Net bir bilgi yokmu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

darkman05

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm değerli hocalarım sitenizi gerçekten çok beğeniyorum ve gerçekten bilgili insanların tabiri caizse takıldığı bir forum olarak gözlemliyorum. Benim aylarca araştırdığma rağmen net bir bilgi elde edemediğim bir konu var. Soru aslında çok klasik "dövme yaptırmak günahmı." Bazıları günah diyor bazıları değil diyor bazıları gusule engel olanlar var olmayanlar var olmayanlar değil ama kendi bedenine acı verdirttiğin için günah boyutu var diyor sadece bu konudan günah diyor. Bazıları Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizin hadisi var dövme ile ilgili diyor hatta şöyle bi hadis "Onlar ki ; Dövme yaptıranlar, Allahın rahmetinden ve cennetin kapılarından edebiyen imkansız kılınacaktırlar. ( Hz. Muhammed (s.a.v) / Hadis-i Şerif )" . Ve bunun gibi bir kaç tanedaha hadisi şerifi internette bulabiliyoruz. Şimdi herkez kafasına göre bişey diyor net bir cevabı hiçmi yok KURANDA'da geçmiyor galiba ama yinede şeytan işi diyolar. Ama ben yinede okuduğum okuldaki bir din hocasına sormuştum oda aynen gusule engel olanlar ve olmayanlar var olmayanlar günah değildir demişti ama kendi vücuduna acı çektirdiğin için günah demişti. Ben sormuştum ama hocam Hz.Muhammed(s.a.v) hadisi var bu konuyla ilgili tebessüm ederek yok dedi ama yinede tavsiye etmiyo gibi bi havası vardı o konudada kafam çok karışmıştı. Sonra çok bilgili ilim bilen tanıdığmız bir hoca vardı evimize misafir geldi orda fırsat bulup sordum şiddetle önermedi şeytan işi dedi birazda yaşlı baya karşı çıkmıştı derken kafam allak bullak oldu ama şeytan işi diyen hoca gerçekten bilgili vardır bi bildiği dedim vazgeçtim. Ama bu aralar gene düşünüyorum yaptırmayı sürekli beynimde gündeme geliyo bu konu :) yokmu bu konuya hakim olanlar bekliyorum hocalarım ..

Mcahit

Kayıtlı Üye
Aleyküm selam.Öncelikle çok bilgili değilim.Hoca olacak kadarda bilgili değilim.Bildiğim kadarı ile dövme derinin altına yapılıyor.Eğer derinin altına yapılıyorsa gusül abdestine engel olmaz.Günah konusuna gelirsek Allah'ın verdiği vücudu değiştirdiğin için günah diye duymuştum.Bana göre abdest tutmaz sözü büyüklerimizin dövme yaptırmamızı istemedikleri için olabilir.Ama işin diğer kısmına gelirsek bir çok arkadaşım genç iken yaptırdığı dövmelerden pişman.İnsan bir süre sonra sıkılabiliyor.

AJA

Elit Üye
Biraz düşüne-bilen bilir ki dövmenin deri altında olduğu için abdeste ters düşmediğini.İslamda bir çok insan bunu red eder.
Yaptırmak için kuşkularınıza isteklerinize göre hareket edin.Sonradan pişman olmayacağınız bir şey seçmelisiniz.En kötü ihtimalle yapılandan sıkılır yada pişman olursanız üzerine başka bir şey yapılır.
Şahsi düşüncem ; dinimle dövmelerimin yakında uzaktan ilişkisi yoktur.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bir zamanlar bende dövme konusuyla ilgileniyordum işin günah kısmına pek takılmadan.Bi abinin boynunda bir dövme görmüştüm(anlamışsınızdır :) ) ve mutlaka bende de olması lazım diye kendimi yedim bitirdim.
Babam dövme yaptırdığın yerini keserim demişti boynuma yaptırmak istediğimi duymadan önce falan.:) Yani işin sadet kısmı hiç bir espirisi yok hele de islam inancına mensup bir insan için.Yani vucudun da neyi taşımak istiyorsun ? bir isim mi? Bir sen sembol mu? Bence bedeninde var olan çok derin anlamlı öğelere-sembollere odaklan.Yani insan bedeni dışarıya doğru değil içeriyo doğru açılır.Bilmem ne kadar anlatabildim.
Dövmenin günah parametreleri ;
Fıtrata aykırı olması
Self harm-kişinin kendine zarar vermesi
Abdestle alakalı bir durum yok..

