degildir, duanin hakikati cagirmaktir, kendine davet etmektir. Iste Allah diyorki sen beni kendine davet etmesen ben seni napayim.Lazim degilsin bana !
Iste isin sirri burada, kaderinde kazanin da sirri burada, sen istiyorsun ve aliyorsun, ama sana o talebi isteden sey fitratindaki esmaboyutundur, rahimi yogun olan kisi gaddar olamaz, haliyle isteyemz ve bu kisiden gaddarca bir fiil cikmaz ciksada o kendin i kahr eder durur.Nasil yaptim nasil yaptim aman yarab nasil yaptim der kendine yediremez.. bunun örnegini kendimizde ve cevremizde bir cok yasamisizdir, takip ettigimizde zaten insanlari görürüz onlar belirli esma cemberinden cikamazlar bile.Irade nerde cikamioyr bile..Mecburi istikamet yani.Ama söyle bir fark ile o esmaboyutu senin hakikatindir, sensin yani.

Ve diyelim ki bir doktor istiyor tip fakultesini ve ugrasiyor akabinde doktor oluyor, insanlara sifa dagitiyor, denilirki ama bakin istedi irade etti ve kendi talebi dogrultusunda yolunu cizdi .Acaba??
Bu kiside fitraten sifa sifati yogundur, bu yüzden bu ve benzeri meslek yada durumlara yönelir, esmaboyutu ona emr ediyor bunu ben burdayim ve senin en yogun esmanim aciga cikmak istioyrum der, ve kisi ister.... Ben dilemesem sen dileyemssin, hakikati budur. Esmalar Allah'in !
Ve yina bir baskasi bu meslegi mecburen istemistir yada eidnmistir aile ortam baskisi, bu insanda doktor olur ama mutsuzdur istemiyor bunu yapamiyorda öyle cok guzel basarili degil, ve o kisi ya kendine döner bu isi terk eder yada bu meslek yanisira emr edildigi üzere artik ne varsa esmasinda ona yönelir, belki yanisira resam olur, yada kerim oldugu icin parasini birilerini mutlu etmek icin harcar ve mutlulugunu ordan cikarir ve bununlada beslenir manen, ama bu hakikatinin farkinda olmayabilir bunlari yaparken. irade öyle aman ben yapayim irade edeyim demekle olmuyor,bir cok kisi bir cok insanin yaptiklarina gibta eder, bende yapmak istioyrum der, fakat yapamaz, neden ? Gücü var istegi var ama hep yarin haftaya gelecek yil, yada emekli olayim öyle der... Yokki onda o gibta ettigi kisinin özelligi yani sifatlar.
Bütün bunlar olusurken kisi herseyi kendi kontrolu altinda saniyor, yani izafi olan benligi ile egosu.. Hersey kendi kontrolu altinda aslinda fakat Allah diyemiyor. Müslüman olmasin ama bu defa O diyemioyr. Ben diyor.Herkezin üstünde bir gözetici vadir ayetini Rakib esmasina delildir.Ve o yukarilarda degil insandan irade eden ve bütün fiileri kendi sureti sifati üzeri insanda/yaratilista seyr edendir.

Bir ayete daha deginmek istiyorum diyor ki; Ben herkezin kaderini kendi boyuna astim, senin kaderin boynunda hemde resmen boyunda zira senin özündeki esma tertibin zaten hakikatin itibariyle sensin ve acilimi senin kaderindir, kisi ona yöneldiginde zaten kendine sahid olur, ama nasil, sahid yine bir esma dir, sen kendine kendi esmanda sahid oluyorsun, yani esmalar allaha ait ya, sende allah ile kendine sahid oluyorsun.Ve tabiki ben Allah'im demiyorsun ben kulum diyorsun, hic bir seyinin kendine ait olmadigini gören bir insan nasil Allahligi idda eder, ona kullugu kamil manada idda etmek düser, sahid yani eshedu enna ilahe ilallah, ilah yok (ben ve her hangi bir sahib yok tabiyati ile irade sahibide yok ) Ancak Allah var, ve o herseyin sahibi zira mülkün tek sahibi O dur,ve tabiki külli iradenin sahibi Allah.