La-edri

Kayıtlı Üye
Hic bir hoca dövmeye haram diyemez, diyorsada ayet göstertmek zorunda bu fetvaci olsa bile.
Gusul yada abdest gecirmez diye bir durumda yok, deri yasiyor nefes aliyor dövme buna engel degildir.

hadislere gelirsek;
Eskiden arap kültüründe asiretler vardi, ve asiretler kendi kadinlarina asiretlerinin sembollerini dövme yaparlardi , asireti belli olsun diye mal gibi, sanki o asiret bu kadina yada kisiye sahibmis gibi, oysa sahib Allah'tir bu mantikla yapiliyorsa niyetinden dolayi haram zaten.Haram senin yapmis oldugun ise degil niyetine.

Bir fetvacinin dövme icin abdest gecirmez demesi, dövmeliler icin abdestsizsir demesi ile es degerdir, bir cok dövmeli müslümani zan altinda birakiyor ve yetmiyor toplum tarafindanda kötü bir insanmis gibi bakilmasina sebeb oluyor, bu islam dinine aykiri bir davranistir.

Fetva konusunda size bir sey söylemek istiyorum, bir konu ayet ile sabit degilse tabiki sorun fakat rasul diyorki, yüz yerden fetva alsanda sen yinede gölünün fetvasini dinle. Siz bileceksiniz yani.

darkman05

Kayıtlı Üye
Aleyküm selam.Öncelikle çok bilgili değilim.Hoca olacak kadarda bilgili değilim.Bildiğim kadarı ile dövme derinin altına yapılıyor.Eğer derinin altına yapılıyorsa gusül abdestine engel olmaz.Günah konusuna gelirsek Allah'ın verdiği vücudu değiştirdiğin için günah diye duymuştum.Bana göre abdest tutmaz sözü büyüklerimizin dövme yaptırmamızı istemedikleri için olabilir.Ama işin diğer kısmına gelirsek bir çok arkadaşım genç iken yaptırdığı dövmelerden pişman.İnsan bir süre sonra sıkılabiliyor.

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler hocam aynen pişman olanlar oluyo ona göre yaptırcam zaten sıkılmadığım bişey yaptırırım bende eğer yaptırırsam

darkman05

Kayıtlı Üye
Biraz düşüne-bilen bilir ki dövmenin deri altında olduğu için abdeste ters düşmediğini.İslamda bir çok insan bunu red eder.
Yaptırmak için kuşkularınıza isteklerinize göre hareket edin.Sonradan pişman olmayacağınız bir şey seçmelisiniz.En kötü ihtimalle yapılandan sıkılır yada pişman olursanız üzerine başka bir şey yapılır.
Şahsi düşüncem ; dinimle dövmelerimin yakında uzaktan ilişkisi yoktur.

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler hocam. Gerçekten benim düşündüğüm şekilde yazmışsınız dikkate alıcam yorumunuzu

darkman05

Kayıtlı Üye
Bir zamanlar bende dövme konusuyla ilgileniyordum işin günah kısmına pek takılmadan.Bi abinin boynunda bir dövme görmüştüm(anlamışsınızdır :) ) ve mutlaka bende de olması lazım diye kendimi yedim bitirdim.
Babam dövme yaptırdığın yerini keserim demişti boynuma yaptırmak istediğimi duymadan önce falan.:) Yani işin sadet kısmı hiç bir espirisi yok hele de islam inancına mensup bir insan için.Yani vucudun da neyi taşımak istiyorsun ? bir isim mi? Bir sen sembol mu? Bence bedeninde var olan çok derin anlamlı öğelere-sembollere odaklan.Yani insan bedeni dışarıya doğru değil içeriyo doğru açılır.Bilmem ne kadar anlatabildim.
Dövmenin günah parametreleri ;
Fıtrata aykırı olması
Self harm-kişinin kendine zarar vermesi
Abdestle alakalı bir durum yok..