Külli irade dedik, tabiki bir insan simdi cikipda ama birde cüzzi irade var ve insana verilen iradeye cüzzi irade denilir deme hakkinsa sahib, evet tabiki cüzzi irade var, ama unutmamiz gereken bir sey varki kisi de varligin saadece bir cüzzüdür,bütün sifatlarinin ayri ayri saadece bir cüzzü var kiside, ve tabiki kendisni adlandirdigi o isme ayit degil hic bir sifat, sahib Allah.

Yazimda bir ton yazi ve imla hatam var, ama ben guzel ve duzgun yazmak adina kasinca kendimi iyice kitleniyorum beceremiyorum da, o yüzden maruz görün, saygilar..

nikotin-34

Kayıtlı Üye
biyolojik açıdan baktığımızda da, tanrı-kader-evren işleyişi olarak baktığımızda da yoktur bana kalırsa.

biyolojik açıdan konuyu ele alalım.
berlin'de gerçekleştirilen bir deneyde, deneği bir makineye bağlıyorlar.
sağ el ve sol eline birer buton veriyorlar ve rastgele zamanlarda sağ elindeki ve sol elindeki butonlara basmasını istiyorlar.
aynı zamanda deneğin beynine bağladıkları sistem, beynin içindeki karar verme anını eş zamanlı olarak kaydediyor.
deney başlıyor, denek; istediği anda sağ eldeki butona basıyor, tekrar sağa, tekrar sağa, sonra sola. bu şekilde rastgele seçimlerle deney sonlanıyor.

sonuçlar ise şaşırtıcı.

deneğin butona bastığı andaki zamanla, beynin içindeki karar verme anı arasında yaklaşık 6 saniye fark oluyor. beyin, denek daha sağ ya da sol butona basmadan 6 saniye evvel kararı vermiş oluyor. yani seçtiğimiz şeyler, almak istediklerimiz aslında o anki özgür irade değil beyine kodlanmış bilgilerle alakalı.
bu seçimler her insanda doğduğundan itibaren ya da önceki hayatından hafızasında yer eden kodlar. örneğin sizin alçak katlardaki oturma isteğiniz, özgür irade değil beyninize kodlanmış her türlü histen oluşuyor. 2. kattaki daire istemeniz, o kararı vermeden 6 saniye önce beyniniz tarafından belirleniyor.

olaya biraz daha yukarıdan bakacak olursak;

önümüze sunulan fırsatlar, tercih ettiğimiz şeyler, hayatımızdaki önemli kararlar tamamen bizim dışımızda olmasa da aslında özgür irademiz dışında gelişiyor.
beynimiz sadece önümüze çıkan seçeneklerden, mantığımıza yatanı seçiyor ve o seçenek başka seçenekler doğuruyor. tekrar ve tekrar seçenekler arasında 'tercih' yapıyoruz.