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler hocam. Yorumunuz derin anlam içeriyor ve ne demek istediğnizi anladım ama gençlik işte kendime hakim olamıyorum vede dövmenin zararı olmaz diye kendimi yiyip duruyorum bende. Fıtrata aykırı olması derken neyi kastettiniz hocam tan olarak anlıyamadım

Hic bir hoca dövmeye haram diyemez, diyorsada ayet göstertmek zorunda bu fetvaci olsa bile.
Gusul yada abdest gecirmez diye bir durumda yok, deri yasiyor nefes aliyor dövme buna engel degildir.

hadislere gelirsek;
Eskiden arap kültüründe asiretler vardi, ve asiretler kendi kadinlarina asiretlerinin sembollerini dövme yaparlardi , asireti belli olsun diye mal gibi, sanki o asiret bu kadina yada kisiye sahibmis gibi, oysa sahib Allah'tir bu mantikla yapiliyorsa niyetinden dolayi haram zaten.Haram senin yapmis oldugun ise degil niyetine.

Bir fetvacinin dövme icin abdest gecirmez demesi, dövmeliler icin abdestsizsir demesi ile es degerdir, bir cok dövmeli müslümani zan altinda birakiyor ve yetmiyor toplum tarafindanda kötü bir insanmis gibi bakilmasina sebeb oluyor, bu islam dinine aykiri bir davranistir.

Fetva konusunda size bir sey söylemek istiyorum, bir konu ayet ile sabit degilse tabiki sorun fakat rasul diyorki, yüz yerden fetva alsanda sen yinede gölünün fetvasini dinle. Siz bileceksiniz yani.

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler hocam. Gerçekten bilmediğim şeyleri aydınlatdınız bana yorumunuzu dikkate alıcam toplumun ne dediği kimin umrundaki ön yargı en büyük sorunlardan biri zaten insanlarda benim kendi gönlüm yaptır diyo ama yinede araştırmadan bi işe kalkışılmaz hocam. Peki sizce yaptırmamımı destekliyosunuz yaptırmamımı sizden bununda cevabını alabilrsem çok sevinirm gerçekten

Frozen_Soul

Kayıtlı Üye
Bende yaptırmak istiyorum doğrusu ama şöyle adam akıllı bir dövmeci bulmalı.
Cilt her şekilde hava alıp , normal görevini yerine getirdiğinden bir sakıncası yok.
Günümüzde değil eskiden beri var olan bir şey zaten.

2 farklı latince ata sözünü birlikte yazdırmak istiyorum şuan için.

Vi Veri Veniversum Vivus Vici , Ad Majorem Dei Gloriam

anlamları ;

Vi Veri Veniversum Vivus Vici : doğruluğun kudretiyle yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim.
Ad Majorem Dei Gloriam : Tanrı'nın ihtişamlı görkemi için.

darkman05

Kayıtlı Üye
Bende yaptırmak istiyorum doğrusu ama şöyle adam akıllı bir dövmeci bulmalı.
Cilt her şekilde hava alıp , normal görevini yerine getirdiğinden bir sakıncası yok.
Günümüzde değil eskiden beri var olan bir şey zaten.

2 farklı latince ata sözünü birlikte yazdırmak istiyorum şuan için.

Vi Veri Veniversum Vivus Vici , Ad Majorem Dei Gloriam

anlamları ;

Vi Veri Veniversum Vivus Vici : doğruluğun kudretiyle yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim.
Ad Majorem Dei Gloriam : Tanrı'nın ihtişamlı görkemi için.

Güzelmiş ben bütün kolu kaplasın istiyorum hocam :) tek bi şekil değil ama

albus

Kayıtlı Üye
"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmiştir” (Buhari, Libas, 87; Müslim, Libas, 120). Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Beyrut, 1421/2000, I, 330). Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici ‘dövme’ ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur."
Kaynak;diyanet https://kurul.diyanet.gov.tr/sorusor/SoruAra.aspx?PopUpMi=1&ANAKONUID=25&ALTKONUID=110

darkman05

Kayıtlı Üye
"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmiştir” (Buhari, Libas, 87; Müslim, Libas, 120). Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Beyrut, 1421/2000, I, 330). Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici ‘dövme’ ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur."
Kaynak;diyanet https://kurul.diyanet.gov.tr/sorusor/SoruAra.aspx?PopUpMi=1&ANAKONUID=25&ALTKONUID=110

bizde dünden beri bu konuyu tartışıyoruz biliyorum diyanette yazan şeyleri işte ama çoğu kişi farklı sölüyo onların söylediklerinden

dexter

Elit Üye
Bunun kararını sen vereceksin. O kadar çok şey yazılıp çizilmiş ki, kafan karışıyor ister istemez.

Küçük bir örnek ile kendimce bir yorum yapmak isterim.
Bir yandan; Kimseye zararı olmayan sembolik bir şeyi kendi üzerinde taşıdığında, abdest geçmiyor, hiç bir ibadetin kabul olmuyor vs. gibi düşünülüyor,...(maddi bir durum söz konusu)
Diğer yandan; Bir çok bilinçsizce hareket eden insanlar, her şeyi yakıp yıkarken, hak yerken vs. yani acımasızca şeyler yaparken, onlarda ibadet ediyorlar.
Bu insan belki kendi fiziksel özelliğini değiştirmedi ama kalbini zifiri karanlığa gömdü.(...manevi bir durum)

İlk örnekteki kişi; kendi vücuduna yaptırdığı dövmeden dolayı, abdestsiz sayılıyor. Halbuki diğerlerine göre masum bir şey. Ve maddi bir şey.

Yaşamımızda maddi değerlerden çok mental anlamda, manevi anlamda yükselmemiz gerekir.
Yani dövme sembolik maddi bir şeydir.
Bunun senin yaşama sebebinde, manevi yükselişinde rol oynaması çok saçma olurdu.

Fiziksel, maddi şeylere odaklanmaktan çok, Önemli olan kendi maneviyatını koru, geliştir, yükselt.. vs.
Bende vücudumun bir çok bölgesinde dövmeye sahibim, fakat bu benim ibadetimin boşa gittiği anlamına mı gelecek? Aksine bende bu iki konu arasında zorunlu-gerekli bir ilişki görmüyorum.

darkman05

Kayıtlı Üye
Bunun kararını sen vereceksin. O kadar çok şey yazılıp çizilmiş ki, kafan karışıyor ister istemez.

Küçük bir örnek ile kendimce bir yorum yapmak isterim.
Bir yandan; Kimseye zararı olmayan sembolik bir şeyi kendi üzerinde taşıdığında, abdest geçmiyor, hiç bir ibadetin kabul olmuyor vs. gibi düşünülüyor,...(maddi bir durum söz konusu)
Diğer yandan; Bir çok bilinçsizce hareket eden insanlar, her şeyi yakıp yıkarken, hak yerken vs. yani acımasızca şeyler yaparken, onlarda ibadet ediyorlar.
Bu insan belki kendi fiziksel özelliğini değiştirmedi ama kalbini zifiri karanlığa gömdü.(...manevi bir durum)

İlk örnekteki kişi; kendi vücuduna yaptırdığı dövmeden dolayı, abdestsiz sayılıyor. Halbuki diğerlerine göre masum bir şey. Ve maddi bir şey.

Yaşamımızda maddi değerlerden çok mental anlamda, manevi anlamda yükselmemiz gerekir.
Yani dövme sembolik maddi bir şeydir.
Bunun senin yaşama sebebinde, manevi yükselişinde rol oynaması çok saçma olurdu.

Fiziksel, maddi şeylere odaklanmaktan çok, Önemli olan kendi maneviyatını koru, geliştir, yükselt.. vs.
Bende vücudumun bir çok bölgesinde dövmeye sahibim, fakat bu benim ibadetimin boşa gittiği anlamına mı gelecek? Aksine bende bu iki konu arasında zorunlu-gerekli bir ilişki görmüyorum.

hocam o kadar güzel yorum yazmışınzki çok teşekkür etmek istiyorum ve dediklerinizi çok dikkate aldım hakketen. Sizinde vücudunuzda varmış dövme çeşitleri sizinle tanışmak isterdim hocam ama malesef ban yiyorum biriyle sohbet etmeye kalkınca malesef ... yinede özelden yazarım müsait oldunuzda dönersiniz hocam inşallah

dexter

Elit Üye
hocam o kadar güzel yorum yazmışınzki çok teşekkür etmek istiyorum ve dediklerinizi çok dikkate aldım hakketen. Sizinde vücudunuzda varmış dövme çeşitleri sizinle tanışmak isterdim hocam ama malesef ban yiyorum biriyle sohbet etmeye kalkınca malesef ... yinede özelden yazarım müsait oldunuzda dönersiniz hocam inşallah