Mithra

Kayıtlı Üye
Yapacağımız yada yaptıklarımızın hiçbiri hiç değildir hepsi belirli bir amaç doğrultusunda evrende yağtığınız her fiil yerini bulmakta.Hayatı biraz çerçeve içine kattığımızda varolan bütünlüğün aslında sistemli ve düzenli şekilde işlemekte.Seçeceğimiz kararlar çok boyutsal bir yapıda psikolojik ve biyolojik daha bunun gibi sebepler önyargılar, nöroların bilgiyi çağırma, derleme karar verme birçok faktörden geçmekte.örnek verecek olursak
Çift yarık deneyinde hiçbir gözlem altında bulunmadan elektronlar fırlatıldığında farklı, bir gözlemci tarafından izlendiğinde farklı sonuçlar ortaya çıkmakta.Bu bize atom düzeyinde bile neler olduğunu anlatmakta.
Dinsel veya Metafizik olarak baktığımızda kader karşımıza çıkmakta ve çok katmanlı bir yapı yaratıcı kitabında “yarattığı hiçbirşey boşa yaratılmış değildir” bunu izlemenizi isteyeceğim “http://www.youtube.com/watch?v=ncaisdgxXA4” evrendeki hiçbirşeyin nedensiz orda olduğu yada karşınıza çıktığını düşünmeyin her şey olması gerektiği yerdeydi kısaca topluyacak olursam özgür yaptığımız yada yapacağımız seçimler oldu bitti değil altında yatan sebepler bulunmakta biz seçmedik insan olarak yaratıcının bize verdiği cüzzi irade cüzzi Arapçada az demek bizlerin dilediği gibi hareket etme namaz kılmak, oruç tutmak vs. bunlar gibi yapar yada yapmazsın size kalmış dediğim gibi yapmazsanız bile onunda evrensel düzeyde bir sebebi vardı yaratıcı ayetinde “Allah dilemedikçe sizler isteyemezsiniz.Allah dilediğini rahmete erdirir” burada kendimce zaten özgür iradenin olmadığını açıkça görebiliriz.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Herşeyin özü enerji olduğu gibi evrenin özü de enerjiden oluşuyor. Düşüncelerimiz, hissettiklerimiz vs zincirleme biçimde pek çok şeyi etkiler ve bizde aynı şekilde pek çok şeyden etkileniriz. Evet insan karar verirken özgür gibi görünüyor ancak karar verirken etkisi altında olduğu milyarlarca şey olduğunu düşündüğümde ''insan özgür iradesiyle karar verebiliyor'' diyebilmek mantığıma çok ters geliyor.

Bu durumda önemli olan şeyin yani insanın kendi özgürlük iplerini ele alabilmesinin öncelikle evrensel sistemin işleyişinin nasıl devam ettiğini, sınırlarının neler olduğunu vs öğrenip o işleyişe teslim olmak gerek. Yani bir bakıma, eğer bir oyun içerisindeysek ve özgür olabilmek istiyorsak o oyunun kurallarını bilip ona göre oynamalıyız.

Diğer bahsetmek istediğim konu da bir ruha ve bir bedene sahibiz. Bu ikisi sayesinde herşeyi yapabiliyoruz. Eğer bu bize verilenler üzerinde ne kadar hakimiyet kurabilirsek o kadar güçlü bir iradeye sahip olabiliriz. Güçlü bir irade de aynı zamanda bizim için özgürlüğün kapılarını aralamaya yardımcı en önemli faktörlerden. Yine aynı şekilde özgürlüğe bir adım daha atabilmemiz için benliğimizi keşfedip ona hakim olabilmemiz gerek.

Bunun gibi pek çok şey var elbette, ve bahsettiklerimi tam olarak yapabilen bir insan hayal ediyorum sonra özgür olabilecek mi diye düşünüyorum cevap yine hayır. Biz evrene bağlı varlıklarız. Evren ise kendi başına bir bütün ve ne yaparsak yapalım biz yine evrene ait bir parça olacağız. Yapabileceğimiz şey özgürlük yetisini genişletebilmek. Ve bizler bu yetkiye sahipken neden bu yetkiyi arttırabilmek için uğraşmayalım?

candokia

Kayıtlı Üye
Özgür irade insanın geleceğini belirler ister bilge ister cahil olmasını sıradan veya özel olmasını sağlar.

soldier

Kayıtlı Üye
Özgür irade, bize verilen kadar vardır. Bir yolda ilerlerken üç yol çıktı diyelim karşımıza, dört seçeneğimiz vardır.
1. Geldiğimiz yolda geri dönmek,
2. Soldan gitmek
3. Ortadan gitmek
4. Sağdan gitmek...
seçenekler çoğaltılabilir fakat seçeneklerimiz sınırlandığımız yere kadardır.
Bir çerçeve gibidir aslında özgür irademiz. Biz özgürüz dedikçe sadece çerçevenin alanını genişletebiliriz.
Boş bir araziyi ele alırsak, o boş arazi içinde özgür irademizi kullanarak her şeyi yapabiliriz. Ta ki o boş araziyi doldurana kadar. İstediklerimizi inşa edebiliriz fakat bunun da bir sonu vardır.
Tekrarlıyorum, özgür irade bize verilen kadardır.