Site Kuralları dahilinde yorum, mesaj yazabilirsiniz, ban sebebi değildir. Kişisel bilgi paylaşımlari ban sebebidir, bunlara dikkat ettiğiniz sürece hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

Umarım kendinizce en doğru olan karari bulursunuz.

tuanacaglar

Kayıtlı Üye
İş
Mikrobiyolog
Kalıcı dövmeler derinin altına yapıldığı için abdest bozmaz için rahat olsun :) Gusüle engel değil.

aslimcim

Kayıtlı Üye
Müslümanım ama dövme yaptırdım. Gusül geçmediği konusuna kesinlikle katılmıyorum. Hava almayan deri zaten ölür. Boya deri altına zerk edildiğinden sorun kalmıyor. Şu cennete girmeme olayıysa bence baştan aşağı saçmalık. Ne yani onca cani, çocuk tecavüzcüsü, seri katil dururken, koluma dövme yaptırdım diye cennete girmeyecek miyim? İnanmayın bunlara. Hayatınız boyunca niyetinizi bozmayın, iyi bir insan olmaya çalışın gerisini düşünmeyin. Sonrası Allah'ın yüreğine kalmış. Vicdanım rahat benim. Bir dövmem var ama iki ve üçüncü dövmeyi de şubat ayına kadar yaptıracağım.

mekan58

Kayıtlı Üye
İş
Havas. Büyücü babam olsa affetmem. Elimen gelse yeryüzündeki bu pisliği temizlerim. gene de
Gusül kabul değildir çünkün guslun farzlarından biri : tüm vücudu iğne yeri kada kuru olmadan yıkamak.
Bu, tam yerine gelmez çünkü dövme deri altında iğne yeri ile açılmış küçük yerler kaplar bir noktalık dövme de olsa yani mürekkeb deri altında olsa oraya Su ulaşması gerekir. Mürekkepler hangi vücud bölgesinde ise artık:eek:ranın gözeneğini kapatır. Deri yine hava alır terler kıl çıkar çünkü çok fazla gözenek var. Mürekkep bulunan gozeneklerin yanındaki gozeneklerden hava aldığından dolayıdr. Suyun, tüm gozeneklerden içeri girmesi gerekmektedir. Mürekkep bulunan gozeneklerden içeri asla giremez.

Günah olup olmaması hakkında ise şunu söylemek isterim...
Dövme yapmak; Yaratılış fıtratını değiştirmek olduğundan günahtır. Bu konudaki hadisler kesinlikle sahihtir. Yazmaya gerek görmedim çoğunluk zaten biliyor.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bende bu konuyu araştırdım zamanında bu işin özeti şu
peygamber s.a.v zamanında vücudunda dövme olan bir adam müslüman oluyor sonra resule bunları gösterip ben bu dövmeleri çok seviyorum bunun için ne buyurursunuz diyor ve peygamberimiz uygun bulmadığını söylemiş.
Hadis tefsircilerinin buradan çıkardıkları sonuç şudur dövme haram değildir hz.peygambere sünnet ile men etme yetkisi verilmiştir kuranda bir emir bulunmayan konular için ( AYET: Kim peygambere itaat ederse şüphesiz Allaha itaat etmiştir) peygamber bu yetkisine rağmen dövmeyi men etmemiştir sadece islam ahlakı çerçevesinde uygun görmediğini belirtmiştir eğer haram deseydi dövmesi olan tüm sahabeler o dövmelerden kurtulurdu misal içki haram edildiği gün rivayete göre medine sokakları içki gölüne dönmüş çünki herkez evindeki içkileri şarapları sokağa dökmüş dövme peygamber diliyle yasaklansaydı sahabiler buna benzer bir hareket sergilerdi,
kaynaklara göre medinede dövmesi bulunan sahabiler herzaman olmuştur ama hz.peygambere çok aşırı derecede bağlı olmalarından dolayı onun (ahlaka uygun görmüyorum) demesinden dolayı dövmeleri silmeleri çıkarmaları çok normaldır.

Ayrıca şu suyun deriye değmemesi meselesine hiç katılmıyorum bir tıp uzmanı değilim ama şöyle düşünüyorum dövme yüzünden su deriye değmiyorsa bu derinin hava almaması demektir hava almayan deri çürümez mi ?