asliuccn

Kayıtlı Üye
Sen özgür bıraktığın sürece iraden de özgürdür.
özgür irade, her birimizde farklı etkiler bırakan geçmiş etkileşimlerin bir sonucu olan içsel durumumuzu kavramaktan aciz oldugumuz için bir sonraki adımdaki davranışlarımızın nedenlerini anlayamamış olmamızın yarattığı bir hissiyattır.

eğer özgür irade yoktur diyorsak şunlara inanmalıyız.
1. beynimiz içerisindeki her şey, dışındaki her şey gibi maddenin tabi oldugu kurallara göre işlemektedir.
2. özgür irade algısı bir sonraki davranışımızı belirleyen ve bir önceki tecribelerimiz sonucu oluşmuş içsel durumumuzu kavrayamamaktan kaynaklanmaktadır.

berylliuum

Kayıtlı Üye
Özgür irade bi dereceye kadar vardır. Hayat şartları ve zorunlu olduğumuz şeyler ( para kazanmak, hayatımızı sürdürmek gibi) özgür irademizi kısıtlar. Burda da kendi kendime şunu soruyorum; eğer gerçekten ''özgür'' irade olsaydı bu tür kısıtlamalara boyun eğer miydik? Mesela ben şu an özgür iradeye sahip olsam uçakla izmir yolunda olurdum ama pazartesi işime gideceğim için Ordu'da evimde oturuyorum :) Bu da bana eğer varsa bile özgür iradenin günümüz koşullarında pek işe yaramadığını gösteriyor. Eğer bi vücut bölümü olsa kullanılmamaktan bi süre sonra yok olabilirdi.

baysal01

Kayıtlı Üye
Özgür irade vardır!

En azından sağduyumuz bize böyle söylüyor: Birimiz ıspanak sever, birimiz bamya sever… Herkes aynı kadınlardan veya aynı erkeklerden hoşlanmaz. Dini, siyasi görüşlerimiz farklıdır. İlgi alanlarımız, anne-babalarımız, giyim zevkimiz, moda anlayışımız…

dreamreader

Kayıtlı Üye
Özgürlük var ise irade vardır, Çok basit olarak açıklamaya çalışayım, özgürlüğü her hangi bir durum karşısında izlenecek yolu seçim hakkı olarak ele alacak olur isek birden fazla yol olması ve birden fazla yol olduğunu idrak edecek bilinç, süreçlerin ve sonuçların da göz önünde bulundurulması ile izlenecek yol için irade beyanında bulunmak şeklinde gerçekleşen bir süreçte,

1-birden fazla seçeneğin olması, (olduğunun farkına varılması)
2-seçeneklerin içerdiği süreç ve sonuçların analiz edilebilmesi,
3-seçimin yapılması (öğretilmişlerin, çevresel değer yargılarının etkisi ile yapılan seçim)

Asıl belirleyici olan öğretilmişlerin dışına çıkabilecek bilinç seviyesi.

donzula

Kayıtlı Üye
Sınırlı İrade
Günümüze kadar olan süreçte iradenin varlığı kabul edilmiştir ancak inanışlara göre özgür irade farklılık göstermektedir. Müslüman olduğum için ise sınırlı irade tanımını kullanmayı uygun görüyorum. Allah'ın sözünde belirttiği gibi "İstediğime ilmi, isteyene ise zenginliği veririm." Yani özgür irade kısıtlanmıştır. Özgür irade bütün yolları kendi seçme imkanını bize sunarken kader denilen kavramla kısıtlanmış irade belli seçenekleri seçmemize izin verir. Sadece yol ağzına geldiğimizde sağa veya sola dönebiliceğimize karar veririz, fazlasına iznimiz yoktur. Toplumsal açıdan ise ele almak gerekirse özgür irade için tamamen özgür bir toplum bulmamız gerekmektedir ve bunu bulabiliceğimizi düşünmüyorum. Özgür toplum örneğinin kuralsız,yasasız gelişi güzel bir toplum olarak anlaşılmasını istemem ama mantık olarak bu da mümkün değildir çünkü farklı karakteristik yapıların bulunduğu bir yerde benim özgürlüğüm başkasını ve başkasının özgürlüğün ise beni kısıtlaması %90 ihtimaldir. Dini ve toplumsal açıdan ele aldığımız "Özgür İrade" tezi ise bu sebeplerden çürümekte ve yerini sınırlı iradeye bırakmaktadır. Basit bir örnekle bir arkadaşınla yemeğe çıkarsınız ve bir mekana gidersiniz. Mekanı sevmezseniz girmek zorunda değilsinizdir yer değiştirme imkanınız vardır ancak bir iş yemeğinde sevsenizde sevmesenizde o masaya oturmak zorundasınızdır. Umarım doğru bir açıklama olmuştur. Sevgiyle kalın...

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
Özgür iradenin var olup olmadığı kişiden kşiye göre değişebilir bana kalırsa.Neden mi kısmen, şöyle ki : kader dışında hiç bi şeyin yaşanmadığını söyleyenler ve Düşüncelerimizden, hareketlerimize, yaşadıklarımızdan, gelecekte başımıza gelecek olan hadiselere kadar herşeyin kader kavramı dahilinde oluştuklarını savunanlar şeklinde iki kesim var toplumda.Bu durumda özgür iradenin var olduğu ya da var olmadığı kişinin kendi fikirlerine kalmıştır.Bana göre vardır bi başkasına göre yoktur.Ya da tam tersidir.Özgürlüğün göreceli bi kavram olduğunu düşünürsek özgür iradenin var olduğu ya da olmadığı ucu açık bir soru ve tartışmaya müsait bir konu da olabilir fikrimce.

Kutsal kitaplarda bahsi geçen her bireyin kendi özgür iradesinin bulunduğu konusu tartışılabilir ve üzerinde saatlerce konuşulabilir bir konudur.Örneğin; bir ruh bedene girdikten sonra doğar, fakat nerede ve nasıl doğar ? iki farklı hayat kurgulayarak inceleyelim : Biri kız çocuğu, doğuyor maddi açıdan iyi durumda olmayan, Güney afrikalı müslüman bi ailenin kızı.Diğeri bir erkek çocuğu.Oldukça zengin ve Yahudi bir ailenin tek çocuğu.Şimdi sorulacak soru oldukça fazla aslında.İslam, Allah' a iman etmeyenlerin sonunun cehennem olduğunu söyler.Aslına bakarsak bütün dinler bu şekilde bir tartışma içindedir zaten.Sorun şu ki : " O çocuklar dinlerini kendileri mi seçti ? " Zengin veya fakir olmak onların tercihi miydi ? hayır.İşte bu noktada özgür irade diye bir şeyin olmadığı sanılabiliyor.Fakat herşey bu noktada son bulmuyor.Özgür iradenin hayatımızdaki önemli olaylara müdahale edemeyeceğini, onları değiştiremeyeceğini söylesek yanlış olmaz.Çünkü bunlardan ötesi Kader dediğimiz olguya tabidir.Konuyu toparlayayım : Benim düşüncem şu : Özgür irade vardır, ama kısıtlıdır, özgürlük de göreceli bir olgudur ...

nikotin-34

Kayıtlı Üye
bugün başlayacaktı acaba yeteri kadar katılım sağlanmadı diye ya da uygun cevaplar bulunmadı diye ertelendi mi?

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
Osi şifa enerjisi tam olarak nedir sayın urum ? Yani nasıl bir enerji sistemi bu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...