Ayrıca hadisler meselesinde şu uyarıyı yapmak istiyorum lütfen hadisleri gelişine okumayın hadisleri okuyup anlamak ciddi bir bilgi birikimi gerektirir
hadisler meselesinde şöyle birşey mevcut hz.peygamber şöyle buyurdu diye söylenen hadislerle ben hz.peygamberi şöyle yaparken gördüm denilen hadisler çok farklıdır aralarında ciddi farklar vardır.Mesela albus'un paylaştığı hadis'te kaşlarını alan kadınlarda lanetleniyor ama sahihlik derecesi olan bazı rivayetlerde hz.peygamberin hanımı aişe annemizin kaşlarını aldırdığı bilinmektedir hatta kaşı bırakın hafif derecede makyaj bile yapardı bu konuda bir rivayet bile aktarılır

Peygamberimiz ve eşi aişe birgün medine sokaklarında dolaşırken çok sıcak olduğu için aişe validemiz terlemiş ve yüzünde ki yaptığı hafif makyajı akınca hz.peygamber ona şaka yapmak niyetiyle takılmış.

çok başka bir konudada örnek vermek isterim bir hadiste diyor ki " Kadınlarınıza söyleyin okuma yazma öğrenmesinler evlerinde otursunlar ve nisa suresini de iyi anlasınlar "

Bu resulullah şöyle buyurdu denilen hadislerdendir ama ben resulullahı şöyle yaparken gördüm olarak nakledilen hadise bakalım şimdi

"hz.peygamber eşlerinin ve kızlarının okuma yazma öğrenmesi için iki kadın öğretmeni görevlendirdi"

Ayrıca bir islam tarihini araştıranlar bilir bedir savaşında esir alınan kafirler müslüman çocuklarına okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakılmışlardı bu çocukların arasında erkekler kadar kızlar da vardı.

Daha verebileceğim bir sürü örnek var ama konuyu kelimelere boğmamak için daha fazla hadis paylaşmıyorum,dediğim gibi bir hadisi gelişine okumak uygun değil zira bir hadisin gerçek olup olmadığını anlamak için çok işlemden geçirmek lazım rivayet zinciri sağlam olsada bu yetmez.

mekan58

Kayıtlı Üye
İş
Havas. Büyücü babam olsa affetmem. Elimen gelse yeryüzündeki bu pisliği temizlerim. gene de
1)
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘...Dövme yapan ve dövme yaptırmak isteyen kadınlara Allah lanet etsin’ buyurdu.”

Buhari 594, Müslim 2124/119

2)
Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Allah (vücuduna) dövme yapan ve kendisine dövme yapılmasını isteyen kadınlara lanet etsin. Bana ne oluyor ki, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in lanet ettiği kimselere lanet etmeyeyim! Bu Allah’ın Kitabında da vardır. Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor:

“Rasul size ne verdi ise onu alınız, size neyi yasak etti ise ondan sakının.” Haşr 7

Buhari 5945, Müslim 2125/120

3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana Allah lânet etsin!’ buyurdu.”

Buhari, Müslim, Neseî

4)
Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

‘Peruk takan ve taktıran, kaşlarını alan ve aldıran vücuduna dövme yapan ve yaptıran lânetlenmiştir!’ buyurdu.”

Ebu Davud

5)
Abdullah ibni Mesud (Radıyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Allah dövme yapan, dövme yaptıran, yüzündeki tüyleri aldıran, güzellik için dişlerinin arasını seyrekleştiren ve Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara lanet etti.

Bana ne oluyor ki, ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in lanet ettiği kimselere lanet etmeyeceğim? O, Allah’ın kitabında var! demiştir.”

Buhari

6)
Ebu Cuhayfe (Radıyallahu Anh) hacamatcı (kan alıcı) bir köle satın almıştı.

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat ücretinden, köpek bedelinden, zina kazancından nehyetti. Ve faiz yiyene, faiz yedirene, dövme yapana, dövme yaptırana, resim yapana lanet etti, dedi.”

Buhari 5963

islam dinini yıkan islam düşmanlarından çok; islam alimleridir yanlış fetva vererek halkı helâk eder :(

Günümüz hocaları ahh ahh
Allah niyetinizi düzeltsin hidayet versin.

Sözüm tamamen meclis dışıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...